Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim

Galeria

Galeria to katalog wspomnień, jak i miejsce dokumentujące naszą aktywność na przestrzeni lat. Dzięki prostej i czytelnej periodyzacji z łatwością odszukacie Państwo pożądane treści, a być może przy okazji zdumiejecie się jak bogate jest nasze archiwum, jak wielu znamienitych gości odwiedziło Centrum Kultury i Sztuki i jakie wydarzenia zorganizowaliśmy w danym roku czy miesiącu. Zapraszamy do eksploracji!

Filtruj:

2014

2021

KontraBas zabrzmiał pierwszy raz.
Data wydarzenia 10.09.2021

W nowopowstałym muzycznym studiu KontraBas w Centrum Kultury i Sztuki odbył się inauguracyjny , pierwszy w historii studia koncert. Dla publiczności wystąpił bard Wojtek Gęsicki , a wraz z Nim gościnnie Marta Sosnowska i Maria Duszka.

W kameralnej atmosferze KontraBasu publiczność spędziła wieczór z poezją śpiewaną w wykonaniu Wojtka Gęsickiego i Marty Sosnowskiej. W przerwach występu poetka Maria Duszka czytała wiersze własnej twórczości.

Ciepły głos pana Wojtka i Jego potrzeba bliskiego kontaktu z publicznością sprawiły, że wydarzenie artystyczne przebiegało w intymnej, przyjaznej atmosferze zarówno z chwilami melancholii jak i humoru, natomiast poezja Marii Duszki skłaniała słuchaczy do łagodnego zamyślenia się nad codziennością życia.

Tym samym rozpoczęliśmy koncertowy sezon w muzycznym studiu KontraBas .

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia realcji z premierowego koncertu w KontraBasie oraz do Państwa udziału w przyszłych wydarzeniach w studiu.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst – Katarzyna Falkowska

Fot. – Jacek Wojtania

Marcin Daniec show w Sępólnie Krajeńskim
Data wydarzenia 03.09.2021

Gdy mowa o osobach, bez których trudno wyobrazić sobie historię polskiego kabaretu, nazwisko Daniec pada zazwyczaj w pierwszej kolejności. Podobnie, gdy zastanawiamy się nad początkami stand-upu, sięgając do czasów, gdy nikt w Polsce jeszcze nie używał tego terminu. Trudno się dziwić, bo jeśli komuś udało się wprowadzić do kabaretowego kanonu postaci nierozerwalnie z nim związane, to właśnie jemu. Kto dziś nie kojarzy błyskotliwego Marcina, Profesora Ignacego czy sarkastycznego, bacznego obserwatora codziennej rzeczywistości w charakterystycznym góralskim kapeluszu i przewieszonej przez ramię marynarce? Co najważniejsze, Marcin Daniec, będący od 40 lat nieprzerwanie aktywny zawodowo, nie traci bystrości oka Marcinka i ciętego języka sympatycznego górala, trafiając swoimi monologami do kolejnych pokoleń – czego dobitnym dowodem był występ w sępoleńskim Centrum Kultury i Sztuki.

Magiczny wieczór ze Stanisławem Soyką
Data wydarzenia 20.08.2021

Stanisław Soyka dzień po występie w sopockiej Operze Leśnej wystąpił na deskach sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki. Tłumnie przybyła publiczność usłyszała największe przeboje artysty, łącznie z odśpiewaną chóralnie „Tolerancją”, a przy okazji utwory Czesława Niemena oraz muzykę do wierszy Bolesława Leśmiana.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst – Michał Pick

Fot. – Marcin Jarski

Jarmark i videomapping 3D na zwieńczenie Dni Sępólna Krajeńskiego
Data wydarzenia 14.08.2021

XVI Jarmarkiem św. Wawrzyńca i pierwszym w historii naszego miasta pokazem videomappingu 3D zwieńczyliśmy tegoroczne obchody Dni Sępólna Krajeńskiego. W ciągu 8 dni mieszkańcy naszego miasta mieli okazje uczestniczyć w ponad 30 wydarzeniach. Rozpoczęliśmy widowiskowo – grą na największym bębnie świata i równie widowiskowo zakończyliśmy. Trójwymiarowe wizualizacje wyświetlone na budynku kościoła parafialnego to namiastka mappingowych festiwali, odbywających się na całym świecie.

Hendrixian Motorfunk – Lord Bishop Rocks w CKiS
Data wydarzenia 16.07.2021

Lord Bishop, ekscentryczny wirtuoz gitary odwiedził Sępólno Krajeńskie. Jak sam mówi od 1991 roku jest nieustannie w trasie koncertowej. W ubiegłym roku z wiadomych przyczyn miał przymusowy urlop, ale teraz powracając na scenę czuje ogromny głód rock’n’rolla. Polską część europejskiego tournée rozpoczął koncertem w Centrum Kultury i Sztuki. Jeśli pozostałe koncerty zostaną przyjęte tak, jak ten w naszym mieście, Lord Bishop już teraz może ogłaszać sukces.

Zainspirowany twórczością Jimiego Hendrixa, zasłuchany w Jamesie Brownie, Franku Zappie, Rolling Stonesach i tym podobnych, Bishop to artysta nietuzinkowy – showman, performer, wodzirej. Zaczynając od wysokiego „C”, Bishop wraz z towarzyszącymi mu muzykami – czeskim basistą, Jirką Markiem i brazylijskim perkusistą, Dudą Jow – utrzymywali imponującą intensywność przez niespełna dwie godziny. Gitarzysta podczas solowych popisów balansujący na granicy sceny przyciągał uwagę publiczności oklaskującej jego ekwilibrystyczne sztuczki. Zachęcony gorącym aplauzem zeskakiwał zresztą pod scenę, angażując widownię do wspólnego śpiewania. Wykonujący stworzony według własnej receptury, „motorfunk”, zespół Lord Bishop Rocks dał się poznać jako połączenie wirtuozostwa Hendrixa, żywiołowości artystów spod znaku P-Funk (Parliament, Funkadelic) i dowcipu charakterystycznego dla B.B. Kinga czy Muddy’ego Watersa. Oprócz autorskich, napisanych przez Lorda Bishopa, utworów, usłyszeliśmy sporo standardów, klasyków zaczerpniętych z repertuaru Hendrixa, a nawet Black Sabbath. Publiczność niesiona energią, bijącą ze sceny poderwała się ze swoich miejsc, żegnając artystów owacjami na stojąco.

Rozpędzona, motorfunkowa lokomotywa mknie dalej przez Polskę. Na naszej sali wciąż unosi się kurz wzniecony przez gitarowego czarodzieja i jego kompanów. Nam nadal piszczy w uszach, ale dokładnie tego się spodziewaliśmy!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst/fot. – Michał Pick

Danny Handley na żywo i z publicznością!
Data wydarzenia 07.06.2021

Po 18 miesiącach przerwy w koncertowaniu, spowodowanych obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19, Danny Handley, brytyjski gitarzysta współpracujący z grupą The Animals and Friends, ponownie chwycił za gitarę i ruszył w trasę, której początek wyznaczył występ na deskach sępoleńskiego Centrum Kultury i Sztuki. Spragnieni gry z udziałem publiczności muzycy i spragnieni występów na żywo słuchacze z podobną ekscytacją wyczekiwali tego spotkania.

Jak dobrze móc znowu oklaskiwać artystów na żywo! Jak dobrze móc tymi oklaskami zachęcać do bisowania! Jak dobrze taki bis otrzymać! Wierzymy, że to początek końca tego okresu, gdy każde wydarzenie opatrywane było dopiskiem „online”. Muzyka na żywo to przecież samo sedno grania muzyki w ogóle.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst – Michał Pick

Fot. : Szymon Szwochert, Michał Pick, Jacek Wojtania

„Męski Podryw” – CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Data wydarzenia 05.03.2021

Foto – relacja z koncertu.
Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Fot. Szymon Szwochert, Jacek Wojjtania

Baletowe Walentynki
Data wydarzenia 14.02.2021

Baletowe walentynki z CKiS zapewnili artyści grupy Royal Lviv Ballet. Punktualnie o godzinie 16:00 w święto zakochanych udostępniliśmy na naszych profilach internetowych brawurową i widowiskową interpretacje jednego z największych arcydzieł sztuki baletowej – „Giselle”. Od lat ta właśnie sztuka należy do grona najbardziej romantycznych baletów świata. To zarówno choreograficzny, jak i dramaturgiczny majstersztyk, od 1841 roku stanowiący żelazną pozycję w repertuarze najlepszych zespołów baletowych. Historia nieszczęśliwej miłości wiejskiej dziewczyny, Giselle i księcia Alberta, przeniosła nas do magicznego świata zjaw i duchów, w którym nie brakowało momentów zarówno grozy, jak i wzruszeń. Sztuka podzielona na dwa akty okazała się podróżą kolejno do świata rzeczywistego i fantastycznego. Zróżnicowana i barwna choreografia obu aktów obfitowała w imponujące elementy popisowe, na które składały się skomplikowane układy skoków, piruetów i podnoszeń. Klasyczny, romantyczny balet o miłości silniejszej od śmierci okazał się idealną propozycją na święto zakochanych.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick
Fot. Morningstar Music Agency

29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Data wydarzenia 31.01.2021

Koncerty online odbywały się równocześnie w całej Polsce, na deskach sali widowiskowej sępoleńskiego Centrum Kultury i Sztuki zaprezentowali się solistki Dziecięcego i Młodzieżowego Studia Piosenki pod dyrekcją Arkadiusza Adamiaka oraz Waldemar Jędrzejak w wokalnej interpretacji utworu „I Feel You” Depeche Mode. Główną atrakcją był natomiast występ tria Gorczyca-Brzeziński-Campos. Doskonale znany sępoleńskiej publiczności Łukasz Gorczyca przybył do nas w towarzystwie znakomitych instrumentalistów – Krzysztofa Brzezińskiego (instrumenty klawiszowe) oraz pochodzącego z Meksyku perkusisty Pancho Camposa.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick
Fot. – Marcin Jarski

Królewna Śnieżka na baletowo
Data wydarzenia 03.01.2021

Początek roku 2021 to kolejny widowiskowy spektakl baletowy przygotowany z myślą o sępoleńskich odbiorcach. Tym razem dobrze znani lokalnej publiczności artyści Royal Lviv Ballet zaproponowali taneczną interpretację historii Królewny Śnieżki. Perypetie Śnieżki opowiedziane gestem i ruchem przy akompaniamencie wspaniałej muzyki oczarowały nas wykonawczą maestrią. Zarówno najmłodsi, jak i ci nieco starsi widzowie śledzili rozwój wydarzeń z wielkim zaangażowaniem, które wzmagało się wraz z kolejnymi piruetami i popisowymi skokami. Jakie było nasze zdziwienie, gdy okazało się, że najwyżej skaczą filigranowe, sympatyczne krasnoludki! W tych momentach najtrudniej nam było usiedzieć przed komputerami i choć wszyscy dobrze wiedzieliśmy, że historia ta ma szczęśliwe zakończenie, podczas najbardziej dramatycznych fragmentów solidarnie wstrzymywaliśmy oddech – poniekąd również z podziwu dla ponadprzeciętnych umiejętności tancerzy.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst – Michał Pick

Fot. – Morningstar Music Agency