Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim

Galeria

Galeria to katalog wspomnień, jak i miejsce dokumentujące naszą aktywność na przestrzeni lat. Dzięki prostej i czytelnej periodyzacji z łatwością odszukacie Państwo pożądane treści, a być może przy okazji zdumiejecie się jak bogate jest nasze archiwum, jak wielu znamienitych gości odwiedziło Centrum Kultury i Sztuki i jakie wydarzenia zorganizowaliśmy w danym roku czy miesiącu. Zapraszamy do eksploracji!

Filtruj:

2014

2021

2022

2023

2024

Magiczny Świat Disneya
Data wydarzenia 25.05.2024

W ubiegłą sobotę, 25 maja o godzinie 16:00 w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim odbył się niezwykły koncert pt: „Magiczny świat Disneya”. Wydarzenie zaowocowało prawie 100% frekwencją, której tym razem przeważającą większością wśród publiczności były dzieci w towarzystwie swoich rodzin, które zanurzyły się w czarujący świat znanych i lubianych filmów animowanych.

Koncert rozpoczął się od dynamicznego występu inspirowanego „Aladynem”, podczas którego publiczność przeniosła się do bajkowego Abrabahu. Tego popołudnia przenieśliśmy się również do lodowej krainy Arendelle, gdzie usłyszeliśmy zachwycające wykonanie piosenki „Mam tę moc” z „Krainy Lodu”. Kolejnym z muzycznych przystanków była podwodna przygoda z „Małą Syrenką”. Przenieśliśmy się też do Meksyku, by poczuć się jak bohaterowie znanej bajki „Coco”. Oczywiście nie zabrakło także klasyków Disneya, na których wychowały się już pokolenia. „Magiczny świat Disneya” to nie tylko koncert, ale prawdziwa sentymentalna podróż do krainy marzeń i cudów. Widzowie, zarówno ci najmłodsi, jak i ci starsi, z pewnością na długo zapamiętają to wyjątkowe wydarzenie, które pozwoliło im choć na chwilę powrócić do pięknych wspomnień z dzieciństwa.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst: Patrycja Młodzik

Fot.: Patrycja Młodzik, Jacek Wojtania

 

Pectus zagrał akustycznie w Sępolnie Krajeńskim
Data wydarzenia 19.05.2024

Szczęście jest tak bardzo blisko. Jeśli tego chcesz. Marzeniami zbuduj przyszłość, swój własny los…” tak wspólnie z zespołem Pectus zaśpiewała publiczność, podczas koncertu, który odbył się w niedzielne popołudnie 19 maja w sali widowisko-kinowej w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

Koncert promował najnowszy album „PECTUS Akustycznie”, który ujrzał światło dzienne w 2018 i zawierał największe przeboje wykonywane przez czwórkę braci Szczepaników: Tomasz Szczepanik (kompozytor, autor tekstów, wokalista, lider zespołu), Marek Szczepanik (perkusja, śpiew), Mateusz Szczepanik (bas, śpiew), Maciej Szczepanik (gitara, śpiew), tym razem w akustycznych aranżacjach. Ideą akustycznych koncertów jest uchwycenie chwili, pewnej energii, interakcji pomiędzy artystami muzykami i przekazanie emocji za pomocą instrumentów akustycznych. I tak też się stało. Muzycy zaprezentowali mistrzowski poziom i sprawili, że ten niecodzienny jakże klimatyczny koncert na długo pozostanie w naszej pamięci. Usłyszeliśmy więc największe przeboje zespołu, takie jak: „To, co chciałbym Ci dać”, „Jeden moment”, „Barcelona” czy „Iluzja”. Bracia zagrali również utwory z najnowszego, wydanego w 2019 roku albumu ”Pectus Kobiety/Wojciech Młynarski”. Jak zdradził wokalista zespołu dzięki pomocy córki Wojciecha Młynarskiego, Agaty udało się uzyskać dostęp do niepublikowanych dotąd tekstów mistrza, które znajdowały się w rodzinnych archiwach. Dzięki temu muzycy stworzyli materiał na wspomniany album. Po zakończeniu koncertu publiczność miała okazję zdobyć autograf od artystów oraz wspólne zdjęcie.

To było piękne popołudnie przy akompaniamencie muzyki na żywo, w doborowym towarzystwie zespołu Pectus!

Była to pierwsza wizyta artystów w naszym mieście, ale niezwykle ciepłe przyjęcie i bogaty repertuar zespołu Pectus, pozwala nam twierdzić, że być może w przyszłości spotkamy się ponownie.

Dziękujemy jeszcze raz artystom za tak wspaniały koncert, czujemy się wyróżnieni, że to właśnie w Sępólnie Krajeńskim mogliśmy Was gościć.

 

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst: Patrycja Młodzik

Fot.: Jacek Wojtania

Rock’n’feller Unplugged
Data wydarzenia 14.04.2024

W niedzielne popołudnie na scenie sępoleńskiego Centrum Kultury i Sztuki wystąpił po krótkiej przerwie, związanej z pracami nad nowym repertuarem dobrze nam znany zespół Rock’n’Feller przy gościnnym udziale Entflorii, Martyny Cieślik Łukasza Batora. Sępoleński band w składzie Paulina Brewka (wokal), Darek Łucyszyn (wokal, git. akust.), Michał Pick (gitara akust.), Aneta Zach (Bas), Marcin Łucyszyn (Perkusja), zaprezentował tłumnie zebranej publiczności niezwykle klimatyczny występ akustyczny, który został przygotowany w formule znanej z kultowej serii MTV Unplugged. Muzycy, zainspirowani listą koncertów „bez prądu” przenieśli zebranych w czasie do epoki świetności tej – niegdyś muzycznej – telewizji. Ze sceny rozbrzmiały utwory z repertuaru takich grup jak Alice in Chains, Nirvana , The Cranberries, Pearl Jam czy The Cure. Muzycy nie omieszkali sięgnąć po dobrze znane nam utwory polskich artystów: Kasi Kowalskiej, Hey czy Natalii Przybysz. Tak fantastycznie wykonane aranże akustyczne, połączone z niezwykle klimatyczną scenografią i zabawą światłem stworzyły iście muzyczną ucztę rodem z tych dobrze nam znanych koncertów MTV Unplugged.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Fot.: Marcin Jarski

Tekst: Patrycja Młodzik

Zespół „Wszystkiego Najlepszego” wystąpił w CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Data wydarzenia 26.02.2024

„Zespół „Wszystkiego Najlepszego” to grupa tworząca i wykonująca własne piosenki z klimatu Krainy Łagodności, piosenki poetyckiej, ballady i folku. Takie piosenki jak „Taradajka”, „Jesienne oczekiwanie”, „Łapka niedźwiadka”,” Aniołowie Biali” i wiele innych, odnaleźć można w wielu śpiewnikach.”

Tymi i wieloma innymi utworami uraczył nas zespół w ubiegły piątek na scenie CKiS w Sępólnie Krajeńskim. Autorami większości tekstów są: Krysia Bernd, Aleksandra Bacińska, Krzysztof Kasperczyk oraz założyciel zespołu i autor muzyki Maciej Rzeźnikowski. Cechą charakterystyczną zespołu jest wielogłos, dopracowane aranżacje, melodyjne kompozycje oraz poruszające teksty.

Oczywiście nie obyło się bez bisów i spotkania z fanami po koncercie.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Fot.: Jacek Wojtania

Francesco Napoli zaśpiewał w Sępólnie!
Data wydarzenia 17.02.2024

Sobotni wieczór w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim był niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich miłośników muzyki włoskiej. Na scenie pojawił się legendarny włoski artysta Francesco Napoli, który przeniósł licznie zebraną publiczność do słonecznej Italii. Koncert poprzedził krótki materiał filmowy będący skrótem biograficznym samego artysty, który po raz pierwszy przyjechał do naszego kraju na Festiwal w Sopocie w 1988 roku. Muzyk niejednokrotnie zdobywał złote i platynowe płyty, a jego ostatnia płyta Lady Fantasy sprzedała się w nakładzie 12 milionów egzemplarzy w 44 krajach. Artysta rozpoczął sobotni wieczór od utworu „Arrivederci Amore”, który natychmiastowo porwał publiczność. Jego charyzma i wirtuozeria wokalna sprawiły, że zebrani mogli poczuć się jak na włoskim festiwalu muzycznym.

Napoli kontynuował swoje występy, prezentując kolejne znane utwory, takie jak „Borneo”, „Piano piano” czy „Marina”. Każdy kolejny kawałek wzbudzał jeszcze większe emocje i entuzjazm wśród słuchaczy, którzy śpiewali razem z artystą. Jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów był występ artysty z utworem „Lady Fantasy”, który został owacyjnie przyjęty przez publiczność. Wokalista emanował nie tylko wspaniałym głosem, ale również niesamowitą energią sceniczną, która sprawiła, że koncert był niezapomnianym włoskim wieczorem, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst: Patrycja Młodzik

Fot.: Jacek Wojtania

Blues ponownie w Sępólnie!
Data wydarzenia 02.02.2024

Łukasz Gorczyca i Tomasz Dominik od lat rozpieszczają miłośników bluesa z Sępólna i okolic, regularnie przyjeżdżając do nas ze znakomitymi gośćmi, prawdziwymi specjalistami w dziedzinie muzyki znad delty Missisipi. Tym razem Panowie podbili stawkę zapraszając nie jednego, a dwóch profesorów Niepublicznego Uniwersytetu Bluesa. Leburn Maddox oraz Muddy Manninen wyszli na scenę sępoleńskiego Centrum Kultury i Sztuki punktualnie o godzinie 19:00 i zabrali publiczność w podróż do samego źródła bluesa.

Panowie z niejednego pieca chleb jedli. Mając w portfolio takie nazwy i nazwiska jak Wishbone Ash, John Lee Hooker, Albert Collins, Joe Bonamasa czy Jeff Healy, o doświadczenie nie wypada wręcz pytać. Fińsko-Amerykański duet okazał się fantastycznym zderzeniem temperamentów. Skandynawska, nieco introwertyczna natura Manninena w połączeniu z żywiołowością Maddoxa kupiła słuchaczy. Tym bardziej, że kontrasty te słychać było także w grze obu Panów, dzięki czemu uświadczyliśmy widowiskowej muzycznej szermierki. Nasi goście zaprezentowali przekrojową setlistę, obejmującą zarówno autorskie kompozycje, jak i klasyki z repertuaru m.in. Jimiego Hendrixa (Who Knows, Fire) czy Stevie’go Wondera (Superstitious). Te blues rockowe spotkania, które stały się już tradycją w naszym mieście, są jednocześnie fantastyczną lekcją historii muzyki. Artyści sięgając po utwory będące kamieniami milowymi gatunku pokazują jednocześnie jak wiele czerpią z dziedzictwa Ojców Chrzestnych współczesnego bluesa – Muddy’ego Watersa, Johna Lee Hookera, Johna Mayalla, Williego Dixona czy Buddy’ego Guy’a. W ich grze pobrzmiewa echo herosów zelektryfikowanej wersji muzyki będącej jednym z najważniejszych kulturowych osiągnięć Ameryki.

Muddy Manninen oraz Leburn Maddox to kolejni potomkowie bluesowych legend, którzy odwiedzili Sępólno Krajeńskie. Traktowane z przymrużeniem oka hasło, głoszące że Sępólno staje się małą stolicą bluesa, powoli zaczyna się uprawomocniać.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst: Michał Pick

Fot.: Michał Pick, Jacek Wojtania

Sępólno zagrało dla WOŚP!
Data wydarzenia 27.01.2024

Za nami 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W całej Polsce jak i w Sępólnie Krajeńskim 28 stycznia 2024 roku, zagrała najgłośniejsza i najpiękniejsza orkiestra świata pod hasłem: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych”. Jak co roku Sztab w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim również przyłączył się do tego wydarzenia. W niedzielny poranek 25 reprezentantów naszego sztabu, mowa tu oczywiście o wolontariuszach, wyruszyła na ulice miasta. Opatrzeni w identyfikatory, puszki oraz dobrze nam znane WOŚP’owe serduszka, dzieci i młodzież pod opieką dorosłych, kwestowała na ulicach Sępólna Krajeńskiego. Tego dnia 32. Finał rozpoczął się oficjalnie o godzinie 15:00 w sępoleńskim Centrum Kultury i Sztuki od występów artystycznych przygotowanych przez dzieci z Gminnego Przedszkola nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Sępólnie Krajeńskim oraz Gminnego Przedszkola nr 2 Bajka w Sępólnie Krajeńskim. Swoje umiejętności wokalne szlifowane pod okiem Pana Arkadiusza Adamiaka zaprezentowało Dziecięce i Młodzieżowe Studio Piosenki działające w CKiS oraz sekcja wokalna Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Stowarzyszeniu Duże Różowe Słońce. Na scenie zaprezentowała się również grupa Cheereaders Academy, działająca w CKiS. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to również koncerty. Nie inaczej było w tym roku. O godzinie 17:00 zaczęliśmy od porcji solidnego rockowego grania. Jako pierwszy zaprezentował się licznie zebranej publiczności zespół pochodzący z Tczewa „Prototyp”, którego muzycy znani są z takich formacji jak Azarath, Holy Smoke czy Banderola, zagrali utwory pochodzące z ich najnowszego autorskiego albumu pt: „Pętla kłamstwa”. Zaraz po ich występie na deskach sępoleńskiego Centrum Kultury i Sztuki zamontowała się doskonale znana mieszkańcom grupa „Rock’n’feller”, która zaprezentowała najpopularniejsze covery takich wykonawców jak Lady Pank, Dżem, Breakout czy Daria Zawiałow. Występy artystyczne jak i koncerty miały charakter charytatywny. Tego dnia wszyscy grali na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ale to jeszcze nie koniec atrakcji, które zostały przygotowane specjalnie na ten dzień. W holu głównym Panie z Gminnego Przedszkola nr 3 w Sępólnie Krajeńskim przygotowały z wielką pomocą rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola „Kawiarenkę słodkości”, zaopatrzoną w przeróżne ciasta i słodkości, których zakup zasilił konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tego dnia służby również zagrały dla WOŚP. Przed budynkiem Centrum Kultury i Sztuki miał miejsce pokaz pojazdów policyjnych Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim oraz pokaz wozów strażackich Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim. Podczas finału miał miejsce pokaz pierwszej pomocy, przygotowany przez druhów Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim. Tego emocjonującego dnia dzięki Państwa wielkim sercom i bezinteresownej pomocy udało nam się zebrać rekordową sumę ponad 70 tysięcy złotych, która cięgle rośnie, dzięki trwającym do 6 lutego licytacjom na allegro. Ta kwota przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. To właśnie Wy – mieszkańcy Sępólna, udowodniliście, że pomaganie ma sens! Dziękujemy, że byliście z nami wszędzie tam, gdzie dopełnia się bezinteresowne dobro jako wolontariusze, osoby zasilające licytacje, uliczne zbiórki, służby mundurowe, instytucje, artyści oraz wszyscy Ci, którzy z wielkim sercem wspierają największą i najgłośniejszą orkiestrę świata. Warto dodać, iż już od końca grudnia w różnych punktach naszego miasta znajdowało się 15 puszek kwestorskich, jakie przyczyniły się do rekordowego wyniku zbiórki. Pragniemy także podziękować wszystkim tym, którzy zdecydowali się przekazać przedmioty na licytację oraz osobom biorącym w nich udział. Ten niezwykły dzień pokazał, jak wspólnie małymi gestami możemy zdziałać wielkie rzeczy!

Siema!

Sztab Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst: Patrycja Młodzik

Fot.: Katarzyna Śmigiel – Wilkowska, Patrycja Młodzik, Jacek Wojtania

Muzyczny Dzień Babci i Dziadka z Damianem Holeckim
Data wydarzenia 21.01.2024

W minioną niedzielę 21 stycznia było nam niezwykle miło zaprosić Państwa na szczególny, dedykowany wszystkim Babciom oraz Dziadkom koncert.

W roli naszego szanownego gościa na scenie pojawił się Damian Holecki.

Piosenkarz, pianista oraz wykonawca znanych przebojów wielu rozgłośni radiowych i telewizyjnych w Polsce.

Artysta jako jedyny śląski wykonawca otrzymał dwie złote płyty Związku Producentów Audio- Video, jest także gospodarzem oraz autorem programów telewizyjnych Muzyczna Kuchnia jaki i Muzyczny Kącik Damiana Holeckiego.

Życząc wszystkim obecnym podczas koncertu niezapomnianych wrażeń artystycznych mieliśmy nadzieję, że zapisze się on w pamięci uczestników wyjątkowo sentymentalnie przywoływanym wspomnieniem.

Entuzjazm oraz nieustający aplauz publiczności dowodzą, że muzyczna podróż z hołubionym przez polską publiczność Damianem Holeckim okazała się kolejnym trafnym, repertuarowym wyborem.

Przyłączając się raz jeszcze do najserdeczniejszych życzeń dziękujemy, że byliście Państwo z nami.

 

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst: Ewa Quiring-Korczak

Fot.: Jacek Wojtania

Spektakl komediowy – Sklep z facetami
Data wydarzenia 19.01.2024

W ubiegły piątek – 19 stycznia na deskach sępoleńskiego Centrum Kultury i Sztuki mieliśmy przyjemność zobaczyć spektakl teatru Old Timers Garage pt. „Sklep z facetami”. Autorką scenariusza i reżyserką sztuki jest odtwórczyni głównej roli Patrycja Szczepanowska. Wspólnie z Katarzyną Chorzępą i Norbertem Kaczorowskim wciągnęli nas w przezabawną historię o poszukiwaniu miłości.

W dniu trzydziestych dziewiątych urodzin Marzeny – głównej bohaterki „Sklepu z facetami” dochodzi do życiowych zmian. Tuż przed czterdziestką jej partner Krzysztof postanawia od niej odejść. To rozstanie nie należy do najłatwiejszych, lecz dzięki wsparciu siostry Danki – ekspertki od romantycznych relacji, Marzena rozpoczyna nowy etap życia. Za namową młodszej siostry, główna bohaterka z jej pomocą, zakłada konto na internetowym portalu randkowym, który przepełniony jest profilami mężczyzn szukających miłości. Miejsce to będące niejako tytułowym „Sklepem z facetami” staje się punktem zwrotnym w życiu głównej bohaterki. Wokół Marzeny zaczynają pojawiać się coraz bardziej intrygujący mężczyźni, co prowadzi do różnych zabawnych i emocjonujących sytuacji. Czy możliwe jest rozpoczęcie nowego życia w wieku niemal czterdziestu lat? Czy Krzysztof powróci, czy też Marzena znajdzie nową, wymarzoną miłość? To pytania, które towarzyszą bohaterce i stanowią centralny wątek tej zabawnej historii.

Spektakl przyciągnął uwagę nie tylko ze względu na znakomitą obsadę, ale także dzięki interesującej i humorystycznej fabule, która porusza tematy miłości, pragnienia oraz możliwości rozpoczęcia życia od nowa.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst: Patrycja Młodzik

Fot.: Jacek Wojtania

Wielka Gala Noworoczna 2024 już za nami!
Data wydarzenia 05.01.2024

Gala noworoczna stała się już niejako tradycją wpisaną w kalendarz imprez Centrum Kultury i Sztuki. To właśnie w towarzystwie tak wyjątkowych śpiewaków operowych, olśniewającej sopranistki oraz wspaniałej Grand Royal Orchestra, mieliśmy ogromną przyjemność z pełnym dostojeństwem razem z Państwem wejść w ten nowy 2024 rok. Na sępoleńskiej scenie 5 stycznia zgromadziły się talenty trzech śpiewaków operowych Andriy’a Stetskyy’go, Ihor’a Radvanskyi’ego, Roman’a Chava w towarzystwie olśniewającej sopranistki Liliya Nikitchuk. Artyści wystąpili z niepowtarzalną Grand Royal Orchestrą pod batutą Bartosza Olejnika, tworząc tym samym zachwycające widowisko muzyczne, które zahipnotyzowało widownię od początku do końca. Repertuar tworzyły unikalne aranżacje płynnie połączonych klasycznych arii operowych i operetkowych – „Traviata”, „Funiculì, funiculà” z uwielbianymi na całym świecie piosenkami tj. „Time To Say Goodbye” „Hallelujah”, „Bella ciao” a nawet „Brunetki, blondynki”. Gala noworoczna to kolejny koncert który udowadnia, że muzyka jest uniwersalnym językiem, który potrafi przemawiać do dusz nas wszystkich. Tą dwu godzinną ucztę możemy śmiało nazwać niewątpliwie muzyczno-wizualnym arcydziełem, które z pewnością pozostanie w pamięci zebranej publiczności jeszcze na długi czas. Raz jeszcze życzymy Państwu wszystkiego dobrego w tym nowym roku – spełnienia najskrytszych marzeń, realizacji życiowych celów, dużo dobrej energii, zdrowia i jeszcze więcej artystycznych doznań w Centrum Kultury i Sztuki.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot.: Patrycja Młodzik