Izba Dziedzictwa Kulturowego w Sępólnie Krajeńskim jest pierwszym w mieście obiektem, w którym zgromadzono przeszło 200 eksponatów sprzed lat, reprezentujących materialne dziedzictwo Krajny.
Obiekt udostępniony do zwiedzania zarówno przez osoby indywidualne jak i zorganizowane grupy szkolne, przyciągnął przez ten czas ponad 1500 osób.
Stworzona przy ścisłej współpracy z etnolog i kulturoznawcą dr hab. Dorotą Angutek ekspozycja pochodząca z przełomu XIX – XX wieku, wzbogacona została o elementy kultury wytworzonej z wiodącym motywem haftu krajeńskiego oraz wiernie zrekonstruowane kostiumy.
Eksponaty pochodzące od mieszkańców regionu, których wieloletnia pasja gromadzenia starych przedmiotów pozwoliła ocalić od zapomnienia dziedzictwo kulturowe Krajny, niezmiennie przyciągają i mamy nadzieję, że w dalszym ciągu będą przyciągać zwiedzających.
Zaaranżowany w Izbie Dziedzictwa Kulturowego bogato wyposażony salonik mieszczański oraz chata chłopska wraz z niezwykle unikatowymi eksponatami, takimi jak chociażby dzierża do wyrabiania chleba, prawidła do butów, magiel ręczny, łóżko z połowy XIX wieku czy też kołowrotek, to zalewie nieliczne dowody na ogromny potencjał edukacyjny tej wyjątkowej przestrzeni, stanowiącej jedyną w swoim rodzaju, żywą wizytówkę krajeńskiej spuścizny kulturowej.
Izbę można zwiedzić po wcześniejszym umówieniu telefonicznym: 523880160 lub 664579305.
Budynek Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie Krajeńskim
ul. Jeziorna 6
89-400 Sępólno Krajeńskie












Zapraszamy Państwa do odkrycia tajemnic pasji i oddania, która stoi za stworzeniem niezwykłej Izby Dziedzictwa Kulturowego w Sępólnie Krajeńskim. Nasz najnowszy materiał filmowy to nie tylko spotkanie z Panią Barbarą Niekłań, ale również podróż przez historię i kulturę regionu Krajny
W wywiadzie z Panią Barbarą Niekłań dowiemy się, skąd wzięła się jej niezwykła pasja do zbierania różnorodnych przedmiotów, które przekazała w największej liczbie do depozytu Izby Dziedzictwa Kulturowego. Ta rozmowa ukazuje, jak pasja kolekcjonowania artefaktów może przyczynić się do ocalenia dziedzictwa i tym samym stworzenia takiego miejsca, w którym historia staje się żywa.
Izba Dziedzictwa Kulturowego to miejsce, które narodziło się w głowach mieszkańców gminy Sępólno Krajeńskie. To przestrzeń skupiająca artefakty kultury lokalnej, prezentująca rozmaite sprzęty spotykane w domach mieszkańców Krajny z przełomu XIX i XX wieku. Podzielona na trzy części, Izba oferuje fascynujący spacer przez salonik mieszczański, kwaterę chłopską oraz kącik salonowy. To tu możecie zobaczyć zdobione meble, tradycyjne narzędzia, malowane wzorami krajeńskimi porcelanowe zastawy stołowe i wiele innych unikatowych przedmiotów.
Śladami Pasji to wywiad, który powstał z okazji pierwszego roku działalności Izby Dziedzictwa Kulturowego, którego oficjalne otwarcie miało miejsce we wrześniu ubiegłego roku. Przez ten czas IDK odwiedziło prawie 2000 osób, zarówno indywidualnych zwiedzających, jak i zorganizowane grupy przedszkolne, szkolne oraz wycieczki z innych regionów. To miejsce, które łączy historię z teraźniejszością i skupia osoby, dla których ważne jest kultywowanie tradycji i lokalnego dziedzictwa kulturowego.
Zapraszamy Was serdecznie do obejrzenia wywiadu, abyście mogli poznać tę niezwykłą historię i odkryć piękno Izby Dziedzictwa Kulturowego w Sępólnie Krajeńskim. To podróż, która wierzymy zainspiruje Was do zachowania dziedzictwa naszych przodków i odkrycia piękna krajeńskiej kultury.