Sentymentalna podróż w czasie – Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Krajeńskiej po latach
Dzisiaj nie każdy pamięta jak bogata jest historia i tradycja grup folklorystycznych z naszego regionu. Niegdyś nie tylko Śląsk czy Mazowsze, ale także niewielkie ośrodki, takie jak Sępólno Krajeńskie miały swoje Zespoły Pieśni i Tańca. W Sępólnie jednym z najpopularniejszych zespołów łączących taniec z muzyką ludową był Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Krajeńskiej. Po latach jego byli członkowie spotkali się w sępoleńskim domu kultury – miejscu, w którym stawiali swoje pierwsze artystyczne kroki – by udać się w sentymentalną podróż do lat świetności grupy.
Folkowe projekty w rodzaju Zespołów Pieśni i Tańca rodziły się ze szczerej pasji do muzyki i tańca. Były przy okazji – i są nadal! – symbolicznym wyrazem szacunku dla tradycji regionu, któremu grupa w swej twórczości hołdowała. W kulturalnej wideokronice, którą zainaugurowano sobotnie spotkanie, odnotowano powstanie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Krajeńskiej. Była to pierwsza grupa folklorystyczna w naszej gminie i jako taka występowała na licznych konkursach, przeglądach oraz rozmaitych wydarzeniach zarówno w kraju, jak i za granicą. Sentymentalno-wspominkowy charakter spotkania skłonił nas do przygotowania multimedialnej prezentacji dokumentującej działalność zespołu. Żywe reakcje na kolejne zdjęcia dowodziły, że wywołały one pożądane, miłe wspomnienia. Prawdziwym rarytasem okazało się jednak autentyczne nagranie audio sprzed 43 lat z prywatnych zbiorów Wojciecha Piotrowskiego! Rejestracja radiowego wywiadu z członkami zespołu, jego instruktorami oraz ówczesną dyrektor Sępoleńskiego Domu Kultury, Panią Krystyną Zaborowską. Dzięki zdobyczom technologii udało się tak cenne nagranie wyczyścić z szumów i zakłóceń powstałych na taśmie. W materiale mogliśmy usłyszeć kilka piosenek zaaranżowanych i wykonanych przez Zespół Pieśni Tańca i Ziemi Krajeńskiej. Jak się okazało 4 dekady później jego członkowie wciąż pamiętają teksty i melodie – czas dla wielu z nich jak gdyby zatrzymał się w miejscu!
Wbrew pozorom współcześnie młodzież także interesuje się folklorem. Najlepszym tego dowodem kilkuletnia aktywność grupy ,,Modraki” z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Lutowie. ,,Modraki” zaprezentowały się zresztą na scenie i w ten sposób doszło do symbolicznego połączenia dwóch pokoleń artystów zafascynowanych ludową kulturą i sztuką. Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Krajeńskiej mają w ,,Modrakach” godnych naśladowców!
Nagrania audycji możecie Państwo posłuchać na naszym profilu YOUTUBE:
Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania, archiwum prywatne – Jarosław Niemyjski