Data wydarzenia
4 października 2021

Wysoka Krajeńska – Europejskie Dni Dziedzictwa


W niedzielne popołudnie na placu przy świetlicy w Wysokiej Krajeńskiej odbyło się spotkanie międzypokoleniowe w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, tegoroczne hasło ,, Smaki dziedzictwa”.

Nasze wyjątkowe spotkanie, które co roku odsłania przed mieszkańcami najskrytsze tajemnice upłynęło pod nazwą ,, Smaki dzieciństwa, których się nie zapomina – dawne potrawy w nowej odsłonie”. ,, Klucz do Polskiej spiżarni”.

„Czasem chciałbym do Ciebie wrócić…. – Powiedział stęskniony człowiek

To niemożliwe, ale masz wspomnienia – Odpowiedział smak dzieciństwa

Ciesz się tym co masz, pielęgnuj to, o przeżyłeś i twórz coś nowego – Podsumowała teraźniejszość.”

Smak dzieciństwa to coś co pamięta się latami. Każde wspomnienie wywołuje na twarzy uśmiech. W chwilach smutku , przygnębienia czy rezygnacji myślami staramy się uciekać właśnie w te bezpieczne ,, smaki”, które pozwolą na chwilę zapomnieć i wprowadzają w nastrój tej beztroski sprzed lat. Wiele smaków z dzieciństwa pozostało z nami do dziś dzień, znajdują się na sklepowych półkach, albumach, w ludziach, w przedmiotach, są ale smakują już trochę inaczej. Jednak to nie ich smak się zmienił, to my dojrzeliśmy i wzbogaciliśmy się o nowe smaki, doznania, wartości…. Czy Tobie też zdarza się z tęsknotą wspominać minione czasy? Taka już chyba natura, że bez względu na to, jakie atrakcje serwuje nam obecna rzeczywistość – choćby postęp technologiczny czyli możliwość podróżowania po świecie – to, co było kiedyś, wydaje się jakieś takie lepsze? Nawet jeśli świat był mniej kolorowy, a półki w sklepach świeciły pustkami i trzeba było mocno nakombinować, żeby żyć na jako takim poziomie to i tak było fajnie. Przynajmniej tak nam się czasem wydaje. W sumie nie ma nic złego w tym, że darzymy sentymentem minione, nierzadko ciężkie czasy. Dobrze jest pielęgnować cudowne wspomnienia pozwalając odejść w zapomnienie tym mniej przyjemnym. Właśnie w taką sentymentalną podróż w niedzielne popołudnie zabrała uczestników spotkania instruktor animacji.

Zaczęliśmy od najstarszego pokolenia. Dzięki przeprowadzonym wywiadom mieszkańcy oddali się wspomnieniom ,, przybliżyli smaki dzieciństwa”, kojarzonego zazwyczaj z beztroskimi wakacjami na wsi, a także potraw przypominających szczęśliwe chwile przy rodzinnym stole.

Głównym celem spotkania było ,, Podziel się przepisem”, z zebranych przepisów powstanie księga ,, Smaki dzieciństwa mieszkańców Wysokiej Krajeńskiej”.

Następną atrakcją tego spotkania były warsztaty kulinarne na świeżym powietrzu. Dzieci pod czujnym okiem ,, szefa kuchni” Pani Grażynki wykonywały rogaliki drożdżowe nadziewane konfiturami z ,, polskiej spiżarni”. Pani Grażynka w sposób profesjonalny przekazała cenne wskazówki, dzięki którym dzieci zdobyły umiejętności kulinarne. Sporo emocji wzbudził konkurs kulinarny adresowany do dzieci. Oczywiście chętnych nie brakowało. Utworzono dwie grupy chłopców i dziewczynek. Uczestnicy konkursu musieli podać składniki zupy pomidorowej i przepis na naleśniki. Dzieci z wielkim przejęciem i zaangażowaniem przystąpili do rywalizacji. Konkursowe Jury wyłoniło zwycięzców. Okazało się, że obie drużyny uzyskały 1 miejsce. Gratulujemy! Zwycięzcy otrzymali upominki w postaci słodkości.

Kolejnym punktem spotkania były warsztaty prezentujące dawne obrzędy i zwyczaje kiszenia kapusty. W trakcie warsztatów tym razem pod okiem Pani Bogusi, dzieci mogły samodzielnie trzeć marchewkę, szatkować i kisić kapustę. Dzieci znakomicie współpracowały w grupie, z wielkim zaangażowaniem i radością uczestniczyły w warsztatach kulinarnych.

Podczas spotkania towarzyszyła swym urokliwym głosem pani Lucyna Latzke, która zabrała nas w podróż muzyczną. Zwieńczeniem spotkania był poczęstunek. Oczywiście ,, smaki dzieciństwa” – świeżo upieczony chleb ze smalcem i ogórkiem, drożdżówka, rogaliki, blok czekoladowy, naleśniki z dżemem, kompot z porzeczki itp….

Jakież to cudowne móc przenieść się w czasie……..do przeszłości lub w przyszłość, przywołać w pamięci smaki dzieciństwa. W codzienności warto znaleźć dla siebie czas. Kolejne miłe spotkanie z mieszkańcami wsi Wysokiej Krajeńskiej, wspaniale że mogliśmy się ponownie spotkać i cieszyć wzajemnym towarzystwem. Warto docenić obecność drugiego człowieka, bo przyjaźń wzbogaca nasze życie, nadaje mu smak i czyni lepszym.

Bardzo dziękuję za udane popołudnie, za miłe gesty i ciepłe słowa.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst/fot. – Barbara Blejder