Data wydarzenia
27 lipca 2021

O aktorstwie, dubbingu i muzyce


O aktorstwie, dubbingu i muzyce – spotkanie z Rafałem Królikowski

Aktor teatralny i filmowy, z pochodzenia zduńskowolanin, aktywny zawodowo od 1991 roku, przez lata związany między innymi z warszawskim teatrem „Kamienica”, syn nauczycieli, aktor z powołania – gościem niedzielnego spotkania na sępoleńskim molo spacerowym był Rafał Królikowski.

Debiutujący w roku 1992 w filmie Andrzeja Wajdy „Pierścionek z orłem w koronie”, Rafał Królikowski od razu został rzucony na głęboką wodę. Możliwość podpatrywania Mistrza Wajdy przy pracy, słuchanie jego cennych wskazówek, okazało się być doświadczeniem, które zaowocowało ogromną pokorą i przywiązaniem do etosu pracy, takich tuzów jak Zbigniew Cybulski, Andrzej Łapicki czy Gustaw Holubek. Chociaż dziś, jak przyznał nasz gość, aktor musi być przede wszystkim elastyczny, to jednak tradycje i ideały zaczerpnięte od ww. towarzyszą mu przez całe życie. W różnorodnym portfolio Rafała Królikowskiego znajdziemy role komediowe, dramatyczne i role filmowych amantów – łatka „przedwojennego amanta” przylgnęła do naszego gościa po części za sprawą samego Andrzeja Wajdy, który tak scharakteryzował sylwetkę młodego aktora. Dziś Rafała Królikowski wybiera tylko takie rolę, które w jakiś sposób go intrygują, ceni takie scenariusze, które są dla niego samego pewnym zaskoczeniem. Takim scenariuszem bez wątpienia był ten do filmu „Ciało” duetu Saramonowicz-Konecki, gdzie Królikowski zagrał… trupa. Zdradzając kulisy pracy nad filmem, powiedział nam, że pierwotnie reżyserski tandem w roli Woltera planował obsadzić Bogusława Lindę, ten jednak nie potraktował poważnie propozycji zagrania martwego bohatera. Filmy, seriale, role teatralne – Rafał Królikowski, podkreślając istotę „bycia elastycznym” w swoim zawodzie, sprawdza się zarówno w świecie srebrnego ekranu, jak i na teatralnych deskach. Ceni sobie kontakt z drugim człowiekiem, czego bez wątpienia doświadczyła publiczność obecna podczas spotkania – nasz gość nie stronił od dygresji i anegdot, zjednując sobie uwagę słuchaczy z rozbawieniem słuchających historii o pewnej stewardessie czy opowieści z planu zwariowanej produkcji „Pół serio”.

Spotkanie z Rafałem Królikowskim było kolejnym wydarzeniem przygotowanym przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim w ramach cyklu imprez letnich. Po szczegółowy harmonogram nadchodzących wydarzeń odsyłamy na stronę www.ckissepolno.com.pl oraz na profil facebookowy Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Artystyczne lato w naszym mieście dopiero się rozkręca!

Materiały CKiS w Sępółnie Krajeńskim

Tekst – Michał Pick

Fot – Jacek Wojtania