Data wydarzenia
28 września 2023

Śladami Pasji – Rozmowa z Panią Barbarą Niekłań


Zapraszamy Państwa do odkrycia tajemnic pasji i oddania, która stoi za stworzeniem niezwykłej Izby Dziedzictwa Kulturowego w Sępólnie Krajeńskim. Nasz najnowszy materiał filmowy to nie tylko spotkanie z Panią Barbarą Niekłań, ale również podróż przez historię i kulturę regionu Krajny

W wywiadzie z Panią Barbarą Niekłań dowiemy się, skąd wzięła się jej niezwykła pasja do zbierania różnorodnych przedmiotów, które przekazała w największej liczbie do depozytu Izby Dziedzictwa Kulturowego. Ta rozmowa ukazuje, jak pasja kolekcjonowania artefaktów może przyczynić się do ocalenia dziedzictwa i tym samym stworzenia takiego miejsca, w którym historia staje się żywa.

Izba Dziedzictwa Kulturowego to miejsce, które narodziło się w głowach mieszkańców gminy Sępólno Krajeńskie. To przestrzeń skupiająca artefakty kultury lokalnej, prezentująca rozmaite sprzęty spotykane w domach mieszkańców Krajny z przełomu XIX i XX wieku. Podzielona na trzy części, Izba oferuje fascynujący spacer przez salonik mieszczański, kwaterę chłopską oraz kącik salonowy. To tu możecie zobaczyć zdobione meble, tradycyjne narzędzia, malowane wzorami krajeńskimi porcelanowe zastawy stołowe i wiele innych unikatowych przedmiotów.

Śladami Pasji to wywiad, który powstał z okazji pierwszego roku działalności Izby Dziedzictwa Kulturowego, którego oficjalne otwarcie miało miejsce we wrześniu ubiegłego roku. Przez ten czas IDK odwiedziło prawie 2000 osób, zarówno indywidualnych zwiedzających, jak i zorganizowane grupy przedszkolne, szkolne oraz wycieczki z innych regionów. To miejsce, które łączy historię z teraźniejszością i skupia osoby, dla których ważne jest kultywowanie tradycji i lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Zapraszamy Was serdecznie do obejrzenia wywiadu, abyście mogli poznać tę niezwykłą historię i odkryć piękno Izby Dziedzictwa Kulturowego w Sępólnie Krajeńskim. To podróż, która wierzymy zainspiruje Was do zachowania dziedzictwa naszych przodków i odkrycia piękna krajeńskiej kultury.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim