Data wydarzenia
8 marca 2022

Seans filmowy z muzyką na żywo – Pola Negri + Czerwie


Zespół Czerwie ponownie przeniósł nas w czasie. Trzy lata temu za ich pomocą udaliśmy się w daleką podróż do epoki sprzed udźwiękowienia kina podczas seansu „Gabinetu Doktora Caligari”, tym razem Panowie zapewnili muzyczną oprawę filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” z Polą Negri w roli głównej.

Współcześnie doskonale zdajemy sobie sprawę z roli muzyki w filmie, tyle tylko, że w produkcjach przepełnionych widowiskowymi efektami specjalnymi i napchanych dialogami tłumaczonymi obcojęzycznemu widzowi przez lektora, musi ona pokonać pełną przeszkód drogę by dotrzeć do naszych uszu. W przypadku kina niemego muzyka pełniła właściwie funkcję narratora. Brak słów rekompensowały dźwięki i w ten sposób gesty, mimika aktorów, a nawet nietłumaczone nieme dialogi, nabierały sensu. Akademickie dyskusje nad prymatem wzroku i jego istoty w rozumieniu otaczanego nas świata w przypadku filmów niemych napotykały na kontrargument – oto dopiero w połączeniu z muzyką powstawała spójna i kompletna w odbiorze całość. Symbioza tych dwóch zmysłów była punktem wyjścia dla twórców powstających pod koniec lat 20. ubiegłego wieku filmów dźwiękowych.

Zespół Czerwie to grupa profesjonalistów, która swój profesjonalizm legitymizuje ponad dwudziestoletnim stażem scenicznym oraz bogatym doświadczeniem w zakresie tworzenia ścieżek dźwiękowych pod ruchomy obraz. Dźwiękowe komentarze Czerwi są niezwykle absorbujące, a przy tym perfekcyjnie skorelowane z akcją filmu. Paleta emocji, którą oferują muzycy sprawia, że nieme obrazki w sugestywny sposób do nas „przemawiają”. Jeśli nieme kino traktowano jako teatr bez słów, to właśnie muzyka towarzysząca tym filmom dawała „głos” aktorom. Poza tym wszystkim Czerwi najzwyczajniej dobrze się słucha – zamykając na moment oczy, stymulowana dźwiękami (od psychodelii przez avant-folk aż po ambient) wyobraźnia podpowiada nam rozmaite, filmowe historie.

Wydarzenie to było jednocześnie inauguracją Roku Poli Negri w naszym mieście. Przed nami jeszcze wiele artystycznych inicjatyw, którym patronować będzie pochodząca z Polski międzynarodowa gwiazda kina niemego. By nie przegapić żadnej z nich śledźcie naszą stronę internetową oraz profil Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim na Facebooku.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst – Michał Pick

Fot. – Wiktoria Grzeca