Data wydarzenia
14 listopada 2022

Raut listopadowy w Sępólnie Krajeńskim z udziałem gwiazd


104. urodziny Niepodległej Polski mieszkańcy Sępólna Krajeńskiego świętowali podczas tradycyjnego listopadowego rautu. Z okazji tak wyjątkowego święta nie mogło zabraknąć równie wyjątkowych gości. Zabytkowym Citroenem Rozalia na ulicę Studzienną przyjechał sam Marszałek Piłsudski wraz z żoną i dziećmi. Naczelnik państwa polskiego w krótkiej przemowie podzielił się z tłumem radosną wiadomością o tym, że po 123 latach niewoli Polska powróciła na mapy jako suwerenny kraj.

Ta informacja natchnęła nas do beztroskiej zabawy, wydatnie pomogli nam w tym artyści, prawdziwe muzyczne ikony lat 20. ubiegłego wieku. Publiczność wysłuchała wystąpień Eugeniusza Bodo, Toli Mankiewiczówny, Jana Kiepury, Hanki Ordonówny, Mieczysława Fogga oraz Miry Zimińskiej. Gdy wydawało się już, że więcej nie można oczekiwać, na plac przy gromkim aplauzie wjechała Pola Negri wraz z Ignacym Janem Paderewskim. W międzyczasie uczestnicy rautu korzystali z usług sympatycznych pielęgniarek, dbających o zdrowie mieszkańców w specjalnie zaaranżowanym szpitalu polowym, a dzieci i młodzież mieli okazję zobaczyć, jak wyglądała szkoła ich rówieśników blisko sto lat temu. Ulica Studzienna tętniła życiem i nastrojową muzyką, która skłaniała do tańca zarówno Panów w mundurach, jak i Panie w balowych sukniach. Listopadowy raut miał bowiem liczne taneczne akcenty, z których na szczególne wyróżnienia zasługuje pokaz wiązanki „Tańców starej Warszawy” w wykonaniu dzieci i młodzieży z lutowskiego zespołu „Modraki”. Folklorystycznym elementem tegorocznego rautu był występ kapeli podwórkowej „Jucha”. Panowie sięgnęli po piosenki, którymi żyły polskie ulice w okresie 20-lecia międzywojennego.

Wehikuł czasu, za sprawą którego udaliśmy się w tę daleką podróż został bezpiecznie odstawiony do strzeżonego garażu. Za rok skorzystamy z niego ponownie, ciesząc się spotkaniem z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wierzymy, że będziecie Państwo z nami, bo my już dzisiaj wystosowaliśmy zaproszenia do kolejnych znamienitych gości.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst – Michał Pick

Fot.: Marcin Jarski, Szymon Szwochert