Data wydarzenia
30 września 2022

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA


Izba Dziedzictwa Kulturowego w Sępólnie Krajeńskim jest pierwszym w mieście obiektem, w którym zgromadzono przeszło 200 eksponatów sprzed lat, reprezentujących materialne dziedzictwo Krajny.
Uroczyste otwarcie zaaranżowanej przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim przestrzeni, inaugurujące Europejskie Dni Dziedzictwa w naszym mieście, zapoczątkowało działalność tego miejsca, polegającą między innymi na gromadzeniu przedmiotów kultury dawnej z terenu ziemi krajeńskiej.
Obiekt udostępniony do zwiedzania zarówno przez osoby indywidualne jak i zorganizowane grupy szkolne, przyciągnął przez krótki okres miesiąca łącznie około 400-stu osób.
Stworzona przy ścisłej współpracy z etnolog i kulturoznawcą dr hab. Dorotą Angutek ekspozycja pochodząca z przełomu XIX – XX wieku,  wzbogacona została o elementy kultury wytworzonej z wiodącym motywem haftu krajeńskiego oraz wiernie zrekonstruowane kostiumy.
Eksponaty pochodzące od mieszkańców regionu, których wieloletnia pasja gromadzenia starych przedmiotów pozwoliła ocalić od zapomnienia dziedzictwo kulturowe Krajny, niezmiennie przyciągają i mamy nadzieję, że w dalszym ciągu będą przyciągać zwiedzających.
Zaaranżowany w Izbie Dziedzictwa Kulturowego bogato wyposażony salonik mieszczański oraz chata chłopska wraz z niezwykle unikatowymi eksponatami, takimi jak chociażby dzierża do wyrabiania chleba, prawidła do butów, magiel ręczny, łóżko z połowy XIX wieku czy też kołowrotek, to zalewie nieliczne dowody na ogromny potencjał edukacyjny tej wyjątkowej przestrzeni, stanowiącej jedyną w swoim rodzaju, żywą wizytówkę krajeńskiej spuścizny kulturowej.

Godziny otwarcia izby:

Poniedziałek – 10:00 – 12:00

Wtorek – 10:00 – 12:00

Środa – 14:00 – 16::00

Czwartek – 14:00 – 16:00

Piątek – 15:00 – 17:00Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst – Ewa Quiring- Korczak

Fot. – Jacek Wojtania