Data wydarzenia
28 kwietnia 2022

O sporcie i nie tylko z Maciejem Kurzajewskim – Sępoleńska Akademia Sukcesu powraca!


Maciej Kurzajewski, dziennikarz sportowy i telewizyjny, laureat trzech Telekamer w kategorii „komentator sportowy” i Złotej Telekamery był pierwszym gościem wznowionej po kilkumiesięcznej przerwie Sępoleńskiej Akademii Sukcesu. Jak prawnik z wykształcenia znalazł się w telewizji? Co „Król Gier” roku 1987 ma do powiedzenia na temat dzisiejszych gier wideo? W jaki sposób organizm radzi sobie podczas dwunastogodzinnego biegu? Na te i wiele innych pytań wyczerpujące odpowiedzi usłyszała publiczność zgromadzona na wtorkowym spotkaniu.

Gdy karierę dziennikarza sportowego rozpoczyna się pod okiem Włodzimierza Szaranowicza trudno wyobrazić sobie lepszy start. Nasz gość miał zresztą zdumiewające szczęście znajdować się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie. To właśnie Kurzajewski przeprowadzał jako reporter rozmawiał z jeszcze szerzej nieznanym, debiutującym w seniorskiej kadrze Adamem Małyszem, początek jego przygody z komentowaniem skoków narciarskich zbiegł się w czasie z wybuchem „Małyszomanii”, a gdy poszperamy głębiej okaże się, że jest on także autorem być może pierwszej wideo-rozmowy z Robertem Kubicą, wówczas jeżdżącym na gokartach. Robertem Kubicą, który przecież też po latach stał się sportowcem o statusie międzynarodowym. I choć Kurzajewski silnie kojarzony jest głównie ze skokami, a przede wszystkim z okresem absolutnej dominacji Adama Małysza – w 2004 roku przeprowadził z Orłem z Wisły książkowy wywiad, który ukazał się jako „Moje życie – Adam Małysz” – to jednak na pewnym etapie swojej pracy postanowił poszerzyć zakres swoich dziennikarskich obowiązków i stał się prezenterem, prowadzącym programy o  charakterze rozrywkowym, z których to programów do dziś najmilej wspomina „Kocham Cię, Polsko!”. Aktywny zawodowo od niemal 30 lat Kurzajewski dba o to by być „aktywnym” także w innych dziedzinach życia. Nieprzerwanie od roku 2003 biega półmaratony, maratony i ultramaratony, mając na koncie tak imponujące osiągnięcia, jak ukończenie Comrades Marathon, 12-godzinnego biegu w RPA na dystansie 89 kilometrów. To zdecydowanie zabiegany człowiek!

Zgodnie z formułą Sępoleńskiej Akademii Sukcesu nasz gość zwrócił się do publiczności, którą w znakomitej większości stanowiła młodzież z sępoleńskich szkół średnich, z autorską „receptą na sukces”. Kurzajewski podkreślał, jak ważnym jest by mieć w życiu pasję i tę pasję pielęgnować, nawet jeśli nie zawsze będzie ona przynosiła wymierne korzyści materialne. Tylko w ten sposób będziemy w stanie osiągnąć pełnię satysfakcji zawodowej i osobistej, bo w końcu możliwość spełniania marzeń, realizacji swoich pasji poprzez pracę, jest dla wielu z nas miarą prawdziwego sukcesu.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst: Michał Pick

Fot.: Jacek Wojtania