Data wydarzenia
8 sierpnia 2023

Muzyczne Dni Sępólna – Entfloria i Bartas Szymoniak


Koncertową odsłonę tegorocznych Dni Sępólna Krajeńskiego zainaugurowaliśmy nietuzinkowym połączeniem muzyki elektronicznej i beatrocka. Na scenie Centrum Kultury i Sztuki zaprezentowali się Entfloria oraz Bartas Szymoniak.

Kolorowe trio z Kamienia Krajeńskiego całkiem niedawno poprzedzało koncert legendarnego wokalisty Budki Suflera, Krzysztofa Cugowskiego, zaś w zeszłym roku dzieliło scenę z Varius Manx. Występy u boku takich tuzów polskiej muzyki rozrywkowej każe twierdzić, że kwestią czasu jest, gdy to Entfloria będzie występowała na podobnych festiwalach w roli głównej gwiazdy. Tym bardziej, że zespół ma ku temu niezaprzeczalny potencjał. Autorska muzyka Entflorii wymyka się prostym kategoryzacjom, jest w niej zarówno metalowy drive, jak i psychodeliczno-etniczne impresje mogące przywodzić na myśl twórczość grupy Dead Can Dance. Wiktoria, Filip i Wiktor odegrali materiał ze swojej nadchodzącej płyty, nad którą zespół pieczołowicie pracuje od wielu miesięcy. Muzyczne szczególarstwo – dbałość o selektywność i dobór odpowiednich brzmień, stosowanie niejednokrotnie egzotycznych instrumentów (bęben szamański, kij deszczowy) oraz kontrola dynamiki występu, dowodzą że Entfloria wie czego chce i pewnie zmierza po swoje.

Bartas Szymoniak odwiedził Sępólno Krajeńskie po raz trzeci. Po raz pierwszy zawitał do naszego miasta w roku 2014 jako frontman kultowego Sztywnego Pala Azji, z którym współpracował w latach 2008-2015, drugą wizytę zaliczył w ubiegłym roku, gdy pojawił się na spotkaniu z młodzieżą w ramach Sępoleńskiej Akademii Sukcesu. Wokalista i beatboxer w jednym, twórca własnego stylu „beatrock”, łączącego elementy beatboxu, wokali i żywych instrumentów – Szymoniak z powodzeniem od 8 lat kontynuuje karierę solową. W tym czasie wylansował kilka przebojów, m.in. „Powroty”, „Cierpliwość” czy „Wojownik z miłości”, wszystkie zresztą mieliśmy okazje usłyszeć podczas niedzielnego koncertu, na którym wokalista pojawił się wraz gitarzystą, Michałem Parzymięso. Sępoleńska publiczność entuzjastycznie przyjęła występ duetu, kilkukrotnie podrywając się do tańca i wspólnego śpiewania. Niewykluczone, że notowania piosenek Szymoniaka po wizycie w naszym mieście jeszcze się polepszą!

To dopiero początek atrakcji przewidzianych na tegoroczne Dni Sępólna Krajeńskiego. Przypominamy, że 9 sierpnia widzimy się na kolejnej edycji „Śniadania na trawie”, które odbędzie się na placu przy CKiS (start godzina 11:00), 11 sierpnia zapraszamy na dwa spektakle plenerowe na Placu Wolności – „Podróż dookoła świata” (godz. 18:00), „Czas wilka” (21:00), a 13 sierpnia koncertowe zwieńczenie dni miasta, występ grupy Kombi Łosowski (godz. 21:00, stadion miejski). Informacje o wszystkich wydarzeniach zaplanowanych na Dni Sępólna Krajeńskiego znajdziecie na naszej stronie internetowej – www.ckissepolno.com.pl oraz na profilach Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim w mediach społecznościowych.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst: Michał Pick

Fot. : Jacek Wojtania, Paweł Kienast