Data wydarzenia
6 września 2021

Kulinarna bitwa na start Europejskich Dni Dziedzictwa 2021


Niecodzienny kulinarny pojedynek zainaugurował tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, odbywających się tym razem pod hasłem „Smaki dziedzictwa”. Do bitwy na dwie, pokaźnych rozmiarów, patelnie stanęli finaliści programu Master Chef – Joanna Studnicka oraz Mateusz Krojenka. Kaszotto z kuskusem kontra makaron z kiełbasą chorizo, o zwycięstwie decydowały kubki smakowe konsumentów, choć ci, rozpływając się w zachwytach nad posiłkami, uznali zgodnie – mamy remis! Możliwość podglądania przy pracy prawdziwych kulinarnych wirtuozów okazała się wyjątkową sposobnością do zasięgnięcia kilku cennych wskazówek, które będzie można później wykorzystać podczas domowego gotowania. Przy okazji, atrakcją samą w sobie, było obserwowanie jak na naszych oczach powstaje posiłek tworzony z kilkudziesięciu kilogramów rozmaitych składników. Apetyty widowni zaostrzały się z każdą minutą, a wonne aromaty, rozchodząc się wokół targowiska miejskiego, przyciągały kolejnych zainteresowanych. Dania, które obliczono na około 500 porcji, rozeszły się w okamgnieniu – pierwsi testujący pozytywnie zaopiniowali status „mistrzów kuchni” naszych gości.

Nasyceni i gotowi do spalenia nadmiaru kalorii uczestnicy pikniku korzystali z atrakcji, towarzyszących wydarzeniu – zabawom na dmuchanym placu zabaw oraz animacjom dla dzieci i młodzieży, a ci wyznający zasadę, że najlepszy po dobrym posiłku jest porządny spacer, dołączyli do naszych kolejnych gości – bydgoskiej Orkiestry na dużym rowerze – i wraz z muzykami-cyklistami udali się w barwną, muzyczną paradę ulicami miasta. Muzycy, poruszający się na niezwykłym, sześcioosobowym rowerze, po zwiedzeniu przyległych do targowiska miejskiego uliczek, zawitali do nas z powrotem, by już stacjonarnie kontynuować mini-koncert. Publiczność oklaskiwała klasyki takie jak „Polka dziadek” czy ragitme’ową piosenkę z filmu „Vabank”. Nie zabrakło wspólnych zdjęć i pytań o konstrukcję roweru oraz zachwytów nad umiejętnością jednoczesnej jazdy na bicyklu i gry na instrumentach.

Piknik, podczas którego zainaugurowaliśmy obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2021 zorganizowano w ramach projektu „Program aktywności lokalnej – aktywni w Sępólnie Krajeńskim” współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2014-2020. Przypominamy, że EDD potrwają do 18 września, a szczegółowy harmonogram wydarzeń przygotowanych w ramach cyklu znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowe (www.ckissepolno.com.pl) oraz na facebookowym profilu Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Przed nami całe mnóstwo imprez z kulinarnym motywem przewodnim, wszystkich „głodnych” atrakcji zapraszamy do uczestnictwa!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst – Michał Pick

Fot – Jacek Wojtania