Data wydarzenia
31 sierpnia 2021

KRAJEŃSKIE PRZYSMAKI – Stwórz z nami kulinarne dziedzictwo regionu.


Europejskie Dni Dziedzictwa są największym w Europie projektem społeczno- edukacyjnym zainicjowanym przez Radę Europy oraz Unię Europejską.

W projekcie tym uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy łącznie z naszym krajem, który przyłączył się do inicjatywy w 1993 roku.

Nadrzędnym założeniem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna oraz promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa.

Tegoroczna edycja wydarzenia, odbywająca się pod hasłem ,,Smaki Dziedzictwa”, tym razem przeniesie nas w podróż kulinarną, upowszechniającą wiedzę o przekazywanej z pokolenia na pokolenie, pełnej zapachów i smaków tradycji.

Rok 2021 w Europejskich Dniach Dziedzictwa skupia się nie tylko na materialnych tradycjach ale także na prastarych obrzędach, zwyczajach czy też recepturach.

Poprzez kulinaria zdecydowano podejść do tematu dziedzictwa w nowatorski, mniej oczywisty sposób.

Jako, że Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, stojąc na straży lokalnej tożsamości od lat z zaangażowaniem koordynuje wydarzenia Narodowego Instytutu Dziedzictwa, tak i tym razem zapraszamy do udziału w wydarzeniu ,,KRAJEŃSKIE PRZYSMAKI- Stwórz z nami kulinarne dziedzictwo regionu.”

Naszym nadrzędnym celem jest zachęcenie do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych, pielęgnowanie obyczajów kulinarnych jakie panowały na polskich stołach naszego regionu oraz przypomnienie o tradycyjnej kuchni ukazującej naszą różnorodność.

W związku z powyższym prosimy Państwa o nadsyłanie na adres e-mail Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim ewa@ckissepolno.com.pl, osobiście (sekretariat CKiS pon-pt w godz. 7.00-15.00) lub za pośrednictwem poczty (na adres: Centrum Kultury i Sztuki, ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie) w nieprzekraczalnym terminie do 13 września 2021 roku, znanych Państwu przepisów kulinarnych sprzed lat.

Mamy nadzieję, że dzięki aktywności i zaangażowaniu społeczności lokalnej Krajny, uda nam się wprowadzić w obieg niepowtarzalny informator kulinarny Państwa autorstwa, składający się z przepisów naszych dziadków a nawet pradziadków.

Pragniemy aby tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa przypomniała nam nie tylko o kulturze jedzenia ale także o celebrowaniu ulotnych chwil przy wspólnym stole.

Formularz zgłoszeniowy składający się z karty potrawy oraz klauzuli informacyjnej, do pobrania na stronie www.ckissepolno.com.pl lub odbioru w sekretariacie Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

BĄDŹCIE PAŃSTWO Z NAMI!

ZAPRASZAMY!

Tekst: Ewa Quiring- Korczak