Data wydarzenia
20 września 2022

Zaślubiny na jarmarku w Wałdowie


W Wiejskim Ośrodku Kultury w Wałdowie odbył się XIII Jarmark św. Mateusza. Cykliczna impreza skupiona na promocji kultury i sztuki ludowej. Tegoroczną edycję jarmarku połączono z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbywają się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”. Organizatorzy z tej okazji zainscenizowali „chłopskie wesele”.

Po zajęciu miejsc przez gości na stosownie udekorowaną salę przy akompaniamencie granej na skrzypcach przez Janusza Jędrzejczyka melodii, wkroczyły postaci z „Chłopów” Reymonta: para młoda Boryna i Jagna, ich rodzina oraz zaproszeni na wesele biesiadnicy. Wesele zgodnie z tradycją przebiegało według ustalonego porządku – najpierw nowożeńcy odebrali od gości podarunki, później przy pomocy młodzieży z wałdowskiego WOKu wykonali pierwszy taniec, by po przerwie na posiłek przystąpić do obrządku oczepin. Biesiadnikom przygrywała kapela Jucha, Panowie zadbali o weselną atmosferę, dzięki czemu parkiet uginał się pod naporem roztańczonych nóg. Suto zastawione stoły były zaś zasługą Pań z Kół Gospodyń Wiejskich, należy zwrócić uwagę, że bogate artystycznie i kulinarnie wesele Jagny i Boryny nie odbyło by się bez pomocy licznej grupy sponsorów, darczyńców i ochotników. To ważne by mieć świadomość, że wałdowski Jarmark św. Mateusza jest wydarzeniem o charakterze wspólnotowym i w jego organizacje zaangażowane jest wiele osób, a każda z nich – jak podkreślają organizatorzy – jest tak samo ważna. Tradycją imprez organizowanych przez Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie są także występy dzieci i młodzieży współpracującej z lokalnym ośrodkiem kultury. Na „chłopskim weselu” ze specjalną dedykacją dla pary młodej wystąpiła Hanna Siekierka – jej występ natchnął biesiadników do ponownego pójścia w tany, a o to by parkiet nie pustoszał zadbała główna muzyczna gwiazda wieczoru, zespół Active.

XIII Jarmark św. Mateusza cieszył się ogromnym zainteresowaniem, w jego trakcie kwestowano na rzecz chorej na SMA Zosi, dlatego wierzymy, że i Zosia zapamięta wesele Jagny i Boryny jako wyjątkowe wydarzenie.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst – Michał Pick

Fot. – Jacek Wojtania