Data wydarzenia
8 marca 2022

Golden Hits of Queen – Freddie Mercury wiecznie żywy!


Queen w Sępólnie Krajeńskim! Brzmi jak kiepski żart, ale w piątkowy wieczór na scenie Centrum Kultury i Sztuki faktycznie pojawili się muzycy do złudzenia przypominający legendarną brytyjską grupę. Co więcej, gdy rozsunęła się kurtyna, zdumiała publiczność usłyszała znajome dźwięki kompozycji „Inuenndo”. Tak, więc – Queen w Sępólnie Krajeńskim!

Po dwóch latach naznaczonych pandemią i koniecznością odwoływania zaplanowanych z wyprzedzeniem koncertów, na takie muzyczne spotkania czekaliśmy z utęsknieniem. Dlatego nie dziwi rozmach przedsięwzięcia – muzykom wcielającym się w rolę zespołu Queen towarzyszyła orkiestra symfoniczna. W takim połączeniu największe przeboje autorstwa Freddiego Mercury’ego i spółki zabrzmiały z prawdziwą pompą! A licznie zgromadzeni słuchacze mieli przyjemność usłyszeć prawdziwe perełki – „Bohemian Rhapsody”, „Radio Ga Ga”, „Crazy Little Thing Called Love”, „A Kind of Magic”, „The Show Must Go On” i wiele innych utworów, które weszły do kanonu muzyki popularnej. W pamięci mamy rozbieganego Mercury’ego z charakterystycznym statywem mikrofonowym, burzę loków Briana Maya, skromnego, skupionego na sztuce Johna Decona i szalejącego za zestawem perkusyjnym Rogera Taylora – żywiołowość koncertów Queen w połączeniu z ich sceniczną oprawą sprawia, że po latach wciąż wracamy do nich z taką samą ekscytacją. Namiastką tej ekscytacji było uczestnictwo w widowisku pomyślanym jako hołd dla zespołu z Londynu i jego nieśmiertelnego repertuaru.

Koncerty Queen zawsze były prawdziwym świętem wspólnotowości. Interakcja jaka zachodziła pomiędzy artystami a widownią powodowała, że stawali się oni jednym organizmem. Właśnie tej jedności potrzebowaliśmy w piątkowy wieczór. W obliczu tragicznych wydarzeń za naszą wschodnią granicą występ ten nabrał zupełnie innego wymiaru. Uniwersalny przesłanie niektórych utworów grupy Queen mówi o tym, że są rzeczy, których nie da się zniszczyć – miłość, przyjaźń, godność i właśnie tę informację muzycy wraz z publicznością, łącząc się w chór, przesłali światu ze sceny w Sępólnie Krajeńskim.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst – Michał Pick

Fot. – Wiktoria Grzeca