Data wydarzenia
14 września 2023

Czarująca biesiada w Wałdowie


W Wałdowie odbyła się „Biesiada po cygańsku”, czyli artystyczne spotkanie z folklorem romskim. Muzyka, tańce, kolorowe stroje – namiastka festiwalu w Ciechocinku na placu przed Wiejskim Ośrodkiem Kultury przyciągnęła tłumy.

Stałym punktem organizowanych przez wałdowski WOK wydarzeń są występy lokalnych artystów. Dzieci i młodzieży na co dzień rozwijających swoje talenty w przyjaznej i otwartej przestrzeni lokalnego ośrodka kultury. W znakomitej większości są to talenty samorodne, zrodzone ze szczerej pasji. Tak jest chociażby w przypadku dziewcząt z grupy tanecznej „Hipnoza”, które samodzielnie przygotowały choreografię do piosenki Krzysztofa Krawczyka oraz Niny Ledy, piosenkarki, która zaprezentowała się publiczności w repertuarze Brathanków i Don Vasyla. Do bogatej tradycji artystycznej Romów nawiązał także zespół „Promyki”. Autorska choreografia w wykonaniu młodych tancerzy była zapowiedzią występu głównej gwiazdy biesiady.

„Cygańskie czary” w tytule koncertu obiecywała przybyłym Elena Rutkowska – aktorka, piosenkarka, kompozytorka oraz twórczyni programów estradowych. Od ponad 25 lat jest ona czynną popularyzatorką kultury Romów Polskich i szeroko rozumianej kultury romskiej w Polsce. Artystka w swojej karierze tworzyła i brała udział w licznych projektach artystycznych, współpracując przy tym z wieloma instytucjami kultury. W ubiegłym roku otrzymała odznakę honorową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Koncert w Wałdowie poderwał do tańca biesiadników, dzięki czemu plac przed ośrodkiem kultury w okamgnieniu zamienił się w plenerowy parkiet taneczny. Zdaje się, że publiczność była prawdziwie oczarowana występem gwiazdy wieczoru – Elena Rutkowska wraz z zespołem nie składają więc pustych obietnic!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst: Michał Pick

Fot.: Jacek Wojtania