Pięć i pół dekady kultury i sztuki w Lutowie
Tegoroczna „Biesiada po Lutowsku” była wyjątkowa z przynajmniej kilku powodów. Po pierwsze stanowiła ona zwieńczenie obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które tym razem odbywały się pod hasłem „Smaki dziedzictwa” – nie zabrakło więc pysznego poczęstunku, dań przygotowanych według „receptur naszych babć”, szarych klusek z kapustą, zupy ogórkowej oraz słodkich wypieków przygotowanych przez najlepsze lutowskie kucharki i cukierniczki. Przede wszystkim jednak podczas biesiady jubileusz 55-lecia działalności obchodził tamtejszy Wiejski Ośrodek Kultury.
WOK w Lutowie od lat uchodzi za centrum kulturalno-artystycznych wydarzeń, skupiając lokalną społeczność podczas świąt państwowych, spektakli, koncertów i okolicznościowych imprez. Przez pięć i pół dekady umacniał tę rolę, będąc miejscem, w którym dzieci, młodzież i dorośli doskonalą swoje talenty, wszystko w ramach działalności rozmaitych kół zainteresowań i sekcji wokalnych: tanecznych, plastycznych, kulinarnych czy rękodzielniczych. Wizytówką WOKu, jak i całej wsi jest folklorystyczny zespół „Lutowianie”, który w ubiegłym roku obchodził jubileusz 35-lecia działalności, od 5 lat swoje taneczne umiejętności w wiejskiej placówce kulturalnej doskonali także młodzież z zespołu „Modraki”. Zarówno „Lutowian” jak i „Modraki” mogliśmy podziwiać na scenie – dwa pokolenia lokalnych artystów, specjalizujące się w dwóch różnych dziedzinach artystycznej aktywności, które łączy pasja, szczera radość z występowania i pochodzenie zaprezentowały się licznie zgromadzonej publiczności. Dla jednych i drugich Wiejski Ośrodek Kultury, to coś więcej niż budynek i miejsce spotkań. Nie zabrakło listów gratulacyjnych, kwiatów i symbolicznych prezentów złożonych na ręce długoletniej kierowniczki WOKu, Małgorzaty Senskiej. W ramach podziękowań za bezinteresowną pomoc, wsparcie organizacyjne i finansowe oraz gotowość dzielenia się cennymi radami i doświadczeniem, przedstawiciele poszczególnych instytucji i mieszkańcy Lutowa blisko związani z Wiejskim Ośrodkiem Kultury otrzymali „krajeńskie serduszka”. Muzycznym zwieńczeniem „Biesiady po Lutowsku”, tanecznym akcentem na cześć świętujących, był występ zespołu Alibi. Publiczność poderwała się z miejsc śpiewając największe przeboje z repertuaru takich artystów, jak Andrzej Rybiński, Krzysztof Krawczyk czy Czerwone Gitary, a gdy na scenie pojawiła się… Maryla Radowicz zgromadzeni na parkiecie oniemieli z wrażenia. Zaśpiewane chóralnie „Kolorowe jarmarki” i „Ale to już było” wypadły iście koncertowo i w ten sposób lutowska biesiada oraz jednocześnie jubileusz 55-lecia WOKu przeszły do historii jako wydarzenie pełne niespodzianek, wzruszeń, powodów do wspomnień i radości.
55 lat na straży lokalnej kultury i sztuki to wynik imponujący, chyląc głowę w geście uznania życzymy kolejnych sukcesów, okazji do świętowania i dzielenia się radością z tworzenia lokalnego folkloru. 55 to liczba symboliczna, wszak Lutowo zawsze jest na piątkę!
Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick
Fot. – Marcin Misiak