Data wydarzenia
4 maja 2021

60 lat i… jedziemy dalej!


Gdy 1 maja w samo południe na ulicach Sępólna Krajeńskiego pojawił się londyński, piętrowy autobus, ludzie zatrzymywali się na chodnikach, samochody zwalniały, a niosąca się z autobusowych głośników muzyka, przyciągała do okien lekko skonsternowanych mieszkańców.

Chwilę później wszystko stało się jasne, gdy przy akompaniamencie jednego z wielkich przebojów Czerwonych Gitar, piosenki „Takie ładne oczy”, z megafonu popłynęła informacja – sępoleńska placówka kultury obchodzi dzisiaj 60. lecie działalności! Kulturalny, przyozdobiony balonami czerwony autobus, mknął ulicami miasta, a z otwartego tarasu na górze przechodnią machali członkowie zespołu żywcem wyjętego z lat 60. Widoczna z daleka złota, dmuchana sześćdziesiątka sygnalizowała, że oto zbliża się wehikuł symbolizujący sześć dekad kultury i sztuki. Z głośników co rusz wybrzmiewały utwory Czerwonych Gitar, Skaldów, Breakoutów czy Beatlesów, a charakterystyczny pojazd przyciągał uwagę zaskoczonych gapiów. Podczas gdy na dachu autobusu, w towarzystwie najwierniejszych fanek, koncert grała pięcioosobowa bigbitowa grupa, na dolnym pokładzie trwało świętowanie, przyjmowanie prezentów i gratulacji.

Zatrzymując się tu i ówdzie ekipa Jubileuszowego Piętrusa dawała krótki występ, dzieląc się radością ze swojego święta. To najistotniejszy punkt obchodów 60. urodzin lokalnej placówki kulturalnej – spontaniczna interakcja z mieszkańcami, czynnymi współtwórcami sępoleńskiej kultury i sztuki. Bez Was nie było by nas. Mając świadomość tak ogromnego wsparcia i zaufania, z nadzieją wypatrujemy kolejnych dekad, nasz autobus nie zwalnia, a my nie ustajemy w staraniach by stale zaskakiwać. Do setki jeszcze daleko!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst – Michał Pick

Fot. – Jacek Wojtania