Jarmark i videomapping 3D na zwieńczenie Dni Sępólna Krajeńskiego
XVI Jarmarkiem św. Wawrzyńca i pierwszym w historii naszego miasta pokazem videomappingu 3D zwieńczyliśmy tegoroczne obchody Dni Sępólna Krajeńskiego. W ciągu 8 dni mieszkańcy naszego miasta mieli okazje uczestniczyć w ponad 30 wydarzeniach. Rozpoczęliśmy widowiskowo – grą na największym bębnie świata i równie widowiskowo zakończyliśmy. Trójwymiarowe wizualizacje wyświetlone na budynku kościoła parafialnego to namiastka mappingowych festiwali, odbywających się na całym świecie.
Ten zjawiskowy finał poprzedził jednak kilkugodzinnych program corocznego Jarmarku. Po wmaszerowaniu na plac Krajna Parku korowodu i przekazaniu kluczy do bram miasta przedstawicielce rodziny kupieckiej zabawa trwała w najlepsze. Po raz szesnasty świętowaliśmy imieniny patrona miasta, wydarzenie przybliżające twórczość lokalnych artystów, skupione na popularyzacji tradycyjnego rzemiosła i folkloru. Wokół sceny, będącej centrum jarmarcznych wydarzeń, rozbiła się Kmicicowa Kompanija – wojownicy z Grodu Piasta prezentowali dawną oręż, demonstrowali umiejętności władania mieczem, toporami i tarczą. Była to prawdziwa gratka dla miłośników historii. W międzyczasie na scenie prezentowali się lokalni artyści – chórzyści Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego przy stowarzyszeniu „Duże Różowe Słońce” oraz trio „Męski podryw”. Zabawę przy muzyce, w biesiadnej odsłonie, kontynuował Krzysztof Koniarek. Wokalista podbijający listy przebojów Radia Silesia jak rasowy konferansjer wchodził w interakcje z publicznością doskonale znającą teksty jego piosenek. Dwugodzinne spotkanie z Krzysztofem Koniarkiem nie obyło się bez wywołanych gromkimi brawami bisów. Po Koniarku scenę opanował Grzegorz Halama, jeden z najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych polskich komików-parodystów. Program o blaskach i cieniach odchudzania obfitował w wiele cennych wskazówek i refleksji, które Halama, w typowy dla siebie sposób, prezentował w krzywym zwierciadle, wzbogacając stand-up niepodrabialną grą aktorską. Muzycznym zwieńczeniem XVI Jarmarku św. Wawrzyńca był zaś występ młodzieżowej orkiestry dętej działającej przy Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Kapelmistrz Marian Kukowski i jego podopieczni zaprezentowali słuchaczom wiązankę popularnych przebojów, zachęcając przy okazji do zapisów na zajęciach w ramach sekcji dętej.
Wieczorem, po zmierzchu, przenieśliśmy się na plac przed kościołem parafialnym. Budynek kościoła na czas trwania videomappingu zamienił się w trójwymiarowe płótno, na którym wyświetlane były kolejne wizualizacje. Precyzyjnie wykonane i imponujące jakościowo obrazy układały się w krótką historię 100-lecia niepodległej Polski. Optyczne złudzenie powodowało, że slajdom prezentującym lot wojskowych samolotów czy wystrzał z czołgowej lufy, towarzyszyły spontaniczne reakcje licznie zgromadzonej publiczności. Pokaz przeplatany nastrojową muzyką w wykonaniu duetu Pinky Loops przeszedł do historii i bez wątpienia rozbudził apetyty na dłuższe projekcje. Dźwiękowa oprawa jaką dostarczyły Joanna Kamińska i Marta Lutrzykowska nadała wydarzeniu nieco refleksyjny charakter, jednocześnie udowadniając w jak silnej korelacji muzyka współpracuje z ruchomym obrazem. Różnorodnemu tematycznie programowi tegorocznych Dni Sępólna Krajeńskiego przyświecała idea społecznej integracji, stąd pikniki rodzinne, spektakle dla dzieci, koncerty dla całych rodzin czy konkursy i quizy dla każdego. 8 dni intensywnego świętowania to jednak nie koniec atrakcji, czekających tego lata mieszkańców Sępólna – już w piątek, 20 sierpnia, zapraszamy na koncert Stanisława Soyki, 3 września uśmiejemy się do łez z Marcinem Dańca, a 4 września kolejne z niecodziennych, widowiskowych wydarzeń – kulinarna bitwa na dwie patelnie! Po szczegóły dotyczące tych i innych planowanych imprez odsyłam na stronę internetową www.ckissepolno.com.pl oraz profil facebookowy Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeński. Do zobaczenia!
Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania, Patryk Ciak