Galeria zdjęć
1.GALERIA 2018r.2.GALERIA 2017r.3.GALERIA 2016r.4.GALERIA 2015r.5.GALERIA 2014r.6.GALERIA 2013r.7.GALERIA 2012r.8.GALERIA 2011r.9.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE10.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA11.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU12.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi13.MUZYKA KLASYCZNA14.FOLKLOR I TRADYCJA15.WYSTAWY16.GALERIA GWIAZD17.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA18.KOCHAMY POLSKIE SERIALE19.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE20.KULISY SŁAWY21.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD22.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► "BAJKA O SMERFACH" - Wiśniewka

 

► Tango dla dwojga czyli  Dzień Kobiet i Sołtysa! - Lutowo

 

► KOLOROWE ŚRODY w ARTiKu we Włościborzu

 

► Dzień Dinozaura w ARTiKu we Włościborzu

 

► Dzień Babci i Dziadka w ARTiKu we Włościborzu

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie

 

► Dzień Pingwina w ARTiKu we Włościborzu

 

► Kraina Wyobraźni w Lutowie

 

► XII Spotkanie Integracyjne - Lutowo

 

► Zimowe Czary w Wałdowie

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie


 


Zimowe Czary w Wałdowie


    W dniach 12.02-23.02 w Wałdowie odbywały się ferie zimowe. W organizowanych przez Wiejski Ośrodek Kultury, Radę Sołecką oraz Gminną Pracownią Edukacji Kulturalnej ARTiK w zajęciach brało udział około 20 dzieci. W pierwszym tygodniu zajęć sprawne rączki naszych podopiecznych wyczarowały pingwinią wyspę oraz uczestniczyły w zajęciach manualnych ,,W mroźnej krainie''. Obchodziliśmy także serduszkowe święto pt. „I ty możesz znaleźć przyjaciela”. W drugim tygodniu zajęć czas upłynął nam na warsztatach muzyczno-tanecznych pod okiem instruktora Wojciecha Chylewskiego oraz na zajęciach „Recyklingowe czary-mary”. Aktywność sportową wzmacnialiśmy poprzez gry i zabawy zarówno na sali, jak i na świeżym powietrzu. Podczas tegorocznych ferii nie zabrakło akcentów patriotycznych, upamiętniających 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ostatni dzień zajęć uczyniliśmy Dniem Kota Mruczka. Dwa tygodnie kreatywnej zabawy upłynęły nam w miłej i przyjaznej atmosferze.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Bożena Mania
Fot. - Aldona Heydebreck


Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie,
Rada Sołecka Wałdowo, Koło Gospodyń Wiejskich w Wałdowie
oraz ARTiK Wałdowo zapraszają na:
„Zimowe Czary”
ferie zimowe dla dzieci


12-25.02.2018 r.
w godz. 9:00-12:00


    Zachęcamy wszystkie dzieci do wzięcia udziału w prawdziwie „magicznych feriach” z Wiejskim Ośrodkiem Kultury w Wałdowie. Czeka Was moc atrakcji – gry i zabawy, artystyczne warsztaty, twórcze zajęcia z materiałami recyklingowymi, taniec, śpiew i wiele, wiele innych przyjemności. „Zimowe czary” to dwa tygodnie kreatywnej zabawy, na którą zapraszamy już dziś!


 

Szampański sylwester w Wałdowie

 

   Bale sylwestrowe mają swój niepodważalny urok. Mają w sobie coś z dworskich przyjęć organizowanych w wyjątkowych okolicznościach. Taką okolicznością jest również pożegnanie starego roku i przywitanie nowego. Wraz z nowymi nadziejami i nowymi oczekiwaniami.
    Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie od lat organizuje bale sylwestrowe, które cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród mieszkańców Wałdowa, ale również wśród mieszkańców okolicznych miejscowości. Na odpowiednio przystrojonej sali do białego rana trwała iście szampańska zabawa, której przewodził zespół „Waldek Band”. U progu nowego roku, punktualnie o północy uczestnicy balu wymieniali się między sobą serdecznymi życzeniami by po chwili tanecznym krokiem wejść w kolejny, 2018 rok. Tej nocy znajdujemy w sobie niesamowite pokłady energii, potrafiąc nie schodzić z parkietu przez całą imprezę. Być może prawdą jest, że to czas kiedy potrafią dziać się cuda?
    Chcielibyśmy raz jeszcze życzyć wszystkim z Państwa szczęśliwego nowego roku, wszelkiej pomyślności i pogody ducha. Niech ta radosna, taneczna atmosfera nie opuszcza Was ani na chwilę. Pozostaje jedynie powiedzieć – do zobaczenia za rok!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick


Koncert Świąteczny w Wałdowie


   Koncert Świąteczny przygotowany przez  Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie to tradycja od wielu lat. Współorganizatorem tegorocznego koncertu pt: „Świeć Gwiazdo Betlejemska” było Koło Gospodyń Wiejskich, Rada Sołecka oraz Gminna Pracownia Edukacji Kulturalnej ARTiK w Wałdowie. Każdy z koncertów ma inny niepowtarzalny klimat. W tym roku młodzi artyści, młodzież oraz dorośli zaprezentowali się w jasełkach tanecznie i śpiewająco. Goście zaproszeni oraz mieszkańcy Wałdowa i okolic mogli usłyszeć przepiękne kolędy i pastorałki oraz obejrzeć układy taneczne aniołków i diabełków. Uczestników koncertu wprowadziliśmy w niebiański nastrój świąt Bożego Narodzenia. Na zakończenie odbyła się wielopokoleniowa integracja podczas wieczerzy wigilijnej przygotowanej przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wałdowa.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Bożena Mania
Zdjęcia: Elżbieta Gackowska


Mikołajki w Wałdowie


   6 grudnia św. Mikołaja, którego obecność za każdym razem zwiastuje nadejście Bożego Narodzenia. W ten wyjątkowy dzień wszystkie dzieci z Wałdowa przybyły na spotkanie ze św. Mikołajem. Dzieci brały udział w animacjach przygotowanych przez Wiejski Ośrodek Kultury oraz Gminną Pracownię Edukacji Kulturalnej ARTiK po czym nastąpiło wręczanie podarków przez Mikołaja. To niezwykłe przeżycie dla dziecka, dlatego pragnęliśmy podczas tej imprezy przekazać magię tego momentu i sprawić, że piękne chwile na długo zostaną w pamięci malucha.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst: Bożena Mania
Zdjęcia: Elżbieta Gackowska


Wiejski Ośrodek Kultury ,Rada Sołecka ,Koło Gospodyń Wiejskich , Gminna Pracownia Edukacji Kulturalnej w Wałdowie zaprasza wszystkie dzieci z Wałdowa na
MIKOŁAJKI


6 grudnia 2017 godz 16:00
W programie :
- warsztaty oraz niebanalne zajęcia manualne o tematyce świątecznej
- dla każdego smyka  upominek od św. Mikoła„Droga Prawdy,  Nadziei , Miłości”


   W dniu niezwykle uroczystym ,  bliskim sercu każdego Polaka , w dniu 11 listopada , upamiętniającym rocznicę odzyskania w 1918 roku niepodległości przez naszą Ojczyznę po 123 latach niewoli Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie zaprosił mieszkańców Wałdowa i okolic na uroczystość p.t. „Droga Prawdy,  Nadziei , Miłości” .  Uroczystego otwarcia dokonała młodzież pięknym Polonezem , którego przygotowała  pod czujnym okiem instruktora  p. Wojtka. Zespół „Promyki” zaprezentował się w utworze tanecznym pt „Flaga” . Przypomnienie historii 99 rocznicy Niepodległej Polski  przedstawiła  Jola . W atmosferze  skupienia i zadumy widownia chłonęła treści przepięknych pieśni religijnych i patriotycznych w wykonaniu Tucholskiego Chóru Gospel „AVE” i solistki Pauliny.  Wydarzenie zakończyło się walcem w wykonaniu zespołu tanecznego. Jesteśmy narodem zafascynowanym przeszłością i miłością do Boga i Ojczyzny . Przede wszystkim Polakami dumnymi ze swojej historii.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Bożena Mania
Fot. - Jacek WojtaniaMiędzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich w Wałdowie


   15 października po raz pierwszy w Wałdowie obchodzono Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich . W dzisiejszych czasach nie sposób jest podać, kim jest ta kobieta wiejska, ale wiadomo, że ma ona predyspozycje do organizacji życia w gospodarstwie. To kobiety w oparciu o wiedzę przekazaną z pokolenia na pokolenie i własne doświadczenie, żyją zgodnie z najnowszymi trendami. Troska o budżet domowy, o zdrowie domowników oraz wykształcenie własnych dzieci, to dla kobiety wiejskiej najważniejsze aspekty. Kobiety wiejskie stają się wzorem do naśladowania. Nasza uroczystość miała charakter spotkania, na którym Pani przewodnicząca KGW Jadwiga Polasik wręczyła najbardziej aktywnym paniom książki kulinarne. Z humorem i przymrużeniem oka panie zaprezentowały  nowoczesny układ taneczny w chustach , fartuchach  i kaloszach. Nie zabrakło również pysznego chlebka z kiełbaska oraz słodkiej szarlotki.
Drogie Panie życzę wam, abyście pomimo wielu obowiązków, znajdowały czas dla siebie. Życzę siły, zdrowia , miłości, zrozumienia i uznania.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - B .Mania
Fot. - E. Gackowska


Babskie lato w Wałdowie


Motywem przewodnim na spotkaniu było odkrywanie w nas samych ogromnych pokładów dobrej energii, koncentracja na wewnętrznym  bogactwie ,  które jest w nas i znalezienie tego , co działa na duszę.  Malowanie kwiatów , taniec i słuchanie muzyki relaksacyjnej na łonie natury pozwoliło nam przyjrzeć się uważnie sobie i własnym emocjom , zastanowić się , wyciszyć.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst . B.Mania
Zdjęcia E.Gackowska


Akordy Krajobraz na zakończenie Europejskich Dni Dziedzictwa


    Zwieńczenie tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa miało miejsce w Wałdowie, gdzie w tamtejszym Wiejskim Ośrodku Kultury zorganizowano mini-koncert pt. „Akordy Krajobrazu”. Oprócz utworów Fryderyka Chopina, Jana Ignacego Paderewskiego i Wojciecha Kilara usłyszeliśmy także fragmenty poematu „Kwiaty Polskie” autorstwa Juliana Tuwima, które wizualnie wsparte były „kwiecistą” wystawą fotograficzną Pani Jolanty Orzłowskiej.
    Muzyka, poezja, fotografia oraz taniec -  w wykonaniu tanecznego zespołu „Promyki”, był to prawdziwie barwny „kolaż sztuki”, któremu przyświecała wspólna idea. To już XXV edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, która w tym roku odbywała się pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu”. Od kilku lat czynny udział w imprezie bierze sępoleńskie Centrum Kultury i Sztuki oraz Satelity Kultury – Wiejskie Ośrodki Kultury i świetlice wiejskie z terenów naszej gminy. Uroczyste zakończenie tegorocznej edycji przypadło w udziale Wiejskiemu Ośrodkowi Kultury z Wałdowa i trzeba przyznać, że organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Nastrojowa muzyka z gracją odegrana na fortepianie przez Panią Dorotę Kuczyńską nie tylko pozwalała oddać się chwili refleksji, ale również tworzyła piękne tło dla recytacji w wykonaniu Pana Mieczysława Franaszka. Zewsząd otoczeni byliśmy kwiecistymi rozmaitościami uwiecznionymi na zdjęciach przez Panią Jolantę Orzłowską, które sprawiały, że nasz lokalny „krajobraz dziedzictwa” ożywał z każdą chwilą na naszych oczach.
    Europejskie Dni Dziedzictwa to cykl wydarzeń, które odbywają się na terenie całej Polski. Hasło tegorocznej edycji zwracało szczególną uwagę na naturalne dziedzictwo przyrody i piękno tworzonych przez nią krajobrazów, każąc nam przyjrzeć się temu co otacza nas na co dzień z nieco innej perspektywy. Nawiązując do dziedzictwa krajobrazu i krajobrazu dziedzictwa sięgaliśmy po utwory muzyczne, wiersze czy obrazy, które wskazują na to, że od wieków zachwycaliśmy się i nadal zachwycamy pięknem natury, malowniczymi pejzażami, siłą i wielobarwnością przyrody.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania


    Cały czas trwają prace nad usuwaniem skutków nawałnicy z 11 sierpnia, która dotknęła także naszą gminę. Ucierpiały setki domostw, niezbędna jest, rzecz jasna, pomoc finansowa i materialna, ale nie możemy zapominać, że w tym czasie ucierpiały również dzieci, które przeżyły wielką traumę. Właśnie z myślą o nich wspólnie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim oraz Wiejskim Ośrodkiem Kultury w Wałdowie wychodzimy z inicjatywą ARTEterapii czyli terapii przez zabawę dla dzieci z Wałdowa, które jest jednym z najbardziej dotkniętych nawałnicą sołectw w naszej gminie. Na zajęcia grupowe zapraszamy od 23 do 25 sierpnia w godzinach 11:00 – 13:00 do Wiejskiego Ośrodka Kultury w  Wałdowie. Przywołajmy uśmiech na twarzach dzieci!


„Świat fantazji” w Wiejskim Ośrodku Kultury  w Wałdowie.


Pod takim  hasłem realizowaliśmy wspólnie z  Gminą Pracownią Edukacji Kulturalnej ARTIK wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży w dniach od 03.07 – 14.07. 2017 . Grupa uczestników liczyła ok. 30 osób . Pierwszego dnia dzieci zapoznały się z programem i regulaminem zajęć oraz wykonały własne imienne wizytówki w celu lepszego poznania się. Podczas kolejnych dni uczestnicy mogli poczuć   smak zdrowej sportowej rywalizacji uczestnicząc w konkursach drużynowych i plastycznych. Dla chętnych którzy chcieli poćwiczyć , porozciągać się i poznać kroki tańca ludowego czy  nowoczesnego przygotowaliśmy zajęcia taneczne pod okiem p. Wojtka Chylewskiego. Stałym punktem programu były zajęcia wokalne i taneczne, a efekty zajęć rodzice mogli zobaczyć na scenie podczas występu na uroczystości „Święta Rodziny”. Bardzo ciekawe  okazały się zajęcia z cyklu „W morskiej głębinie”. Na  zakończenie wypoczynku letniego była wycieczka do gospodarstwa p. Gackowskich, gdzie dzieci poznały odmiany zbóż i ziół rosnących  na łące,  oraz zostały ugoszczone słodkim poczęstunkiem. 
Celem nadrzędnym zajęć był rozwój artystyczny , manualny , sportowy, a także nawiązywanie nowych przyjaźni .
Bez wątpienia był to czas spędzony ciekawie i pożytecznie.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


Mamy plac zabaw!


    Już jest! Długo wyczekiwany plac zabaw w Wałdowie powstały dzięki wygranemu wnioskowi z programu Inicjatyw Lokalnych. Centrum beztroskiej zabawy dla całych rodzin, w szczególności jednak dla dzieci, powstało dzięki Państwa pomocy. Raz jeszcze dziękujemy wszystkim, którzy złożyli podpisy pod naszym wnioskiem, bez Was nie byłoby to możliwe.
    Uroczyste otwarcie placu nastąpiło podczas festynu rodzinnego. Mieliśmy więc podwójną okazję do świętowania. Przecięcie wstęgi, którego dokonali wspólnie burmistrz Sępólna Krajeńskiego, Waldemar Stupałkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej, Kazimierz Jagodziński, sołtys Wałdowa, Marian Pukownik oraz Starosta Sępoleński Jarosław Tadych, Sławomir Maciejewski, było zwieńczeniem oczekiwania na wymarzone miejsce do zabaw dla dzieci. Mimo kapryśnej pogody był to dzień ze wszech miar wspaniały. Artystyczne występy i prawdziwie rodzinna atmosfera dodały mu tylko wyjątkowości.
    Dzieci, wprost nie mogły doczekać się zakończenia budowy, teraz korzystają już w pełni z uroków nowo powstałego placu. Nam zaś największą radość sprawiają uśmiechy na ich buziach, mamy świadomość, że powstało w Wałdowie miejsce, które będzie służyło im na lata. A przy okazji okolicznościowego festynu udowodniliśmy, że wbrew powiedzeniu, z rodziną wcale nie wychodzi się najlepiej tylko na zdjęciu!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


"Świat Fantazji" -  letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży w Wiejskim Ośrodku Kultury w Wałdowie.W dniach 03.07 - 14.07.2017 w godz 10:00 – 14:00.
W programie :
03.07 – „Nareszcie wakacje” – rozpoczęcie wakacyjnych zajęć dla dzieci. Wspólne ułożenie regulaminu zachowania na zajęciach . Wykonanie własnej imiennej wizytówki.
- „Co słonko widziało” – konkurs rysunkowy.
04.07 – zabawy integracyjne – „Podchody”
05.07 – warsztaty teatralno- integracyjne
06.07 – warsztaty taneczne i wokalne – tańce ludowe
07.07 – „Lato malowane farbami” – zajęcia plastyczne
11.07 – „W poszukiwanie naszej historii” – poznawanie naszej historii i zabytków
12.07 – wydzieranki wyklejanki – zajęcia plastyczne
13.07 – „Mój pupil – dzień poświecony zwierzętom domowym
14.07 – „Dzień z wierszem ” – zajęcia literacko-plastyczne .Gry i zabawy . Zakończenie zajęć .Dzień Kobiet w Wiejskim Ośrodku Kultury  Wałdowie


   Dnia 12 marca jak co roku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Kobiet w Wiejskim Ośrodku Kultury w Wałdowie. Tego dnia młodzi panowie pięknie witali wszystkie panie, a następnie zaprosili na atrakcje artystyczne przygotowane przez Wiejski Ośrodek Kultury. Wydarzeniu towarzyszyły również nie tylko życzenia dla pań,  lecz także dla Pana Sołtysa Wałdowa z okazji Dnia Sołtysa oraz podziękowanie dla Pani Eli Gackowskiej za bezinteresowny dar ofiarowany dla Wiejskiego Ośrodka Kultury .
   Wśród niewątpliwych niespodzianek uroczystości wystąpiły w artystycznej odsłonie dzieci, młodzież oraz dorośli realizujące swoje pasje w lokalnym ośrodku kultury. W wykonaniu zespołu  wokalnego „Krajanie” mogliśmy usłyszeć  piękne utwory, a do łez bawił kabaret „On i Ona”. Część artystyczna została zakończona taneczną odsłoną solistki  i zespołu „Promyki”, a Panie otrzymały z rąk Pana Sołtysa słodki upominek .
   Akcentem wieńczącym spotkanie było ciasto  upieczone przez Koło Gospodyń Wiejskich w Wałdowie, a wręczone przez młodych dżentelmenów . 
Mamy nadzieję że miłe chwile spędzone na Dniu Kobiet długo pozostaną w pamięci wszystkich obecnych na uroczystości.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Bożena Mania
Fot.: Elżbieta Gackowska


Ferie zimowe 2017 w Wiejskim Ośrodku Kultury w Wałdowie pt : „Zima lubi dzieci”


  Za nami kolejne ferie . Udział w organizowanych przez Ośrodek Kultury i Gminną Pracownię Edukacji Kulturalnej ARTIK  zajęciach brało około 30 dzieci. Pierwszego dnia zaczęliśmy od zajęć „Moje drzewo genealogiczne„  gdzie wszyscy mogli lepiej poznać siebie poprzez odkrywanie własnych korzeni. Podczas kolejnego dnia mogliśmy poczuć smak zdrowej sportowej rywalizacji uczestnicząc w  konkursach drużynowych. Stałym punktem programu zimowych ferii w Ośrodku Kultury były zajęcia plastyczne, w czasie których dzieci malowały, rysowały, wydzierały z kolorowego papieru wszystko to, co kojarzy im się z zimą. Dla chętnych, którzy chcieli poćwiczyć, porozciągać się i poznać kroki tańca ludowego przygotowaliśmy zajęcia taneczne pod okiem pana Wojtka. Ponadto nie zabrakło zajęć muzycznych, karaoke i nauki śpiewu. Na zajęciach ceramicznych zaprosiliśmy nasze pociechy do twórczego myślenia, do krainy wyobraźni i działań manualnych, gdzie uczestnicy ferii wyczarowywali gliniane arcydzieła. Nie zabrakło również zajęć  integracyjnych oraz zabaw muzyczno - ruchowych z chustą animacyjną w Gminnej Pracowni Edukacji Kulturalnej ARTIK. Celem nadrzędnym zajęć był rozwój artystyczny, manualny, a także nawiązywanie nowych przyjaźni .
Serdeczne podziękowania chciałabym skierować do p. Aldony Heydebreck , p. Sylwii Żłobeckiej i p. Wojciecha Chylewskiego, którzy wspomagali mnie podczas zajęć oraz Sołtysowi i Radzie Sołeckiej za wsparcie finansowe. Dziękuje wszystkim dzieciom za udział. Mam nadzieję, że spotkamy się już za rok w tym samym lub szerszym składzie.


Tekst: Bożena Mania
Fot.: Elżbieta Gackowska


Dnia 22 stycznia w Wiejskim Ośrodku Kultury w Wałdowie odbył się wyjątkowy koncert  pt: „Cza cza dla Babci i Dziadka”.


 Babcie i Dziadkowie są w naszym życiu szczególnymi Osobami. Będąc dziećmi, nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale gdy dorastamy, staje się to dla nas coraz bardziej oczywiste. Wspomnienia szczęśliwych i beztroskich chwil spędzonych z dziadkami powodują, że dzieciństwo postrzegamy jako wyjątkowy czas. Jesteśmy im wdzięczni za wszystkie ciepłe słowa i z przyjemnością ich odwiedzamy w dorosłym życiu. W podziękowaniu za miłość, jaką dają co dzień Wnukom, przygotowaliśmy dla Nich wiersze , piosenki , tańce  w których  wystąpiły dzieci  działające w Wiejskim Ośrodku Kultury i  „ARTIKU”. Mogliśmy usłyszeć takie piosenki jak :”Cza cza dla Babci”, „ Polka dla Babci i Dziadka”,  „Już nie ma dzikich plaż” czy „Kawiarenki’. W pięknych utworach zaprezentowała się Orkiestra Dęta z Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim pod kier. p. Mariana Kukowskiego. Na zakończenie uroczystości zaprosiliśmy na wspólną herbatkę ,kawę i pyszne ciasto upieczone przez panie.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Bożena Mania
Fot.: Elżbieta Gackowska


Ferie zimowe ” Zima lubi dzieci”
W dniach 30.01. – 9.02.2017 od godz 9:00 do 13:00
Plan zajęć:
30.01 – Warsztaty teatralne – „Śpiąca królewna”
31.01 – Warsztaty ceramiczne – „Gliniane arcydzieła”
01.02 -  Warsztaty taneczne  - „Tańce świata”
02.02 – Zajęcia plastyczne – Jak tworzyć drzewo genealogiczne
03.02 – Zajęcia wokalne – Poezja śpiewana
06.02 – Warsztaty kulinarne – Warzywa to zdrowie
07.02 – Rodzinna łyżwo-mania – Wyjazd na lodowisko do Złotowa
08.02 – Kolorowa maskarada – Warsztaty plastyczne  - techniki robienia masek karnawałowych
09.02 – Bal przebierańców – Konkurs na najciekawsze przebranie i ognisko z pieczeniem kiełbasekWiejski Ośrodek Kultury , Koło Gospodyń Wiejskich , Rada Sołecka i Związek Rencistów Emerytów i Inwalidów  serdecznie zapraszają  wszystkie Babcie i Dziadków na  Koncert  pt : „ Cza cza dla Babci i Dziadka”
 22.01.2017 r o godz 15:00 do  Sali Wiejskiego Ośrodka Kultury w Wałdowie
W programie :
- Koncert  Orkiestry dętej z CK i S pod kier.  Mariana Kukowskiego
- występy zespołów działających w Wiejskim Ośrodku Kultury w Wałdowie
- uroczysty koncert zakończymy kawą i ciastem


Koncert Świąteczny pt: „Maleńka przyszła miłość” w Wiejskim Ośrodku Kultury w Wałdowie


   Koncerty Świąteczne w Wiejskim Ośrodku Kultury w Wałdowie  to tradycja od wielu lat .Tegoroczny koncert nosił tytuł ”Maleńka przyszła miłość”.   Każdy z koncertów ma inny, niepowtarzalny  klimat i oddycha innymi emocjami.  W tym roku koncert uświetnili młodzi artyści , strażacy , młodzież , zespoły działające w Ośrodku oraz gość specjalny pani Małgorzata z Gdyni. Przybyli goście mogli obejrzeć inscenizacje taneczną pt „ Maleńka przyszła miłość” i Jasełka pt: „Oszaleli Anieli” . Mogli usłyszeć najbardziej lubiane interpretacje  kolęd z poprzednich lat oraz kilka zupełnie nowych piosenek świątecznych, które mamy nadzieję rozogniły wszystkie serca i wprowadziły uczestników koncertu w niebiański nastrój świąt Bożego Narodzenia.
 Na zakończenie odbyła się wielopokoleniowa integracja oraz można było skosztować potraw wigilijnych i rozgrzać się gorącym barszczem serwowanym przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wałdowa.
Nie ulega wątpliwości, że wydarzenie będące swego rodzaju wędrówką pośród najpiękniejszych kolęd i pastorałek cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
I tą drogą życzę  państwu, aby wśród migoczących gwiazd choinkowych znaleźć czas :
- by dogonić na chwilę  własne myśli ,
- by zapomnieć o trudach codzienności ,
- by dostrzec uśmiech na twarzy drugiego człowieka ,
- by cieszyć się chwilą Bożego Narodzenia …
Radosnych i upływających w zdrowiu Świąt oraz szczęśliwego Nowego  Roku 2017 wszystkim życzy ...


Kierownik Wiejskiego Ośrodka Kultury.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst : Bożena Mania
Zdjęcia : Jacek Wojtania


Spotkanie z Mikołajem w Wiejskim Ośrodku Kultury w Wałdowie


   6 grudnia św. Mikołaja , którego obecność za każdym razem zwiastuje nadejście Bożego Narodzenia . W ten wyjątkowy dzień wszystkie dzieci z Wałdowa przybyły na spotkanie ze św. Mikołajem.  Dzieci brały udział w animacjach przygotowanych przez Wiejski Ośrodek Kultury , po czym nastąpiło wręczanie podarków przez Mikołaja.  To niezwykłe przeżycie dla dziecka, dlatego pragnęliśmy  podczas tej imprezy przekazać magię tego momentu i sprawić, że piękne chwile na długo zostaną w pamięci malucha.


   Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: kierownik Bożena Mania
Fot: Elżbieta Gackowska„Światłość prowadzi nas do Pana”


   W ramach Tygodnia  Kultury Chrześcijańskiej i Święta Niepodległości Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie i Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. św. Mateusza przygotowała dla mieszkańców uroczystość pt: „Światłość prowadzi nas do Pana” w której  uczestnicy  wzięli udział w przemarszu ze świecami i lampionami z Wiejskiego Ośrodka Kultury do Kościoła parafialnego . Następnie młodzież   zapaliła  znicze na grobach Nieznanych Żołnierzy . W kościele  mogliśmy obejrzeć inscenizację pt : „Światłość prowadzi nas do Pana” w wykonaniu dzieci z Wiejskiego Ośrodka Kultury i posłuchać pięknych pieśni religijnych w wykonaniu  Scholi. Uroczystą mszę św.  w intencji Ojczyzny odprawił ks. Proboszcz Sławomir Maciejewski .
Pięknie dziękuję ks. Proboszczowi , zespołom , pani Magdzie Stryszyk oraz uczestnikom uroczystości.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Bożena Mania
Fot.: Elżbieta Gackowska


„Dowiedz się więcej o historii bez patosu” 3 Maja Narodowe Święto Konstytucji.


Dziś na początku XXI wieku, żyjąc w tak szybkim tempie negujemy wszelkie wartości, odrzucamy cześć  dla przeszłości. Ale przecież gdzieś głęboko, utajnione na samym dnie serca pozostaje przekonanie, że naród, który nie zna swojej przeszłości nie może budować przyszłości. Konstytucja 3-Maja, to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1971. Z okazji tak wielkiego święta w Wiejskim Ośrodku Kultury w Wałdowie odbyła się akcja społeczno - patriotyczna pt. „Dowiedz się więcej o historii bez patosu”. Upamiętniając Święto Konstytucji 3 Maja przygotowaliśmy część artystyczną, w której zaprezentował się  zespół wokalny „Krajanie” w pięknych pieśniach  patriotycznych takich jak „Hymn Konstytucji 3 Maja” czy „Ojczyzno ma”. Natomiast zespół taneczny „Promyki” zatańczył układ taneczny z polską flagą narodową, a najmłodszy zespół „Gwiazdeczki” wykonał „Polkę”. Na zakończenie uroczystości odbyły się „Drożdżowe potyczki rodzinne” a następnie degustacja.
Pragnę podziękować zespołom i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst : Bożena Mania
Zdjęcia : Elżbieta Gackowska


„Gdy Amor śpi – miłość płata figle”.
14 lutego czyli dzień Św. Walentego .


   Rosyjskie przysłowie mówi „ Miłość nie zna wieku , granic ani śmierci”. Jest ona siłą i energią , bez której ani człowiek , ani świat nie może się harmonijnie rozwijać , ani zaznać szczęścia. Tego dnia w Wiejskim Ośrodku Kultury w Wałdowie odbyło się spotkanie pt: „Gdy Amor śpi – miłość płata figle”, nawiązujące poprzez muzykę , wiersze i taniec do emocji towarzyszących uczuciu miłości w wykonaniu zespołów działających w Wiejskim Ośrodku Kultury. Na koniec został przeprowadzony konkurs na „Cud Walentyny” i „Cud Walentego”. W nagrodę zwycięzcy jadą na koncert do Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim a pozostałe osoby zostały obdarowane słodkim upominkiem oraz czerwonym balonem w kształcie serduszka.
Podczas wspólnej  zabawy dzieci i młodzież w dobrych humorach  umacniali więzy przyjaźni i rozwijali umiejętności okazywania uczuć.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst:  Bożena Mania
Fot.: Elżbieta Gackowska


Ferie zimowe 2016 w Wiejskim Ośrodku Kultury w Wałdowie pt. "Zima na wsi"


   W dniach od 18.01-29.01.2016 odbyły się ferie zimowe .
Celem nadrzędnym zajęć było wspieranie i rozwój edukacji artystycznej najmłodszych mieszkańców wsi Wałdowo. Udział w organizowanych przez Ośrodek Kultury spotkaniach, był adresowany do dzieci i młodzieży oraz grupy przedszkolnej ARTiK. Każdego dnia placówkę odwiedzało ponad dwudziestu uczestników w dobrych humorach i z mocnym postanowieniem świetnej zabawy. W pierwszym tygodniu ferii dzieci mogły rozwijać swoją kreatywność i zdolności manualne w "Laurce dla Babci" w związku ze zbliżającym się Świętem Babci i Dziadka. Następnego dnia wszyscy mogli realizować się w Dniu Muzyczno-Tanecznym, pod okiem instruktora, Pana Wojtka. Aktywność sportową wyzwalały gry i zabawy na sali Wiejskiego Ośrodka Kultury i na świeżym powietrzu, gdzie po zabawach dzieci odpoczywały przy ognisku posilając się własnoręcznie upieczoną kiełbaską. Na warsztatach kulinarnych uczestnicy ferii mogli odkryć tajniki dawnego pieczenia chleba, ciasteczek oraz gofrów. Po upieczeniu odbyła się pyszna degustacja wypieków. Na zakończenie ferii odbył się Bal Przebierańców połączony z dyskoteką i konkursami. Najładniejsze i pomysłowe przebranie, zostało nagrodzone, a pozostali otrzymali słodki upominek.
   Podczas ferii dzieci oraz młodzież nie zmarnowały czasu na siedzenie w domu przed telewizorem lub laptopem, biorąc udział w zajęciach Ośrodka Kultury nauczyły się nie tylko wielu rzeczy, zarówno artystycznych jak i związanych z życiem codziennym, ale i nawiązały nowe przyjaźnie.
   Dzieci dziękują Radzie Sołeckiej za pomoc finansową oraz Paniom z KGW za pyszne ciasta.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst : Bożena Mania
Zdjęcia : Elżbieta Gackowska

Więcej zdjęć  na


Dzień Babci i Dziadka w Wiejskim Ośrodku Kultury w Wałdowie


Dzień 21  i 22 stycznia na stałe zapisał się w kalendarzu Wiejskiego Ośrodka Kultury w Wałdowie  jako „Dzień Babci i Dziadka”. 24 stycznia w tym szczególnym dniu „śpieszą” się babcie i dziadkowie do swoich wnuków , ale tym razem aby wygodnie usiąść wysłuchać przygotowanych wierszy , piosenek , skeczy , życzeń , popatrzeć jak  pięknie tańczą i wspólnie pobawić się i pośpiewać z wnukami. Z okazji tak ważnego święta Wiejski Ośrodek Kultury , Koło Gospodyń Wiejskich , Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów oraz Gminna Pracownia Edukacji Kulturalnej „ARTiK” wspólnie zorganizowali  uroczystość w  której wystąpiły dzieci , młodzież , dorośli działający w Wiejskim Ośrodku Kultury w Wałdowie aby podziękować Babciom i Dziadkom za miłość czas i poświęcenie.Materiały WOK w Wałdowie
Tekst : Bożena Mania
Zdjęcia : Elżbieta Gackowska

 


Ferie zimowe 2016 pt. "Zima na wsi" w Wiejskim Ośrodku Kultury w Wałdowie


    W dniach 18-29 stycznia od godz. 10  do 14.
    W programie:
    -18.01. - Kwiaty i bibuły-zajęcia plastyczne
    -19.01. - Coś słodkiego, coś pysznego-warsztaty kulinarne+degustacja
    -20.01 - Szydełkowanie jest proste-warsztaty szydełkowania
    -21.01 - Laurka dla babci i dziadka-zajęcia plastyczne
    -22.01 - Wałdowo na sportowo-zajęcia sportowo -ruchowe dla dzieci z rodzicami
    -25.01 - Cyrkowe wariacje-warsztaty sztuki cyrkowej
    -26.01 - Zimową porą przy ognisku-śpiewanie piosenek i pieczenie kiełbasek
    -27.01 - Z muzyką i tańcem na co dzień.
    -28.01 - Papierowe fantazje - w świecie origami
    -29.01 - Bal przebierańców od godz. 16
    
    Zapraszamy!


6 grudnia - dzień św. Mikołaja, który zwiastuje zbliżające się Boże  Narodzenie.


W ten wyjątkowy dzień wszystkie dzieci z Wałdowa przybyły , na spotkanie ze św .Mikołajem . Dzieci  brały udział w animacjach przygotowanych przez Wiejski Ośrodek Kultury, zapoznały się z historią zacnego gościa, a na koniec zostały obdarowane słodkimi upominkami.
Dla uczestników imprezy Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało warsztaty zdobienia bombek , tworzenia ozdób świątecznych oraz pyszne ciasteczka, własnoręczny wyrób kojarzony z atmosferą zbliżających się świąt. Serdecznie dziękuję Sołtysowi i Radzie Sołeckiej oraz przewodniczącej i paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Wałdowa.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst Bożena Mania
Zdjęcia  Elżbieta Gackowska


"Rozsmakuj się w tradycji - życie codzienne dawnej wsi"


13.09.20915 r na placu przy WOK w Wałdowie odbyły się Europejskie Dni
Dziedzictwa pod hasłem : "Rozsmakuj się w tradycji - życie codzienne dawnej wsi"- bajanie, śpiewanie, biesiadowanie.
WOK wraz z KGW zaprezentował życie codzienne dawnej wsi . Odbył się pokaz szatkowania i  kiszenia kapusty w beczce, skubanie kaczek. Nie zabrakło starych przedmiotów jak również żywych zwierząt.
Mieszkańcy mogli wysłuchać i obejrzeć przy akompaniamencie  akordeonu dawnych utworów wykonanych przez zespół  "Promyki", który zaprezentował się w pięknych strojach  ludowych.
Na zakończenie  można było skosztować dawnych potraw takich jak: ziemniaki ze skwarkami i zsiadłym mlekiem, swojskiego chlebka ze smalcem  czy pysznych bab i makowców.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i udział w przygotowaniu imprezy.


Tekst: Bożena Mania
Fot.: WOK w Wałdowie


Jarmark św.Mateusza w Wałdowie


29.08.2015 r na placu przy WOK w Wałdowie odbył się Jarmark św.Mateusza, był inny niż poprzednie edycje tej popularnej imprezy, ponieważ skupiliśmy się na prezentacji dawnej wsi.
Dzieci utalentowane artystycznie i rozwijające swoje talenty prezentowały swoje dokonania na scenie. Wysłuchaliśmy pięknych piosenek w wykonaniu  zespołu "Promyki" i 'Młodych mam".
Następnie mogliśmy obejrzeć tańce wykonane przez zespół "Promyki". Do łez rozbawił kabaret "On i Ona" pt: "Sąsiadka".  Program uświetniły konkursy i pokazy dla dzieci i dorosłych przygotowane przez OSP i WOK.
Uczestnicy jarmarku mogli też poskakać na dmuchanym zamku, osłodzić sobie dzień watą cukrową, zjeść coś bardziej konkretnego np. pyszny swojski bigos lub przy kawie posmakować domowych wypieków i wszystko to dzięki przemiłym paniom z KGW z Wałdowa.
Gwoździem programu artystycznego był występ zespołu disco fun - "SHANTEL".
Uwieńczeniem jarmarku  była zabawa taneczna przy dźwiękach muzyki prezentowanej przez zespół "Absolwent".
Piękne podziękowania należą się wszystkim którzy przyczynili się swoją pracą i wsparciem do organizacji jarmarku.Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Kierownik WOK w Wałdowie Bożena Mania
Fot.: Jacek Wojtania


Mieszkańcy Wałdowa nie zapomnieli o kolejnej już X rocznicy śmierci największego z Polaków. W niedzielne popołudnie  oddali hołd Ojcu Św. Spotkanie wypełnione pieśnią religijną w wykonaniu Zespołu "Gospel AVE" z Tucholi. W atmosferze skupienia i zadumy widownia chłonęła treści  przepięknych  pieśni  religijnych. Podczas koncertu odśpiewano  ulubione  pieśni Papieża - pielgrzyma  "Barki" i "Abba Ojcze". 2 kwietnia 2005 r. odszedł do Domu Ojca nasz ukochany Ojciec Św, Jan Paweł II.
Wielu z nas jeszcze pamięta Jego pontyfikat, najmłodsi tylko z opowiadań. Mówi się, że Jan Paweł II zmienił świat ale dokonał tego nie siłą miecza, nie siłą armat, tylko siłą słowa "Nie lękajcie się, bo Chrystus was kocha. A miłość wszystko zwycięża" -  To krótkie zdanie wypowiedziane na początku pontyfikatu stało się Jego mottem do samego końca ...
Odszedł Ten  który uczył nas miłości,  pozostawił nam testament, który nieustannie powinniśmy wypełniać. Realizujmy go zatem i wcielajmy w życie, przekazujmy następnym pokoleniom.   Warto, żeby   wszyscy, a przede wszystkim młodzi pamiętali, co wydarzyło się w Rzymie o godzinie 21:37  . Spotkania podobne do tego mają sprawić żebyśmy nigdy nie zapomnieli.

Tekst/Fot.: WOK w Wałdowie


Gminny Dzień Kobiet w WOK w Wałdowie.

 

Wałdowo było gospodarzem Gminnych uroczystości Dnia Kobiet organizowanych już tradycyjnie przez Gminę Sępólno i Gminny Związek Kółek i Organizacji Rolniczych. Gminny Dzień Kobiet to cykliczna impreza ,na którą zostały zaproszone panie wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy. Goście  po brzegi wypełnili pięknie  przygotowaną salę w WOK . W imieniu przedstawicieli władz życzenia składali poseł Iwona Kozłowska , burmistrz Waldemar Stupałkowski , przewodniczący rady powiatu  Marek Chart ,

przewodniczący rady gminy Kazimierz Jagodziński , wiceprezes stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Nasza Krajna Ewa Siekierka . Uroczystość otworzył prezes Gminnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych Bogumił  Szpojda. Zaproszone panie obdarowane zostały słodkim upominkiem z sentencją nawiązującą do obchodzonego corocznie Międzynarodowego Dnia Kobiet.Wydarzeniu towarzyszył syboliczny kwiatek i słodkość w postaci czekolady. Kierownik  B.Mania zaprosiła na atrakcje artystyczne  przygotowane przez WOK , w których nie zabrakło zarówno wzruszeń jak i dobrze pojętej rozrywki. Wśród niewątpliwych niespodzianek dnia w artystycznej odsłonie pojawiły się dzieci , młodzież oraz dorośli realizujące swoje pasje w lokalnym ośrodku kultury. Zespół wokalny " Promyki " i panowie dżentelmeni zaprezentowali się w piosenkach takich jak "Być kobietą"  , "O mnie się nie martw" czy  "Kto ma tyle wdzięku co ja" . Do łez bawił kabaret "On i Ona" w kabarecie pt : "Chłopi" i "Wizyta księdza". Część

artystyczna została zakończona taneczną odsłoną zespołu "Gwiazdeczki" . Panie z KGW  stanęły na wysokości zadania goszcząc wszystkich pysznym obiadem oraz ciastem i kawą. Akcentem wieńczącym spotkanie był tort ufundowany przez LGD "Nasza Krajna". Mamy nadzieję że miłe chwile spędzone na Gminnym Dniu Kobiet na długo pozostaną w pamięci wszystkich obecnych na uroczystości.

 


Tekst: WOK w Wałdowie
Fot: Jacek Wojtania


Ferie zimowe w Wiejskim Ośrodku Kultury w Wałdowie


W dniach od 16 do 27 lutego 2015 roku w WOK w Wałdowie odbyły się ferie zimowe dla dzieci i  młodzieży szkolnej. Wszyscy mogli realizować się w dniu muzyczno – tanecznym. Aktywność sportową wyzwalały różnego rodzaju gry i zabawy sportowe w sali WOK i na świeżym powietrzu, gdzie po zabawach odpoczywały przy ognisku posilając się własnoręcznie upieczoną kiełbaską. Na zajęciach kulinarnych dzieci mogły realizować się przy pieczeniu pysznych ciasteczek i chlebka. Po upieczeniu odbyła się pyszna degustacja wypieków. Rozwijanie kreatywności i zainteresowań plastycznych odbywały się na warsztatach wikliny papierowej, lecz największą atrakcją był wyjazd dzieci na lodowisko do Złotowa. Na początku ferii odbył się także bal przebierańców dla dzieci połączony z dyskoteką. Najładniejsze i pomysłowe przebranie zostało nagrodzone, a wszyscy pozostali zostali obdarowani słodkościami. Przeprowadzono konkursy z nagrodami, a na zakończenie ferii panie z KGW upiekły pyszne ciasta. Dzieci dziękują Radzie Sołeckiej za pomoc finansową przy organizacji ferii.

 


Tekst/fot.: WOK w Wałdowie


 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl