Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie

 

 

 

 

 


Etnograficzna mapa Lutowa


    Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna ” im. Witolda Dynowskiego w Warszawie zakończyła projekt realizowany od sierpnia 2020r., mający na celu odkryć lokalne dziedzictwo na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie. Punktem kulminacyjnym było spotkanie 18 października w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie. Ze względu na okoliczności w jakich się znajdujemy nie mogliśmy zaprosić całej wsi, jedynie zaangażowanych w projekt. Atrakcji było mnóstwo. Panie etnografki zaprezentowały mapę oraz stronę internetową (www.mapa.etnograficzna.pl), gdzie można np. posłuchać próby zespołu "Lutowianie" przy akompaniamencie akordeonu Pana Andrzeja Goldyszewicza z roku 1985. Spotkanie uatrakcyjnił występ zespołu "Modraki" oraz "Lutowianie". Na zakończenie udaliśmy się trasą  rozwiązując zadania zaznaczone na mapie.
    Dziękujemy Całemu zespołowi projektu, szczególnie Pani Ani, Pani Oldze oraz Pani Justynie za wspaniale wspólnie spędzony czas, za wspomnienia z dawnych lat, natomiast mieszkańcom Lutowa za zaangażowanie.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Kier.WOK w Lutowie Małgorzata Senska


Jesienna pracownia warsztatów sztuki w Lutowie


Powstały piękne dekoracje i wiązanki. Zrobione własnoręcznie podwójnie cieszą oko.

Pozdrawiamy


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Małgorzata Senska


Międzynarodowy Dzień kobiet Wiejskich w Lutowie!


    Kobieta wiejska to nie tylko ta, która jest żoną rolnika i pomaga mu w gospodarstwie. To kobieta, która mieszka na wsi i prowadzi gospodarstwo domowe, wychowuje dzieci, pracuje w różnych zawodach i ma wiele pasji oraz zainteresowań, a także chce realizować swoje ambicje. Często angażuje się w działalność społeczną. Jest zaradna i przedsiębiorcza. Czasami się zastanawiamy skąd bierze tyle energii i siły do działania.
    Jeszcze raz Kobietki Wszystkiego najlepszego z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Wiejskich! To Wy przez pokolenia jesteście promykiem, które rozjaśnia życie wiejskie.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Kier. WOK Małgorzata Senska


Widokówki z Lutowa


Podczas projektu realizowanego w naszym ośrodku przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna ” im. Witolda Dynowskiego w Warszawie powstały pocztówki wg. rysuneku Kamy Dembińskiej.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


WOK w Lutowie z uśmiechem do przodu.


    Zajęcia i spotkania  w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie odbywają się na miarę pandemii. Dbamy o krajeńskie tradycje malując i haftując własnoręcznie haft krajeński na bluzkach,  maseczkach i serwetach, tworzymy klimat krajeński spotykając się w plenerze. Nie tracimy humoru uczestnicząc w grach i zabawach.Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Więcej zdjęć  na   


Lutowo podziękowało za plony


    Dożynki to kulminacyjny punkt w rocznym cyklu życia każdego rolnika. Chwila gdy po ciężkiej pracy można choć trochę odpocząć, podsumować sezon i zacząć przygotowania do kolejnego.
    W związku z zagrożeniem wywołanym przez koronawirusa, przygotowania do święta było inne i  tegoroczne święto plonów było również inne niż wszystkie. Mimo wszystko były tradycyjne wieńce i korowód, a nawet skromne spotkanie na sali WOK.


Materiały CKiS w Sępólnie KrajeńskimOdnowiony WOK w Lutowie znowu działa!


    Niedawno pisaliśmy o trwających w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie pracach remontowych, dziś z wypiętą piersią ogłaszamy: remont dobiegł końca, WOK w Lutowie, ARTiK i świetlica wiejska lśnią nowością! Odnowione zostały wszystkie najważniejsze pomieszczenia lutowskiego ośrodka kultury. Co jednak najważniejsze, po długiej przerwie w WOK’u ponownie słychać radosne okrzyki i głośny śmiech dzieci. W  poremontowych warunkach przedszkolaki wróciły do zabawy, a wspólne harce po niemal trzymiesięcznym okresie rozłąki to rzecz niebywała. Dzieci wyraźnie stęskniły się za swoimi kolegami i koleżankami, niełatwo więc było zmotywować je do twórczej pracy. Jednak z uwagi na wyjątkowe święto jakim jest Dzień Ojca, przedszkolaki ostatecznie odstawiły na miejsce zabawki i przystąpiły do tworzenia laurek. Po sumiennym wykonaniu zadania można było ponownie oddać się beztroskiej, acz nade wszystko bezpiecznej, zabawie. Odnowione wnętrza tchnęły nową energię zarówno w instruktorów, jak i dzieci – wszyscy cieszymy się, że możemy w końcu się spotkać!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick


Lutowo zaprosiło lato na Krajnę


    Powitanie lata w tym roku miało, ze względu na okoliczności, nieco skromniejszy wymiar. Tym niemniej mamy nadzieję, że będzie ono na tyle wyrozumiałe żeby pozostać z nami jak najdłużej, bo przywitaliśmy je szczerze i serdecznie. Słoneczna pogoda kusiła zza okien, dlatego – przy zachowaniu wszelkich ostrożności – młodzież z Lutowa postanowiła w pełni wykorzystać piękne okoliczności przyrody podczas okolicznościowej sesji fotograficznej. Okolicznościowej, bo przypadającej na czas przesilenia letniego, zwany powszechnie Nocą Świętojańską. Stąd stosowne, stylizowane na słowiańskie, stroje i niestylizowana, naturalna słowiańska przyroda. W powietrzu czuć aromat polnych kwiatów, twarze różowieją od słonecznych promieni. Lato przyszło, odpowiedziało na nasze zaproszenie. Wierzymy, że rozgości się u nas i spędzimy wspólnie wiele długich, upalnych dni. No, bo wypada choćby z grzeczności, przecież jako pierwsi wyszliśmy mu na przywitanie!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Małgorzata Senska


W Lutowie też remontują

    Pisaliśmy niedawno o remoncie w Wiejskim Ośrodku Kultury w Wałdowie, tam farba już wyschła a jej zapach wywietrzał, teraz jednak remont „widać i czuć” w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie! Świetlica, hol i toalety już błyszczą nowością, a prace remontowe przenoszą się do tamtejszego ARTiKa. Kolory nabierają świeżości, w mury wstępuje nowa energia. Ciekawi jesteśmy przede wszystkim „nowej odsłony” ARTiKowych pomieszczeń, które za sprawą dzieci i tak zazwyczaj rozsadza pozytywna energia. Równie ciekawi jesteśmy reakcji samych przedszkolaków, bo to także z myślą o nich odświeżamy wnętrza. Póki co efekty można podziwiać na zdjęciach, ale praca wre i głęboko wierzymy, że wkrótce w lutowskim WOKu znowu będzie tłoczno i wesoło.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Małgorzata Senska


XIV Spotkanie Integracyjne "Sztuka Kulinarna- Kultura Ludowa Gmin Województwa Kujawsko- Pomorskiego Lutowo 2020r"


  8 lutego 2020 r. w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie odbyło się już po raz XIV Spotkanie Integracyjne "Sztuka Kulinarna- Kultura Ludowa Gmin Województwa Kujawsko - Pomorskiego Lutowo 2020r". Organizatorami niezmiennie od 14 lat jest Stowarzyszenie Rozwoju Wsi KGW i KR Gminy Sępólno Krajeńskie, Gmina Sępólno Krajeńskie, Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie, KGW i Sołectwo Lutowo. Jak co roku integracja polega na promowaniu dorobku kulinarnego i kulturalnego zaproszonych Gmin z naszego województwa.W tym roku zaproszenie przyjęła Gmina Gniewkowo, którą reprezentował zespół "Wierzchosławiczanki", oraz Stowarzyszenie Seniorów i Gospodyń Wiejskich "Odnowa" z Wierzchosławic. Drugim uczestnikiem, który przyjął zaproszenie była Gmina Łubianka, którą reprezentował zespół "Łubianioki" oraz KGW z Wypcza. Gospodarzy reprezentował jak co roku zespół "Lutowianie", oraz grupa tańca ludowego "Modraki". W spotkaniu udział wzięły władze samorządowe poszczególnych gmin, członkowie stowarzyszeń, oraz mieszkańcy. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a uwieńczeniem było wręczenie upominków dla zespołów i KGW przez Burmistrza Sępólna Krajeńskiego, oraz Prezesa Stowarzyszenia KGW i KR Gminy Sępólno Krajeńskie


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Małgorzata Senska


"Twórczo i wesoło" w Lutowie


    W tym roku ferie zimowe w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie odbywały się pod hasłem "Twórczo i wesoło". I rzeczywiście było bardzo twórczo, nikt nie mógł także narzekać na to że nie było wesoło. Pierwszy dzień był jak zawsze dniem organizayjnym. Zapoznaliśmy uczestników z ofertą, a uczestnicy tworzyli swój własny obraz zajęć. W następne dni odwiedzali nas bardzo twórczy goście, którzy mieli do przekazania bogaty zasób wiedzy teoretycznej i praktycznej. Byli to Aspirant Dawid Betin, oraz młodszy aspirant Rafał Szemryk z Zawodowej Straży Pożarnej. Z kulinarnymi zdolnościami odwiedziła nas pani Kasia Żywina, z kórą wypiekaliśmy słodkie chruściki drożdżowe. Tworzyliśmy ozdoby metodą decoupage, walentynkowe stworki z wełny, obrazy z foli bąbelkowej i inne ciekawe dzieła. Przybyła do nas również pani Danuta Skrzyńska aby zainspirować nas grą w warcaby stupolowe. Były rozgrywki i nagrody, którymi obdarowała uczestników. Odwiedziła nas także Pani Joanna Senska ze swoją szydełkową pasją, przywiozła swoje dzieła, ale i pomysły na wełniane zawieszki w kształcie serduszka. Drugi tydzień ferii był również bardzo wesoły i twórczy. Ze swoimi pomysłami przyjechała Pani Barbara Blejder, z którą dzieci i młodzież wykonali ze sznurka jutowego przecudne "Koty". Później odwiedziły nas jeszcze Panie Kasia Falkowska i Patrycja Młodzik, z którymmi tworzyliśmy dzieła z gliny artystycznej. Następnie wszyscy bawiliśmy się na Bajkowym Balu z Panem Kleksem, w którego wcielił się Pan Wojtek Chylewski. Na zakończenie ferii przy ognisku piekliśmy kiełbaski. Przez te wspólne dwa tygodnie bawiliśmy się i uczyliśmy, bez wątpienia był to czas spędzony twórczo i wesoło.
    Dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc podczas ferii, gościom spotkań za urozmaicenie zajęć, a Pani Sołtys i Radzie sołeckiej za wsparcie finansowe.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot.: Małgorzata Senska, Barbara Czarnotta

Więcej zdjęć  na


"Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka


   22 stycznia 2020r.w Wiejskim Ośrodku Kultury odbyło się uroczyste spotkanie,  na które  przybyli tak zacni goście jakim są Babcia i Dziadek.  W tym szczególnym dniu wnuczęta z zespołu "Modraki" zaprezentowały regionalne tańce ludowe, zespół "Lutowianie" przypomniał zapomniane melodie, a całość przeplatana była pięknymi wierszami na ich cześć. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnego tańca, a także słodkiego poczęstunku.
Dziękuję wszystkim za tak liczne uczestniczenie w tym szczególnym dniu. Artystom za występy, a Paniom z KGW i Radzie sołeckiej za okazaną pomoc.Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Kierownik WOK M.Senska
Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie
"Była noc"


    W 15 grudnia  sala miejscowego ośrodka kultury przybrała świąteczny wystrój, zrobiło się gwarno i słychać było śpiewane kolędy. A to dlatego ponieważ tego dnia odbyło się spotkanie przedświąteczne pt. "Była noc". Bo choć lata lecą i płyną wieki od tamtych czasów gdy w Betlejem, Bóg między ludzi zstąpił na ziemię i jako dziecko nam się narodził, to my co roku o tej porze  wspominamy i radość wielką w sercu mamy a to wielkie wydarzenie upamiętniamy takimi świątecznymi spotkaniami.
    Na początku życzenia świąteczne przekazał w imieniu wszystkich gości Burmistrz Sępólna Kraj. Waldemar Stupałkowski oraz Ks. Proboszcz Tomasz Kasprzak. Na scenie mogliśmy podziwiać maluszków z ARTiKa działającego przy WOK w Lutowie, nad którymi opiekę sprawuje Pani Barbara Czarnotta. Mali artyści ożywili scenę swoim śpiewem, tańcem i życzeniami. Następnie zaprezentowali się uczniowie Szkoły podstawowej w Lutowie z "Jasełkami", które przygotowaly Panie J.Piątkowska, I.Kubijk, M.Pulchna, M.Zapalska. Nie mogło zabraknąć pastorałek w wykonaniu zespołu "Lutowianie" oraz tańcy świątecznych zespołu "Modraki". Całość dopełniły słodkie wypieki miejscowego KGW, a upominki i słodkości ufundowała Rada Sołecka w Lutowie. Oczywiście licznie przybyła publiczność nagradzała małych i dużych artystów gromkimi brawami.
    Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i wszelką okazaną pomoc w zrealizowaniu spotkania. Życzę aby Wigilijna Święta Noc przyniosła wiele łask i radości przeżywanej w gronie najbliższych oraz wytchnienia od codziennych obowiązków.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Kierownik WOK M. Senska


   Wiejski Ośrodek Kultury, Szkoła Podstawowa, KGW i Rada Sołecka w Lutowie serdecznie zapraszają na spotkanie przedświąteczne pt: "Była noc". 15 grudnia 2019r o godzinie 15.00 na sali Wiejskiego Ośrodka Kultury w Lutowie. W programie min. 'Jasełka, kolędy i pastorałki oraz świąteczne tańce. Zapraszamy

 


Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Lutowie


     Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie przy współpracy Rady Sołeckiej, KGW i Parafii Lutowo w tym roku zaprosił  na spotkanie 10 listopada 2019 pt; „Dar od Boga – wystarczy chcieć”. Było ono nie typowe ponieważ w spotkaniu wszyscy obecni byli artystami a to za sprawą głosu jakim zostaliśmy obdarowani . Śpiewaliśmy wspólnie zapomniane pieśni przy akompaniamencie organisty Pana Dominika Śliwińskiego, bo przecież nie wystarczy mieć trzeba jeszcze z tego chcieć korzystać.
Dar od Boga to wszystko co mamy,  co nas otacza. Bóg jest otwarty dla nas wystarczy otworzyć się na Boga- wystarczy chcieć, a jak jest w życiu Kapłana, czym jest poświęcenie się Bogu przyjmując święcenia kapłańskie dowiedzieliśmy się ze wspomnień Ks. Proboszcza Tomasza Kasprzak.
Wysłuchaliśmy również wspomnienia z tras pielgrzymkowych Ks. Kanonika Mariana Kotewicza.
„Każdy ma coś, co może dać innym” swoimi wierszami i  wspomnieniami podzielił się również Pan Henryk Dziarnowski  oraz  Pani Elżbieta Gregorich. A wspólnie spędzony czas uatrakcyjniły słodkie rogaliki wypieczone przez Panie z KGW w Lutowie.
Dziękuję wszystkim którzy zechcieli przyjąć zaproszenie na spotkanie i czynnie w nim uczestniczyć.Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – M. Senska


Dar od Boga - Wystarczy chcieć

Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie
przy współpracy Rady Sołeckiej, KGW i Parafii Lutowo
zaprasza na spotkanie w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej


Dnia 10 listopada 2019r. o godzinie 17.00 w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie
W programie min. Wspólne śpiewanie zapomnianych pieśni przy akompaniamencie organisty Dominika, opowieści z życia kapłana Ks. Tomasza, wspomnienia pielgrzymkowe Ks. Mariana.

Serdecznie zapraszamy


Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie zaprasza na "Wieczorek Andrzejkowy" 23 listopada 2019r.
Początek godzina 20.00.
wstęp 25 zł. od osoby, do tańca zagra zespół "M kwadrat" z Lipki.
Zapisy i szczegóły do 6 listopada w świetlicy WOK Lutowo. Zapraszamy


Międzynarodowy Dzień Kobiety Wiejskiej w Lutowie


    Kobieta Wiejska w dzisiejszych czasach, to nie tylko kobieta która zajmuje się domem i pracuje na wsi, to również kobieta, która ma swoje pasje, zainteresowania, inspiracje. Takimi kobietami są członkinie zespołu „Lutowianie”, które swoje zainteresowania realizują poprzez śpiewanie. Aby wystąpić na scenie dla szerszego grona publiczności, muszą się odpowiednio przygotować –spotykają się, ćwiczą głos, poznają teksty, uczą się melodii. Dlatego też z okazji święta kobiet wiejskich życzę, aby wszystkie Panie mogły realizować swoje pasje i zainteresowania!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


Lutowo bawi się na biesiadzie


    Prawdziwe tłumy przybyły do Lutowa, gdzie odbyła się coroczna „Biesiada po Lutowsku”. To wydarzenie, które na stałe wpisane jest w kalendarz imprez gminnych. W tym roku połączone zostało dodatkowo z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegorocznej edycji EDD przyświecało hasło „Polski Splot”, stąd też elementy haftu krajeńskiego i charakterystycznych koronek wokół i na scenie.
    Stałym elementem lutowskich biesiad są występy lokalnych artystów, nie obyło się więc bez tanecznej etiudy w wykonaniu grupy „Modraki” i koncertu zespołu Lutowianie. „Biesiada po Lutowsku” to także pyszne, swojskie jedzenie. Aromat potraw przygotowanych przez Panie z tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich rozchodził się po placu przy Wiejskim Ośrodku Kultury, który w to słoneczne popołudnie stał się centrum wydarzeń. Zaproszeni goście – duet Kasia i Klaudia Chwołka oraz Gienek Loska z zespołu B.A.R., skutecznie zachęcali biesiadujących mieszkańców Lutowa i okolic do tańca i wspólnego śpiewania. Najmłodsi mogli skorzystać z darmowych atrakcji w postaci dmuchanego placu zabaw i animacji przygotowanych przez wolontariuszy z sępoleńskiego Klubu Młodych Twórców oraz pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim.
    Podziękowania za wsparcie przy organizacji biesiady należą się Radzie Sołeckiej, Kołu Gospodyń Wiejskich z Lutowa, lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej, wolontariuszom z Klubu Młodych Twórców, pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej i mieszkańcom Lutowa, którzy sprawili, że frekwencja w tym roku była rekordowa. Dziękujemy i do zobaczenia za rok!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajenskim
Tekst/fot. - Michał Pick

Więcej zdjęć  na


Wiejski Ośrodek Kultury, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna,
Rada Sołecka w Lutowie
oraz
Centrum Kultury i Sztuki i Ośrodek Pomocy Społecznej
w Sępólnie Krajeńskim
Serdecznie zapraszają na:

Biesiadę po Lutowsku


w programie:

- występy artystyczne miejscowych zespołów
- koncert zespołu Kasi i Klaudii Chwołka oraz Gienka Loska z zespołu B.A.R
- animacje dla dzieci i dorosłych
- degustacja potraw „jadło kuchni polskiej”
- inne atrakcje (park rozrywki dla dzieci, słodkie niespodzianki, stosika wystawców ludowych, grill)
- na zakończenie dyskoteka pod chmurką, którą poprowadzi DJ Kacper


14.09.2019 r. (sobota)
godz. 16.00
placu przy WOK w Lutowie
(w razie niepogody sala WOK)


Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie


    Tegoroczne zajęcia wakacyjne przebiegały pod tytułem: „Z duchem czasu”.
Już pierwszego dnia tworzyliśmy dzieła na miarę naszych czasów, a jakby z innej epoki, były to piękne lampiony z dużych słoi. Następnego dnia gościliśmy Panią Jolantę Piątkowską, która przyniosła ze sobą prawdziwe arcydzieła zrobione na szydełku, aby swoim hobby zainspirować niektórych uczestników zajęć. Kolejnym dniem była wyprawa do pobliskiego ogrodu Pani Grażyny Hys, gdzie tematem były zioła; mięta i kwiaty lipy, które zbieraliśmy aby je wysuszyć i zaparzyć z nich pyszne herbaty. Następnie przybyli do nas dzielni Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej z Sępólna Krajeńskiego, aby zaznajomić nas jak zachować się podczas wakacji, jak udzielić pierwszej pomocy, a także  obejrzeliśmy wóz bojowy z pełnym wyposażeniem  i z  krótkim instruktażem jego korzystania.
Drugi tydzień upłynął nam równie ciekawie. Ozdabialiśmy stare naczynia szklane metodą „lakieru na wodzie’ - do tego celu wykorzystaliśmy stare, niepotrzebne lakiery do paznokci, wyszły prawdziwe mozaikowe arcydzieła. Następny dzień spędziliśmy na kulinarnych inspiracjach pod czujnym okiem Pani Kasi Żywina. Dzieci piekły bułeczki drożdżowe, a z wyrobów mleczarskich od Firmy „Lacpol” robiły pyszne i zdrowe pasty i sałatki, które to później ze smakiem zjadały. W tym dniu również uczestnicy  mieli okazję wziąć udział w  zajęciach z Panią psycholog Mają Łoś. Podczas zajęć dzieci i młodzież mogły po przez zabawę poszerzyć znajomość języka angielskiego z Panią Kasią Senską
Ostatnie dwa dni spędziliśmy bardzo aktywnie. Frajdą okazała się wycieczka do młyna, gdzie mnóstwo atrakcji przygotował dla nas Pan Waldek Madziński– strażnik leśny z Nadleśnictwa Lutówko, oraz Tomasz Ryduchowski, były pieczone kiełbaski i pogadanka na temat bezpieczeństwa w lesie.
Jednakże największą atrakcją okazała się zabawa w „Podchody”, gdzie trasę przygotowała Pani Sołtys Joanna Szydeł. Wszyscy z zaangażowaniem brali w niej  udział. Czas spędzony na zajęciach przyniósł nam wiele wrażeń, niezapomnianych chwil i wspomnień. Już nie możemy się doczekać kolejnych, wspólnych zajęć. Do zobaczenia!
Chcemy podziękować wszystkim którzy przyczynili się, aby nasze zajęcia były atrakcyjniejsze, a szczególnie Pani Sołtys i Radzie Sołeckiej w Lutowie, firmie Lacpol, Nadleśnictwu Lutówko, Druhom z Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim, Pani Joli Piątkowskiej, Pani Kasi Żywina, Pani Kasi Senskiej, Pani Mai Łoś, Pani Grażynie Hys, Państwu M.W. Senskim

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Kierownik i instruktorzy WOK Lutowo


Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie


    1 czerwca 2019 roku przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie odbyła się impreza lokalna z okazji Dnia Dziecka wraz ze Świętem Rodziny, której organizatorem był Ośrodek Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim we współpracy z Wiejskim Ośrodkiem Kultury w Lutowie.
Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Program Aktywizacja i Integracja – Nowy Start” w ramach PAL realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Poddziałanie Aktywne, włączenie społeczne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.
Uczestnicy imprezy mieli okazję skorzystać z takich atrakcji jak: konkursy i zabawy muzyczno - taneczne pod okiem animatorów, bański mydlane, przeciąganie liny, wyścigi w spodniach animacyjnych, skoki w workach i wiele innych ciekawych atrakcji. Wszystkie dzieci biorące udział w konkurencjach otrzymały słodką niespodziankę.
Wolontariusze z Klubu Młodych Twórców w Sępólnie Krajeńskim przez całą imprezę malowali twarze, przygotowywali popcorn i watę cukrową.
Imprezę uświetnił występ zespołu tanecznego „Modraki” działającego przy WOK w Lutowie prezentując wiązankę tańców ludowych. Następnie zespół „Lutowianie” umilił czas swoim śpiewem.
Nadrzędnym celem organizacji Pikniku była integracja społeczności lokalnej, podczas której Pani Małgorzata Senska– Kierownik  WOK w Lutowie miała okazję oficjalnie wręczyć podziękowania dla rodzin dzieci i młodzieży grupy tanecznej, które współuczestniczą i wspierają działalność Wiejskiego Ośrodka Kultury w Lutowie.
Każdy uczestnik mógł skosztować przepysznych ciast przygotowanych przez uczestniczki projektu oraz poczęstunku w postaci kiełbasek z ogniska.
Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację pikniku serdecznie dziękujemy!!!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst;  Natasza Ksobiak, 
fot. Archiwum OPS Sępólno


Zajęcia wakacyjne w Lutowie


   Wiejski Ośrodek Kultury oraz ARTiK w Lutowie zaprasza wszystkie dzieci od 3 do 16 lat na zajęcia wakacyjne pt.; "Z duchem czasu" w dniach od 2 do 12 lipca w godzinach od 10:00 do 13:00. W programie: gry, zabawy, zajęcia edukacyjne i tematyczne, wyprawy przez wieś w miejsca znane i nieznane, zajęcia manualne i wiele innych atrakcji. Zapraszamy również do wspólnych zajęć młodzież szkolną i rodziców.


XIII Spotkanie Integracyjne  „Sztuka Kulinarna- Kultura Ludowa Gmin Województwa Kujawsko- Pomorskiego”


    2 marca 2019r. już po raz XIII odbyło się spotkanie integracyjne pt; „Sztuka Kulinarna- Kultura Ludowa Gmin Województwa Kujawsko- Pomorskiego” organizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi KGW I KR Gminy Sępólno Krajeńskie, a którego to WOK w Lutowie jest współorganizatorem. Co roku na scenie Wiejskiego Ośrodka Kultury prezentują się 2 różne zespoły oraz zespół „Lutowianie”, zespół tańca ludowego „Modraki”  i „Młodzieżowa grupa tańca WOK” jako gospodarze. W tym  roku był to zespół „Jutrzenka” z Czernikowa  i  „Wesołe nutki” z Więcborka. W spotkaniu biorą udział również 2 różne Koła Gospodyń Wiejskich oraz KGW  z Lutowa -   przywożą  ze sobą potrawy regionalne. Tym razem było to KGW  Witowąż z Gminy Czernikowo oraz Stowarzyszenie KGW Runowo z Gminy Więcbork. O swojej Gminie opowiadają również zaproszeni Włodarze poszczególnych Gmin.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Małgorzata Senska
Fot. - Michał Pick


Ferie zimowe w Lutowie


    W tym roku w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie ferie zimowe odbyły się pod hasłem "Kreatywne Inspiracje". Było twórczo i nikt nie narzekał na nudę! Odwiedzili nas bardzo oryginalni goście. Pani Katarzyna Senska, która w fantastyczny sposób zachęciła uczestników do zabawy z językiem angielskim. Pani Irena Mierzejewska, dzięki której młodzież wykonała "łapacze snów", a dzieci własne stworki, które podbiły serca maluchów! Z kulinarnymi zdolnościami odwiedziła nas pani Danuta Wańke, wypiekając słodkie drożdżówki i czekoladki, którym nikt nie mógł się oprzeć! Nie lada atrakcją było także spotkanie z magią i „Magikiem“ w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, który pokazał wszystkim niezwykłe sztuczki i przeniósł w krainę magii. Podczas ferii dzieci przygotowały także moc atrakcji dla swoich babć i dziadków.
Wszyscy wspólnie bawili się na "Karnawałowym Dniu Babci i Dziadka"!
Oczywiscie dla tych wyjątkowych gości nie mogło zabraknąć tradycyjnych laurek i życzeń.
„Wnukowie“ przygotowali także wzruszający program artystyczny i wspólnie z seniorami uczestniczyli w konkursach i zabawach.
Punktem kulminacyjnym zajęć było ognisko, przygotowane dzięki wyjątkowemu sponsorowi - Nadleśnictwu Lutówko.
Dziękuję wszystkim za okazaną pomoc, szczególenie rodzicom za słodkie wypieki, gościom spotkań za urozmaicenie zajęć, Sołtysowi i Nadleśnictwu Lutówko za wsparcie finansowe.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Kierownik WOK Małgorzata Senska


 

 

„Kreatywne inspiracje“ w Lutowie!

 

Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież do spędzenia ferii zimowych "Kreatywne inspiracje" w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie! Zajęcia będą odbywały się od 14 do 24 stycznia 2019 r. w godz. od 10:00 do 13:00.
Przygotowaliśmy na ten czas szereg ciekawych animacji, kreatywnych zabaw i rozrywek! Na pewno nikt nie będzie się nudził! Szczególnym dniem ferii będzie 22 stycznia (wtorek), na który już dzisiaj zapraszamy babcie i dziadków, aby z okazji ich święta, wspólnie z wnukami bawić się na Balu Przebierańców! Oczywiście mile widziane przebranie! Zapraszamy!


Podziękowania za "Magię świąt"

„Magia Świąt” w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie bez wątpienia była wyjątkowa! Była czasem pełnym nadziei, zadumy i miłości. Dziękuję wszystkim za pomoc, za okazaną sympatię i prawdziwie  bożonarodzeniowy nastrój.  Szczególnie podziękowanie kierują do dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Lutowie za magiczną „Opowieść Wigilijną” przygotowaną pod kierunkiem Pani Jolanty Piątkowskiej, Pani Marzeny Pulchnej i Pani Iwony Kubik. Dziękuję „Maluszkom” z Gminnej Pracowni Edukacji Kulturalnej „ARTiK” prowadzonej przez Panią Barbarę Czarnottę, za przedstawienie wyjątkowych jasełek oraz dzieciom, młodzieży i zespołowi „Lutowianie” z WOK w Lutowie za świąteczną moc wystąpień! Dziękuje niezastąpionym Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Lutowie za zapach, smak i tradycję bożonarodzeniowych  ciast! Panu Sołtysowi Romanowi Kwasigrochowi i Radzie Sołeckiej za świąteczne upominki oraz wszystkim uczestnikom albowiem jak napisał Albert Schweitzer „Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli”! Dzielmy się miłością, radością i talentami z innymi, tak jak to przedstawiła „Magia Świąt” właśnie w WOK w Lutowie!


Kierownik WOK w Lutowie Małgorzata Senska


Lutowo „czaruje” na święta


    Święta Bożego Narodzenia bez wątpienia są magiczne, dlatego Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie zaprosił na spotkanie przedświąteczne zatytułowane „Magia Świąt”. Były więc pełne serdeczności życzenia, wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek, a także jasełka w wykonaniu dzieci i przedstawienie na wzór „Opowieści Wigilijnej”. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały świąteczne pyszności i trzeba przyznać, że przy takich słodkich dodatkach artystyczne prezentacje oglądało się wyjątkowo przyjemnie. Przyznać trzeba również, że dzieci i młodzież z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Lutowie korzystają na współpracy z instruktorem tańców ludowych, Panem Wojciechem Chylewskim, przygotowując coraz to nowe układy taneczne. Ich autentyczna pasja cieszy oko. Radosną atmosferę podtrzymał zespół Lutowianie, który wystąpił z koncertem najpiękniejszych kolęd i pastorałek. Scenografia i reżyseria tego „magicznego” spotkania były dziełem Małgorzaty Senske, kierownik Wiejskiego Ośrodka Kultury w Lutowie, warto jednak podkreślić zaangażowanie wszystkich wykonawców, bo to właśnie dzięki tej wzorowej współpracy publiczność została prawdziwie „oczarowana”.Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
 


 

Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie, KGW i Rada Sołecka w Lutowie zapraszają na spotkanie przedświąteczne pt; "Magia świat". 16 grudnia 2018r o godzinie 15.00 na sali WOK w Lutowie. W programie min. "Jasełka", opowieść wigilijna, kolędy i pastorałki, a także świąteczne tańce. Zapraszamy

 

 

 

 

 

 Bal Sylwestrowy w Lutowie

 

 

Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie zaprasza na Bal Sylwestrowy.
31 grudnia 2018r.
początek godz.20.00
Do tańca zagra zespół "Boys Band",
Wstęp 75 zł. od osoby.
Zapisy i wpłaty w świetlicy do 16 grudnia 2018r.
Więcej szczegółów tel. 606898650

 

 

 

 

 

 

 


Lutowo tańczy i śpiewa


    Gwarno i kolorowo zrobiło się w Lutowie za sprawą corocznej Biesiady po Lutowsku. Tegorocznej biesiadzie towarzyszyły  wspólne poszukiwania kulinarnych inspiracji naszego regionu. Wydarzenie „Dania Kuchni Polskiej” zorganizowane zostało w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Kulinarnym eksploracjom i smakowym eksperymentom towarzyszyła taneczna muzyka w wykonaniu zespołu Bajery. Muzyczne trio przypadło do gustu mieszkańców Lutowa, którzy tego dnia nie mogli narzekać na brak atrakcji. Na scenie zaprezentowali się także lokalni artyści, było więc miejsce na występy zespołu Lutowianie oraz tanecznej grupy „Modraki”.  Folklorystyczna zabawa wpisująca się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa to kolejna próba połączenia tradycji z nowoczesnością, będąca jednocześnie stałym punktem w kalendarzu imprez gminnych. Lutowskie biesiady same w sobie stały się już tradycją.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


   Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie zaprasza na zajęcia wakacyjne dla dzieci i młodzież szkolnej pt;"Poszukiwacze przygód". Od 2 do 13 lipca 2018r. w godzinach od 10.00 do 13.00. Postaramy się odnaleźć ich jak najwięcej poprzez m.in. piesze wędrówki, w celu odnalezienia skarbów, zajęcia plastyczne, manualne, warsztaty, konkursy, spotkania z zaproszonymi gośćmi. Zajęcia nieodpłatne skierowane do dzieci i młodzieży szkolnej w wieku 3-18 lat. Zapraszamy


Tango dla dwojga czyli  Dzień Kobiet i Sołtysa!


   11 marca 2018 r.Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie, przy współpracy miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich oraz Rady Sołeckiej zaprosił w ten szczególny dzień  wszystkie Panie małe i duże, młodsze i starsze poprostu wszystkie, aby przy słodkim poczęstunku obejrzeć bogaty program artystyczny. Na uroczystości nie zabrakło również Sołtysa wsi Lutowo Pana Romana Kwasigrocha, który otrzymał upominek z okazji swojego święta. Artystów z Ośrodka Kultury zasilili swoimi występami goście czyli kabaret "ON i ONA" z Wałdowa. Na zakończenie Panie otrzymały po kwiatku a najstarsza piękny bukiet z rąk sołtysa.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/Fot: Małgorzata Senska


Kraina Wyobraźni w Lutowie


    W dniach 12-23.02 w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie odbywały się ferie zimowe dla dzieci i młodzieży. W zajęciach pt. "Kraina wyobraźni" uczestniczyło 27 osób. Pierwszy tydzień spotkań zainaugurowaliśmy quizem dotyczącym bezpiecznego spędzania czasu w trakcie ferii. Podczas balu maskowego kończącego karnawał uczestnicy mogli wykazać się fantazją w doborze strojów. Później przyszła pora na aktywnie i zdrowo spędzony czas z gościem specjalnym, panem Michałem Lica z Shape Wellness Club oraz wykazanie się talentami wokalnymi w muzycznym skarbczyku – w którym uczyliśmy się piosenki "Jesteśmy Polką i Polakiem" dowiadując  się jednocześnie ciekawych informacji o muzyce oraz instrumentach podczas spotkania z Panią Martyną Cieślik i Panem Michałem Pick z CKiS. Pierwszy tydzień naszych wspólnych zajęć zakończyliśmy kreatywną zabawą z okazji Światowego Dnia Poczty.
    Drugi tydzień upłynął równie interesująco. Podczas "mniamuśnych warsztatów" uczestnicy robili pyszne bułeczki i rogaliki pod czujnym okiem "fachowca", Pani Kasi Żywina. W poranku filmowym poczuliśmy klimat prawdziwego kina by później spróbować swoich sił w tańcu z instruktorem, Panem Wojtkiem Chylewskim. Własne talenty odkrywaliśmy podczas zabaw na scenie oraz w trakcie trwania zajęć manualnych "Eko-plastyka". Czas wolny umilaliśmy sobie wspólnych grami i zabawami integracyjnych. Dziękujemy wszystkim, którzy uatrakcyjnili zajęcia w naszym Ośrodku!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot.: Małgorzata Senska, Barbara Czarnotta


XII Spotkanie Integracyjne „Sztuka Kulinarna – Kultura Ludowa Gmin Województwa Kujawsko – Pomorskiego Lutowo 2018"


   Dnia 10 lutego 2018 roku w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie odbyło się XII Spotkanie Integracyjne „Sztuka Kulinarna – Kultura Ludowa Gmin Województwa Kujawsko – Pomorskiego Lutowo 2018".
Organizatorami spotkania byli: Stowarzyszenie Rozwoju Wsi KGW i KR Gminy Sępólno Krajeńskie, Gmina Sępólno Krajeńskie, Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Lutowie, Sołectwo Lutowo.
   Jak co roku spotkanie polega na integracji i prezentacji dorobku poszczególnych gmin z naszego województwa. W tym roku mieliśmy przyjemność gościć w Lutowie przedstawicieli z Gminy Zławieś Wielka i Gminy Dąbrowa Chełmińska. W uroczystości udział wzięły władze samorządowe poszczególnych gmin oraz członkowie w.w. Stowarzyszenia.
Swoimi występami imprezę uświetniły zespoły: "Melodia" – Zławieś Wielka, "Nadwiślanie" – Czarże oraz zespoły gospodarzy "Modraki", "Lutowianie" i "Młodzieżowa Gropa Taneczna WOK"
Panie z Kół Gospodyń Wiejskich: Zławieś Wielka, Dąbrowa Chełmińska i Lutowa przygotowały pyszne potrawy regionalne.
Spotkanie przebiegające w miłej atmosferze w tym roku przygotowane zostało z akcentami nawiązującymi do setnej rocznicy odzyskania przez Polską Niepodległości. Uwieńczeniem było wręczenie przybyłym gościom przez Burmistrza Sępólna Krajeńskiego Waldemara Stupałkowskiego i Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Wsi KGW i KR Gminy Sępólno Krajeńskie Zdzisława Grzecę upominków.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Małgorzata Senska
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


Ferie zimowe WOK Lutowo 12-23 luty 2018r. Codziennie od godziny 10:00 do 13:00

Pt;"Kraina wyobraźni"12.02 - Quiz o bezpiecznym spędzaniu ferii
      - Plastyczne metamorfozy na bal
13.02 - Bal Przebierańców " W świecie fantazji"
14.02 - Wikliniarstwo papierowe "serce dla Walentynki"
      - Zdrowe odżywianie – pogadanka z gościem specjalnym
15.02 - Scena dla wszystkich "Muzyczny skarbczyk"
16.02 - Dostarczamy uśmiech dla wszystkich z okazji światowego dnia listonosza,  ozdabianie kopert itp.
19.02 - Mniamuśne warsztaty- zajęcia kulinarne
20.02 - Poranek filmowy
      - Eko- plastyka – warsztaty kreatywnego myślenia
21.02 - Potyczki taneczne
22.02 - Teatralne inspiracje – w świecie baśni
23.02 - "Metoda na głoda" – ognisko i zabawy integracyjne


"Zatańczmy razem walca z babcią i dziadkiem"


   Pod takim tytułem spotkaliśmy się 24 stycznia 2018r  aby uczcić Dzień babci i Dziadka. Takim też utworem przywitał zaproszonych gości zespół "Lutowianie". Następnie maluszki z ARTiK'a zaprezentowały się w tańcu i piosence, tuż po nich zespoły działające przy WOK, tanecznym krokiem bawiły na scenie kochane Babcie i Dziadków, również  śpiewając na ich cześć piosenki i deklamując wiersze. Na koniec porwały w tany wszystkich obecnych na spotkaniu. Wszystkie atrakcje odbyły się w miłej atmosferze przy kawce i słodkościach przygotowanych przez "wnuki", którym pomogli rodzice- za co bardzo dziękuję.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/Fot.: Kier. M. Senska


Wiejski Ośrodek Kultury
KGW i Rada Sołecka
w Lutowie


serdecznie zapraszają
Wszystkie Babcie i Dziadków wraz z wnukami
Na uroczystość z okazji ich święta
pt;"Zatańczmy razem walca"
Dnia 24 stycznia o godzinie 15.00
na sali WOK w Lutowie

w programie występy artystyczne
w wykonaniu; dzieci z "ARTiKa",
dzieci i młodzieży działającej w WOK min. "Modraki"i "Młodzieżowej Grupy Tanecznej" oraz zespołu "Lutowianie"

Zapraszamy


Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie


   W dniach 1 i 8 grudnia 2017 r. odbyły się w Wiejskim Osrodku Kultury warsztaty tworzenia ozdób i dekoracji świątecznych. Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem stworzyli przepiękne anioły, bałwanki, gwiazdki, bombki i stroiki z materialów recyklingowych. Powstały prawdziwe arcydzieła świąteczne, którymi udekorowaliśmy Wiejski  Ośrodek Kultury.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Kierownik WOK Małgorzata Senska


Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie


   Spotkania opłatkowe są okazją do wspólnego przeżywania nastroju zbliżających się świąt. Właśnie taka radosna i życzliwa atmosfera towarzyszyła spotkaniu „Święta noc” w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie 17 grudnia 2017 r. Uczestników przywitał zespół „Lutowianie” przepiękną pastorałką „Witamy Ciebie”. Na scenie zaprezentowały się bałwanki, w które wcieliły się maluszki z ARTiKa - przygotowane przez Panią Barbarę Czarnotta oraz dzieci i młodzież działająca przy WOK. Ks. Proboszcz Marian Kotewicz pobłogosławił opłatek i złożył obecnym życzenia świąteczne. Do życzeń dołączył się również Burmistrz Sępólna Krajeńskiego Pan Waldemar Stupałkowski.
W bożonarodzeniowy nastrój wprowadziły zgromadzonych „Jasełka” przedstawione przez dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Lutowie pod kierunkiem Pani Jolanty Piątkowskiej, Pani Marzeny Pulchnej i Pani Iwony Kubijk. Młodzi aktorzy z zaangażowaniem i pasją zagrali swoje role. Ich występ był przeplatany śpiewem chórku. Artyści otrzymali gromkie brawa i prezenty od Gwiazdora - Sołtysa Lutowa Pana Romana Kwasigrocha. Na zakończenie, spotkanie urozmaicił występ zespołu tańca ludowego „Modraki” oraz tańca towarzyskiego grupy tancerzy WOK. W trakcie spotkania była degustacji świątecznych wypieków, przygotowanych przez panie z KGW w Lutowie.
Przedświąteczny czas to oczekiwanie na radość płynącą z Bożego Narodzenia. Właśnie „Święta Noc” była dla wszystkich takim czasem pełnym nadziei, zadumy i miłości. Dziękuję wszystkim za pomoc i udział w spotkaniu.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Kierownik WOK Małgorzata Senska


Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie, KGW i Rada Sołecka w Lutowie zapraszają na spotkanie przedświąteczne pt. "Święta noc"
17 grudnia 2017 r. o godzinie 15:00
w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie
w programie m.in. jasełka, pastorałki i świąteczny taniec
Zapraszamy!


"Tylko mnie poprowadź" - WOK Lutowo


   Z okazji Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, którego tegorocznym mottem jest "Idź głoś i kochaj" Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie zorganizował 5 listopada spotkanie pt. "Tylko mnie poprowadź" z Księdzem "Pielgrzymem" Marianem Kotewiczem - laureatem Nagrody Świętego Wawrzyńca - patrona Gminy Sępólno Krajeńskie. Wszyscy, którzy znają Księdza kanonika wiedzą, że jest szczególnym pielgrzymem. Odbył już 33 pielgrzymki na Jasną Górę, w tym 25 razy dzielnie szedł do Częstochowy na własnych nogach.
Podczas spotkania zaprezentowano fotografie utrwalające te wszystkie niezwykłe wędrówki. Ksiądz Marian opowiedział o trudach, niezapomnianych przeżyciach i zabawnych anegdotach z tych wyjątkowych chwil!
Za serce i poświęcenie w prowadzeniu "swoich owieczek" otrzymał podziękowania, kwiaty i upominki. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy, pielgrzymi oraz zaproszenie goście. Zaprezentowały się zespoły działające w Wiejskim Ośrodku Kultury min. zespół Modraki, duet N&A oraz zespół Lutowianie. Nie zabrakło oczywiście pieśni pielgrzymkowych i maryjnych.
Miłą i słodką niespodzianką dla uczestników spotkania był tort w wyjątkowym "pielgrzymkowym" wydaniu i słodkości.
Dziękuję za wsparcie  Radzie sołeckiej i KGW w Lutowie, Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi oraz CKiS w Sępólnie.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Małgorzata Senska


 

Wieczorek Andrzejkowy w Lutowie

 

   Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie organizuje Wieczorek Andrzejkowy 25 listopada 2017r. Do tańca zagra zespół „Lucyna i Marcin” z Łobżenicy. Zapisy do 22 listopada 2017r. w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie.

 

 

 

 

 

 


 

 

Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich w Lutowie

 

15 października 2017r obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich, z tego też powodu Kobiety z zarządu KGW w Lutowie spotkały się w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie 13 października aby świętować ten dzień nie co wcześniej. Promując lokalną tradycję i zwyczaje Panie przygotowały to co najsmaczniejsze na to popołudnie, a uwieńczeniem było wręczenie każdej z Pań niedawno wydanej książki przez Gazetę Pomorską "Kulinarne wędrówki po Kujawach i Pomorzu" w której to jest wzmianka o kulinarnych zdolnościach Kobiet z Lutowa.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Małgorzata Senska


 

 

II Miejski Dzień Tańca Ludowego na rynku w Chojnicach

 

   9 października 2017r. Grupy taneczne z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Lutowie uczestniczyły w II Miejskim Dniu Tańca Ludowego na rynku w Chojnicach. Oprócz wspólnego zatańczonego Poloneza nasza młodzież jako gość specjalny wykonała pokaz taneczny dla mieszkańców Chojnic.
Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

 

 

 

 

 


"Pod konarem lipy"

Europejskie Dni Dziedzictwa – Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu.


   9 wrzesnia 2017r w Lutowie odbyło się spotkanie "Pod konarem lipy" Lipa – miodem płynąca – stanowiła niezwykle cenny produkt do wyrobów przedmiotów użytku domowego. Prawdziwym skarbem ludności wiejskiej było lipowe łyko. Lipa dostarczała również surowca do wypalania węgla drzewnego, a także kwiatów, nasion i kory na leki, a pszczołom nektaru na miód i wosk. Jej cnoty prawdziwe i niekoniecznie prawdziwe chwalili nasi najprzedniejsi poeci z Janem z Czarnolasu na czele. Spotkanie rozpoczeliśmy od wysłuchania fraszki "Na lipę". Z powodu nawałnicy jaka nawiedziła naszą Gminę nie było ono tak bogate jak tradycją lat ubiegłych, ale za to bardzo ciepłe i rodzinne. Spędziliśmy ten czas przy ognisku na wspólnych zabawach i konkurencjach. Mogliśmy obejrzeć i wysłuchać miejscowych zespołów działających przy Wiejskim Ośrodku Kultury, a także pośpiewać wspólnie z kapelą "Edek Band" grających na tradycyjnych instrumentach takimi jak akordeon, saksofon, gitara itp. Sobotnie popołudnie upłynęło niezwykle ciekawie, również dzięki współpracy Rady Sołeckiej, która ufundowała kiełbaski na ognisko oraz nagrody na konkursy. Dziękuję uczestnikom a także wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i  przebieg spotkania.

Materiały CkiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Kier. M. Senska


"Lutowianie" promują Gminę Sępólno Krajeńskie!


   24 czerwca 2017 zespół Lutowianie oraz KGW Lutowo reprezentowali Gminę Sępólno Krajeńskie na IV festynie Powiatowym "Ocalić od zapomnienia" w Zgniłobłotach, Gmina Bobrowo. Na 12 uczestniczących gmin Sępólno Krajeńskie zajęło II miejsce. Warunkiem uczestnictwa było zaśpiewanie utworów ludowych przez zespół, przygotowanie potrawy mięsnej oraz ciasta przez wytypowane Koło Gospodyń, wystawienie rękodzieła ludowego. Wymogiem było również aby w spotkaniu uczestniczył przedstawiciel władzy w tym przypadku był to zastępca Burmistrza Marek Zieńko oraz Radny Zdzisław Grzeca.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Małgorzata Senska


Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie - „Wakacje, czas start”!


   W trakcie tegorocznych zajęć wakacyjnych w WOK każdy mógł znaleźć coś dla siebie!
Zajęcia rozpoczęliśmy od zasad bezpiecznego zachowania podczas wakacji i udaliśmy się do pobliskiej remizy OSP. Druh Wiesław przedstawił nam, na czym polega praca strażaka. Mogliśmy obejrzeć sprzęt, w który wyposażony jest wóz strażacki i dowiedzieć do czego służy. Mogliśmy także przymierzyć hełm strażacki i zaznajomić się ze sprzętami gaśniczymi. Największym zainteresowaniem cieszył się wóz strażacki. Wszyscy byli pod wrażeniem i z wielkim zaciekawieniem oglądali wyposażenie.
Podczas zajęć odbyliśmy wakacyjną podróż marzeń przez Polskę. Poprzez zabawę poznaliśmy charakterystyczne krajobrazy różnych regionów Polski. Wskazywaliśmy miejsca, gdzie chcielibyśmy się udać na letni wypoczynek marzeń!
Jedną z form prowadzonych zajęć było także wykonywanie prac plastycznych i technicznych z wykorzystaniem różnorodnych materiałów i technik. Chcieliśmy, aby aktywność twórcza była przede wszystkim miłą zabawą. Staraliśmy się ciągle inspirować dzieci do działania, wykorzystując do tego muzykę i sztukę. Dzięki polskim tańcom narodowym i regionalnym kształtowaliśmy poczucie przynależności i tożsamości narodowej oraz wrażliwość na polską kulturę. Zajęcia te prowadził pan Wojtek Chylewski, który czuwał także nad prawidłową postawą ciała, sprawnością motoryczną, koordynacją i pamięcią ruchową tancerzy.
Specjalnymi gośćmi naszych spotkań byli przedstawiciele Zakładu Mleczarskiego z Zalesia „Lacpol”. To właśnie oni opowiedzieli nam o historii i sposobach tworzenia przetworów mlecznych. Dzięki nim mogliśmy szczególnie spędzić „dzień mleka” i  zakosztować różnorodnych pyszności mlecznych! Tajniki zdrowego żywienia, przedstawiła nam także pani Ewelina Krzanik – właścicielka herbaciarni „Tea Lady”, z którą wspólnie przygotowaliśmy orzeźwiające lemoniady i koktajle owocowe.
W wakacje nie mogło zawieść letnie kino z tradycyjnym popcornem i sokiem,  podczas którego wszyscy w niepowtarzalnym klimacie spędzili miło czas. Wyłoniliśmy też zwycięzcę wakacyjnego „Mam Talent”, na którym każde z dzieci przedstawiło swoje umiejętności. Na uczestników czekały rozmaite nagrody i upominki. Ostatnie dni spędziliśmy bardzo aktywnie. Frajdą okazała się eskapada do Lutówka - Młyn, gdzie mnóstwo atrakcji przygotował dla nas Pan Waldek – strażnik leśny z Nadleśnictwa Lutówko. Dzieci piekły kiełbaski i słuchały przestróg na temat zagrożeń czyhających w lesie.
Jednakże największą atrakcją okazała się wyprawa na Orlik, gdzie wszyscy z zaangażowaniem brali udział w zajęciach sportowych, rozgrywkach w piłkę nożną i przeróżnych grach i zabawach.
Uczestnicy zajęć wakacyjnych prezentowali swoje umiejętności, zdolności, okazywali sobie wzajemną pomoc oraz mieli w sobie dużo ciepła i humoru. Ten czas przyniósł nam wiele wrażeń, niezapomnianych chwil i wspomnień. Już nie możemy się doczekać kolejnych, wspólnych zajęć. Do zobaczenia!
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tych wyjątkowych zajęć!  Szczególne podziękowania składamy Radzie Sołeckiej wsi Lutowo, firmie Lacpol, Nadleśnictwu Lutówko, Pani Ewelinie Krzanik, Pani Basi i Weronice Kwasigroch, Pani Anieli Zapalskiej,  Panu Wojtkowi Chylewskiemu oraz Panu Radkowi z „Orlika”.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot - Kierownik i instruktorzy WOK Lutowo


"Z rodziną raźniej" - w Lutowie


   "Z rodziną raźniej" - pod takim hasłem spędziliśmy miłe popołudnie 27 maja z okazji Dnia Matki, Ojca i Dziecka. Czas umilały zespoły działające przy WOK w Lutowie. Na początku wystąpili najmłodsi artyści - dzieci z ARTiK'u, następnie nieco starsze pociechy zaprezentowały swoje zdolności taneczne oraz wokalne. Na koniec swój popis dała młodzież w "Walcu" i "Polonezie" oraz zespół "Lutowianie", który zaśpiewał pieśni dla mam, przy których zakręciła się łezka w oku.
Całość przeplatana była wspólną zabawą w licznych konkurencjach. Mamy i córki sprawdzały swoją pamięć i wiedzę o sobie, a tatusiowie i synowie zdolności modelarskie i techniczne. Dziękujemy wszystkim za udział i mile spędzony czas, a Radzie Sołeckiej i rodzicom za słodkości.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. Małgorzata Senska


W Lutowie życie jest piękne!


    Ilu z nas wie, że 25 marca obchodziliśmy Światowe Święto Życia? Zapewne niewielu. Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie postanowił jednak nagłośnić owo wydarzenie łącząc je dodatkowo z okolicznościowym Świętem Wody.
    Wszak woda będąca symbolicznym „źródłem życia” idealnie nadaje się jako motyw przewodni tak zaplanowanego wydarzenia. Podopieczni Wiejskiego Ośrodka Kultury w Lutowie zorganizowali artystyczne spotkanie o dydaktycznym charakterze, które obfitowało w  występy solistów i zespołów prezentujących swoje talenty wokalne, oratorskie oraz taneczne. Były dyskusje o zdrowiu, na poważnie i wesoło, a także cykl przedstawień z morałem – Królewna Śnieżka nie zatrułaby się jabłkiem, gdyby wiedziała, że przed zjedzeniem owoce należy porządnie umyć! Zespół Lutowianie przygotował występ obejmujący repertuar tematycznych piosenek, wtórowali im młodzi soliści z zespołu wokalnego Fantasy, a wiersze i bajki przeplatane były popisami tanecznymi Młodzieżowego Zespołu Tańca.
    Życie jest wartością najwyższą. Abyśmy mogli cieszyć się długim życiem i całym jego dobrodziejstwem musimy bezwzględnie dbać o zdrowie, taka idea przyświecała wydarzeniu zorganizowanemu przez Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie. Wbrew pozorom nie była to tylko pouczająca lekcja dla dzieci, ale i dla ich rodziców, na których spoczywa obowiązek uświadamiania i wychowywania swoich pociech w zgodzie z prezentowanymi zasadami.

P.S. Organizatorzy pragną podziękować wszystkim Paniom, które przygotowały pyszne ciasta dla uczestników spotkania!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Małgorzata Senska


„Życie jest piękne” - w Lutowie!    Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie pragnie zaprosić Państwa na artystyczne spotkanie z piosenką i tańcem pt. „Życie jest piękne”. Wydarzenie organizowane z okazji Światowego Święta Życia oraz symbolicznego Święta Wody, będącej „źródłem życia”. Chwilę radosnej refleksji umilą Państwu utalentowane dzieci i młodzież z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Lutowie oraz zespół „Lutowianie”. Serdecznie zapraszamy – 25.03.2017 r., godzina 15:00, WOK Lutowo.


Świętujemy Dzień Kobiet i Sołtysa!


    Dzień Kobiet to dzień wyjątkowo obchodzony we wszystkich czasach i kulturach. Zawsze  w uroczysty, choć różny sposób.
12 marca 2017 r. w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie, ten szczególny dzień, świętowały Panie zrzeszone w Kole Gospodyń Wiejskich w Lutowie. Na uroczystości nie zabrakło również Sołtysa  Wsi Lutowo Pana Romana Kwasigrocha, który obchodził Dzień Sołtysa! Piosenką "Babę zesłał Bóg" artyści z WOK zaprosili zgromadzonych na krótką wędrówkę przez wieki, przedstawiając jak świętowano ten dzień w różnych epokach, od Adama i Ewy po dzień dzisiejszy. Panie z KGW osłodziły spotkanie smacznym ciastem, a  Zespół "Fantazy" i " Lutowianie" umilił czas śpiewem. Na zakończenie chłopcy złożyli życzenia i wręczyli przybyłym Paniom kwiaty.
Jeszcze raz STO LAT DLA WSZYSTKICH KOBIET!!!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot.: Małgorzata Senska


"Sztuka Kulinarna Kultura Ludowa Gmin Woj Kujawsko- Pomorskiego Lutowo 2017"


   11 lutego 2017r w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie odbyło się już po raz jedenasty Spotkanie Integracyjne "Sztuka Kulinarna Kultura Ludowa Gmin Woj Kujawsko- Pomorskiego Lutowo 2017".
Organizatorami spotkania byli:
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi KGW i KR Gminy Sępólno Krajeńskie,
- Gmina Sępólno Krajeńskie,
- Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie,
- Koło Gospodyń Wiejskich w Lutowie,
- Sołectwo Lutowo.
Jak co roku spotkanie ma to same zadanie, polegające na integracji i prezentacji poszczególnych gmin z naszego województwa. W tym roku mieliśmy przyjemność gościć w Lutowie przedstawicieli z Gminy Gniewkowo i Lubiewa. W uroczystości udział wzięły władze samorządowe poszczególnych gmin oraz członkowie w.w. Stowarzyszeń. Tym razem zaproszenie przyjęły zespoły:
"Gniewkowianie" z Gniewkowa, "Stokrotki" z Lubiewa oraz gospodarze " Lutowianie".
Potrawy regionalne przygotowały: KGW z: Lubiewic, Godzięby oraz Lutowa.
Uwieńczeniem spotkania było wręczenie upominków dla przybyłych gości przez Burmistrza Sępólna Krajeńskiego Waldemara Stupałkowskiego oraz Prezesa Stowarzyszenia Zdzisława Grzecę.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Małgorzata Senska
Fot.: Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


,,Bajkowy świat”


,,Bajkowy świat” – pod takim tytułem odbył się tegoroczny bal maskowy uwieńczający zakończenie ferii zimowych odbywających się w WOK Lutowo. Dzieci przebrane za różne postacie z bajek bardzo chętnie i z wielką radością uczestniczyły w Bajkowym Balu ponieważ temat jest im bardzo bliski. W tym dniu odwiedziła nas Czarownica która przybyła ze świata bajek. Opowiedziała historię o złym Czarnoksiężniku, który rzucił klątwę na Krainę Bajek i zaczarował ją zamieniając z Księżniczki w Czarownice. Poprosiła dzieci o pomoc aby pomogły w jej odczarowaniu i całego świata bajek gdyż wszystko się w nim pomieszało (babcia chciała zjeść wilka, Kopciuszkowi był za ciasny pantofelek a Książę całując Śpiącą Królewnę nie mógł jej obudzić…. )
Czarownica przyniosła ze sobą kuferek w którym znajdowały się zadania do wykonania, aby zdjąć zaklęcie. W świat bajkowy przeniósł nas zaczarowany latający dywan( chusta animacyjna ). Do zadań należały m.in. : odgadywanie zagadek, przyporządkowanie postaci i rekwizytów do danej bajki, bawienie się w Kopciuszka i oddzielanie ziaren grochu od fasoli i układanie bajkowych puzzli. Ponadto jednym z zadań było rozśmieszanie smutnych Księżniczek, zabawa w Babę Jagę i opowiadanie ulubionej bajki. Oczywiście wszystkie zadania zostały dobrze wykonane i Czarnoksiężnik odczarował Świat Bajek a Czarownica stała się ponownie Księżniczką. Na zakończenie wszyscy otrzymali upominki i słodkości. Dziękujemy wszystkim za pomoc w realizacji naszego Balu.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot.: Małgorzata Senska i Barbara Czarnotta


Ferie zimowe!

   Które zawitały także do Wiejskiego Ośrodka Kultury w Lutowie. W  tym roku były to zajęcia pt; "My się zimy nie boimy". Codziennie dzieci i młodzież, która uczestniczyła w zajęciach, mogła znaleść coś dla siebie. Poprzez gry i zabawy integracyjne aż po zajęcia edukacyjne.
Pierwszego dnia zapoznaliśmy się z przepisem na udane ferie, następnie dzięki uprzejmości Pani Reni poznaliśmy tajniki wyrastania ciasta drożdżowego i degustowaliśmy pyszne chruściki. Aby ocieplić nieco mroźne dni przenieśliśmy się wyobraźnią, tańcem i strojami na Hawaje. Uczciliśmy Dzień Babci i Dziadka. Przy dźwiękach walca "poszliśmy w tany" z Panem Wojtkiem, natomiast jak zadbać o zwierzęta zimą opowiedział nam "strażnik leśny" - Pan Mateusz. Dzięki Nadleśnictwu Lutówko mogliśmy "igrać"  przy ognisku piekąc przy tym kiełbaski. A na zakończenie ferii bawić się wspólnie na Balu Przebierańców. Dziękujemy wszystkim którzy wspomogli nasze działania mające na celu zapewnienie przyjemnego spędzenia czasu przez dzieci i młodzież w czasie ferii zimowych.


Mareriały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot.: Kierownik i Instruktorzy WOK Lutowo


Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie zaprasza na Wieczorek Karnawałowy

18 lutego 2017r. od godz. 20.00 wstęp 30 zł. od osoby

w tym kawa, herbatka i naczynia, konsumpcja we własnym zakresie

do tańca zagra zespół BOYS BAND

Zapisy w WOK  w czasie ferii codziennie od 10.00 do 14.00

Zapraszamy


Zimowy Dzień Babci i Dziadka" – Lutowo WOK i ARTiK


   "Jest taka jedna pani co u mnie fory ma bo zawsze jest na luzie to właśnie Babcia ma. 
Jest taki jeden facio przystojny jak James Bond to Dziadek mój kochany nie znacie go? To błąd ."

Tym wierszem 2 lutego 2017r. rozpoczęła się uroczystość z okazji święta Babci i Dziadka na sali WOK w Lutowie. Dla przybyłych gości zaprezentowały się dzieci i młodzież z bogatym programem artystycznym. Były wiersze, piosenki, tańce a także specjalnie dla zacnych gości wystąpiły gwiazdy "Cyrku", klauni, tancerki, niedźwiadki, lwy i słonie a także magicy i siłacze.
Oj działo się, działo. Uwieńczeniem spotkania był słodki poczęstunek przygotowany przez "Babcie" za co im dziękujemy.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Malkorzata Senska


"My się zimy nie boimy"


Wiejski Ośrodek Kultury zaprasza na Ferie zimowe
od 30.01.2017r do 10.02.2017r
w godz. Od 10.00 do 13.00


w programie:
30.01 - "Poznajmy się" – zabawy integracyjne
31.01 - "Sam potrafię" -  warsztaty kulinarne
01.02 - "Dzień mądrej sowy"- zajęcia manualne czyli robienie czegoś z niczego
02.02 - "Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki" – quiz edukacyjny o zdrowym odżywianiu
03.02 - "Dzień na Hawajach" – pokaz mody i ozdób
06.02 - "Dobre bo polskie" – ile przysłów znamy, konkurencje z nagrodami
07.02 - "Tańcowały dwa Michały" – zajęcia taneczne
08.02 - "Z górki na pazurki" – gry i zabawy
09.02 - "Maraton uśmiechu" – konkurs na najśmieszniejszą opowieść
10.02 - "Bajkowy świat" – Bal przebierańcówPrzedświąteczny czas w WOK w Lutowie!


   "Ktoś pukał do drzwi naszych, Aleśmy nie słyszeli. Ledwo starczyło czasu opłatkiem się podzielić..." (Ernest Bryll).
To myśl przewodnia widowiska Bożonarodzeniowego, które przedstawiliśmy 18 grudnia 2016 r. W WOK w Lutowie. Na scenie zaprezentowała się wielopoleniowa grupa 40-stu artystów. Jasełka przedstawiały walkę dobra ze złem, w której oczywiście wygrało dobro! Widowisko przeplatane było kolędami i pastorałkami śpiewanymi wspólnie z zespołem Lutowianie. Miłym akcentem były upominki wręczone wykonawcom przez sołtysa wsi Romana Kwasigrocha.

Na spotkaniu nie zabrakło tradycyjnego błogosławieństwa, którego udzielił ks. kanonik Marian Kotewicz – proboszcz parafii Lutowo oraz świątecznych życzeń złożonych przez Zastępcę Burmistrza Marka Zieńko i Przewodniczącego Rady Miejskiej Kazimierza Jagodzińskiego.

Dziękuję wszystkim za Waszą obecność, zaangażowanie, za pomoc i życzliwość.
Przede wszystkim gorąco dziękuję artystom, za trud, który zaowocował radosnym przeżyciem jasełek i wprowadził Nas w magiczny czas Bożego Narodzenia!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Kierownik WOK w Lutowie M.Senska


Promowanie Kultury Krajeńskiej na Dworze Artusa w Toruniu


15 grudnia 2016 r. Koło Gospodyń Wiejskich oraz zespół "Lutowianie" promowali powiat i gminę Sępólno Krajeńskie podczas spotkania wigilijnego na Dworze Artusa w Toruniu.
Panie z KGW przygotowały bogato zastawiony stół wigilijno – świąteczny, natomiast zespół "Lutowianie" umilał czas uczestnikom śpiewając kolędy i pastorałki.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst.: Małgorzata Senska


Recykling, czyli drugie życie rolki po papierze!


Jedną z metod ochrony środowiska naturalnego jest recykling.
Aby przybliżyć go uczestnikom zajęć w WOK w Lutowie, wykorzystaliśmy m.in. plastikowe widelce, kubeczki oraz rolki po papierze toaletowym. Dzięki wspólnej pracy powstały niesamowite dzieła!
Z widelców stworzyliśmy choinkę, z kubeczków -  śnieżnobiałego "Bałwana", a z papierowych rolek migoczące gwiazdeczki. Pięknie zrobione dekoracje można było oglądać w WOK w Lutowie!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/Fot.: Małgorzata Senska


Ktoś puka do drzwi...!
Wiejski Ośrodek Kultury, Koło Gospodyń Wiejskich i Rada Sołecka w Lutowie zapraszają mieszkańców na spotkanie w wyjątkowej scenerii i atmosferze świątecznego nastroju.
Zapraszamy na widowisko o Bożym Narodzeniu Ktoś puka do drzwi, wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek!
WOK w Lutowie wypełni się duchem świąt w niedzielę 18 grudnia o godz. 15.00.
Przyjdź koniecznie i poczuj magię tych wyjątkowych dni!

 

 

 

 

 


   W ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej oraz Święta Niepodległości Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie przygotował dla mieszkańców spotkanie wielopokoleniowe pt. " Nasz Pan – Nasza Nadzieja". Gościem spotkania był min. Pan Henryk Dziarnowski, który opowiadał o spotkaniu  z Janem Pawłem II  oraz podzielił się swoją twórczością poetycką, czytając wiersze ku czci Ojca Św., a także malowniczej ziemi krajeńskiej. Z zespołem Lutowianie uczestnicy mogli śpiewem chwalić Pana Boga. Nadzieja to nie marzenie ani sen. Nadzieja to niezachwiana ufność i przekonanie, że wysiłkiem woli, przy pomocy Bożej łaski, którą sakramenty święte dają, a dobre uczynki wyjednują, możemy nie tylko osiągnąć zbawienie, ale i wysoki stopień uświęcenia i przezwyciężenia zła w otoczeniu.

W przeciwnościach tego życia znajdę siłę w nadziei, pamiętając, że "utrapienia tego czasu nie są godne przyszłej chwały, która się w nas objawi" (Rz 8, 12)


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: kier. WOK w Lutowie M. Senska


Leć głosie po rosie - Lutowo


   W ramach artystycznych wydarzeń "Szczypta kultury w kręgu natury" Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie zorganizował spotkanie integracyjno - aktywizacyjne pod tytułem "Leć głosie po rosie" na  którym to przy ognisku śpiewaliśmy z zespołem  pieśni ludowe, harcerskie, przy tym świetnie się bawiliśmy.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


Wspomnienia z wakacji:

   W tym roku zajęcia wakacyjne w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie trwały pod nazwą "W pogoni za latem- pomysł na labę". Każdy uczestnik mogł znaleść coś dla siebie. Zaraz pierwszego dnia wyruszliśmy w pieszą wycieczkę do Państwa J. M. Stasiek, gdzie dzięki ich  uprzejmości dzieci mogły obejrzeć zwierzęta, kosztować pysznych jogurtów i przetworów mlecznych, a wszystko to z okazji obchodzonego w tym dniu "święta mleka". Próbowały też marzenia zamknąć w butelce podczas zajęć plastycznych, gdzie uczyły się robienia różnych dekoracji z soli, kredek i butelki, czy też przenieść i utrwalić swoją wyobraźnię na płótno specjalnymi farbami. Podczas zajęć wakacyjnych miały też okazję rozruszać ciało i język z instruktorem tańca Panem Wojtkiem Chylewskim, oraz "Cyrkowych animacji" z Panią Kasią Śmigel. Uczestniczyły w ciekawych spotkaniach takich jak "Historia leśna" z Podleśniczym Dawidem Kroplewskim,  oraz podróżnikami światowej sławy Państwem Nowakowskim z Łabiszyna ze swoimi psami "Ariką" i "Henią". Ale to nie wszystko, miały okazje pogadać o zdrowym żywieniu z Panią Anią Fijałkowską i Karoliną Suchomską z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej i zrobienia owocowych szaszłyków oraz ich kosztowania. A także uczestniczyć w wycieczce do gospodarstwa agroturstycznego Państwa B.J. Czarnotta, gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji. Dzięki dofinansowaniu Rady Sołeckiej, dzieci i młodzież mogły spędzić ten czas słodko i przyjemnie. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego,że ten czas wakacyjny był na prawdę miły i pełen atrakcji.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: M. Senska 


  Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie zaprasza na wakacje dla dzieci i młodzieży - "W pogoni za latem – pomysł na labę"!

Rozpoczynamy już 4 lipca i aż do 15 lipca w godzinach 10:00-13:00 będziemy mnożyć nasze pomysły na wakacyjną labę. W programie m.in. :

piesze wycieczki, w celu lepszego poznania okolic
gimnastyka ciała i języka – zabawa poprzez taniec i śpiew
warsztaty i konkursy zręcznościowe
kolorowe zajęcia plastyczne

Zajecia nieodpłatne skierowane do dzieci i młodzieży szkolnej w wieku 3-16 lat. Zapraszamy!


 Aby uczcić Dzień Dziecka w Lutowie!
10 czerwca Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie zaprosił dzieci i młodzież aktywnie działającą na co dzień w kołach zainteresowań. Dla licznie przybyłej grupy były niespodzianki, konkursy z nagrodami oraz słodkości i "Pizza". Dziękujemy Sołtysowi i Radzie Sołeckiej w Lutowie za wsparcie finansowe.


   29 kwietnia upamiętniamy chrzest wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges'a Noverre'a. Data ta została uznana za Międzynarodowy Dzień Tańca. W tym roku przypada także 1050 rocznica Chrztu Polski.  Dlatego też Wiejski Ośrodek w Lutowie postanowił połączyć te dwa święta w symboliczny sposób, sięgając do kart naszej historii i nawiązując tym samym do Chrztu Polski, zastanawialiśmy się nad obrzędowością, tradycją chrztu i jego znaczeniem. Do tradycji odwoływaliśmy się także przez pasję, stawiając sobie pytanie czy taniec jest połączeniem tych dwóch wartości? Naszym gościem był instruktor tańca z Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Pan Wojciech Chylewski, który starał się na tak postawione pytanie znaleźć odpowiedź przy okazji ucząc nas podstawowych kroków Polki i Krakowiaka, za co serdecznie dziękujemy, zarówno Panu Wojtkowi jak i wszystkim uczestnikom!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Kierownik WOK w Lutowie Małgorzata Senske


Pisanki XXL w WOK w Lutowie

Wielkanoc! Wielkanoc! Wielka radość w sercu,
gdy stąpasz po świecie-kwitnącym kobiercu.
Na stole pisanki, pięknie malowane
Wśród zieleni trawy, cukrowy baranek.
Bazie w wazoniku, ciasta i wędliny...
WIELKANOC- i wielkie spotkanie rodziny!


autor: Maria Konopnicka

   18 i 22 marca trwały zajęcia, na których to dzieci i młodzież mogła jak co roku wykonać własnoręcznie piękne stroiki na wielkanocny stół. Pomysłów nie brakowało, tym razem jednak tematem przewodnim było wyczarować ze zwykłego balonika piękne świąteczne jajo.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/Fot.: Małgorzata Senska


Powiatowo – Gminny Dzień Kobiet w Lutowie


   Lutowo było gospodarzem powiatowo- gminnych uroczystości z okazji Dnia Kobiet. Samorządowcy z całego powiatu przyjechali świętować ten wyjątkowy dzień wspólnie z Paniami zrzeszonymi w Kołach Gospodyń Wiejskich w Gminie Sępólno Krajeńskie oraz w zarządach Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu. Goście po brzegi wypełnili salę w WOK w Lutowie. Stowarzyszenie LGD Nasza Krajna ufundowało dla wszystkich smaczny tort. Świętowanie rozpoczęły życzenia oraz wspólne „Sto lat”. Każda z Pań otrzymała kwiatka oraz upominek. Następnie Panowie założyli szykowne fartuszki i… obsługiwali Panie serwując tort, ciasto, kawę i obiad. Poczęstunek przygotowały Panie z KGW w Lutowie. Całą uroczystość uświetniły swym występem dzieci i młodzież działająca aktywnie w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie oraz Zespół Lutowianie.
Mamy nadzieję że miłe chwile spędzone na Dniu Kobiet na długo pozostaną w pamięci wszystkich obecnych na uroczystości!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Małgorzata Senska


„Zimowy zawrót głowy”


Od 18.01.2016r. do 29.01.2016r. w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie odbyły się zajęcia z cyklu „Zimowy zawrót głowy” mające na celu zorganizowanie czasu wolnego dzieciom podczas ferii zimowych. W trakcie pierwszego wspólnego spotkanie dzieci dzięki wspólnym grom i zabawą mogły bliżej poznać się ze sobą. W dniach 21 i 22 stycznia w kalendarzu przypada wyjątkowa uroczystość, a mianowicie Dzień Babci i Dziadka. Z tejże okazji dzieci przez dwa dni szykowały niespodzianki dla swoich Babć i Dziadków. We wtorek robiły piękne laurki z papieru a w środę przygotowywały ramki ze zdjęciami z origami. Starsze dziewczyny mogły wykazać swoje zdolności kulinarne przyrządzając pyszne kruche ciasteczka. W czwartek nastąpiła długo oczekiwana przez dzieci chwila, w której mogły wręczyć swoje rękodzieła Babciom i Dziadkom oraz wspólnie się z nimi pobawić w różne gry i zabawy. Seniorzy zmagali się w różnych konkurencjach. W piątek korzystając ze sprzyjającej pogody udaliśmy się do Nadleśnictwa Lutówko gdzie wraz z panem Aleksandrem Hermanem poznawaliśmy życie zwierząt w lesie zimą. Na zakończenie wszyscy uczestnicy piekli kiełbaski na ognisku. Drugi tydzień ferii zaczął się także interesująco, ponieważ odwiedzili nas strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim. Dużym zainteresowaniem cieszyły się ćwiczenia z pierwszej pomocy na fantomie. Z okazji zbliżających się walentynek dzieci przez wtorek i środę robiły serca metodą decupage oraz wyszywając je z materiału. Czwartek też przyniósł dużo emocji, gdyż został zorganizowany mały pokaz talentów, gdzie dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności na scenie. W piątek, jako podsumowanie zimowisk odbył się „Bal Przebierańców”. Spotkanie zakończyło się zabawami oraz drobnymi upominkami dofinansowanymi przez Radę Sołecką. Wszystkim, którzy pomogli w organizacji oraz w jakikolwiek inny sposób przyczynili się do ciekawego i atrakcyjnego spędzenia czasu przez nasze pociechy serdecznie dziękujemy.

Kierownik i instruktorzy WOK w Lutowie.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Małgorzata Senska, Barbara Czarnotta
Fot.: Małgorzata Woźniak

Więcej zdjęć  na


Dzień Babci i Dziadka w Lutowie


   Dnia 21.01.2016r. W Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie odbyły sie poraz kolejny obchody Dnia Babci i Dziadka. Młodzież przygotowała krótki występ artystyczny, a dzieci
 z ARTiK-a zaśpiewały piękną "Poleczkę dla Babci i Dziadka". Wszystkie dzieci były bardzo zaangażowane w przygotowaniu tego uroczystego dnia. Wykonały i wręczyły swoim "Dziadkom" piękne laurki oraz ramki ze zdjęciami. Ponadto Babcie i Dziadkowie wraz z wnukami brali udział w róznych konkursach. Dziadkowie przyszywali guzik a Babcie zmagały się z wiązaniem krawatu. Dla kochanych gości wnuczęta zrobiły pyszny poczęstunek i zatańczyły wspólnie "kaczuszki". Wszystkim Babciom i Dziadkom dziękujemy za przybycie i składamy najserdeczniejsze życzenia :

"Szczęścia, uśmiechu, dużo radości,
Sełnienia wszystkich najskrytszych marzeń,
Samych przyjemnych w Tym życiu zdarzeń". 


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/Fot.: Małgorzata Senska


„Choć lata lecą i płyną wieki, choć nas oddziela dziś czas daleki od tamtych czasów gdy w Betlejem Bóg między ludzi zstąpił na ziemię. Przecież to wiemy- to wszystko było! Prawdziwie to, tam się wydarzyło. Bóg jako dziecko wszak się narodził, dał nam zbawienie, niebo otworzył! Wielka więc radość ogarnia serce! I wdzięczność wielka - bo któż z nas więcej może co z siebie Bogu darować,  jakże za wszystko to podziękować? ...”


Tak w świątecznej scenerii, rozpoczęło się 20 grudnia, spotkanie w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie. Wypełnionej po brzegi sali WOK towarzyszyła radosna i świąteczna atmosfera. Po przywitaniu gości, mieszkańców Lutowa i okolic, na scenie zaprezentowali się najmłodsi artyści, przygotowani pod czujnym okiem Barbary Czarnotty. „Maluszki” z ARTiKa w Lutowie wcieliły się w postaci „świętej rodziny”, pastuszków, królów i aniołów. W bożonarodzeniowy nastrój wprowadziły wszystkich również uwspółcześnione „Jasełka”, przedstawione przez dzieci i młodzież z sekcji teatralnej działającej przy WOK w Lutowie, pod kierunkiem Małgorzaty Senskiej. Młodzi aktorzy wcielili się w przedstawiane postaci nieco humorystycznie, aczkolwiek ich występ skłaniał do refleksji i przemyśleń.
Na zakończenie zespół „Lutowianie” zaśpiewał pastorałki, a „Mikołaj” rozdał występującym artystom prezenty. Za przekazane od „Świętego” upominki dziękujemy Sołtysowi Lutowa - Romanowi Kwasigrochowi.
Tradycyjnie Ks. Proboszcz Marian Kotewicz przeczytał fragment Pisma Świętego, pobłogosławił opłatek i złożył wszystkim obecnym życzenia bożonarodzeniowe. Życzenia świąteczne złożył również Burmistrz Sępólna Kraj. Waldemar Stupałkowski.
Na spotkaniu nie zabrakło oczywiście degustacji przepysznych świątecznych ciast, przygotowanych przez niezastąpione Panie z KGW w Lutowie.
Dziękuję wszystkim uczestnikom za życzenia i obecność, w szczególności paniom z Zarządu KGW oraz Radzie Sołeckiej za zaangażowanie i pomoc przy organizacji spotkania.


Kierownik WOK w Lutowie
Małgorzata Senska


„Rodzina na dobre i na złe – 30 lat z zespołem Lutowianie”W Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie dnia 7 listopada 2015 r.  odbyła się uroczystość pn. „Rodzina na dobre i na złe – 30 lat z zespołem Lutowianie”. Z tej okazji dzieci, młodzież  oraz zespół „Lipczanki” zaprezentowały bogaty program artystyczny. Nie mogło oczywiście zabraknąć występu jubilatów – zespołu „Lutowianie” i gromkiego sto lat. To była wspaniała, muzyczna uczta, której dawno w Lutowie nie było. Uwieńczeniem uroczystości był poczęstunek i przepyszny tort.
W imieniu zespołu „Lutowianie” i  własnym dziękuję za życzenia, dotychczasową współpracę, a przede wszystkim za okazaną życzliwość wszystkim osobom, organizacjom i instytucjom.Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/ Fot.:
Kierownik WOK w Lutowie Małgorzata Senska


Dni Dziedzictwa Europejskiego – „Od motyczki do kombajnu”!
BIESIADA PO LUTOWSKU- Ziemniak w roli głównej!13 września 2015 r. odbyła się „Biesiada po Lutowsku” zorganizowana przez Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie przy współpracy organizacji społecznych działających w Lutowie.
Tradycją lat ubiegłych nie zabrakło potraw z ziemniaka. Każdy mógł tu znaleźć coś dla ciała i ducha. Oprócz pyszności na biesiadnym stole na placu przy WOK można było obejrzeć i wysłuchać miejscowych zespołów działających na co dzień w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie, oraz kapeli „Leśna Cytra”. Uczestnicy mogli dowiedzieć się skąd na polskich stołach wziął się ziemniak, a także obejrzeć wystawę związaną z „wykopkami”.
Przerwy pomiędzy występami wypełniały liczne ziemniaczane konkursy dla dzieci i dorosłych. Wszystkie konkurencje nagradzane były upominkami oraz słodkościami. Ukoronowaniem była degustacja potraw z ziemniaka i innych darów jesieni. Na stole pojawiły się tradycyjnie m.in. szare kluski z kapustą oraz placki ziemniaczane tzw. „flendze”!
Dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w przygotowanie „Biesiady”.
Już dziś zapraszamy na kolejną biesiadę za rok!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: kier. WOK w Lutowie M. Senska
Fot.: Jacek Wojtania


„Wakacje moich marzeń" ZAKOŃCZONE!


Zakończyliśmy już zajęcia wakacyjne w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie. Zajęcia trwały od 29 czerwca do 10 lipca. Dzieci i młodzież spędziły ten czas bardzo przyjemnie i pożytecznie. W zajęciach uczestniczyły zarówno „Maluchy” jak i „Nastolatki”. Tworzyły dzieła plastyczne, ćwicząc wyobraźnie, dzielnie składały „papierki” tzw. metodą origami.  Mogły poczuć się jak prawdziwe gwiazdy w salonie fryzjerskim i świetnie bawiły się na zajęciach ze sztuką cyrkową. Nie zabrakło także pysznej szarlotki i rogalików
 Wielką frajdą była wycieczka na Młyn gdzie mnóstwo atrakcji przygotował dla nas Pan Olek Herman z  Nadleśnictwa Lutówko. Dzieci piekły kiełbaski i brały udział w konkursie wiedzy przyrodniczej - oczywiście z nagrodami!
Dzięki uprzejmości Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim przypomnieliśmy jak bezpiecznie spędzać wakacje, ale również wspólnie z dziećmi wyczarowaliśmy „Witaminową” sałatkę owocową. Na zakończenie do WOK w Lutowie przybyli „Piraci" z łupami i pysznymi naleśnikami.
Uczestnicy prezentowali także swoje umiejętności na scenie: wokalne, taneczne, teatralne czy też po prostu sprawnościowe. Dzięki dofinansowaniu Rady Sołeckiej oraz WOK dzieci otrzymywały słodkości i upominki.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli uatrakcyjnić zajęcia wakacyjne w WOK w LutowieTekst/Fot.: Kierownik WOK w Lutowie Małgorzata Senska


Kochanym Mateczkom w Lutowie!
„Najlepsze jest u Mamy to, że ją po prostu mamy…”


31 maja 2015 r. w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie odbyła się uroczystość z okazji DNIA MATKI. Mamy usłyszały min. wiersze w wykonaniu dzieci i młodzieży oraz tematyczne piosenki zaśpiewane przez zespół „Lutowianie”.
Dziękuję KGW w Lutowie za przygotowanie poczęstunku oraz Sołtysowi i Radzie Sołeckiej za środki finansowe przekazane na ten cel.


Tekst: M. Senska
Fot: K. Żywina


Stroiki i ozdoby WielkanocneWprawdzie gotowe można kupić w sklepie, ale te zrobione ręcznie przez nas samych są najpiękniejsze. Każdy wie ile to pracy kosztuje i ile potrzeba czasu poświęcić na zrobienie choćby najskromniejszej kartki świątecznej.
Jak co roku także i tym razem WOK w Lutowie zorganizował spotkanie na którym każdy mógł przyjść i poznać różne techniki tworzenia takich dzieł. A jaka była radość jak było już widać pierwsze efekty. Najciekawsze prace brały udział w wystawie na Kiermaszu wielkanocnym w CkiS w Sępólnie Kraj.

Tekst/Fot.: Małgorzata Senska


W Lutowie świętowano „Dzień Kobiet” połączony z „Ostatkami”

Dzisiaj trzeba z przyjaciółmi biesiadować,
a od jutra już spasować, tak obyczaj nakazuje
kto się pod tym podpisuje?

Panie zdecydowały aby uczcić swoje święto jeszcze przed wielkim postem, dlatego we wtorek w ostatni dzień karnawału Wiejski Ośrodek Kultury z Kołem Gospodyń w Lutowie postanowił zorganizować dla „Kobiet” wspólne biesiadowanie.
Panie z KGW przygotowały „Grzechu warte”- smaczne potrawy, a na zaproszenie WOK uroku uroczystości dodała Kapela Podwórkowa z Kamienia Krajeńskiego. Wpadające w ucho piosenki porwały do tańca. Wieczór minął bardzo przyjemnie

Świat bez kobiet byłby, jak ogród bez kwiatów
Świat bez kobiet, nie mógłby w ogóle istnieć
Kobieta to temat rzeka, jej psychika, to ciemny wielki las
Wielu zbłądziło w nim śmiałków
Złośliwi twierdzą, że kobiety mają charakter, ale codziennie inny
Jeszcze inni, że szczęście jest kobietą
Kobiety - romantyczne anioły, kobiety fatalne,
Bohaterki, wspaniałe i okropne, mądre, dzielne,
Próżne, kapryśne, złośliwe i bardzo skomplikowane.
Pamiętajmy jednak, że to kobiety tworzą życia czar
I ziemię zmieniają w raj.

    ( Pierre de Brantom)

 

Tekst/Fot.: Małgorzata Senska


Ferie „Dbamy o to co mamy”W tym roku w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie „Zimowiska” dla dzieci trwały od 16 do 27 lutego. Dzieci i młodzież spędziły ten czas na tradycyjnych grach i wspólnych zabawach, szczególnym zainteresowaniem cieszyła się gra „Sępoleński Biznes”.
Prócz tego mogły nauczyć się ciekawostek przygotowanych specjalnie dla nich w czasie trwania zajęć. W pierwszym tygodniu Dzieci młodsze dołączyły do ARTiKa, gdzie wspólnie z „Ciocią” Basią tworzyły dzieła plastyczne. Starsze dzieci każdego dnia uczyły się czegoś innego, tworzyły piękne kwiaty i poznawały tajniki tworzenia filcu, czy też nowo poznaną metodą „Kanzashi” wykonywały różne broszki i ozdoby na włosy.
Metodą „Quillingową” wykonywały piękne dekoracje i kartki okazjonalne. Z plasteliny wyczarowywały stworki i inne potworki. Przeniosły się w pradawne dzieje i tworzyły dzieła z gliny, mogły własnoręcznie zrobić dzbanuszek na kole garncarskim. Metodą „decoupage” zdobiły słoiczki i butelki, a także prezentowały swoje umiejętności na scenie: wokalne, taneczne, teatralne czy też po prostu sprawnościowe. Kuchnia WOK również tętniła życiem, dzieci piekły i kosztowały słodkie bułeczki, nie mogło zabraknąć frytek i gofrów.
Dzięki dofinansowaniu Rady Sołeckiej oraz WOK dzieci otrzymywały słodkości i upominki.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w czasie trwania ferii, aby czas spędzony na zajęciach był bardziej atrakcyjny.Tekst, fot.: Kierownik WOK w Lutowie Małgorzata Senska


Bal Maskowy w Lutowie WOK i ARTiK- 31 stycznia 2015 r.

31 stycznia 2015 r. w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie odbył się bal maskowy dla dzieci i rodziców. Podczas balu nagrodzono wszystkie najciekawsze przebrania. Dzieci uczestniczyły w różnego rodzaju konkursach jak np. taniec w butach z gazet, rysowanie bałwanków z zamkniętymi oczami czy też jak Kopciuszek wybierały fasolę z ryżu. Dzięki dofinansowaniu Rady Sołeckiej oraz WOK dzieci otrzymały upominki i słodkości. Nagrodzono również odważnie przebrane mamy. 
Wszystkim, którzy pomogli w organizacji balu oraz w jakikolwiek inny sposób przyczynili się do ciekawego i atrakcyjnego spędzenia czasu serdecznie dziękuję.Tekst: Kierownik WOK w Lutowie Małgorzata Senska
Fot.: WOK w Lutowie


 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl