Galeria zdjęć
1.GALERIA 2019r.2.GALERIA 2018r.3.GALERIA 2017r.4.GALERIA 2016r.5.GALERIA 2015r.6.GALERIA 2014r.7.GALERIA 2013r.8.GALERIA 2012r.9.GALERIA 2011r.10.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE11.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA12.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU13.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi14.MUZYKA KLASYCZNA15.FOLKLOR I TRADYCJA16.WYSTAWY17.GALERIA GWIAZD18.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA19.KOCHAMY POLSKIE SERIALE20.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE21.KULISY SŁAWY22.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD23.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► Wyniki konkursu DK+ Inicjatywy Lokalne 2019

 

► Wakacje w Lutowie

 

► Kosmiczne wakacje w Wałdowie

 

► Dzień Dziecka w Lutowie

 

► Dzień Dziecka w Radońsku

 

► Warsztaty malowania - świetlica w kawlach

 

► Święto Rodziny - Lutówko

 

► Wałdowo stawia na rodzinę

 

► Festyn rodzinny w Wiśniewce

 

► Dzień Dziecka w Kawlach

 

► Zajęcia letnie w Lutowie!

 

► Dzień Dziecka w Wilkowie

 

► Wiśniewa na wesoło!

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

AKTUALNOŚCI

  Przejdź na stronę biletyna.pl i zobacz wszystkie dostępne bilety online na wydarzenia

w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim (wystarczy kliknąć logo)


 


 

 

 


uOrkiestrowe zwieńczenie Dni Sępólna Krajeńskiego


    Zespół Golec uOrkiestra był gwiazdą tegorocznych obchodów Dni Sępólna Krajeńskiego. Formacja świętująca 20.lecie działalności artystycznej odwiedziła nasze miasto w ramach swojej jubileuszowej trasy. Wszystko wskazuje na to, że był to największy pod względem frekwencji koncert, jaki odbył się na sępoleńskim stadionie miejskim.
    Publiczność usłyszała największe przeboje grupy, łącznie z „Lornetką”, dedykowaną wszystkim sępoleńskim Bernadetkom, „Pieniądze to nie wszystko”, „Crazy is my life”, „Ścierniskiem” i najnowszym hitem, nagranym wspólnie z dj’em Gromee i raperem Bedoesem, utworem „Górą ty”. Pod sceną zgromadziły się prawdziwe tłumy fanów, zarówno tych ubranych w koszulki z logiem zespołu, jak i tych, którzy ustawili się w gigantycznej kolejce do oficjalnego fan shopu Golec uOrkiestra, by takie koszulki nabyć. Morze uniesionych w górę rąk robiło wrażenie podczas wspólnie śpiewanych refrenów, a sceniczna energia braci Golec i ich zespołu sprawiła, że Sępólno Krajeńskie po niemal dwugodzinnym koncercie domagało się bisu. Po występie najwytrwalsi fani mogli spędzić chwilę w towarzystwie swoich idoli,  przyjacielskim uściskom, wspólnym zdjęciom i autografom nie było końca. Do Sępólna Krajeńskiego na ten jeden koncert przyjechali sympatycy zespołu z różnych zakątków Polski. Wśród nich była także pochodząca z Tucholi, Agnieszka Syroczyńska, wieloletnia fanka muzyki Golec uOrkiestra, która wybudziła się ze śpiączki przy utworze „Pędzą konie po betonie”. Utwór ten został zresztą jej zadedykowany. Takie, wzruszające momenty, przeplatane były nagraniami wideo od fanów z całego świata – okazuje się, że muzyka braci Golec znajduje odbiorców nawet w Tajlandii, na Filipinach czy w Japonii. To jednak Sępólno Krajeńskie tego wieczoru było najważniejsze, co wielokrotnie zostało na scenie podkreślone przez samych artystów.
    Zainteresowanie koncertem Golec uOrkiestra przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. I mimo, że tradycyjnie chwilę wcześniej postraszył nas ulewny deszcz, to jednak ponownie zwyciężyła muzyka, która przegnała znad Sępólna ciemne chmury, dzięki czemu zabawa mogła trwać w najlepsze. Po raz kolejny udowodniliśmy, że  - parafrazując tytuł najnowszej piosenki zespołu – górą my!

 Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


W pewien piękny, letni wieczór w Sępólnie Krajeńskim


    Piątkowy wieczór na sępoleńskim molo niewątpliwie był piękny i magiczny, zgodnie z tytułem koncertu, który odbył się w ramach obchodów tegorocznych Dni Miasta.
    Trio Anna Malus-Wróblewska (mezzosopran), Krzysztof Filasiński (baryton) oraz Sergij Morozow (piano) uraczyło sępolan najpopularniejszymi melodiami musicalowymi i operetkowymi. Licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała między innymi muzyczne tematy z operetek „Wesoła Wdówka”, „Carmen” czy „Księżniczka Czardasza”. Zgodnie z zapowiedzią, nie zabrakło także dobrze znanych piosenek musicalowych, usłyszeliśmy więc melodie takie jak „Gdybym był bogaczem”, „To świt, to zmrok” ze Skrzypka na Dachu czy tytułowe „Taki piękny wieczór” z musicalu South Pacific. Prawdziwym zaskoczeniem było jednak pojawienie się Króla rock’n’rolla, Elvisa Presley’a, który został wywołany przez publiczność, domagającą się owacją na stojąco bisu. Jak na Króla przystało, Elvis zrobił wrażenie nie tylko śpiewem, ale także prawdziwie królewskim anturażem – złoty strój i stylowe okulary w połączeniu z kokieteryjnym usposobieniem, sprawiły że ten element koncertu wyjątkowo żywiołowo oklaskiwała żeńska część publiczności.
    Nie ulega jednak wątpliwości, że piątkowy koncert był całościowo miłym dla oka i ucha wprowadzeniem w koncertowy weekend, niejako podsumowujący tegoroczne Dni Sępólna Krajeńskiego. Słoneczna, letnia pogoda i piękne okoliczności przyrody idealnie współgrały z tytułem koncertu.

Materiały CKiS ww Sępólnie Krajeńskim
tekst/fot. - Michał Pick

Więcej zdjęć  na


 

Smacznie znaczy zdrowo


    Sępoleńska Strefa Relaksu była dzisiaj wyjątkowo aktywna. Wszystko za sprawą Inspektora Ogórka i jego dwóch dzielnych pomocników, Jagody oraz Truskawki. Owocowe Śniadanie na trawie z Inspektorem Ogórkiem, było kolejnym wydarzeniem przygotowanym przez sępoleńskie Centrum Kultury i Sztuki w ramach obchodów Dni Sępólna Krajeńskiego.
    Śniadania na trawie są już sierpniową tradycją, czekają na nie dzieci, ale również dorośli, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich pociechy zaznają tutaj mnóstwo dobrej zabawy. Inspektor Ogórek i Fruktaki – Jagoda oraz Truskawka, od lat są na tropie zdrowej żywności i dobrych nawyków żywieniowych, wspólnie szukają odpowiedzi na pytanie – jak jeść smacznie i zdrowo? Szczegóły swojego detektywistycznego dochodzenia przedstawili dzieciom zgromadzonym w Sępoleńskiej Strefie Relaksu, tłumnie zgromadzeni odpowiedzieli niesamowitym zaangażowaniem. Okazało się, że piosenki reprezentowanego przez naszych Gości Centrum Uśmiechu są doskonale znane dzieciom w Sępólnie, te najbardziej aktywne zostały nawet nagrodzone drobnymi upominkami. Po pożywnym i przede wszystkim zdrowym śniadaniu, zabawa trwała dalej. Po placu przechadzały się zaprzyjaźnione z Inspektorem Ogórkiem i Fruktakami, Banan, Papryczka oraz Dynia, które doglądały aby każdy miał kanapeczkę, coś do picia i smaczne owocowe przekąski. Owoce były zresztą jednym z najistotniejszych elementów konkurencji polegającej na artystycznym zdobieniu biszkoptów. Jury w składzie Inspektor Ogórek, Jagoda, Truskawka i Banan, zadecydowało, że wszyscy uczestnicy wykonali równie piękne dekoracje. W atmosferze przyjaźni, przy akompaniamencie radosnej muzyki wszyscy bawili się pysznie i zdrowo.
    Najedzeni i rozbawieni udajemy się na zasłużony odpoczynek, ten jednak nie potrwa za długo, bo już w piątek widzimy się na molo spacerowym, podczas musicalowo-operetkowego koncertu „W pewien piękny, letni wieczór”. A w sobotę? W sobotę Golec uOrkiestra, jako główna gwiazda tegorocznych Dni Sępólna Krajeńskiego, zagra na stadionie miejskim. Do zobaczenia i do usłyszenia!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Michał Pick

Więcej zdjęć  na


Jarmark w staropolskiej karczmie


    Jarmark św. Wawrzyńca jest wydarzeniem, które od piętnastu lat towarzyszy obchodom Dni Sępólna Krajeńskiego. Sępoleński Jarmark łącząc tradycje z nowoczesnością jest z jednej strony miejscem prezentacji artystów i twórców ludowych, rzemieślników oraz rękodzielników, z drugiej zaś strony, wydarzenie to przyciąga zainteresowanych również ze względu na występy sceniczne i towarzyszącą im zabawę.
    XV Jarmark św. Wawrzyńca zainaugurował widowiskowy i pełen symboliki korowód, któremu przewodził Złoty Hermes, patron kupców. Towarzyszyła mu grupa Stańczyków i rodzina szlachecka oraz 15 kobiet, niosących dary symbolizujące każdą z dotychczasowych edycji Jarmarku, w pochodzie kroczył także Karczmarz wraz z małżonką i karczmarki, którym przygrywała Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Tegoroczny Jarmark odbywał się w staropolskiej karczmie, gospodarz ugościł przybyłych zupą myśliwską przygotowaną przez Stowarzyszenie LGD „Nasza Krajna” i chlebem ze smalcem zrobionym przez Panie z Koła Gospodyń Wiejski z Włościborza, angażując wraz ze swoimi karczmareczkami publiczność do wspólnej zabawy. Ta zaczęła się na dobre wraz z wypowiedzianą przez Burmistrza, Waldemara Stupałkowskiego, formułą: „XV Jarmark św. Wawrzyńca, uważam za otwarty”. Karczmarz przyjął kluczę do bram miasta, urządzając z tej okazji prawdziwą fetę – do tańca przygrywała Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Pana Mariana Kukowskiego. Chwilę później wzdłuż placu targowiska sunął taneczny sznur utworzony przez karczmarki i gości Jarmarku,  a na scenie prezentowała się Tyrolska Kapela Stefana. Była wspólna nauka jodłowania i tradycyjne przyśpiewki, które zakłóciła w pewnym momencie solistka zespołu Kół Gospodyń Wiejskich z Pępkowic, Pani Zofia Gwizdek. Jak się później okazało, Zofia Gwizdek to nie byle jaka artystka, w dodatku budząca podejrzane podobieństwo z występującym chwilę później, Andrzejem Kubackim, śpiewakiem operowym, który również animował i bawił sępoleńską publiczność. Na koniec sceną zawładnęły bałkańskie rytmy, dostarczane przez kapelę Balkan Express. Jej repertuar wydawał się być dobrze znany publiczności, która dośpiewywała słowa refrenów, dając się przy tym porwać do tańca.
    Karczma już wysprzątana i zamknięta, Karczmarz wraz z żoną i swoimi pracownicami wrócili do pracy, wciąż podśpiewując sobie znajome melodie. W ten oto sposób zainaugurowaliśmy tegoroczne obchody Dni Sępólna Krajeńskiego, już jutro kontynuujemy cykl wydarzeń przygotowanych na ten wyjątkowy tydzień, zapraszamy na Śniadanie na trawie z Inspektorem Ogórkiem (godzina 10:00, Sępoleńska Strefa Relaksu przy CKiS). W piątek, 9 sierpnia polecamy udać się na molo, gdzie odbędzie się koncert „W pewien, piękny letni wieczór” - najpiękniejsze melodie musicalowe i duety operetkowe, to o godzinie 17:00. Dzień później, w sobotę 10 sierpnia, wszyscy bawić się będziemy na stadionie miejskim, podczas koncertu głównej gwiazdy Dni Sępólna Krajeńskiego, zespołu Golec uOrkiestra. Start, godzina 21:00, wcześniej o 19:30 zapraszamy na zabawę z DJ'em Radia Weekend – Hity 30 lat wolności. Do zobaczenia!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Michał Pick

Więcej zdjęć  na


Taneczna sztuka walki


    Capoeira to wywodząca się z Brazylii, widowiskowa sztuka walki, która łączy w sobie taneczne figury rytmiczne i niejednokrotnie skomplikowane układy ciosów oraz kopnięć. O tym jak bardzo jest ona wymagająca mogli przekonać się w minioną sobotę mieszkańcy Sępólna. Na plaży miejskiej zaprezentowała się grupa Ie Galo Canto, w skład której wchodzili instruktorzy i uczniowie z całej Polski – Szczecina, Wrocławia, Elbląga, Grudziądza, a także z ojczyzny capoeiry, Brazylii. Pokaz prowadził Mistrz Galo, zagrzewający kolejnych zawodników do pokazowej „walki”, przy akompaniamencie perkusyjnych rytmów i tradycyjnych pieśni. Widowiskowe i skomplikowane akrobacje w wykonaniu uczniów o różnych stopniach zaawansowania i w różnym wieku budziły podziw, mimo iż lekkość z jaką były wykonywane sprawiały wrażenie, że są one nadzwyczaj naturalne i łatwe. Capoeira to nie tylko walka, to także taniec, muzyka i filozofia, która wymaga potu, mentalnej dyscyplina, a czasami także bólu. Tym razem obyło się jednak bez bólu, publiczność doświadczyła imponującego pokazu sprawności w wykonaniu zawodników, dla których capoeira jest prawdziwą pasją. Jak zaznaczył sam Mistrz Galo, capoeiry można uczyć się już od najmłodszych lat, czego dowodem była obecność dzieci i młodzieży niczym nie ustępujących w zaangażowaniu swoim starszym kolegom i koleżankom.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


Wyniki konkursu DK+ Inicjatywy Lokalne 2019

                                      

- protokół do pobrania (PDF)


Natalia Kukulska w Sępólnie Krajeńskim    Serdecznie zapraszamy na koncert Natalii Kukulskiej. Popularnej polskiej wokalistki, która ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień (m.in. Fryderyka w kategorii „Muzyka dziecięca i młodzieżowa” za album „Szukaj w snach”, Nagrodę Publiczności Festiwalu Piosenki Sopot 1997 czy Telekamerę 1998 w kategorii „Wokalistka roku”). Artystka ma na koncie 14 płyt studyjnych, ostatnio realizuje się na polu muzyki elektronicznej, czego najświeższym dowodem jest eklektyczny album „Halo tu Ziemia”, promowany przez atrakcyjny wizualnie teledysk do utworu „Rekonstrukcja”. W Sępólnie Krajeńskim Artystka wystąpi 27.10.2019 r. o godzinie 17:00, w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki. Bilety na koncert w cenie 50 zł już do nabycia w sekretariacie CKiS bądź za pośrednictwem strony: www.ckissepolno.com.pl,  www.biletyna.pl


ZAPRASZAMY!
27.10.2019 r.
godz. 17:00
sala widowiskowa
Centrum Kultury i Sztuki
w Sępólnie Krajeńskim
bilety: 50 zł


 

Electric Style Blues w Sępólnie Krajeńskim


    Amerykański gitarzysta blues-rockowy, Chaz de Paolo, był kolejnym gościem naszych cyklicznych spotkań z muzyką bluesową. Pochodzący z Nowego Jorku muzyk, współpracując z najlepszymi instrumentalistami na całym świecie, wypracował swój własny styl, silnie inspirowany twórczością Jimiego Hendrixa.
    Chaz okazał się nie tylko świetnym gitarzystą, ale także nieprzeciętnym showmanem, ekspresyjny sposób gry na gitarze i pełen pasji śpiew przykuwały uwagę, ale to w jaki sposób nawiązywał kontakt z publicznością, sprawiło że widzowie ośmielali się nie tylko oklaskiwać kolejne utwory, ale nawet śpiewać wspólnie z Chazem i poklaskiwać rytmicznie we właściwych momentach. Energia, którą oddawała tego wieczoru publiczność zachęcała naszego gościa do długich popisów solowych, będących właściwie sednem muzyki wywodzącej się z bluesowej tradycji. Wśród żywiołowo wykonywanych standardów nie zabrakło utworu wspomnianego wyżej Jimiego Hendrixa. Chaz pokłonił się mistrzowi we własnej interpretacji „Voodoo Child”, pochodzącego z wydanego w 1968 roku dwupłytowego albumu „Electric Ladyland”. Między kolejnymi popisami gitarzysty znalazła się także chwila na krótką prezentację umiejętności sekcji rytmicznej Gorczyca-Dominik, która zapewniała solidną podstawę pod swobodne improwizowanie głównego bohatera koncertu.
    Dopisała pogoda, dopisała również publiczność. Nie obyło się bez komplementów, pamiątkowych zdjęć i autografów. Piątkowy koncert na sępoleńskim molo był kolejnym dowodem na to, że Sępólno czuje bluesa (a przynajmniej ci, którzy jeszcze w trakcie trwania koncertu dopytywali o kolejnego artystę!).

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
fot. - Michał Pick, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.


Komediowy wieczór pod chmurką


    Kino w warunkach plenerowych zawsze odbiera się „inaczej”. Dziś co prawda filmy nie kojarzą się jedynie z budynkiem, w którym jest kasa biletowa, projektory, ekran, widownia i cały ten kinowy anturaż. Coraz częściej filmy oglądamy w domu, na kanapie, co umożliwia nam Internet, telewizja i coś, co przecież nie bez powodu nazywamy – kinem domowym. A jednak, gdy przełamujemy ten schemat, gdy film oglądamy w plenerze, pod gołym niebem, doznajemy dodatkowych wrażeń, działa na nas coś jeszcze, coś co być może trudno nawet uchwycić i opisać. Zerwanie z formalnością i wyjście z filmem „na zewnątrz” jest swego rodzaju złamaniem zasad, a w łamaniu zasad jest zawsze coś ekscytującego.
    Kina plenerowe cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Rzecz jasna, tradycjonaliści wolą oglądać filmy w warunkach „kinowych”, jeszcze inni stawiają na intymność i wygodę seansów w domu, ale to nie miejsce by dyskutować o upodobaniach i preferencjach odbiorców, faktem jest że film w  plenerze to zawsze dodatkowa atrakcja. I z takiej dodatkowej atrakcji w minioną niedzielę mogli skorzystać mieszkańcy Sępólna Krajeńskiego. Na ustawionym w amfiteatrze przy sępoleńskim molo ekranie, punktualnie o godzinie 22:00, pojawiły się pierwsze kadry francuskiej komedii „Daddy Cool”. Historia nieco zwariowanego Adriena, który w obliczu rozstania ze swoją żoną, postanawia wziąć się w garść, w czym – całkiem przewrotnie – pomagają mu kilkuletnie dzieci, przyniosła widzom wiele śmiechu, ale i wzruszeń. Publiczność wyposażona w koce, przekąski i napoje komentowała między sobą poszczególne sceny. Byli też tacy, którzy wzorem amerykańskich „drive-in theater” na seans przyjechali samochodami i to właśnie z samochodu oglądali film. Zdaje się, że i jednym i drugim film się podobał, gdyż niemal wszyscy wytrwali do napisów końcowych. Co więcej, zatrzymani w połowie drogi powrotnej zorientowali się, że po napisach jest jeszcze finalna scena, którą wszyscy oglądali już na stojąco.
    Kino plenerowe było jedną z wielu atrakcji przygotowanych na tegoroczny sezon letni przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, a przed nami jeszcze Dni Sępólna Krajeńskiego – XV Jarmark św. Wawrzyńca, koncert Golec uOrkiestra, Śniadanie na trawie, Wieczór z najpiękniejszymi melodiami musicalowymi i duetami operetkowym... Artystyczne lato dopiero się zaczyna!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst i fot. – Michał Pick


Młodzi Artyści rozpoczęli wakacje


    Letnia Akademia Sztuki z Centrum Kultury i Sztuki zakończyła się uroczystym rozdaniem dyplomów, aby jednak otrzymać pamiątkowy dyplom trzeba było się wykazać artystycznymi zdolnościami w ciągu całego tygodnia. Okazji ku temu było mnóstwo, adepci Letniej Akademii Sztuki malowali na wodzie starożytną techniką ebru, artystycznie zdobyli skrzydła motyli, tworzyli ekologiczne dzieła sztuki oraz ogromną mozaikę z maczanych w farbie liści, listków i innych roślinnych elementów.
    Wszystkim działaniom przyświecała idea współpracy, której efektem były fantastyczne prace. Mimo, iż dzieci często pracowały w grupach, już po pierwszych dniach byliśmy w stanie odróżnić indywidualny styl każdego z nich. Dzięki temu nasza Letnia Akademia Sztuki była prawdziwie kolorowa i różnorodna. Bez wątpienia największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty malowania na wodzie starożytną techniką ebru. Technika przenoszenia na papier wzorów tworzonych na wodzie za pomocą specjalnych farb okazała się prawdziwie magiczna. Dzieci, ale i dorośli animatorzy kultury, nie kryli zdumienia, gdy początkowo abstrakcyjne plamy na wodzie odbijały się na kartce papieru, tworząc tym samym barwny kolaż. Dominowały motywy roślinne, pojawiały się jednak rozmaite impresje kosmiczne lub bardziej abstrakcyjne połączenia fal, wiraży i struktur geometrycznych. Sporym wyzwaniem były również zajęcia polegające na artystycznym zdobieniu mandali. W pełnym skupieniu, przy akompaniamencie nastrojowej muzyki, dzieci wypełniały kolorami drobne elementy skomplikowanych wzorów, które w rezultacie końcowym prezentowały się zjawiskowo. Duch przyjaznego współzawodnictwa towarzyszył warsztatom land-art, których celem było stworzenie wielkiej, barwnej mozaiki z kolorowych liści. Obie grupy podglądały postępy pracy kolegów i koleżanek, wracając do swoich drużyn z nowymi pomysłami. Ostatecznie wszyscy zgodnie przyznaliśmy, że efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania.
    Miło nam poinformować, że wszyscy uczestnicy Letniej Akademii Sztuki otrzymali dyplomy z wyróżnieniem. Mamy nadzieję, że tydzień wysoce kreatywnych zajęć podziałał na dzieci stymulująco i być może część z nich odkryła w sobie talenty, których systematyczne rozwijanie w przyszłości zaowocuje. Jesteśmy przekonani o tym, że potencjał na zostanie artystą mają wszyscy adepci naszej Akademii!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Michał Pick, Jacek Wojtania, Katarzyna Falkowska

Więcej zdjęć  na


Jarmark św. Wawrzyńca – zgłoszenia wystawców


   Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim przyjmuje zgłoszenia wystawców na Jarmark św. Wawrzyńca, który odbędzie się 03.08.2019 r. na targowisku miejskim „Mój Rynek”. Serdecznie zachęcamy twórców ludowych, rzemieślników artystycznych, kupców,  warsztaty terapii zajęciowej i innych posiadający w swojej ofercie wyroby związane z kulturą ludową i rękodziełem, a także przedstawicieli oraz restauratorów z powiatu sępoleńskiego mających w ofercie potrawy bądź napoje regionalne, wytwórców przedmiotów sztuki i dawnych wyrobów użytkowych lub innych podmiotów do nadsyłania swoich zgłoszeń. Karta zgłoszenia wystawcy oraz regulamin Jarmarku św. Wawrzyńca dostępne są na stronie internetowej www.ckissepolno.com.pl, termin nadsyłania zgłoszeń mija 24.07.2019 roku. Wypełnione karty zgłoszeń należy dostarczyć na adres Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, ul. Tadeusza Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, na adres e-mail – k_falkowska@ckissepolno.com.pl bądź osobiście w sekretariacie Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00). Preferowany asortyment – RĘKODZIEŁO. Jednocześnie informujemy, że jeśli liczba zgłoszeń przekroczy liczbę przewidzianych miejsc, którymi dysponuje Organizator o udziale decydować będzie kolejność zgłoszeń, oryginalność rękodzielnictwa lub  jego niepowtarzalność. Pozostałe niezbędne informacje znajdziecie Państwo w szczegółowym regulaminie dostępnym na stronie Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim (www.ckissepolno.com.pl)

Do pobrania:

- Regulamin

- Karta zgłoszenia


Festiwalowa inauguracja imprez letnich


    Otwarcie plaży miejskiej w Sępólnie Krajeńskim było gorące i huczne. Dosłownie, bo piękna, letnia pogoda towarzyszyła nam do późnych godzin wieczornych, a głośno i muzycznie było za sprawą orkiestr dętych, które przybyły do naszego miasta w ramach II Festiwalu Orkiestr Dętych.
    Rewitalizacja plaży miejskiej w Sępólnie Krajeńskim i związana z nią wymiana pomostu to inwestycja, z której skorzystali wszyscy miłośnicy plażowania. W tak upalny dzień chętnych do kąpieli nie brakowało. Wszyscy plażowicze oniemieli jednak, gdy po uroczystym otwarciu plaży na nowe pomosty wmaszerowały orkiestry dęte, a znajdujący się po kolana w wodzie kapelmistrz Marian Kukowski dał znak do wspólnego odegrania orkiestrowego sygnału, w postaci utworu Haliny Kunickiej. Później było nie mniej egzotycznie, bo na gorącym piasku, w trzech tanecznych odsłonach zaprezentowały się tancerki katowickiej grupy Maraquja Show. Licznie zgromadzona publiczność podziwiała i oklaskiwała tańce o tropikalnym, afrykańskim charakterze, bujała się na boki w rytm hawajskiego tańca Hula i przecierała oczy ze zdziwienia, gdy na plażę wybiegły ratowniczki z serialu „Słoneczny Patrol”. W tym momencie, dziwnym trafem, męska część widowni zaczęła tracić grunt pod nogami, doznając nagłych problemów z pływaniem. Na szczęście Panowie ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego czuwali nad bezpieczeństwem i niezwłocznie udzielili pomocy potrzebującym.
    Otwarcie plaży miejskiej było zaledwie początkiem atrakcji tego słonecznego popołudnia. Chwilę po tym jak dziewczęta z grupy Maraquja Show opuściły plażę, marszowym krokiem, przy akompaniamencie głośnych okrzyków na boisko plażowe wkroczyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Helikon” z Kwidzyna. Był to początek II Festiwalu Orkiestr Dętych, który zainaugurował cykl imprez letnich w naszym mieście. „Helikon” zrobił prawdziwie widowiskowe show, połączenie muzyki, mażoretkowych akrobacji i... tańczącej orkiestry, zyskało natychmiastową aprobatę publiczności. Kolejne orkiestry prezentowały się w amfiteatrze przy plaży miejskiej. Były to kolejno:  Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Bysławiu, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubrańcu i Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sępólna Krajeńskiego, której towarzyszyła grupa „Cheelreaders Team” z Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Każda z orkiestr przygotowała repertuar największych przebojów tanecznych, dyskotekowych, imprezowych – różnorodność muzyczna była dodatkowym atutem docenionym przez widownie. Festiwal nie miał charakteru konkursowego, dlatego wszystkie grupy zostały jednakowo docenione i w ten sposób każda z orkiestr okazała się zwycięska. Pamiątkowe puchary i dyplomy były zachętą do dalszej pracy i odwiedzenia Sępólna Krajeńskiego przy okazji kolejnych edycji festiwalu.
    Spragnieni dalszej zabawy przy muzyce zostali na dyskotece z DJem Alfą. W ten sposób rozpoczęliśmy cykl plenerowych wydarzeń, biorąc za dobry omen towarzyszącą nam pogodę i frekwencje. Dopiero się rozkręcamy, dlatego niezmiennie zachęcamy do śledzenia strony internetowej www.ckissepolno.com.pl i profilu facebook Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Przed nami m.in. kino plenerowe, podczas którego wyświetlony zostanie film „Daddy Cool” (14 lipca), koncert amerykańskiego gitarzysty bluesowego, Chaza dePaolo (19 lipca), pokaz brazylijskiej sztuki walki Capoeiry (27 lipca) i wiele, wiele innych. Bądźcie z nami!Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania, Michał Pick, Marcin Jarski

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.


OTWARCI NA TANIEC


    W miniony poniedziałek 17 czerwca odbył się spektakl w wykonaniu dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych realizujących się w sekcjach tanecznych Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.
Podczas wydarzenia na cześć Międzynarodowego Dnia Tańca zaprezentowali się; TWERK BY DANCE MC, FEMMES FATALE, MARTYNA SKUZA, FORMACJE TANECZNE HIP HOP z Klawkowa, Kamienia, Chojnic, Człuchowa oraz Sępólna, ZESPÓŁ TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO PLUS, CHEERLEADERS TEAM APLAUZ, DZIECIĘCE ORAZ MŁODZIEŻOWE FORMACJE WOK w Lutowie jak i Wałdowie, SZKOŁA TAŃCA TOWARZYSKIEGO.
    Różnorodność ukazanych podczas spektaklu technik tanecznych z pewnością była niewątpliwym atutem wydarzenia, na które z entuzjazmem reagowała licznie zgromadzona publiczność.
Wśród jazzowych, lirycznych inscenizacji znaleźć można było te o niezwykle dynamicznym charakterze, jak i te nawiązujące do tradycji i kultury ludowej.
Pomysłodawcami oraz twórcami wydarzenia byli choreografowie związani z amatorskim ruchem artystycznym Centrum Kultury i Sztuki; Monika Cieślik, Klaudia Nowacka, Ewa Quiring Korczak,  Wojciech Chylewski, Tomasz Węglewski.
    Warto wspomnieć, że spektakl OTWARCI NA TANIEC był projektem podsumowującym całoroczną pracę sekcji i z założenia miał ukazać różnorodność uprawianych w CKiS technik tanecznych.
    Niezwykle dynamiczny finał w wykonaniu wszystkich uczestników wydarzenia dowodzi, że taniec nie tylko stanowi doskonałą formę komunikacji z drugim człowiekiem, ale także jest źródłem nieskrępowanej, jedynej w swoim rodzaju radości.
Już dziś wszystkich zainteresowanych sztuką taneczną informujemy, że od miesiąca września wznawiamy pracę w sekcjach z radością zapraszając do współpracy.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
fot. - Marcin Jarski

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.


Zajęcia wakacyjne dla dzieci
Letnia Akademia Sztuki
z Centrum Kultury i Sztuki
w Sępólnie Krajeńskim


    Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku od 7 do 12 lat, do zapisywania się na zajęcia wakacyjne przygotowane przez Centrum Kultury i Sztuki. Czeka na Was moc artystycznych atrakcji i, jak zwykle, mnóstwo dobrej, kreatywnej zabawy. Wśród zaplanowanych przez nas aktywności znajdą się między innymi:

Warsztaty Ebru – warsztaty z zakresu tradycyjnej tureckiej techniki malowania na wodzie
Land-art – artystyczne działania z roślinami
Kolorowe skrzydła kultury
Ekologiczne dzieła sztuki
Kolory dźwięku – warsztaty muzykoterapii i arteterapii

Oraz wiele, wiele innych, o czym przekonacie się zapisując się do naszej Letniej Akademii Sztuki. Zapisy ruszają już dziś, całkowity koszt uczestnictwa to 100 zł. Zajęcia będą odbywały się codziennie od 1 do 5 lipca, w godzinach 9:00-13:00. Nie czekaj, rozpocznij wakacje kreatywnie!


ZAPRASZAMY!
Zgłoszenia przyjmujemy w sekretariacie CKiS
w godzinach 7:00-15:00


Sępoleńska Strefa Relaksu – odpoczynek rzecz święta!


    Czujesz się zmęczona/zmęczony? Potrzebujesz chwili odpoczynku w tak upalny dzień? Marzysz o odrobinie wypoczynku na leżaku? Nic prostszego! Zapraszamy do naszej Sępoleńskiej Strefy Relaksu, w której możesz oddać się błogiemu nicnierobieniu i wypocząć. Śpiew ptaków, delikatny wiaterek, słońce w zenicie, brzmi jak oferta „last minute” wprost z biura podróży. Tymczasem to wszystko czeka na Was przy Centrum Kultury i Sztuki, nie musicie kupować biletów, rezerwować lotów i płacić za hotel, możecie po prostu przyjść i zrelaksować się w specjalnie przygotowanej do tego celu strefie. Odpocznij, cała reszta poczeka!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


Konkurs o dofinansowanie oddolnych inicjatyw lokalnych
realizowany w ramach Programu Dom Kultury +

 

Do pobrania:

- Regulamin

- Wniosek

- Harmonogram realizacji

- Budżet


ZAKLINACZ DREWNA TWORZY NA NASZYCH OCZACH


               Robert Wyskiel , artysta rzeźbiarz, który trzykrotnie rywalizował na Syberii w największych konkursach lodowej rzeźby na świecie, i uczestniczył w prestiżowym festiwalu rzeźby w Chinach zawitał do Sępólna. 
             W miejscowości Włoscibórek, nieopodal Sępólna Krajeńskiego postanowił pobić rekord Guinessa na największa rzeźbę z drewna wykonaną z jednej kłody.
Dotychczasowy rekord to ok 13 metrów długości, dlatego problemem było znalezienie surowca o podobnym wymiarze. Ponadto kłoda musiała mieć jeszcze odpowiednią średnicę, która odpowiadałaby wizji artysty. Ponad trzy lata trwało szukanie materiału i udało się je znaleźć właśnie we Włoscibórku.
              Na naszych oczach powstaje piękne dzieło. Zaklęci w drewnie bohaterowie  wiersza Juliana Tuwima ,,Rzepka” wyglądają przepięknie. Zachęcamy mieszkańców do towarzyszenia artyście w jego zmaganiach. Pojedźmy zobaczyć jak dzięki talentowi i sprawnym dłoniom powstaje niesamowita rzeźba. Łany zielonych jeszcze zbóż i otaczająca natura sprawiają wrażenie niesamowitości i zachwycają jeszcze bardziej. Smutnym wydaje się być jedynie fakt, że już za kilka dni rzeźba wyjedzie na Hel, ale pozostaje nam mieć nadzieję, że będzie cieszyć oko ludzi równie wrażliwych, jak my.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


LETNIE WYJAZDY Z CKiS13. 07.2019 r.  - Łeba ,

wyjazd z parkingu przy CKIS o godz. 7:00 ,
wyjazd z Łeby o godz. 18:00 , koszt 40,00 zł/ osoba

27.07. 2019 r. - Gdańsk
- otwarcie Jarmarku Dominikańskiego ,
wyjazd z parkingu przy CKiS o godz. 7:00 ,
wyjazd z Gdańska o godz. 17:00 , koszt 40,00 zł/osoba

Zgłoszenia przyjmujemy w sekretariacie Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, ul. T. Kościuszki 4, od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 do 15:00 (tel. 523880160).


Bajkowy Dzień Dziecka w Sępólnie Krajeńskim


    Ahh co to był za dzień! Prawdziwie bajeczny! Prawdziwie bajkowy! Prawdziwie baśniowy! Tyle postaci z bajek i baśni w jednym miejscu, tyle atrakcji, tyle zabawy i piękna pogoda, Dzień Dziecka jak z dziecięcych marzeń odbył się wczoraj w Sępólnie Krajeńskim.
    Wydarzenie zainaugurował taneczny korowód. Krokiem tradycyjnego poloneza, na sępoleński Plac Przyjaźni wkroczyli  goście Bajkowego Dnia Dziecka,  byli wśród nich Piękna i Bestia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Królowa Śniegu, Cruella de Mon, Królewna na Ziarnku Grochu, Roszpunka, Smok, Tarzan, Krasnoludki, Malarz Dworski, Wesoła Papuga i mnóstwo innych, kolorowych postaci, które po tej tanecznej prezentacji udały się na swoje stoiska. Trudno było się zdecydować, gdzie udać się najpierw. Czy do Pracowni Krasnoludków, gdzie tworzono magiczne przedmioty i dekoracje z balonów oraz zaplatano roszpunkowe warkocze, czy do Bajkowej Garderoby, w której można było przebrać się za księżniczkę, księcia i inny bajkowych bohaterów, czy skorzystać z dmuchanego placu zabaw, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a może spróbować zaprzyjaźnić się z Królową Śniegu lub Cruellą de Mon, które pojawiły się na naszym przyjęciu aby dać się przekonać, że przeszły prawdziwą metamorfozę i dzisiaj naprawdę chcą być lubiane i bawić się z dziećmi. A przecież to nie wszystko! Bo na dzieci czekało jeszcze stoisko z gigantycznymi bańkami mydlanymi, Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy pozwolili dzieciom wcielić się w rolę rycerzy walczących ze Smokiem strumieniem zimnej wody i całe mnóstwo atrakcji na scenie. Tańce w wykonaniu młodzieży z Wiejskich Ośrodków Kultury w Lutowie i Wałdowie, występ Magdaleny Wasylik, która zaprezentowała się w repertuarze doskonale znanych piosenek z disney'owskich bajek – była więc Kraina Lodu, Mulan czy Trolle. Doskonale znana samym dzieciom jest zresztą sama Magdalena Wasylik, a w szczególności jej głos, który kojarzą właśnie ze wspomnianych wyżej bajek, bowiem to  ona wykonuje polskojęzyczne wersje piosenek z najpopularniejszych disney'owych produkcji. Imprezową, taneczno-muzyczną atmosferę podtrzymał występ zespołu Maskotki. Wśród dzieci pojawił się wielkich rozmiarów Król Julian, który aktywizował najmłodszych, zapraszając ich do ciekawych konkurencji. Najlepsi uczestnicy zostali oczywiście nagrodzenie bajkowymi upominkami!
    Po 3 godzinach niezwykle intensywnej zabawy dzieci nie wydawały się ani trochę zmęczone. To niesamowite ile energii potrafi dostarczyć dobra rozrywka, a jednocześnie fascynujące jak wiele sił mają dzieci, nawet te najmniejsze. Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy Wam dużo fajnych atrakcji i że ten Dzień Dziecka będziecie mile wspominać. Pamiętajcie, że Bajkowy Świat istnieje naprawdę!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Michał Pick

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.


Będzie się działo! Lato w Sępólnie Krajeńskim


    Artystyczne lato w Sępólnie Krajeńskim zapowiada się ekscytująco! Szereg wydarzeń adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych, koncerty, zawody, spektakle, wydarzenia których nie mogą Państwo przegapić. Zalecamy wziąć do ręki notes bądź kalendarz i długopis by już teraz wynotować sobie najciekawsze propozycje. Zaczynamy już 2 czerwca na Placu Przyjaźni, gdzie będziemy świętować Dzień Dziecka „W Krainie Baśni” (wśród wielu atrakcji będą między innymi występy zespołu „Maskotki” oraz Magdaleny Wasylik, której głos rozpoznają zapewne wszystkie dzieci zaznajomione z najlepszymi filmowymi bajkami). 17 czerwca coś dla miłośników tańca, taneczny spektakl „Otwarci na Taniec” w Centrum Kultury i Sztuki. A już 22 czerwca zapraszamy Państwa na II Festiwal Orkiestr Dętych, który w tym roku będzie miał charakter międzynarodowy, wśród uczestników pojawią się artyści zza granicy. W lipcu znowu zabrzmi blues! Łukasz Gorczyca powróci do naszego miasta z amerykańskim gitarzystą, Chazem de Paulo, który z powodzeniem koncertuje w USA, Kanadzie i Europie. W każdą lipcową sobotę czekać będzie na Państwa ciekawe wydarzenie. Dyskoteki w stylu retro, potańcówki na deptaku, czy pokazy brazylijskiej sztuki walki Capoeira. Sierpień stoi pod znakiem Dni Miasta, w tym główną koncertową gwiazdą będzie zespół Golec uOrkiestra, na którego występ zapraszamy 10 sierpnia, tydzień wcześniej odbędzie się natomiast XV Jarmark św. Wawrzyńca, który uświetnią zespoły Bałkan Express, Kapela Tyrolska oraz Andrzej Kubacki. Nie tylko w Sępólnie Krajeńskim odbywają się Jarmarki! Od lat tradycję spotkań z tradycją i folklorem kultywujemy także w Wałdowie, podczas Jarmarku św. Mateusza, na który zapraszamy 24 sierpnia. Dzień później z kolei w Kawlach świętować będziemy Dożynki Gminne, wystąpią na nich zespoły Neposedy Dance i Kalejdoskop z Grodna. 1 września już po raz drugi spotkamy się na wydarzeniu poświęconym polskiej motoryzacji, II spotkanie polskiej motoryzacji, ciągników rolniczych i pojazdów niezarejestrowanych odbędzie się na placu przed Pomorskim Okręgowym Muzeum PRL. We wrześniu tradycyjnie obchodzić będziemy także Europejskie Dni Dziedzictwa, tegorocznej edycji przyświeca hasło „Polski splot”.
    To tylko niektóre z zaplanowanych przez nasz wydarzeń, w tym roku będziecie mieli Państwo jeszcze okazję skorzystać z oferty kina plenerowego, jak i kina stacjonarnego. Dzieci i młodzież zaprosimy na spektakle teatralne w wykonaniu aktorów z Teatru im. A. Mickiewicza z Wrocławia, starszych odbiorców na pewno zainteresuje spektakl baletowy „Dziadek do Orzechów”, a wielopokoleniowa publiczność zapewne stawi się na koncercie Natalii Kukulskiej. Mieszkańcy naszego miasta będą mieli również okazję zaproponować swój pomysł, który będzie miał szansę otrzymać dofinansowanie w ramach projektu Inicjatywy Lokalne 2019. Liczymy na Państwa kreatywność! Nie zabraknie kabaretów, rewiowych pokazów i mnóstwa innych rzeczy, o których będziemy informowali na bieżąco. Szczegółowy harmonogram przewidzianych wydarzeń pojawiać się będzie na naszej stronie www.ckissepolno.com.pl oraz na profilu Facebook Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Kliknijcie „lubię to”, a będziecie zawsze poinformowani na czas!
Koncertowy Dzień Matki


    Dzień Matki jest, z różnych względów, chyba najbliższym naszemu sercu świętem. Mama jest osobą, która skupia w sobie wszystkie przymioty prawdziwego superbohatera i, co najważniejsze, takie przekonanie nie tylko nie mija wraz z wiekiem, a wręcz się umacnia. Z okazji tego wyjątkowego święta Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim zorganizowało koncert, który przyniósł wiele niespodzianek.
    Ponad 3 godziny zabawy z muzyką i tańcem upłynęło pod znakiem nieprzewidzianych atrakcji. Koncert, podzielony na trzy bloki, rozpoczął się akcentem tyrolskim – charakterystyczne stroje, jodłowanie i wesołe przyśpiewki w pewnym momencie przerwane zostały przez... jedną ze słuchaczek, deklarującą, że potrafi sprawniej i lepiej Zofię Gwizdek. Wszechstronnie uzdolniona artystka wzbudziła nieco konsternacji wśród widowni swoim zachowaniem. Była to jedna z niespodzianek przygotowanych przez zespół, krótki komediowy przerywnik, który rozbawił publiczność przed występem głównej gwiazdy, zespołu Bałkan Express. Publiczność zgromadzona na czwartkowym koncercie doskonale znała piosenki toruńskiego zespołu, początkowe nieśmiałe dośpiewywanie refrenów, przerodziło się we wspólne klaskanie i tańce. Na scenie zespołowi również towarzyszyła tancerka, prezentująca się w widowiskowych, orientalnych choreografiach Ozanna. A na koniec raz jeszcze na scenie pojawiła się Zofia Gwizdek, tym razem już bez przebrania, jako Andrzej Kubacki, toruński śpiewak operowy, który zaprezentował operetkowy blok muzyczny, dostarczając publiczności odrobiny wzruszeń.
    Raz jeszcze chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim mamom, samych słonecznych dni, wiele radości na co dzień. Niech buduje Was świadomość tego, że dla swoich pociech jesteście niezastąpione! Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Michał Pick, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.Noc Grozy w CKiS


    W minioną sobotę w całej Polsce muzea były otwarte dla zwiedzających w nocy. Tak zwana Noc Muzeum to akcja, która umożliwia zwiedzenie wielu placówek do późnych godzin wieczornych bądź nocnych, nierzadko oferując przy tej okazji  dodatkowe atrakcję dla zwiedzających. Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim postanowiło w symboliczny sposób nawiązać do tej „nocnej formuły” dostępności do kultury, organizując po raz pierwszy filmową Noc Grozy. Dzięki uprzejmości kina Zakrzywienie Czasoprzestrzeni, zaprosiliśmy mieszkańców Sępólna Krajeńskiego na wieczór z najnowszymi filmami, których oglądane na dużym ekranie, w ciemnej sali, nocą, potęguje przeżywane emocje. Atrakcyjna oferta skorzystania z karnetu na obydwa filmy, „Impostor” oraz „Belzebub”, była swego rodzaju eksperymentem, który być może w przyszłości doczeka się kontynuacji. Horrory i horroro-podobne filmy z dreszczykiem wymagają odpowiedniego nastroju i odpowiedniej pory, Noc Grozy była więc doskonałą propozycją dla tych, którzy „lubią się bać”. Mamy jednak nadzieję, że wszyscy uczestnicy nocnych seansów spali później spokojnie.

 

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot – Jacek Wojtania


One, two, three, four, blues!


    Daniel de Vita to doświadczony i utytułowany argentyński gitarzysta, w którego grze wyraźnie słychać latynoamerykańskie korzenie, ale również szacunek do bluesowej tradycji znad delty Missisipi. Mogli się o tym przekonać uczestnicy wczorajszego koncertu w sępoleńskim Centrum Kultury i Sztuki.
    Stali bywalcy muzycznych spotkań z bluesem organizowanych przez CKiS uraczeni zostali żywiołową porcją bluesa i swingującego rock'n'rolla. Niezwykle sympatyczny Daniel de Vita nie szczędził ciepłych słów pod adresem oklaskującej jego gitarowe popisy publiczności, a miłośnicy gitarowych dźwięków naprawdę nie mogli narzekać na brak powodów do oklasków. Doskonale znany sępoleńskiej publiczności duet Gorczyca-Dominik zapewniał, jak zwykle, solidny podkład pod solowe szaleństwa naszego gościa. Wyraźnie „bluesowa” pogoda, deszczowa słota i nieprzyjemny wiatr, zmusiły nas do zmiany miejsca koncertu, ale dzięki temu w komfortowych warunkach mogliśmy skupić się na tym, co najważniejsze, na muzyce.
    Fani cyklicznych spotkań z muzyką bluesową nie tylko zostali dłużej by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i kupić płyty, ale dopytywali o kolejne koncerty – spieszymy z dobrą nowiną, zobaczymy się i usłyszymy ponownie już w lipcu! Mamy nadzieję, że tym razem w towarzystwie lepszej pogody. Więcej szczegółów już wkrótce, bądźcie czujni!Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Michał Pick, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.


Filmowe wrażenia w 9D


    W dniach 13-15 maja mieszkańcy Sępólna Krajeńskiego mogli skorzystać z oferty kina 9D. Repertuar filmowy obejmujący bajki, kolejki górskie, dżungle, wyścigi oraz horrory przyciągnął chętnych w różnym wieku. Połączenie trójwymiarowego obrazu z efektami w postaci wibrujących i poruszających się zgodnie z ruchem kamery foteli, podmuchów wiatru, opadów deszczu i tym podobnych pozwala nam przeżyć kilkuminutową przygodę nie z perspektywy obserwatora – jak w tradycyjnym kinie – ale uczestnika. Mnogość bodźców potęguje efekt „wow”, nic więc dziwnego, że komplementów pod adresem kina 9D nie szczędzą zarówno dzieci, jak i dorośli. Zaledwie kilka lat temu novum były projekcje 7D, dzisiaj możemy skorzystać z seansów w 9D, technologiczny postęp każe nam się zastanowić, co przyniesie najbliższa przyszłość? Być może mieszkańcy Sępólna ponownie będę mieli okazję przekonać się o tym osobiście.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania


Zabawa z masą solną


    Podczas czwartkowych zajęć „Twórczych Łapek” dzieci miały okazję wcielić się w rolę małych artystów, tworząc przepiękne anioły z masy solnej. To z pozoru łatwe zadanie okazało się złożone, gdyż z pomocą instruktora dzieci samodzielnie przygotowały masę solną, dopiero później zaczęły z niej tworzyć swoje własne anioły. Ugniatanie, wałkowanie i formowanie ciasta sprawiło wszystkim uczestnikom dużo frajdy i zabawy, a przede wszystkim poprzez takie działania została pobudzona dziecięca wyobraźnia.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


Moniuszko w trzech odsłonach


    Rok 2019 ustanowiony został rokiem Stanisława Moniuszki, w związku z tym w całej Polsce odbywają się wydarzenia poświęcone postaci wybitnego polskiego kompozytora. Jednym z pierwszych takich wydarzeń, odbywających się w sępoleńskim Centrum Kultury i Sztuki była uroczysta Gala Moniuszkowska.
    Przed jej rozpoczęciem na scenie pojawił się nawet sam Stanisław Moniuszko wraz z małżonką Aleksandrą i swoimi dziećmi. Miało to wymiar symboliczny, bowiem jak się okazało, najstarsze rodzeństwo Państwa Moniuszko chciało uhonorować bukietem kwiatów, pochodzącą z Sępólna Krajeńskiego śpiewaczkę operową, Panią Teresę Fiderę, która w trakcie trwającej 30 lat kariery scenicznej wykonywała wszystkie skończone pieśni i arię Stanisława Moniuszki. Wiele z nich usłyszeliśmy chwilę później w wykonaniu naszych gości. Repertuar koncertu podzielony został na trzy części: Moniuszko lirycznie, Moniuszko patriotycznie i Moniuszko na wesoło. Taki zabieg pozwolił słuchaczom poznać bogaty, przekrojowy repertuar kompozytora, który tworzył nie tylko w duchu patriotyzmu, ale równie często pisał utwory lekkie, radosne i dowcipne. Prowadzącym i jednocześnie solistą podczas koncertu był Aleksander Ładysz, założyciel, fundator i prezes polsko-kanadyjskiej Fundacji „Niezależny Fundusz Kultury POLCANART” działającej na rzecz promocji kultury w Polsce i na świecie. Na scenie towarzyszyła mu sopranistka, Natalia Kovalenko, żeński kwartet smyczkowy oraz pianista dr Jarosław Domagała. Usłyszeliśmy nie tylko najpopularniejsze utwory z „Prząśniczką” na czele, lecz także kompozycje, które od lat znajdowały się w archiwach kompozytora.
    Koncert odbył się w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora, wpisując się jednocześnie w uroczystość święta Konstytucji 3 maja. Różnorodny repertuar koncertu oraz pozamuzyczne ciekawostki, dopowiadane przez Pana Ładysza złożyły się w sumie na nieco ponad godzinę wyjątkowego hołdu dla jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Wydarzeniu temu przyświecało hasło: „Moda na Moniuszkę, to moda na Polskę”, będące nieoficjalnym motywem przewodnim działań kulturalno-artystycznych w roku 2019.Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Michał Pick, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.


Rozstrzygnięcie konkursu na kartkę wielkanocną.


    Za nami jest już konkurs na kartkę wielkanocną. Otrzymaliśmy bardzo dużą liczbę zgłoszeń i cieszymy się  z tak dużego zaangażowania dzieci, które wykazały się swoją kreatywnością oraz posiadanym talentem plastycznym. Rozstrzygnięcie konkursu na kartkę wielkanocną odbyło się 17 kwietnia 2019r. o godz. 15.00 w holu głównym CKiS w Sępólnie Krajeńskim. Laureaci konkursu otrzymali nagrody zaś pozostałym uczestnikom wręczono dyplomy za udział. Uczestników konkursu, którzy nie byli obecni na rozstrzygnięciu zapraszamy po odbiór dyplomów w Pracowni Ceramicznej w CKiS w Sępólnie Krajeńskim od godz. 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku. Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak duże zaangażowanie w konkursie plastycznym.

Nagrody w poszczególnych kategoriach:

I Kategoria 5-7 lat       

I miejsce: Antoni Barabas
II miejsce: Jan Wenda
III miejsce: Gaja Bettin

II Kategoria 8-10 lat

I miejsce: Michalina Barabas
II miejsce: Tatiana Karbowiak
III miejsce: Antonina Jadwiga Grabowska

III Kategoria 11-15 lat

I miejsce: Zuzanna Gromacka
II miejsce: Igor Wojciech Grabowski
III miejsce: Kacper Domek

 

Materiały - CKiS Sępólno Krajeńskie
Tekst - Patrycja Gajda


 Rozstrzygnięcie konkursu na kartkę wielkanocną!

 

Z radością informujemy, iż oficjalne ogłoszenie wyników i rozdanie nagród w konkursie plastycznym na kartkę wielkanocną odbędzie się jutro tj. 17.04.2019 r. o godz. 15:00 na holu głównym CKiS w Sępólnie Krajeńskim. Prosimy o przybycie wszystkich uczestników konkursu!

 

 

 

 

 

 

 

 


Jedno jest niebo dla wszystkich – Don Vasyl w Sępólnie Krajeńskim


    Don Vasyl to bez wątpienia najbardziej popularna postać związana z folklorem i muzyką romską. Nie bez powodu nazywany jest „Cygańskim Królem”. Potwierdzenie tej popularności przyszło wraz ze sprzedażą biletów na sępoleński koncert artysty. Wejściówki rozeszły się w okamgnieniu, na długo przed planowanym występem. Don Vasyl jako poeta, piosenkarz i animator ruchu kulturalnego polskich Cyganów znany jest w całej Europie. Kojarzymy go z festiwali transmitowanych w telewizji, a ci, którzy szczególnie upodobali sobie romską muzykę, słuchają jego utworów w rozgłośniach radiowych, w których nieustannie okupuje pierwsze miejsca list przebojów. Występ w Centrum Kultury i Sztuki był połączeniem muzyki, tańca i zabawy, nierozerwalnie związanej z koncertami romskich muzyków. Wypełniona do ostatniego miejsca sala widowiskowa oklaskiwała artystów, prezentujących wiązanki najpopularniejszych piosenek, również z repertuaru polskiego folkloru. Kolorowe stroje i bogate zdobienia to także element charakterystycznej estetyki Romów, którą w pełnej krasie zaprezentowali nasi gości. W ten sobotni wieczór sępoleńska publiczność mogła poczuć się jak na jednym z festiwali, którym od lat przewodzi Don Vasyl.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.


 W gabinecie Doktora Caligari


    W epoce kin 3D, a nawet 7D wspomnienie filmów niemych to prawdziwa prehistoria. Taka podróż w czasie to świetna okazja by poczuć pierwotny klimat rodzącej się kinematografii. Dawniej, na przełomie XIX i XX wieku projekcji filmów towarzyszył muzyk, zwany potocznie taperem, który przygrywał na fortepianie do kolejnych sekwencji filmu. Muzyka, która w ten sugestywny sposób dopowiadała fabułę, nadawała obrazowi dynamikę i wprowadzała do filmu emocje, była głównie improwizowana. To od umiejętności tapera w dużej mierze zależało czy publiczność wyszła z kina prawdziwie poruszona i jeszcze długo dyskutowała nad niepowtarzalnością przeżytego właśnie seansu.
    Dzisiaj, gdy jesteśmy zewsząd atakowani efektami specjalnymi, nowoczesnymi animacjami itd., zapominamy o tym, że początki tej rewolucji wywodzą się z prostej idei łączenia ruchomych obrazów z muzyką na żywo. Taki wyjątkowy seans mieli okazje przeżyć ci, którzy odwiedzili salę widowiskową sępoleńskiego Centrum Kultury i Sztuki, zamienioną na tę okazję w Gabinet Doktora Caligari. Film powstały w 1920 roku opowiada historię z dreszczykiem, której centralną postacią jest podejrzany hipnotyzer. Wraz z jego pojawieniem w mieście dochodzi do serii morderstw. Próbie rozwikłania tej kryminalnej zagadki towarzyszyła muzyka w wykonaniu zespołu Czerwie. Tajemnicza, momentami budząca grozę, nade wszystko skorelowana z obrazem i fabułą, dzięki czemu historia Doktora Caligari angażowała odbiorców w bezpośredni sposób. Czerwie znajdują się w ścisłej czołówce grup grających „na żywo” muzykę do filmów niemych. Doświadczenie, które zdobywali przez lata, dając łącznie ponad 700 koncertów w całej Europie, owocuje tym, że seanse z ich muzyką to gwarancja najwyższej jakości.
    Tego w Sępólnie Krajeńskim jeszcze nie było. Regularnie odbywają się u nas seanse z wykorzystaniem techniki 3D, gościliśmy również kino 7D, ale po raz pierwszy mieliśmy okazję uczestniczyć w projekcji z muzyką na żywo i tylko utwierdziliśmy się w przekonaniu, że żadne efekty specjalne i technologiczne fajerwerki nie są w stanie zastąpić żywego człowieka i żywej muzyki, która jest potężnym narzędziem i której wpływ na odbiór filmu jest nieprzeceniony. Być może to nie ostatni taki seans w Centrum Kultury i Sztuki, kto wie.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Michał Pick, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.


Ostatnie takie trio


    Ani Mru Mru to nadal jedna z najlepszych i najpopularniejszych polskich grup kabaretowych, na taki tytuł Panowie pracowali latami, ale kto z nas nie śmiał się na skeczach „Chińska restauracja”, „Tofik” czy „Król i Wieśniak”? Co więcej, nadal się z nich śmiejemy! A to dlatego, że – choć doskonale znane – są przez wiecznie kreatywnych chłopaków z Ani Mru Mru za każdym razem modyfikowane. Dlatego też pękająca w szwach sala widowiskowa sępoleńskiego Centrum Kultury i Sztuki pękała dodatkowo ze śmiechu. Lubelskie trio w najnowszym programie odświeża największe hity i potwierdza swoją dominację na kabaretowej scenie. Bezustanny śmiech przez niespełna dwie godziny to intensywny trening zarówno dla ciała, jak i ducha. Takich trenerów personalnych jak Panowie Wójcik i Wilkołek życzymy wszystkim potrzebującym – a zapotrzebowanie jest niezmiennie duże, o czym świadczy tempo w jakim wyprzedały się bilety na występ kabaretu. Tytuł programu – Ostatnie takie trio – pozornie zwiastujący koniec kariery, jest, jak mówią sprawcy całego zamieszania, zapowiedzią powiększenia składu o grupę brazylijskich tancerek, prestidigitatora i kilku czołowych piłkarzy. Tak więc wkrótce Waldemar Wilkołek będzie się prężył i wyginał przy roztańczonych tancerkach skupiających całą uwagę na... Robercie Lewandowskim? Tego jeszcze nie było!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.


Plastyczne Powitanie Wiosny


    21 marca 2019 r w Pierwszy Dzień Wiosny do Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim zawitała grupa przedszkolaków z Przedszkola nr 2 "Bajka", z którą wspólnie powitaliśmy w plastyczny sposób wiosnę.
Na początku dzieci udały się w poszukiwaniu Pani Wiosny, która już od rana krzątała się w naszym ogrodzie artystycznym. Po spotkaniu jej, Pani Wiosna tanecznym krokiem wprowadziła dzieci do swojej pracowni, gdzie dowiedziały się kilka ciekawych faktów na temat ekologii i przystąpiły do stworzenia swojej wiosennej eko torby, którą zabrały do swych domów.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Patrycja Gajda
Fot. - Olga Lewalska, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.


Podróż za jeden uśmiech


    W poszukiwaniu alternatywnego sposobu świętowania Międzynarodowego Dnia Kobiet Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie postanowiło na krótką chwilę przenieść się w czasie do okresu, w którym święto wszystkich dam było niezwykle hucznie obchodzone.
Przez ulice naszego miasta przemykał czerwony autobus, symbol minionej epoki a w nim wystylizowane zgodnie z ówczesnymi trendami w modzie piękne dziewczyny i kobiety. Ta symboliczna laurka będąca sentymentalną podróżą w czasie, dotarła do lokalnych instytucji, centrów handlowych a także na miejskie targowisko Mój Rynek .
    Organizator wydarzenia zadbał o najmniejsze szczegóły .Nie zabrakło życzeń, symbolicznych jak na owe czasy rajstop, goździków a ta także potańcówki w rytm przebojowego szlagieru Edwarda Hulewicza ,,Na zdrowie Pań"


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Fot. - Anna Ramczykowska

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.


Dzień Kobiet na włoską nutę


    Roberto Zucaro sprawił, że sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim rozbrzmiewała chóralnie śpiewanymi włoskimi przebojami. Kto by pomyślał, że tak dobrze znamy teksty i melodie tych, bądź co bądź, trudnych piosenek! Roberto Zucaro, jak na prawdziwego Włocha przystało, czarował i żartował ze sceny, a wspomagany przez swoich kolegów z zespołu zaprezentował licznie zgromadzonej publiczności wiązankę energetycznych hitów, wśród których znalazły się takie tytuły jak: „Suzana”,  „L'Italiano”, „Marina”, „Felicita” czy „Tornero”. Zucaro wystąpił u nas 3 lata temu, poprzedzając koncert Maryli Rodowicz podczas Dni Sępólna Krajeńskiego. Tym razem jednak to on był główną gwiazdą, a występ dedykowany kobietom, w dniu ich święta, zostanie zapamiętany jako jeden z tych, który porwał publiczność do wspólnego śpiewania, a nawet tańca! Tylko nieliczni mogą liczyć na tak długie owacje na stojąco, Roberto Zucaro po czwartkowym koncercie, zaliczany jest do  tego grona. My, korzystając z okazji, chcielibyśmy życzyć wszystkim Paniom raz jeszcze wszystkiego, co najlepsze, niech „Dzień Kobiet” doprawdy trwa dla Pań cały rok.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Anna Ramczykowska


Skiba – na wolności i w Sępólnie


    Krzysztof Skiba był pierwszym gościem kolejnego sezonu Sępoleńskiej Akademii Sukcesu. Muzyk, satyryk, komentator społeczny, felietonista, showman, od pewnego czasu także pisarz, prawdziwy człowiek renesansu. Jego życie to jedna wielka anegdota i choć zdarzały się w nim mniej zabawne epizody, to jednak popularny Skiba nawet te potrafi obrócić w żart. Znany przede wszystkim jako frontman formacji Big Cyc, która w ciągu ponad 30 lat kariery wylansowała takie hity jak „Makumba”, „Berlin Zachodni”, „Słoneczny patrol” czy „Każdy facet to świnia”. Z Big Cycem Skiba kilkukrotnie zdobywał Złote i Platynowe Płyty, a w roku 1990 otrzymał nawet tytuł „Najlepszego autora tekstów piosenek”. Obecnie promuje swoją biografię „Skiba wciąż na wolności. Autobiografia łobuza” i jako ten sympatyczny łobuz, starszy, doświadczony kolega, pojawił się w Centrum Kultury i Sztuki. Udzielając cennych rad, nie szczędząc dowcipów i anegdot, nasz gość zjednał sobie sympatię młodzieży. Skiba się nie starzeje, on tylko dojrzewa, zdobywa doświadczenie, które potem w formie kolejnego felietonu, programu radiowego czy książki objawia się nam, czytelnikom, słuchaczom, którzy wciąż potrzebują dobrego humoru i zdrowego dystansu do rzeczywistości.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot – Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.


Archiwum aktualności 2019r. [4] [3] [2]  [1]

 

Archiwum aktualności 2018r. [6] [5] [4] [3] [2] [1]

 

Archiwum aktualności 2017r. [6] [5] [4] [3] [2] [1]

 

Archiwum aktualności 2016r. [8] [7] [6] [5] [4] [3] [2] [1]

 

Archiwum aktualności 2015r. [4] [3] [2] [1]

 

Archiwum aktualności 2014r. [7]  [6]  [5][4][3][2][1]

 

Archiwum aktualności 2013r. [6][5][4][3][2][1]

 

Archiwum aktualności 2012r. [9][8][7][6] [5] [4] [3] [2] [1]

 

Archiwum aktualności 2011r. [8][7][6][5] [4][3] [2] [1]

 

 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl