Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

Świetlica Wiejska w Kawlach 

„ WICHROWE WZGÓRZA „  

 

 


Kawle - Dzień Niepodległości i nasze prace.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


Jesień w Kawlach


    W piękny słoneczny dzień października wybraliśmy sie na spacer, by zebrać dary pięknej złotej jesieni.
W naszej świetlicy powstały piękne prace, które będą nam umilać każdy jesienno - zimowy dzień.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Teks Katarzyna Tobolska - Sladecka


Europejskie Dni Dziedzictwa 2020 r. - Kawle


    W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa odbyliśmy spacery, a hasłem przewodnim była „Droga - fotograficzna opowieść, Selfi-przyrodnicze”.
Wspólnie z dziećmi podziwialiśmy krajobraz, przyrodę jaka nas otacza w pięknych Kawlach zwane jako "Wichrowe Wzgórze ".
Wiatr we włosach, maki na polach i szparagowe niebo nad głowami, to środek świata, dla mieszkających tu ludzi. Blisko miasta, a jednocześnie daleko, przy zgiełku ulicy, a jednocześnie w spokoju.
Można zauważyć na zdjęciach, że w tak słoneczne dni uśmiech nie  schodził nam z twarzy. Mam nadzieję, że za rok  będziemy mogli świętować w szerszym gronie jak za dawnych lat.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot - Katarzyna Tobolska Sladecka


Pracownia skrzata


    W listopadzie nasza świetlica zamieniła się w pracownie małego skrzata:). Mali i duzi ciężko pracowali nad nowymi pomysłami aby powstały piękne dekoracje na nadchodzące Święta.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Teks/zdjęcia Katarzyna Tobolska- Sladecka


Europejski Dzień Kobiet Wiejskich w Kawlach


    Z okazji Europejskiego Dnia Kobiet Wiejskich w naszej świetlicy 18 października odbyło się spotkanie kobiet oraz młodzieży z Amazonkami z Krajeńskiego Stowarzyszenia ORYCHIDEA.
Motywem przewodnim było „Życie to raj,do którego klucze są w naszych  rękach”.
Na spotkaniu kobiety miały okazję opowiedzieć swoje trudne przeżycia z tak trudną chorobą jaką jest Rak piersi. Udzielono nam instruktaż samobadania piersi.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Katarzyna Tobolska-Sladecka


Dnia 5 lipca wybraliśmy się do zaprzyjaźnionej świetlicy w Wiśniewie, gdzie odbyły się warsztaty malowania rękoma na płótnie. Motywem przewodnim było LATO.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
tekst/fot. - Katarzyna Sladecka


Dnia 8 czerwca na placu przy świetlicy wiejskiej w Kawlach odbył się Dzień Dziecka.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


Europejskie Dni Dziedzictwa w Świetlicy w Kawlach

    Europejskie Dni Dziedzictwa w Świetlicy w Kawlach to radosne podejście do „NIEPODLEGŁEJ DLA WSZYSTKICH”. W myśl tegorocznego hasła pokazaliśmy niezawisłość, a właściwie niezależność kobiet. Ich parcie ku równouprawnieniu przejawiało się w coraz to bardziej frywolnych i odważnych kreacjach. Kobiety podkreślały swobodę poglądów i działań. Współczesna sesja zdjęciowa wyzwoliła wiele dyskusji na temat zmieniającej się roli kobiet, ale także dostarczyła sporo pozytywnych emocji i po prostu zabawy. Dziękujemy wspaniałym modelkom i małemu modelowi za chwilę retrospekcji i nostalgii.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Irena Mierzejewska
Fot. - Anna Gola


Babskie Lato w Kawlach


    W niedziele 1 lipca 2018 w miejscowości Kawle odbyło się pierwsze spotkanie rozpoczynające "Babskie Lato" w związku z trwającym Rokiem Praw Kobiet. Tematem przewodnim była "Rola kobiety we współczesnym świecie". Rozmowy przebiegały w bardzo miłym towarzystwie. Dyskusja objęła swym zakresem zagadnienia związane m.in. z pracą, karierą zawodową, wykształceniem, rodziną i równouprawnieniem.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot - Katarzyna Sladecka


DZIEŃ DZIECKA W KAWLACH


    1 czerwca w Kawlach obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji przy pomocy rodziców  zorganizowaliśmy piknik. Dzieci brały udział w różnych konkurencjach sportowych, malowały farbami, śpiewały tańczyły. Mimo, iż "złapał nas deszcz" dzieciom uśmiech nie schodził z twarzy do końca dnia.  Na koniec dzieci zostały obdarowane drobnymi upominkami zasponsorowanymi przez firmy Seydak, Duko, oraz Panią Małgorzatę.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Teks :Katarzyna Sladecka
Foto : Magda oraz Paulina


Mikołajki - Kawle 2017


   Dnia 15 grudnia naszą świetlice odwiedził Mikołaj, miał dla każdego miły upominek,który wywołał dużo uśmiechu na twarzy najmłodszych oraz młodzieży.  Mieszkańcy wsi nie zawiedli, przybyło ich bardzo dużo, przy muzyce bawili się wszyscy.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Teks/foto: Katarzyna Tobolska-Sladecka


Dzień Koiet Wiejskich w Kawlach


    Dnie 15.10.2017 roku, w niedzielne popołudnie, grupa kobiet z Kawli spotkała się w świetlicy wiejskiej z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Wiejskich. Spotkanie miało na celu promocję lokalnych tradycji i zwyczajów. Kobiety wspólnie piekły chleb i ubijały masło. Był to mile spędzony czas, sprzyjający integracji oraz ukazaniu młodemu pokoleniu kobiet kulinarnego dziedzictwa.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
tekst i fot. Barbara Pankau


„Ogrodowe spotkanie integracyjno – towarzyskie" w Kawlach


   15.09.2017 r. w Świetlicy Wiejskiej w Kawlach odbyło się spotkanie w ramach Dni Dziedzictwa Europejskiego - „Krajobraz dziedzictwa- dziedzictwo krajobrazu” pt. „Ogrodowe spotkanie integracyjno – towarzyskie" - wystawa fotograficzna „Od zasiewu do kwitnienia”. Mali uczestnicy wystawy poznali nazwy wielu roślin, następnie rośliny zostały uwiecznione na wspólnym obrazie.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
tekst/fot. - B. Pankau


Kulturalny Świetlik- „Szczypta kultury z makulatury”- zajęcia warsztatowe w Kawlach


   Dnia 2 sierpnia 2017 roku, w Świetlicy Wiejskiej w Kawlach rozpoczęły się trzydniowe warsztaty pt.: „Szczypta kultury z makulatury”, które zorganizowane zostały przez Radę Sołecką wsi Kawle z funduszy pozyskanych z projektu Kulturalny Świetlik z Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.
Uczestnikami warsztatów prowadzonych przez panią Beatę Bohaczyk były dzieci wraz z rodzicami i dziadkami oraz inni mieszkańcy wsi. W czasie zajęć uczestnicy poznali technikę zdobienia metodą transferu, czyli przeniesienia dowolnego motywu czy wzoru na materiał miękki lub twardy. Przez cały czas trwania zajęć, dzieci i osoby dorosłe ozdabiały, odnawiały i tworzyły przedmioty codziennego użytku, ozdobne zeszyty i segregatory, korzystały również z recyklingu.
Spotkania te zachęciły dzieci, rodziców i dziadków do wspólnego spędzania czasu wolnego i umocniły więzi międzypokoleniowe.
Na zakończenie zajęć zorganizowana została wystawa wszystkich prac oraz słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Barbara Pankau


Dnia 27 maja, w upalna sobotę, grupa dzieci wraz z rodzicami spotkała się na pikniku rodzinnym zorganizowanym przy współpracy z Radą Sołecką wsi Kawle, aby wspólnie świętować Dzień Dziecka i Dzień Rodziny. Spotkanie miało charakter wspólnej zabawy i konkurencji sportowych. Na zakończenie imprezy każdy mógł upiec sobie kiełbaskę przy ognisku.


tekst i fot. Jadwiga Gliszczyńska


"Ślady Wiary" w Kawlach


   Dnia 09.listopada w Świetlicy Wiejskiej w Kawlach z okazji Dni Kultury Chrześcijańskiej, dzieci tworzyły grę planszową pt. "Ślady Wiary". Pola do gry miały kształt odcisków stóp na których wypisano dobre i złe cechy charakteru. Po wykonaniu rzutu i odliczeniu odpowiedniej ilości ruchów pionkiem, dziecko miało za zadanie opowiedzieć i opisać daną cechę. Gra dostarczyła graczom nowej wiedzy, umiejętności ładnego wypowiadania się oraz pracy w grupie.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst i fot. Świetlica Kawle


„ Szczypta kultury w kręgu natury-płytoteka mojej babci”


   W związku z obchodami Dni Sępólna, w świetlicy wiejskiej w Kawlach 12 sierpnia odbyło si ę spotkanie integracyjne pt: „ Szczypta kultury w kręgu natury-płytoteka mojej babci”. W spotkaniu i wspólnej zabawie brały udział dzieci wraz ze swoimi babciami. Zabawa przy muzyce z lat 60 i 70, dzieci ubrane zgodnie z tamtejszymi trendami oraz zabawy w chłopka, klasy, gumę i skakanki przysporzyła wszystkim wiele radości i pozwoliła choć na chwilkę oderwać się babciom od codziennych obowiązków, a dzieciom pokazała jak bawiły się dzieci w tamtym okresie.


Tekst i fot. Świetlica Wiejska w Kawlach - Jadwiga Gliszczyńska


Warsztaty animacji poklatkowej pt. „Akcja!-Animacja”


   W niedzielę, 3 lipca, pokazem filmu w sali kinowej CKiS w Sępólnie Krajeńskim zakończyły się trzydniowe warsztaty animacji poklatkowej pt. „Akcja!-Animacja” odbywające się w Świetlicy Wiejskiej w Kawlach, zorganizowane z programu Zgłoś swój pomysł „Kulturalny Świetlik” z CKiS w Sępólnie Krajeńskim. Mali autorzy filmu, którzy przybyli na pokaz wraz z rodzinami, najpierw mogli pochwalić się wykonaną scenografią, którą można było obejrzeć przed wejściem do kina. Rodzice, dziadkowie i przybyli goście nie kryli zachwytu nad pracą dzieci. Przed wyświetleniem filmu przygotowanego przez dzieci, widzowie mogli poznać bliżej prowadzącą warsztaty, Monikę Kuczyniecką.
„Wisienką na torcie” był film warsztatowy pt.:” Różne światy”. Na małych autorach zrobił ogromne wrażenie. Podkład muzyczny, narracja dzieci i postacie z plasteliny, które zostały wprawione w ruch, wszystko to sprawiło, że film został przyjęty gorącymi brawami, a jego pokaz na wielkim ekranie dał dzieciom wiele pozytywnych emocji i radości. Na koniec wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowy dyplom.
Wykonanie postaci, scenografii, zdjęć, zajęło nam trzy dni, nauczyło cierpliwości, ale także było wspaniałą zabawą i nauką. Teraz już wszyscy wiemy, że zrobienie filmu animowanego to wiele pracy i mnóstwo czasu.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot.: Barbara Pankau


" AKCJA!-ANIMACJA" - Świetlica Wiejska w Kawlach

   Dnia 29.06.2016 w Świetlicy Wiejskiej w Kawlach rozpoczęły się trzydniowe warsztaty animacji poklatkowej z wykorzystanie plasteliny pt." AKCJA!-ANIMACJA". Zajęcia zorganizowane dzięki programowi Zgłoś swój pomysł- "Kulturalny Świetlik" z Centrum Kultury I Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Uczestnikami warsztatów są dzieci z sołectw Kawle i Wiśniewa. Liczna grupa dzieci z ciekawością, zapałem i wielką wyobraźnią zabrała się do pracy przy tworzeniu kolorowych postaci z plasteliny, postaci, które będą bohaterami wspólnie tworzonego filmu, ze scenariuszem, dźwiękiem i scenografią. Przed nami jeszcze dwa dni pracy z plasteliną, aparatem fotograficznym i komputerem. Zwieńczeniem naszych warsztatów będzie projekcja naszego dzieła w sali kinowej CKiS w niedzielę (03.07.2016) o godzinie 14.00. Zapraszamy mieszkańców Sępólna Krajeńskiego do wspólnego oglądania!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


Dzień Dziecka

Dnia 04.06.2016 w naszej świetlicy obchodziliśmy Dzień Dziecka. Dzieci licznie przybyły i bardzo chętnie uczestniczyły we wspólnej zabawie. Imprezę uświetniło przybycie strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim, którzy pokazali nam jak zachować się w sytuacjach zagrożenia życia. Każde dziecko mogło poćwiczyć na tzw. fantomie. Nie obyło się także bez lania wody z wozu strażackiego, co sprawiło dzieciom wiele radości.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


   Dnia 11.03.2016 roku w Świetlicy Wiejskiej w Kawlach odbył się Dzień Sołtysa, połączony z Dniem Kobiet. Uroczystość przygotowały gospodynie KGW Kawle. Wśród zaproszonych gości znalazły się panie z koła gospodyń sąsiedzkiego sołectwa Wiśniewa. Sołtyski wsi Kawle- pani Magdalena Ludtke oraz Wiśniewy - pani Sylwia Kosińska otrzymały upominki. Całą imprezę uświetnił występ kabaretu z Wiśniewy.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


"Cud Walentego"


   Z okazji Dnia św. Walentego w świetlicy wiejskiej w Kawlach zorganizowano konkurs pt. "Cud Walentego". Nagrodą za przebranie był bilet wstępu na koncert Ryszarda Leoszewskiego z zespołem "Sklep z Ptasimi Piórami".


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


Bal przebierańców


Dnia 23.01.2016 roku w Świetlicy Wiejskiej w Kawlach odbył się bal przebierańców dla dzieci. Uczestnikami imprezy były dzieci w wieku od 1 do 12 lat. Wszystkim dopisywał dobry humor i chęć do zabawy. Dla dzieci zorganizowano konkursy, a także zabawy z udziałem rodziców. Współorganizatorem balu karnawałowego była Rada Sołecka oraz członkinie KGW z Kawli.Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


   W związku z obchodami Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, w świetlicy wiejskiej w Kawlach, w czwartek 05.11.2015r., odbyło się spotkanie pt: " Rodzina na starej fotografii". Gościem specjalnym spotkanie była mieszkanka tej wsi, pani Elżbieta Gregorich. Opowiadała o swoim życiu, wspomnieniach z dzieciństwa, które przypadło w czasie II wojny światowej, rodzinie oraz swoich węgierskich korzeniach. Opowieści te, wzbogacone o stare fotografie były bardzo emocjonujące, a wzruszenie udzielało się nie tylko pani Elżbiecie, ale także uczestnikom spotkania. Na zakończenie, z wyrazami wdzięczności, pani Elżbieta otrzymała laurki od dzieci, które uważnie przysłuchiwały się jej ciekawym opowieściom.
    Jeszcze raz serdecznie dziękujemy pani Elżbiecie, że zgodziła się nas odwiedzić i podzielić się z nami wspomnieniami ze swojego życia.

Materiały: Świetlica Wiejska w Kawlach


Dnia 29 maja 2015 r. przy świetlicy wiejskiej w Kawlach odbyło się spotkanie z okazji DNIA DZIECKA. Były kiełbaski, lody i słodki poczęstunek dla wszystkich! Nie zabrakło oczywiście konkursów i zabaw!


 

Dnia 28 maja 2015 r. w świetlicę wiejską w Kawlach odwiedzili członkowie PZERiI w Sępólnie Krajeńskim. Wszystkim dopisywał dobry humor, były tańce i  śpiewy!


Tekst/Fot. Jadwiga Gliszczyńska


17 lutego z okazji Światowego Dnia Kota w naszej świetlicy zagościły koty.Dzieci przebrane w stroje kotów uczestniczyły w różnych zabawach m.in.picie mleka przez słomkę,łapanie papierowej myszki.Były też piosenki o kocie,a także zabawy ruchowe.Dzieci mogły pochwalic się znajomością bajek w których występują  koty.Na koniec każdy dostał kolorowankę z wizerunkiem kota.


Tekst i fot.: Świetlica Wiejska w Kawlach


BAL PRZEBIERAŃCÓW W KAWLACH!


Dnia 24 stycznia 2015 r. w świetlicy wiejskiej w Kawlach odbył się „bal przebierańców” dla dzieci. W tym dniu świetlica zapełniła się kolorowymi postaciami z bajek i nie tylko.
Do zabawy zachęcał DJ Maciej, a o poczęstunek dla dzieci zadbały mamy oraz panie z KGW.
Zabawie towarzyszyła wesoła atmosfera i karnawałowy nastrój.


Tekst/Fot.: Świetlica Wiejska w Kawlach


 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl