Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

Świetlica Wiejska w Iłowie

,, NA ZIELONYM SZLAKU ”  

 

 


Na straszny humor …straszne pajączki - Iłowo


    Pod wpływem złego humoru i posępnego nastroju postanowiliśmy stworzyć coś w co zapakujemy naszą posępną energię. Z wikliny papierowej i szmatek powstały więc pająki. Ktokolwiek je zobaczy to zaraz zapomina o czymkolwiek. Chyba pomogło, bo w czasie pracy i na jej zakończenie wszystkim powrócił  uśmiech.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst/fot. -  Irena Mierzejewska
Instruktor animacji społecznej Świetlicy Wiejskiej w Iłowie


Etnograficzna mapa Iłowa


    To projekt realizowany w naszej świetlicy przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna ” im. Witolda Dynowskiego w Warszawie.
Dnia 17 października nastąpiło  uroczyste zakończenie tego przedsięwzięcia. Ze względu na obecną sytuację miało ono mały zasięg lokalny, ale i tak mieszkańców było sporo. Panie z pracowni przygotowały wiele atrakcji. Zaprezentowały mapę etnograficzną naszej wsi, był spacer z jej użyciem. Powstała gra memory z obiektami Iłowa, plakietki, magnesy i cudowne pocztówki, które będą w przyszłości reklamować piękno naszej okolicy. Panie przedstawiły dawne i obecne Iłowo, a my wraz z uczestnikami spotkania stworzyliśmy fantazyjną mapę „Iłowo Przyszłości, Iłowo Marzeń”.
    Z całego serca dziękujemy naszym gościom za wspólnie spędzone chwile i uświadomienie mieszkańcom ,że nawet w tak małej miejscowości kryją się niesamowite historie ludzkie  i ciekawe miejsca.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot.: Instruktor Animacji - Irena Mierzejewska


„Iłowska droga tradycji”


    Europejskie Dni Dziedzictwa 2020 w Iłowie odbyły się 12 września pod hasłem „Iłowska droga tradycji- ocalić wieś od zapomnienia”. Dla ogólnego bezpieczeństwa w tym roku postanowiliśmy pokazać naszą dbałość o tradycję na przestrzeni lat w formie wystawy zdjęć naszych dokonań. Na fotografiach przedstawiliśmy także życie i pracę naszych mieszkańców sprzed niemal połowy wieku i jak te same prace i obrzędy kultywujemy do dziś. Przede wszystkim przypomnieliśmy  efekty naszych działań aktorskich ukazujących kulturę ludową i  polskie tradycje.
Oglądający wspominali, śmiali się lub zapadali w chwile refleksji. Babcie tłumaczyły wnukom, mamy dzieciom, a maluchy wyszukiwały znajomych  twarzy. Nie byłoby to możliwe bez pomocy mieszkańców, którzy użyczyli  zdjęć. To dzięki nim wystawa nabrała wielopokoleniowego wymiaru i za to bardzo dziękujemy.  Jeżeli przyszły rok będzie  łaskawszy, to znów kolejne EDD przywitamy humorystycznym przedstawieniem naszych tradycji.
Do zobaczenia za rok w tym samym zdrowiu.


Materiały CkiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Irena Mierzejewska
Fot. - Nina Mierzejewska

Więcej zdjęć  na


Sobótkowe tradycje w Iłowie


Dziś w blasku słońca
Uplotę wianek swój
Na nocne fale rzucę
I wtedy będzie twój.

Do wody skoczyć musisz
Wyłowić kwiatu splot
By zdobyć serce moje
Rozpalić miłość w lot.


To po to panny w noc świętojańską rzucały wianki na wodę … a cóż ,nasze panienki na razie uczyły się je wyplatać i pięknie w nich wyglądać.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. – Irena Mierzejewska


Zapłoną ogniska i radość i śmiech… - Świetlica Wiejska w Iłowie


    Może nie koniecznie w tym roku, ale każdego lata już od zarania dziejów Słowianie tak obchodzą Noc Świętojańską. Dawniej w czasach przedchrześcijańskich nazywanej nocą Kupały lub sobótką. To wyjątkowa noc bo najkrótsza w roku, a przypada  z 23 na 24 czerwca i jest to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Z czasem doszła też legenda o magicznym kwiecie paproci zakwitającym właśnie w tę noc  i spełniającym wszelkie marzenia.
Do naszych czasów dotrwały nieliczne obrzędy, a i te odchodzą niestety w zapomnienie. Jednym  z nich jest wicie wianków przez panny na wydaniu. Musiały być uplecione z  polnych kwiatów, traw, ziół i kłosów zboża. Mocowano na nich świecę i po zmroku puszczano na wodę w nadziei, że zostaną wyłowione przez cichych wielbicieli, wróżąc szybkie zamążpójście - ot taki portal randkowy. Nieodzownym atrybutem były płonące ogniska, taniec i śpiew do białego rana, więc może dlatego w krajach celtyckich i bałkańskich dni te są ustawowo wolne od pracy.
Nam  tego lata pozostaje wybrać się samotnie do lasu i poszukać owego kwiatu paproci, albo z innymi, ale z zachowaniem bezpiecznej odległości.

 

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


Jasełka w Iłowie


    Dnia 6 stycznia tego roku w Świetlicy w Iłowie powróciliśmy do tradycji Jasełek. Dla uświetnienia święta Trzech Króli przygotowaliśmy przedstawienie teatralne troszkę nostalgiczne z nutką humoru.  Oczywiście największym aplauzem przyjęto orszak Królewski w wykonaniu najmłodszych aktorów naszej grupy .Większość ról męskich odgrywały dziewczęta za co także otrzymały wielkie brawa. Jednak licznie zgromadzona publiczność najbardziej doceniła śpiewne na żywo pastorałki i przepiękną  „Kolędę braterską ”od której wziął się pomysł i tytuł jasełek. Było to wydarzenie które zawsze gromadzi największą  liczbę gości i mamy nadzieję że nadal tak będzie. Wszystkim bardzo dziękujemy i do zobaczenia za rok.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - instruktor I. Mierzejewska
Fot. -  Nina Mierzejewska


Pidżamersi w Iłowie!


    W piątek 15 lutego w naszej Świetlicy odbyło się kolejne spotkanie edukacyjno –zabawowe w strojach nocnych czyli PIDŻAMERSI. Ponieważ dzień wcześniej królowały Walentynki więc tematyką zajęć były uczucia i emocje. Dowiedzieliśmy że emocje to coś co rodzi się w naszym sercu, poprzez różne sytuacje i okoliczności, a ich źródłem jest wszystko co nas otacza. Emocje nie są ani dobre ani złe. Nie podlegają ocenie moralnej, zatem każdy ma prawo czuć się szczęśliwy jak i zły. Najważniejsze jest to co robimy z tymi emocjami czy i w jaki sposób pokarzemy nasze emocje innym. Zatem było sporo pantomimy, zabaw i ćwiczeń na okazywanie lub nie, naszego stanu ducha. Na koniec wykonaliśmy emotikon 3D który jest elektroniczną formą przedstawiania uczuć. Dziękuję wszystkim uczestnikom i do zobaczenia za miesiąc.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Fot. -  Patrycja Kuciapska
Tekst - Irena Mierzejewska


Radość tworzenia, trochę sznurka i wnet będzie zając? Kurka?


Oto efekt zajęć artystycznych w naszej świetlicy. W ferworze przygotowań wielkanocnych panie ,młodzież i dzieci znalazły czas na stworzenie dekoracji świątecznych. Nic bardziej nie cieszy niż własnoręcznie przygotowane ozdoby, a jak się okazuje potrzeba niewiele, trochę sznurka , butelka i karton no i oczywiście magiczne dłonie wszystkich uczestników. Tym paniom którym magia gdzieś uleciała dziękujemy za obecność i wsparcie, może następnym razem odnajdą zagubioną wenę.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskie
Tekst/fot. -  Irena Mierzejewska


PIDŻAMERSI z Iłowa


    W piątek 15 lutego w naszej Świetlicy odbyło się kolejne spotkanie edukacyjno –zabawowe w strojach nocnych czyli PIDŻAMERSI. Ponieważ dzień wcześniej królowały Walentynki, więc tematyką zajęć były uczucia i emocje. Dowiedzieliśmy się, że emocje to coś co rodzi się w naszym sercu, poprzez różne sytuacje i okoliczności, a ich źródłem jest wszystko co nas otacza. Emocje nie są ani dobre, ani złe. Nie podlegają ocenie moralnej, zatem każdy ma prawo czuć się szczęśliwy jak i zły. Najważniejsze jest to co robimy z tymi emocjami, czy i w jaki sposób pokarzemy nasze emocje innym. Zatem było sporo pantomimy, zabaw i ćwiczeń na okazywanie lub nie, naszego stanu ducha. Na koniec wykonaliśmy emotikon 3D, który jest elektroniczną formą przedstawiania uczuć. Dziękuję wszystkim uczestnikom i do zobaczenia za miesiąc


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Irena Mierzejewska
Fot. - Patrycja Kuciapska


Ferie zimowe w Iłowie

 

 

   Pierwszą sobotę ferii dzieci i młodzież z Iłowa rozpoczęły bardzo pracowicie . Odwiedzaliśmy każdy dom z tak zwanymi Herodami lub Kolędnikami. W naszej grupie były dwa anioły, pasterz z gwiazdą, pastereczka, diabeł Boruta, śmierć, żyd, osiołek,  marszałek oraz król Herod. Śpiewaliśmy dawne ludowe przyśpiewki oraz odgrywaliśmy scenkę rodzajową. Ku naszej ogromnej radości  każde drzwi  do których zapukaliśmy stawały dla nas otworem. Pomimo ogromnej ilości błota, które towarzyszyło naszej wizycie, przyjmowano nas serdecznie i za to dziękujemy. A tym, którzy nie mieli okazji nas wysłuchać, …zdrowia szczęścia Wam życzymy, byście sobie zdrowi byli, długo i szczęśliwie żyli, na ten Nowy Rok.

 


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst i zdjęcia Irena Mierzejewska


Dzień Kobiet Wiejskich w Iłowie


   „Nie tylko do garów” to tytuł tegorocznego spotkania w Iłowie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Wiejskich. Tym razem nasze Panie  wykazały się odwagą i poczuciem humoru bawiąc się w sesję zdjęciową. Po trudach codziennych obowiązków trochę śmiechu i rozluźnienia-tak należy traktować powstałe portrety. Toteż bardzo dziękuję uczestniczkom za podjęcie zwariowanego wyzwania i obecność, byłyście super! Do zobaczenia za rok.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst : Irena Mierzejewska


„NIEPODLEGŁA DLA WSZYSTKICH”


Dnia 12 września 2018 roku  w naszej małej świetlicy w Iłowie spotkaliśmy się na kolejnej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa
Dla każdego z nas niepodległość znaczy i smakuje inaczej, więc i my do tematu podeszliśmy trochę od  drugiej strony.
Tradycje rolnicze i poszanowanie ziemi są w naszym kraju zakorzenione właściwie od samego początku istnienia państwa. Wszak Polanie to nic innego jak naród którego nazwa pochodzi od pola. Chcąc uczcić 100 letnią rocznicę odzyskania niepodległości, wracaliśmy pamięcią do dawnych lat, by w kontekście rolnictwa i ciężkiej pracy na wsi podkreślić korzenie polskości. Bez względu na zawirowania polityczne, od zarania dziejów to wieś musiała karmić cały naród i choćby nadeszły wichry wojny, zaborów, walki o niepodległość, rolnik musiał nie tylko bronić ziemi ale jeszcze sprawić by dała plon, aby chleba wystarczyło dla niego , dla żołnierza, dla polityka i dla samego Marszałka Piłsudskiego.
Wspominaliśmy dawne lata ciężkiej pracy na wsi. Oglądaliśmy skany zdjęć  dawnego Iłowa i okolic. Podziwialiśmy wcześniej zebrane eksponaty w postaci tary do prania, nożyc do strzyżenia owiec, lamp naftowych, cudnej starej wagi i wiele innych. Retrospekcję przeplataliśmy wspólnym śpiewaniem radosnych  lub  nostalgicznych piosenek ludowych. Będąc  nadal w dożynkowym nastroju, pokusiliśmy się o przybliżenie genezy „zażynek” czy też „wieńca.   Panie Z KGW i młodzież przedstawili humorystyczną scenkę  napisaną specjalnie na tę okazję. A w zadumę wprowadzili nas kolejni wykonawcy  opisujący wyjątkowość ziemi Polskiej oraz czym dla nich jest Niepodległa . Jak powiedział jeden z lektorów cytuję: „to piękne  że każdego ranka mogę tak po prostu i po Polsku powiedzieć, dziękuję Ci za śniadanie mamo”. Dla niego niepodległość smakuje spokojnym Polskim domem, a dla was?


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
tekst -  Irena Mierzejewska
fot. -  Nina Mierzejewska


„Życie to pasja”


    Babskie lato w Iłowie „Życie to pasja” zaowocowało spotkaniem kobiet z przedstawicielkami amazonek ze Stowarzyszenia Orchidea w Sępólnie. Ogromną i miłą niespodzianką była obecność Pana Starosty Sępoleńskiego. Wspólnie bawiliśmy się, poznawaliśmy własne talenty i pasje, które mają dać nam siłę w trudnych chwilach. Do tego celu posłużył nam Test osobowości Dalai Lamy, łańcuch talentów, zabawy i psychozabawy odkrywające nasze ukryte pragnienia i potrzeby. Nie brakowało także szczerych i trudnych rozmów zainicjowanych przez naszych gości. Po wspólnej kawie otrzymaliśmy pamiątki od Stowarzyszenia Orchidea. Na koniec każda pani wykonała mini łapacz snów, który wraz z ciepłymi słowami zabrała ze sobą. Mogę mieć tylko nadzieję, że wszyscy wyszli dowartościowani i naładowani pozytywną energią.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Irena Mierzejewska
Fot. - Nina Mierzejewska


W poszukiwaniu skarbu


   W dniu 10 czerwca w świetlicy w Iłowie odbyła się zabawa terenowa dla dzieci, której motywem przewodnim był magiczny świat bajek i książek. Przez ponad dwie godziny dzieci, ale również rodzice, wykonywali szereg zadań fizycznych , umysłowych oraz manualnych. Biegali, szukali z pomocą postaci bajkowych aby wraz z dwoma piratami dotrzeć do skarbu jakim były książki oraz magiczne zaklęcie odblokowujące dostęp do kuchni.  W tym momencie zaczął się piknik na trawie przygotowany przez Koło Gospodyń oraz Radę Sołecką, a pan Sołtys - Pirat rozdawał lody. Zwieńczeniem wieczoru było ognisko i kiełbaski.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Irena Mierzejewska
Fot. - Joanna Łangowska


Światowy dzień wody w Iłowie


    Z okazji Światowego dnia wody który przypada na dzień 22 marca w świetlicy w Iłowie postanowiliśmy o tym porozmawiać. Do rozmowy kierowanej zaprosiliśmy najmłodszych uczestników zajęć ( czasem starsi coś podpowiadali), potem był filmik edukacyjny oraz przygotowane przez instruktora slajdy ukazujące problem braku wody pitnej w krajach trzeciego świata i nie tylko. Mówiliśmy o zanieczyszczeniach  i ogromnych kosztach  oczyszczania. Dla poparcia słów sami próby oczyszczenia wody z odrobiną oleju, fusami po kawie i płynem do naczyń. Używaliśmy oczywiście dostępnych nam środków i pomimo ogromnej pomysłowości uczestników zamiast oczyścić to jeszcze bardziej ją zabrudziliśmy ( węgiel aktywowany!). To pokazało nam skalę i pracochłonność otrzymania czystej  wody pitnej. Teraz będziemy pamiętać o oszczędzaniu wody . Na zakończenie  zajęć spełniliśmy toast czystą wodą  przelaną przez specjalistyczny filtr, a podczas wykonania ozdobnej kropelki utrwalaliśmy poznane fakty.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Irena Mierzejewska


Dzień kobiet i...Sołtysa


   W sobotę 11 marca w naszej świetlicy gościliśmy Panie, które miały ochotę na wyjście z domu. Celebrowaliśmy Dzień Kobiet.
   Z tej okazji  KGW w Iłowie oraz instruktor i dzieci ze świetlicy zadbały o godną oprawę. Ogromną atrakcją wieczorku była „spodziewana”  niespodzianka czyli tort od rady sołeckiej. Do słodkości dołączyły życzenia  od członka  rady oraz Pana Sołtysa, który występował również w roli honorowego gościa . Z okazji Dnia Sołtysa  Pan Pałubicki otrzymał wiele życzeń oraz „Antydepresant dla Sołtysa” pod postacią poduszki.
   Każda z Pań przyniosła jakieś pyszności więc stół był zastawiony po królewsku. Wspomagani pysznym jadłem, śpiewaliśmy, wspominaliśmy i śmialiśmy się.
Wszystkim obecnym dziękujemy za przybycie, a nieobecnych zapraszamy za rok.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot.: Irena Mierzejewska


Jasełka w Iłowie


Dnia 6 stycznia  z okazji święta Trzech Króli, w świetlicy w Iłowie  wystawiliśmy Jasełka.
Grupa dzieci , młodzieży i dorosłych wcieliła się  nie tylko w biblijne postacie, ale również w zwierzęta będące tutaj tytułowymi rolami w „Wigilijnych tajemnicach zwierząt”. Na spektakl przybyło wielu mieszkańców oraz gości. Tak wypełniona widownia nagrodziła naszych artystów ogromnymi brawami, a Pan sołtys wręczył słodkie podziękowania. Zwieńczeniem wieczoru był taniec śnieżynek w wykonaniu najmłodszych dziewczynek.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc w realizacji naszego zamierzenia i zapraszamy za rok .
W przedstawieniu udział wzięli:
Julia i Patrycja Kuciapskie, Agata i Wojciech Betańscy, Dominika, Magdalena i Błażej Grabowscy, Fabian i Kacper Tomsa, Julia Lacke, Julia Stryszyk, Zuzanna Sieg, Piotr Łangowski oraz dorosła młodzież: Katarzyna Piątek, Agnieszka Szweda, Aleksandra i Bartosz Pałubiccy.

Materiały CKiS w Sepólnie Krajeńskim
Tekst: Irena Mierzejewska
Foto: Nina Mierzejewska


Dzień Anioła w Iłowie


   Co roku w drugą niedzielę grudnia przypada „”Dzień palenia świec dla aniołków”, a więc i my chcieliśmy go uczcić. Dzieci pod okiem instruktora i z pomocą jednej z mam oraz dorosłej młodzieży wykonały „wieczne świece” wykorzystując materiały z recyclingu. Najatrakcyjniejsze okazało się ozdabianie prac brokatem, był on wszędzie, na naszych dziełach i na nas. Zajęcia odbywały się w sobotę, a odpalenie świeczek miało nastąpić następnego dnia wyłącznie pod opieką rodziców. Ciekawe jakie prośby i podziękowania popłynęły wraz z płomykiem? Lecz to wiedzą same dzieci.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst:I. Mierzejewska
Zdjęcia N. Mierzejewska


Jesienne „rękoczyny” w Iłowie

Od września do października atmosfera w naszej świetlicy robiła się coraz bardziej ospała - jesień wkradała się w codzienność.
Nie chcąc popaść w odrętwienie robiliśmy korale ze starych gazet, a także medaliony  (misie) z podartych jeansów. Przy pomocy zwykłych zakrętek namalowaliśmy małe dzieła, a na odstraszenie deszczu i chłodu stworzyliśmy dyniowe straszki. Ostatecznie odświeżyliśmy też stare zapasy gliny i oddaliśmy się z pasją lepieniu.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot.: Irena Mierzejewska


„Światło nad ciemnością”


Dnia 12 listopada w świetlicy w Iłowie odbyło się kameralne spotkanie poświęcone codziennej walce światła i ciemności czyli jak określiły dzieci „dobra i zła”.
Wszyscy zebrani mieli okazję poczuć jak to jest błądzić w ciemności. Uświadomiliśmy sobie jak bardzo potrzebne są w życiu drogowskazy i jak bardzo każdy z nas chce czuć się bezpiecznie – a to wszystko podczas zabaw i dzięki rozmowie kierowanej.
Podsumowanie nastąpiło podczas lirycznego teatru cieni, gdzie dzieci i młodzież ukazały drogę człowieka ku Bogu i drodze światła. Tekst narracji przy akompaniamencie muzyki relaksacyjnej napisała i odczytała instruktorka .
W scenkach wystąpili:
Patrycja i Julia Kuciapskie,  Julia Stryszyk, Julia Lacke, Kacper i Fabian Tomsa, Wojciech Betański.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst I. Mierzejewska
Foto N. Mierzejewska


Europejskie Dni Dziedzictwa czyli Chrzest Polski w Iłowie!


   W tym roku dnia 18 września, dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza, dzieci i młodzież ustawiły w Iłowskim kościele wystawę przywiezioną  z CKiS pod tytułem „Kronikarze piszą Chrzest Polski”! Młodzi aktorzy ze świetlicy wiejskiej  wystawili również scenkę ukazującą wizję Chrztu oraz jego genezę. Scenariusz powstał na podstawie podań historycznych. Napisany został przez instruktor Irenę Mierzejewską. W przedstawieniu udział wzięli: Patrycja Kuciapska, Wojciech Betański, Błażej Grabowski, Kacer i Fabian Tomsa oraz w roli narratora wystąpiła Nikol Grabowska. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.

Tekst/foto: Irena Mierzejewska


Iłowskie bajduły


   Dnia 3 września 2016 roku przy świetlicy w Iłowie miało miejsce zakończenie projektu  „Iłowskie bajduły” realizowanego dzięki programowi CKiS „Kulturalny świetlik”. Projekt został ukończony dzięki wspólnej pracy Rady Sołeckiej, mieszkańców i animatora naszej świetlicy.
W sobotnie popołudnie odbył się niecodzienny spektakl przedstawiający na wesoło i z przymrużeniem oka historię Iłowa. W przedstawieniu brało udział 23 mieszkańców w przedziale wiekowym 12-70+. Aktorzy zanim wyszli na scenę wykonali samodzielnie rekwizyty i scenografię, a także uczestniczyli w pozostałych elementach projektu.
Występ zgromadził liczne grono obywateli naszej małej miejscowości oraz zaproszonych gości z Urzędu Gminy, Powiatu oraz CKiS. Mamy nadzieję, że nasze poczynania spodobały się, gdyż nagrodzono je gromkimi brawami.
Na poniższych zdjęciach występują następujące osoby:
Seniorki- T. Staniewska, J. Białczyk, M. Stryszyk, A. Betańska, K. Artkowska
Diabeł- K. Pałubicka
Duch Iłowa-B. Pałubicki
Ludzie pierwotni (mezolit)- W. Betański, B. Grabowski, K. Tomsa, F. Tomsa
Żyd, autor scenariusza - Irena Mierzejewska
Córki Żyda – N. Grabowska, M. Drobczyńska
Córka Żyda oraz sztrajbel (zarządca)-A. Pałubicka
Córka Żyda oraz diabełek- A. Szweda
Książę- B. Szweda
Leśniczy-A. Tomsa
Sołtys- B. Grabowska
Hrabia-J. Szweda
Ekonom - B.Sikora
Dziedzic Wilkens- M. Betańska
Prowadząca i efekty specjalne-K.Piątek


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

 


 „Iłowskie Bajduły”...


... to przede wszystkim historyczna podróż w czasie i połączenie tego, co było z tym, co jest. Opierając się na „Dziejach Sępólna Krajeńskiego” drążyliśmy i przeszukiwaliśmy wszystkie informacje mogące przybliżyć nam obraz dawnego Iłowa.  W ramach podróży w czasie spotkaliśmy się z najstarszymi mieszkańcami Iłowa. Nasze zaproszenia przyjęli pani Apolonia i pan Hilary. Oboje uraczyli nas cudownymi opowieściami o przeszłości, dzieciństwie i kolejnych latach życia w naszej miejscowości. Udało się obudzić w naszej wyobraźni świat miniony. Z zachwytem wsłuchiwaliśmy się w opowieści o dziedzicu Iłowskiego pałacu, o czasach wojennych i tych niby współczesnych, a jednak tak dalekich dla najmłodszych beneficjentów naszej świetlicy. Nie zabrakło humoru, opowieści o tym jak niegrzeczni bywali dzisiejsi stateczni seniorzy, były i wyczekiwane przez wszystkich legendarne straszydła i duchy związane ściśle z iłowskim pałacem. Spotkania te zainspirowały nas tak bardzo, że jeszcze długo będziemy je wspominać, a nasi goście stali się dla nas utożsamieniem Iłowa i w pewnym sensie bohaterami. Dziękujemy!!!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot.: Świetlica Wiejska w Iłowie


 Częścią realizowanego projektu jest oczywiście przygotowanie dekoracji do wieńczącego projekt przedstawienia. Nieodłącznym elementem kojarzącym się z wiejskim klimatem są kwiaty. Zajęcia „Kwiaty z papieru” pozwoliły na przypomnienie sobie dawnych sposobów zdobienia wnętrz wiejskich domostw, a dzięki lekcjom pani instruktor na ich unowocześnienie. Jak się okazało panie z Iłowa mają magiczne ręce, które wyczarowały cudowne kwiaty. Zajęcia tak się spodobały i wzbudziły takie zaangażowanie, że będą kontynuowane cyklicznie również po zakończeniu projektu. Zachęcamy do udziału w tych zajęciach.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot.: Świetlica Wiejska w Iłowie


 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl