Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

Archiwum aktualności 2020 [8]

 

 

 


Kino w październiku – bilety już w sprzedaży!


    Zapraszamy Państwa na kolejne seanse kinowe z Zakrzywieniem Czasoprzestrzeni. Już 9 października wyświetlimy dla Was trzy kolejne filmowe nowości. Szczegóły dotyczące filmów i godzin seansów podajemy poniżej. Bilety dostępne są już w przedsprzedaży na stronie http://zakrzywienieczasoprzestrzeni.pl/bilety/, biletyna.pl oraz ckissepolno.com.pl. Jednocześnie informujemy, że Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim NIE DYSTRYBUUJE BILETÓW NA SEANSE KINOWE, prosimy o zakup biletów on-line jest to w tym wypadku jedyna możliwa forma zakupu biletów, zakup biletów w kasie kina nie będzie możliwy. A oto jak prezentuje się szczegółowy repertuar:


„Tarapaty 2”
godz: 16:00
Bilety w cenie: 20 zł, 16 zł (ulgowy)

Kup bilet online!


Opis: Kiedy z Muzeum Narodowego w Poznaniu znika perła kolekcji – „Plaża w Pourville” Claude’a Moneta, a o kradzież zostaje fałszywie oskarżona ciotka Julki – dzieci muszą odnaleźć obraz i odkryć tożsamość prawdziwego złodzieja. Zgrany duet rozpoczyna śledztwo, ale na horyzoncie pojawia się Felka, zwariowana 12-latka, a razem z nią kłopoty. Opowieść o zazdrości i zaufaniu przeplata się z rozwiązywaniem zagadki kryminalnej.

„Jak zostać gwiazdą”
godz: 18:00
Bilety w cenie: 20 zł, 16 zł (ulgowy)

Kup bilet online!


Opis: Kontrowersyjny program telewizyjny „Music Race” poszukuje muzycznych talentów na terenie całej Polski. O tym, przed kim otworzą się wszystkie drzwi, a komu na głowie wyląduje kubeł zimnej wody, zdecyduje wyjątkowe jury: niegdyś popularny piosenkarz Olo, królowa social mediów Ewa i grająca samą siebie pierwsza dama polskiego jazzu – Urszula Dudziak. Na castingu, który odbywa się w rodzinnej miejscowości Ola, dochodzi do awantury. Doprowadza do niej Ostra – zbuntowana nastolatka, oburzona arogancją jurora, który lekceważąco zachowuje się wobec matki dziewczyny. Skandal jest na rękę producentowi, który decyduje o zakwalifikowaniu Ostrej do dalszego etapu show. Wkrótce okaże się, że oprócz wybuchowego temperamentu, dziewczyna dysponuje także niesamowitym głosem. Sukces ma jednak swoją cenę, a popularność nie jest tak przyjemna, jak może się wydawać.

„25 lat niewinności”
godz: 20:30
Bilety w cenie: 20 zł, 16 zł (ulgowy)

Kup bilet online!


Opis: Tomasz Komenda miał 23 lata, kiedy jego normalne życie zostało brutalnie przerwane. Z dnia na dzień został zatrzymany, wtrącony do więzienia i oskarżony o morderstwo. Kolejne ekspertyzy potwierdziły jego udział w zbrodni, a wszelkie dowody działały na jego niekorzyść. Przez blisko dwie dekady uwięzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. W końcu, po 18 latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego.ZAPRASZAMY!
09.10.2020
Bilety do kupienia wyłącznie na stronach:
http://zakrzywienieczasoprzestrzeni.pl/bilety/, www.ckissepolno.com.pl, www.biletyna.pl


Nie będzie zlotu food trucków w Sępólnie!


    W związku z bardzo dynamicznym wzrostem liczby zachorowań i wzrostem zagrożenia epidemicznego w gminie Sępólno Krajeńskie oraz województwie kujawsko-pomorskim, I Festiwal Food Trucków w Sępólnie Krajeńskim odbędzie się w innym terminie.Fotonotatnik z Krajny – przyjdź i zobacz!


    Grzegorz Tomasik fotografią zajmuje się od lat, o tym że „zna się na rzeczy” świadczą liczne nagrody i wyróżnienia, jak choćby to z roku 2004 przyznane przez Marka Belkę za reportaż „Sposób na szarość”. Od tamtej pory Pan Grzegorz koncentruje się głównie na fotografowaniu przyrody, a jako miejsca szczególnie wdzięczne obiektywowi uznaje między innymi okolice Wiśniewki i Lutówka. Czy rozpoznacie miejsca z „Notatnika krajeńskiego fotografa”? Będziecie mieli Państwo przekonać się o tym osobiście już 14 września w godzinach 11:00-15:00, udając się na promenadę prowadzącą do plaży miejskiej, gdzie wyeksponowane zostaną prace autorstwa Pana Grzegorza. Wystawę będzie można obejrzeć również w dniach 15-18 września w godzinach 10:00-16:00 w Centrum Kultury i Sztuki, a ponadto online na stronie www.ckissepolno.com.pl oraz na naszym profilu na facebooku. Wybór sposobu zapoznania się z tymi pięknymi fotografiami pozostawiamy Państwu, tym niemniej – serdecznie zapraszamy!


Europejskie Dni Dziedzictwa 2020 – czas, start!


    Przed nami kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, która zainaugurowana zostanie już w najbliższy poniedziałek (11.09) i potrwa aż do 20 września. W tym roku cykl wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbywać będzie się pod hasłem „Moja droga” i w trakcie jego trwania skupiać będziemy się na różnych symbolicznych i metaforycznych aspektach drogi, ścieżki czy wędrówki jej śladami. Nie zabraknie refleksji, wspomnień, wędrówek historycznych, podróży z muzyką i chwil zatrzymanych na fotografiach. Wydarzenia tradycyjnie odbywać będą się na terenie całej gminy Sępólno Krajeńskie, szczegółowy harmonogram przedstawia poniższy plakat, po więcej informacji zapraszamy na stronę www.ckissepolno.com.pl


 


,,Tylko nie martw się przez cały dzień.
Wyznacz sobie na to godzinę, a potem ciesz się
życiem "
J.Kaczkowski

Projekt ZATRZYMANI W DRODZE powstał na podstawie autentycznych zapisów z okresu kwarantanny społecznej, mającej ścisły związek z pojawieniem się w naszym kraju pandemii wirusa COVID-19.
Listy jakie wykorzystano podczas realizacji wydarzenia wiernie odtwarzają myśli oraz stan emocjonalny podmiotu lirycznego.
Warto też dodać, że nie zostały one w jakikolwiek sposób zmienione na potrzeby scenariusza.
Minimalizm środków wyrazu z jakim mamy do czynienia w projekcie jest świadomym zabiegiem, służącym wiernemu odtworzeniu historycznych wydarzeń wiosny 2020.
Serdecznie zapraszamy Państwa do sentymentalnej podróży w czasie, powrotu do chwil, które niewątpliwie pozostawiły trwały ślad także w Państwa pamięci.
Z artystycznym pozdrowieniem...
Twórcy projektu ZATRZYMANI W DRODZE


Tekst Ewa Quiring-Korczak

 Kino wraca, rezerwuj bilety!


    Z wielką przyjemnością informujemy Państwa, że po długiej przerwie wznawiamy seanse kinowe z Zakrzywieniem Czasoprzestrzeni. Już 11 września zaprosimy Państwa na trzy filmy, zgodnie z naszą niepisaną tradycją repertuar uwzględnia wszystkie grupy wiekowe, każdy znajdzie coś dla siebie. Szczegóły podajemy poniżej. Bilety dostępne są już w przedsprzedaży na stronie http://zakrzywienieczasoprzestrzeni.pl/bilety/, biletyna.pl oraz ckissepolno.com.pl. Jednocześnie informujemy, że Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim NIE DYSTRYBUUJE BILETÓW NA SEANSE KINOWE, prosimy o zakup biletów on-line jest to w tym wypadku jedyna możliwa forma zakupu biletów, zakup biletów w kasie kina nie będzie możliwy. A oto jak prezentuje się szczegółowy repertuar:


„O czym marzą zwierzęta”
godz: 16:00
Bilety w cenie: 20 zł, 16 zł (ulgowy), 14 zł (grupowy)

Kup bilet online!


Opis: W odległym zakątku Ziemi, z dala od oczu ciekawskich ludzi, leży Sanktuarium. To miejsce, gdzie zagrożone gatunki zwierząt znajdują schronienie, a źródłem szczęścia i dobrobytu jest magiczne drzewo, które spełnia życzenia. W krainie tej mieszka mała oposica Klara, której największym marzeniem jest zobaczyć śnieg, lepić bałwany i rzucać się śnieżkami z przyjaciółmi. Kiedy nadchodzi dzień, w którym mieszkańcy Sanktuarium zbierają się pod konarami magicznego drzewa, Klara zrywa ostatni liść i wypowiada na głos swe mroźne pragnienie. Niestety w efekcie niefortunnej zachcianki cała sekretna kraina zostaje zamrożona. Teraz Klara, wraz z siostrą Paulą i mądrym jaszczurem Yarrą, musi wyruszyć na długą i pełną niebezpieczeństw wędrówkę, aby przywrócić dawny blask Sanktuarium. Czasu jest jednak niewiele, bowiem mieszkańcom krainy grozi wyginięcie, a nad światem zwierząt gromadzą się niepokojące ciemne chmury.

„Scooby-doo!”

godz: 18:00
Bilety w cenie: 20 zł, 16 zł (ulgowy), 14 zł (grupowy)

Kup bilet online!


Opis: W pierwszej kinowej animacji ze Scooby-Doo w roli głównej poznamy nowe wątki, dotyczące pochodzenia uroczego psiaka. Zobaczymy też najbardziej zawiłe śledztwo w historii Tajemniczej Spółki. "Scooby-Doo!" pokazuje początki wieloletniej przyjaźni Scooby’ego i Kudłatego. Dowiemy się, jak wspólnie z Fredem, Velmą i Daphne założyli oni słynną Tajemniczą Spółkę. Teraz, po setkach śledztw i przygód, Scooby i jego gang stają w obliczu największego i najtrudniejszego wyzwania. Ktoś chce uwolnić psa z zaświatów, Cerbera. Młodzi detektywi starają się powstrzymać globalną "apsokalipsę". Jednocześnie odkrywają sekrety z przeszłości Scooby’ego i poznają jego przeznaczenie – wspanialsze, niż ktokolwiek sobie wyobrażał.

„Pętla”
godz: 20:15
Bilety w cenie: 20 zł, 16 zł (ulgowy), 14 zł (grupowy)

Kup bilet online!


Opis: Pozorny zbieg okoliczności łączy losy policjanta Daniela oraz dwóch braci bliźniaków z Ukrainy. Dzięki informacjom uzyskanym od Żeni i Alexa oraz ich kontaktom z lokalnym półświatkiem, młody stróż prawa szybko awansuje i zostaje oficerem Centralnego Biura Śledczego. Wkrótce pod płaszczykiem działań policyjnych przejmuje kontrolę nad znanym domem publicznym i zaczyna eliminować konkurencję sutenerów na Podkarpaciu. Z czasem zyskując coraz większe wpływy i tocząc przewrotną grę z gangsterami i własnymi przełożonymi, tworzy ekskluzywne miejsce, gdzie z gwarancją pełnej dyskrecji można uprawiać seks z dziewczynami z „górnej półki". W rzeczywistości jednak we wszystkich pokojach zamontowane zostają ukryte kamery, a Daniel i bliźniacy zbierają kompromitujące materiały na bywalców lokalu – prominentnych polityków, duchownych i przedstawicieli show-biznesu, by ich szantażować. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by oficer CBŚP z łowcy zamienił się w zwierzynę, której głowy pragną zarówno polskie służby specjalne, jak i rosyjski wywiad.


ZAPRASZAMY!
11.09.2020
Bilety do kupienia wyłącznie na stronach:
http://zakrzywienieczasoprzestrzeni.pl/bilety/, www.ckissepolno.com.pl, www.biletyna.pl


KULTURA NA KÓŁKACH


    Centrum Kultury i Sztuki w Sępolnie Krajeńskim wraz z Satelitami Kultury zapraszają mieszkańców wsi na spotkania w ramach akcji KULTURA NA KÓŁKACH. Tematyką pierwszej części będzie MOJE MAŁE HOLLYWOOD, czyli bliższe poznanie zagadnień związanych ze światowym kinem. Natomiast w drugiej części W ŚWIECIE MAGII przybliżymy niezwykły świat magii, w którym odkryjemy tajemnice iluzji. Akcja KULTURA NA KOŁKACH ma za zadanie zaktywizowanie społeczności wiejskiej do uczestnictwa w rożnego rodzaju wydarzeniach związanych z szeroko pojęta kulturą.
 


Emilia Pawłowska – „W Weronie”
Koncert on-line z sali widowiskowej CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Fot. Justyna Szczotka

Szanowni Państwo, zapraszamy Państwa do obejrzenia i wysłuchania koncertu Emilii Pawłowskiej i towarzyszących jej muzyków, których występ zarejestrowaliśmy w – wciąż- pustej sali widowiskowej naszego Centrum Kultury i Sztuki. Mamy nadzieję, że zapełnicie ją Państwo wirtualnie podczas internetowej premiery, która będzie miała miejsce 11 czserwca. Emilia wraz z zespołem zaprezentowała się nam w artystycznym programie „W Weronie”. Jak sama o nim mówi: „to zbiór wybranych piosenek ze słowami Marka Sochackiego do muzyki Roberta Wiórkiewicza, Jerzego Dziedziczaka i samego autora tekstów.  Marek Sochacki to zasłużony działacz kultury, znany i ceniony nie tylko w Sandomierzu. Śpiewał, pisał teksty piosenek, komponował, pisał sztuki teatralne a także uczył dzieci i młodzież. Szczególnie bliska mu była piosenka autorska z „krainy łagodności”, z niebanalnym, refleksyjnym tekstem. Jest autorem ponad 700 piosenek. Jako artysta z nurtu poezji śpiewanej i piosenki autorskiej występował na festiwalach i przeglądach w całym kraju odnosząc sukcesy.  Po raz ostatni wystąpił na scenie w lipcu 2012 r. na Festiwalu „Dookoła Wody” wraz ze swoimi wychowankami. Zmarł 29.08.2012 r. w  wieku 56 lat.”

W programie wystąpią:

Emilia Pawłowska – śpiew
Piotr Dąbrowski  –  fortepian
Natan Kosętka  -  skrzypce
ZAPRASZAMY!
PREMIERA: 11.06.2020 r.
godz. 18:00
koncert online – transmisja transmisja na profilu facebook Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, kanele YouTube CKiS oraz profilach w mediach społecznościowych
www.gmina-sepolno.pl, www.krajna.tv, www.kanal10


Wracamy małymi kroczkami... - ARTIK Wałdowo


    Czerwiec to niewątpliwie trudny i wyjątkowy czas...czas powrotu do życia pracowni ARTiK. Wracamy powoli, bez pośpiechu, w ograniczonej frekwencji oraz z zachowaniem środków ostrożności wynikających z troski o nasze zdrowie. Minione tygodnie spędziliśmy przede wszystkim na kreatywnej zabawie, rozmowach i wszechobecnej radości z czasu spędzonego wspólnie.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/zdjęcia - Aldona Heydebreck


Wakacyjna przygoda z kulturą i sztuką na wesoło już za nami.


    Jej tematem przewodnim była postać Pana Hilarego z wiersza Juliana Tuwima a zaplanowane działania z różnorodnych dziedzin sztuki, nacechowane były szczególną uważnością na dziecięcą wyobraźnię oraz siłę twórczą.
Podczas spotkań w ramach wakacyjnego projektu ,,HILARY- RÓŻOWE LATO I CO WY NA TO" dzieci miały okazję współtworzyć videoclip ,,HILARY I SPÓŁKA", uczestnicząc w nagraniach studyjnych niczym wytrawni muzycy.
Tworząc plan filmowy teledysku, młodzi artyści samodzielnie pilotowali działania promujące wydarzenie, skrupulatnie dbając o każdy najmniejszy szczegół scenariusza.
Były wywiady, plakaty reklamowe a także warsztat twórczy z dziedziny tańca, gry aktorskiej, recytacji oraz śpiewu.
Nie zabrakło również twórczości manualnej, niezbędnej w zakresie reklamy jak i wykonania rekwizytów scenicznych.
Uczestnicy wakacyjnych spotkań z Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, stali się również honorowymi włodarzami powstałej przy instytucji, barwnej ulicy BAMBINO.
Pełni optymizmu oraz pozytywnej energii, chcemy wierzyć, że zapoczątkowana przez nas wraz z nadejściem wakacji atmosfera dobrej zabawy, pozostanie z uczestnikami naszego projektu na długo, wywołując wyłącznie pozytywne wspomnienie twórczej beztroski.
Z artystycznym pozdrowieniem ...Animatorzy


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst; Ewa Quiring-Korczak

Więcej zdjęć  na   oraz w Galerii 2020 r.


,,Przy ulicy BAMBINO"


    „Przy ulicy BAMBINO” to propozycja dla wszystkich milusińskich, którzy zechcą uchylić rąbka tajemnicy i opowiedzieć o swoich najskrytszych, dziecięcych marzeniach w formie barwnego rysunku.
Pomyśleliśmy, że okres wakacji to najlepszy moment aby najmłodsi mieszkańcy naszego miasta, a także przybyli do niego mali goście, poczuli się równie ważni, a nawet ważniejsi od nas dorosłych.
Podążając za myślą, że niczym nieskrępowana dziecięca wyobraźnia jest najlepszym antidotum na szarość dnia codziennego, jednogłośnie postanowiliśmy ulicę BAMBINO mieszczącą się w okolicy Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, oddać na czas wakacji we władanie dzieciom.
Naszym cichym marzeniem jest, aby stworzona przez nas ulica w BAMBINOWYM kolorze, stała się najbarwniejszym oraz najczęściej odwiedzanym miejscem na wakacyjnej mapie Sępólna.
„Chodź pomaluj nasz świat”, to zaproszenie adresowane do wszystkich dzieci, które zechcą za pomocą kolorowej kredy i wyobraźni, być współtwórcami naszego projektu, a przede wszystkim honorowymi przedstawicielami BAMBINOWEJ ulicy.
Już w najbliższy piątek o godzinie 10:00, każdy kto nie utracił bezcennej radości dziecka, może pozostawić swój ślad w postaci rysunku na jedynej w swoim rodzaju, barwnej ulicy naszego miasta.
Począwszy od piątku 3 lipca 2020 roku, w godzinach od 9:00 do 15:00 każdego dnia wyłączając sobotę oraz niedzielę, zapraszamy chętne do udziału w projekcie dzieci.
Udostępniamy małym twórcom zarówno kredę jak i bezcenny skrawek ulicy, która mamy nadzieję już wkrótce rozbłyśnie niepowtarzalną paletą barw.

 

Tekst; Ewa Quiring-Korczak


ARTiK z Lutowa wznawia zajęcia z dziećmi


    Po długiej przerwie spowodowanej pandemią ARTiK w Lutowie znowu tętni życiem. Zgodnie z wymogami zajęcia odbywają się w małych grupach zachowując bezpieczne odległości, odpowiednią dezynfekcję, a także przestrzegając zasady sanitarne. Maluchy z wielka radością przestąpiły próg ARTiK'a. Ominęło nas dużo wydarzeń, uroczystości i zajęć. Mimo to byliśmy cały czas w kontakcie i pracowaliśmy zdalnie. Dziękuję rodzicom z całego serca, że byli tacy aktywni.
    Maj i czerwiec to piękne miesiące nie tylko ze względu na pogodę, ale także na święta rodzinne, które w nich przypadają. Niestety nie mogliśmy wspólnie tworzyć laurek na dzień Matki, nie było nam tez dane bawić się razem w Dniu Dziecka. Maluchy i ich mamy nie zawiodły i pochwaliły się za pomocą zdjęć jakie dostały prezenty od swoich Pociech. Z kolei dzieci pokazały co otrzymały w dniu ich święta.
    Z okazji Dnia Ojca mieliśmy już możliwość wspólnie w ARTiK'u zrobić laurki dla tatusiów, w ten sposób powstały kartki-samochody.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Barbara Czarnotta ARTiK Lutowo


Sobótkowe tradycje w Iłowie


Dziś w blasku słońca
Uplotę wianek swój
Na nocne fale rzucę
I wtedy będzie twój.

Do wody skoczyć musisz
Wyłowić kwiatu splot
By zdobyć serce moje
Rozpalić miłość w lot.

 


To po to panny w noc świętojańską rzucały wianki na wodę … a cóż ,nasze panienki na razie uczyły się je wyplatać i pięknie w nich wyglądać.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. – Irena Mierzejewska


Odnowiony WOK w Lutowie znowu działa!


    Niedawno pisaliśmy o trwających w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie pracach remontowych, dziś z wypiętą piersią ogłaszamy: remont dobiegł końca, WOK w Lutowie, ARTiK i świetlica wiejska lśnią nowością! Odnowione zostały wszystkie najważniejsze pomieszczenia lutowskiego ośrodka kultury. Co jednak najważniejsze, po długiej przerwie w WOK’u ponownie słychać radosne okrzyki i głośny śmiech dzieci. W  poremontowych warunkach przedszkolaki wróciły do zabawy, a wspólne harce po niemal trzymiesięcznym okresie rozłąki to rzecz niebywała. Dzieci wyraźnie stęskniły się za swoimi kolegami i koleżankami, niełatwo więc było zmotywować je do twórczej pracy. Jednak z uwagi na wyjątkowe święto jakim jest Dzień Ojca, przedszkolaki ostatecznie odstawiły na miejsce zabawki i przystąpiły do tworzenia laurek. Po sumiennym wykonaniu zadania można było ponownie oddać się beztroskiej, acz nade wszystko bezpiecznej, zabawie. Odnowione wnętrza tchnęły nową energię zarówno w instruktorów, jak i dzieci – wszyscy cieszymy się, że możemy w końcu się spotkać!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick


LETNIE POGOTOWIE KULTURALNE


    Z radością dzielimy się z Państwem fotorelacją z wydarzenia nawiązującego do prastarej tradycji słowiańskiej, jakie miało miejsce w sercu naszego miasta w dniu 23.06.2020 roku.
Odnosząc się do symboliki Nocy Świętojańskiej zamierzaliśmy zasygnalizować mieszkańcom Sępólna, jak istotny w obszarze naszego działania jest aspekt kultywowania tradycji, a także przywołać sentymentalne wspomnienie organizowanych nie tak dawno przez naszą instytucję wydarzeń.
Pełni optymizmu, z ogromną radością dziękujemy za niezwykle serdeczne przyjęcie naszego projektu.
Bądźcie Państwo z nami, pozostając niezmiennie najistotniejszą dla nas motywacją w procesie twórczym.

 


Z artystycznym pozdrowieniem:
Koordynatorzy wydarzenia

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Ewa Quiring-Korczak
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na   oraz w Galerii 2020 r.

 


Lutowo zaprosiło lato na Krajnę


    Powitanie lata w tym roku miało, ze względu na okoliczności, nieco skromniejszy wymiar. Tym niemniej mamy nadzieję, że będzie ono na tyle wyrozumiałe żeby pozostać z nami jak najdłużej, bo przywitaliśmy je szczerze i serdecznie. Słoneczna pogoda kusiła zza okien, dlatego – przy zachowaniu wszelkich ostrożności – młodzież z Lutowa postanowiła w pełni wykorzystać piękne okoliczności przyrody podczas okolicznościowej sesji fotograficznej. Okolicznościowej, bo przypadającej na czas przesilenia letniego, zwany powszechnie Nocą Świętojańską. Stąd stosowne, stylizowane na słowiańskie, stroje i niestylizowana, naturalna słowiańska przyroda. W powietrzu czuć aromat polnych kwiatów, twarze różowieją od słonecznych promieni. Lato przyszło, odpowiedziało na nasze zaproszenie. Wierzymy, że rozgości się u nas i spędzimy wspólnie wiele długich, upalnych dni. No, bo wypada choćby z grzeczności, przecież jako pierwsi wyszliśmy mu na przywitanie!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Małgorzata Senska


Wspomnienie Nocy Świętojańskiej


   Wigilia św. Jana - święto obchodzone w nocy z 23/24 czerwca w wigilię św. Jana Chrzciciela, będące próbą zasymilowania przez katolicyzm pogańskich obchodów. Kościół, nie mogąc wykorzenić z obyczajowości ludowej obchodów pogańskiej Sobótki, podjął próbę połączenia święta z obrzędowością chrześcijańską. Noc Świętojańska to stare słowiańskie święto związane z letnim przesileniem, najdłuższym dniem w roku, powitaniem lata. Było świętem jedności, połączenia ognia i wody, słońca i księżyca, mężczyzny i kobiety, urodzaju i płodności, miłości i radości, pełnym czaru i wróżb. W tym dniu dokonywano oczyszczenia, skacząc przez ognisko i dokonując obrzędu kąpieli. Nie obowiązywały surowe zakazy obyczajowe, młodzi mogli bezkarnie oddalić się od zgromadzenia w poszukiwaniu kwiatu paproci. Tańczono, śpiewano nieprzyzwoite pieśni, oddawano się zalotom - to wszystko do białego rana.

 

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. -  Mirosława Wójcik


Zapłoną ogniska i radość i śmiech… - Świetlica Wiejska w Iłowie


    Może nie koniecznie w tym roku, ale każdego lata już od zarania dziejów Słowianie tak obchodzą Noc Świętojańską. Dawniej w czasach przedchrześcijańskich nazywanej nocą Kupały lub sobótką. To wyjątkowa noc bo najkrótsza w roku, a przypada  z 23 na 24 czerwca i jest to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Z czasem doszła też legenda o magicznym kwiecie paproci zakwitającym właśnie w tę noc  i spełniającym wszelkie marzenia.
Do naszych czasów dotrwały nieliczne obrzędy, a i te odchodzą niestety w zapomnienie. Jednym  z nich jest wicie wianków przez panny na wydaniu. Musiały być uplecione z  polnych kwiatów, traw, ziół i kłosów zboża. Mocowano na nich świecę i po zmroku puszczano na wodę w nadziei, że zostaną wyłowione przez cichych wielbicieli, wróżąc szybkie zamążpójście - ot taki portal randkowy. Nieodzownym atrybutem były płonące ogniska, taniec i śpiew do białego rana, więc może dlatego w krajach celtyckich i bałkańskich dni te są ustawowo wolne od pracy.
Nam  tego lata pozostaje wybrać się samotnie do lasu i poszukać owego kwiatu paproci, albo z innymi, ale z zachowaniem bezpiecznej odległości.

 

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


LITERACKIE A B C...


    Warsztaty literackie stanowiące nagrodę dla laureatów koordynowanego przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim Konkursu NADZIEJA PRZEZ OKNO są już za nami.
Projekt adresowany był do młodzieży jak i osób dorosłych, które w dowolnej formie literackiej zechciały podzielić się przemyśleniami dotyczącymi trudnego okresu pandemii wirusa COVID-19.
Podczas wydarzenia, 19 czerwca 2020 roku mieliśmy zaszczyt gościć zarówno laureatów Konkursu jak i poetkę, dziennikarkę, animatorkę kultury oraz stypendystkę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Panią Marię Duszkę.
Ze względu na niezwykle wysoki poziom wyróżnionych w Konkursie wierszy oraz opowiadań, wyżej wspomniana założycielka KOŁA LITERACKIEGO,,ANIMA" zdecydowała o publikacji bez wyjątku wszystkich, nagrodzonych prac.
Dzieła autorstwa:
TADEUSZA CHARMUSZKO,
AGNIESZKI KNAPIK,
GRZEGORZA WESOŁOWSKIEGO,
KAROLINY IWICKIEJ,
AGATY WESOŁOWSKIEJ,
ROKSANY REDMAN,
AMELII BORKOWSKIEJ
w ramach wyróżnienia opublikowane zostaną na stronie WIELKOPOLSKIEGO ODDZIAŁU ZWIĄZKU LITERATÓW POLSKICH, oraz ukażą się w audycji internetowego RADIA MUZYCZNA CYGANERIA ,,POD WIELKIM DACHEM NIEBA" ,finalnie zamieszczanej na kanale YOU TUBE.
Pozostając pod ogromnym wrażeniem nadesłanych do Konkursu prac, gratulujemy raz jeszcze wszystkim laureatom, życząc wielu spektakularnych sukcesów w literackiej podróży w głąb siebie.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst - Ewa Quiring-Korczak

Fot. - Jacek Wojtania


 

Szanowni Państwo!


   W obliczu nowych okoliczności, ze szczególną dbałością o ochronę dziedzictwa kulturowego, postanowiliśmy wznowić ideę POGOTOWIA KULURALNEGO w nieco innym niż dotychczasowy kontekście.
Z rozwagą i niezmienną troską, dbając przede wszystkim o Państwa bezpieczeństwo, dokładamy wszelkich starań aby dostęp do kultury w przestrzeni naszego miasta miał niezmiennie realny wymiar.
Mimo wszechobecnego dystansu, zamierzamy sukcesywnie przypominać mieszkańcom Sępólna, że dobra kultury, zarówno materialne jak i te o wartości duchowej są dla nas niezwykle ważnym aspektem życia społecznego.
LETNIE POGOTOWIE KULTURALNE wznawiając swoją twórczą inicjatywę, symbolicznie nawiązywać będzie do święta od pokoleń wpisującego się w prastarą tradycję słowiańską.
Już dziś z ogromną radością informujemy, że zagościmy w sercu naszego miasta, zwiastując długo oczekiwany moment letniego przesilenia.
Odnosząc się do symboliki Nocy Świętojańskiej, pragniemy poza niezwykle ważnym aspektem kultywowania tradycji, przywołać także sentymentalne wspomnienie organizowanych nie tak dawno przez naszą instytucję wydarzeń.

 


BĄDŹCIE PAŃSTWO Z NAMI!

 

Tekst:Ewa Quiring-Korczak


Zajęcia z Akademii Plamokleksa już działają!


    Po przerwie spowodowanej pandemią powróciły zajęcia z Akademii Plamokleksa. Zgodnie z wymogami GIS odbywają się one w mniejszych grupach, co umożliwia zachowanie bezpiecznego dystansu oraz zasad reżimu sanitarnego a wszystko po to by mali artyści mogli czuć się bezpiecznie.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Patrycja Młodzik


 

 

 

 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl