Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

 Archiwum aktualności 2020 [4]

 

 

 

 


Brzechwy laurka zza biurka


Przy Kościuszki numer cztery,
Zabawiały się litery.
D wypięło wielki brzuszek
Niczym śmiały łakomczuszek.
C ze śmiechu w pałąk zgięte
Nadepnęło mu na piętę.
Raban z tego powstał wielki,
Poróżniły się literki.
Jana Brzechwę zaproszono,
By poskromił zacne grono.
Gdy poeta sprawę zbadał,
Sprawie bieg naglący nadał.
- Tu kultura jest i sztuka,
   Waśni niechaj nikt nie szuka!
   O szacunku nie ma mowy
   Gdyś do zgody niegotowy.
Abecadło zrozumiało,
Że nie taką rolę miało.
Do współpracy się zabrało
I z poetą zamieszkało.
Przy Kościuszki numer cztery,
Zgodnie żyły więc litery.
Z liter słowa powstawały,
Dzieci wiersze z nich składały.
A tymczasem Brzechwa Jan
Ziścił swój ukryty plan.
Zacne dzieła w zgodzie tworzyć,
No i szczęście przy tym mnożyć.
Wespół dzieło więc powstało,
W Centrum Sztuki zamieszkało.
A, że dzieci święto mają,
Twórcy w darze je składają.


 Tekst: Ewa Quiring- Korczak


Akustyczne piosenki o miłości – online!

    Spragnieni koncertów, idziemy z duchem czasu i korzystamy z oferty koncertów online. To sytuacja niecodzienna, aczkolwiek ma swoje plusy – możecie Państwo zająć dowolną miejscówkę bez konieczności rezerwacji czy dopłacania za „lepsze miejsce”, możecie także „wnieść” własne napoje i przekąski, a ponadto nie musicie się obawiać, że ktoś z telefonem lub transparentem wyrażającym miłość wobec artysty przysłoni Wam widoki! Nie wspominając o tym, że w takiej sytuacji to nie Wy idziecie na koncert, tylko koncert przychodzi do Was!
    Oczywiście my też chcielibyśmy opuścić monitory i spotkać się z Państwem twarzą w twarz, godząc się nawet na ścisk i przesłanianie widoków wspomnianymi transparentami, ale nie możemy zrezygnować z muzyki całkowicie, dlatego w oczekiwaniu na „powrót do normalności” zapraszamy Państwa na koncert duetu Szymon Pejski – Łukasz Gorczyca. Panowie zaprezentują nam repertuar z pierwszej solowej płyty Szymona, wokalisty, kompozytora, multiinstrumentalisty, który zdobywając doświadczenie podczas licznych festiwali i prac nad ścieżkami dźwiękowymi do filmów dojrzał do decyzji o w pełni autorskim, lirycznym albumie solowym. W pracach nad repertuarem pomagał mu doskonale znany sępoleńskiej publiczności, Łukasz Gorczyca. Piosenki, wśród których nie zabraknie na pewno singlowego „Tak kochać” (do posłuchania już w serwisie YouTube - https://www.youtube.com/watch?v=R2MR5W4zhxU), usłyszycie Państwo w delikatnych, akustycznych aranżach, ale jesteśmy przekonani, że tam gdzie trzeba będzie również energicznie i rockowo. Na koncert zapraszamy 7 czerwca o godzinie 18:00 (transmisja na profilu facebook Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, kanele YouTube CKiS oraz profilach w mediach społecznościowych Krajna TV, Kanał 10 i Gmina Sępólno Krajeńskie). Prosimy o klaskanie między utworami!

Zapraszamy!

07.06.2020 r.
godz. 18:00
koncert online – transmisja na
www.ckissepolno.com.pl, profil Facebook CKiS, Youtube, www.gmina-sepolno.pl, www.krajna.tv, www.kanal10

 


    Alexander Dumas pisząc „Trzech Muszkieterów” stworzył wzorcowy model współpracy opartej na lojalności i solidarności. Model współpracy zespołowej, w którym każda jednostka jest ważna tak samo. W takim ujęciu termin „jednostka” ulega przewartościowaniu, bo wchodzi ona w skład „wspólnoty”, której siła i jedność polega nie na współzawodnictwie, a idealnej synergii. Ten model pracy zespołowej ma swoje zastosowanie także w kulturze, czego w obecnej chwili doświadczamy jak nigdy dotąd. Świadomość „bycia razem”, współdziałania w dobie kryzysu, pokazuje że kulturę tworzą ludzie – wspólnota, nie jednostki. Z drugiej strony właśnie w sytuacji kryzysu model ten wystawiany zostaje na próbę i wówczas grupa potrzebuje lidera, osoby która potrafi podnieść morale drużyny i dać impuls do działania w chwili zwątpienia. W instytucjach kultury trudy organizacji pracy w tych i innych okolicznościach bierze na siebie Dyrektor – lider, który będąc tylko człowiekiem sam przeżywa chwilę załamania i zwątpienia, ale właśnie wtedy zdać sobie musi sprawę, że nie jest w tym sam i choć może się wydawać, że „to się nie może udać”, to przecież koniec końców zawsze się udaje. W tym szczególnym, tegorocznym „Dniu działacza kultury” chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia „naszemu liderowi” – Dyrektor Julicie Maciaszek – dodając otuchy i wsparcia na kolejne dni. „Inaczej” nie zawsze znaczy „gorzej”, a doświadczenie, które teraz zdobywamy będzie owocowało w następnych latach. Życzymy przede wszystkim dużo zdrowia i optymizmu, niesłabnącej energii, a także umiejętności znajdowania pocieszenia oraz radości w drobnych gestach i małych sukcesach. Potraktujmy ten czas jako wyzwanie, które przekuć można w sukces, wyzwanie, które wspominać będziemy jako dowód na to, że wszystko jest możliwe, tak długo jak długo w pamięci będziemy mieli hasło: „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!”


Pracownicy
Centrum Kultury i Sztuki
w Sępólnie Krajeńskim

 


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 31: Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie


    Ostatnio odwiedzaliśmy naszych sąsiadów, byliśmy w Pradze, zwiedzając Zamek na Hradczanach. Dzisiaj proponujemy odwiedzić naszych przysłowiowych „bratanków” – Węgrów. W tym celu udamy się do Budapesztu, a tam już czeka na nas Muzeum Sztuk Pięknych.
    Obiekt został wzniesiony w 1896 roku lecz do użytku oddano go dopiero 10 lat później. Na jego otwarciu pojawił się sam król Węgier, Franciszek Józef I. Muzeum znajduje się w symbolicznym miejscu, na ulicy György Dózsa – przywódcy powstania chłopskiego na Węgrzech i w Siedmiogrodzie (1514 r.), zwrócone fasadą w stronę Pałacu Sztuki. W zbiorach muzeum znajdują się dzieła m.in. Leonarda da Vinci, Rembrandta, Rafaela, Dürera, Murilla, a także impresjonistów francuskich i malarzy XX wieku oraz rzeźby Rodina, Thorvaldsena i Meuniera. Kolekcja jest podzielona na 6 działów: sztukę egipską, starożytną, malarstwo, rzeźbę, grafikę oraz dział sztuki po 1800 roku. Podczas II wojny światowej muzeum utraciło część zbiorów. Dzieła, które zostały wywiezione na zachód, udało się odzyskać. Natomiast zbiory zabrane przez żołnierzy radzieckich do ZSRR nie wróciły. Obecnie muzeum posiada 120 tysięcy eksponatów. Z punktu widzenia zwiedzających najważniejszymi szczególnie istotne zdają się podzielona masywnymi kolumnami „sala rzymska, którą przyozdabiają piękne freski oraz zbudowana z arkadami w stylu włoskim „sala renesansowa”, gdzie prezentowane są włoskie freski (85 malowideł, zdobiących wcześniej ściany kościołów i pałaców we Włoszech) oraz 6 weneckich fontann. Obie możecie Państwo wirtualnie zwiedzić już teraz, wystarczy kliknąć w link - https://artsandculture.google.com/partner/museum-of-fine-arts-budapest?hl=en 


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


Poranna kawa z...


...SALVADOR   DALI
(1904-1989)


    Kataloński malarz jest niewątpliwie jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku.
Lekcje rysunku zaczął pobierać w wieku 10-ciu lat, a mając 14 lat zaczął z sukcesem wystawiać swoje obrazy.
Studiował w Królewskiej Akademii Sztuki w Madrycie, jednak studiów nie ukończył. Twierdził, że ma większą wiedzę niż wykładowcy.
W 1928 r zamieszkał w Paryżu, gdzie stał się pełnoprawnym członkiem grupy surrealistów.
Surrealizm opierał się na teorii filozoficznej Sigmunda Freuda – twórcy psychoanalizy.
Pierwszym surrealistycznym obrazem Dalego był "Miód jest słodszy od krwi". Znakiem firmowym malarza został obraz przedstawiający topniejące zegary jak i płonące żyrafy.
Obraz "Trwałość pamięci" znany również jako "Miękkie zegary" stał się symbolem surrealizmu.
Dali w 1929 r poznał Helenę Diakonovą, rosyjską imigrantkę, żonę poety Paula Eluarda. Gala (w/w Helena) rozwiodła się z poetą, żeby poślubić 10 lat młodszego od niej Salvadora. Była jego miłością, towarzyszką, muzą, modelką a także opiekowała się jego finansami. Lata II wojny światowej spędzili w Stanach Zjednoczonych, gdzie Dali miał szereg głośnych wystaw. Po wojnie wrócili do Europy, mieszkali w rezydencjach w Hiszpanii i Francji.
W 1958 r Dali namalował swój pierwszy obraz historyczny, po nim kolejne, jednakże  te dzieła nie były cenione w czasach rozwoju abstrakcjonizmu.
Odlew rzeźby "Profil czasu" wykonanej na podstawie obrazu "Trwałość pamięci" w 2008 r z inicjatywy Leszka Czarneckiego zakupiono za ok. 3 mln dolarów i umieszczono w galerii handlowej Arkady Wrocławskie – we Wrocławiu . W 2012 r rzeźbę przeniesieno przed główne wejście galerii handlowej najwyższego w Polsce budynku mieszkalnego Sky Tower we Wrocławiu, gdzie można ją podziwiać nadal.
Salvador Dali postrzegany był jako ekscentryk, chciwiec a nawet przypisywano mu faszystowskie poglądy. Mimo długoletniego małżeństwa z Galą, która zmarła w 1982 r , mówiło się o skłonnościach homoseksualnych artysty. O jego życiu nakręcono filmy biograficzne: "Dali & I :The surreal story" oraz "Little Ashes".
Sztukę Salvadora Dali podziwiać można m.in. w Muzeum Salvadora Dali w miejscowości Figuers w Hiszpanii.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Katarzyna Falkowska


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 30: Muzeum Brytyjskie


    To chyba najwyższa pora by odwiedzić jedno z największych muzeów sztuki starożytnej. Ostatnio bywaliśmy kilkakrotnie w muzeach poświęconych mniej lub bardziej sztuce współczesnej, dlatego dobrym pomysłem będzie tym razem symboliczna podróż w czasie.
    Muzeum, które dziś uznaje się za jedną z największych tego typu placówek dedykowanych sztuce starożytnej mieści się w Londynie. A powstało już w 1753 roku. Przetrwało obie wojny światowe i dziś szczyci się średnią roczną odwiedzalnością na poziomie 5 milionów osób. Nie ma się czemu dziwić, skoro to właśnie tutaj znajdują się takie eksponaty jak: Kamień z Rosetty, czyli słynna granodiorytowa płyta, która pomogła w zrozumieniu i odczytaniu egipskich hieroglifów, greckie marmury Elgina, 1 tom szkiców i 4 tomy prac Albrechta Dürera, listy amarneńskie czyli pozostałości korespondencji między władcami Egiptu a ich wasalami i władcami niezależnymi z terenów Mezopotamii, Syropalestyny oraz Anatolii czy datowana na I wiek p.n.e. bądź I wiek n.e. waza portlandzka. Ogromne wrażenie na zwiedzających robi zresztą sam, przykryty szklanym dachem, dziedziniec wzniesiony w roku 2000 na cześć królowej Elżbiety II. Jest to od tej pory największy zadaszony plac w Europie. Dzisiaj możecie znaleźć się Państwo w samym jego centrum, pod przeszklonym dachem, a także w środku muzeum, podążając jego korytarzami w celu samodzielnego odkrycia wszystkich wymienionych wyżej skarbów. Zapraszamy -  https://artsandculture.google.com/partner/the-british-museum


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 29: Österreichische Galerie Belvedere


    Dzisiaj zabieramy Państwa do austriackiej galerii, która mieści się we wiedeńskim pałacu belwederskim. Ten potężnych rozmiarów obiekt to największe centrum sztuki austriackiej i zarazem jedno z największych europejskich muzeum sztuki w ogóle.
    W skład zbiorów Österreichische Galerie Belvedere wchodzą dzieła sięgające aż średniowiecza czy baroku, jednak największą część obejmują obrazy austriackich malarzy z okresów fin de siècle’u i secesji. Zbiory muzeum podzielone są na kilka części – eksponaty sztuki średniowiecznej prezentowane są przede wszystkim w tzw. skarbcu (zaadoptowanych w tym celu dawnych barokowych stajniach księcia Eugeniusza), malarstwo i rzeźbę barokową oglądać można w Górnym Belwederze, tutaj znajduje się również kolekcja malarstwa XIX wieku, obejmująca dzieła klasycyzmu, romantyzmu, biedermeier, historyzmu oraz impresjonizmu, a także twórczość okresu międzywojennego, aż po klasyczny modernizm. W skład kompleksu muzealnego wchodzą obecnie Górny Belweder, Dolny Belweder, oranżeria, paradne stajnie, ogród pałacowy, modernistyczny 21er Haus i park miejski Augarten Contemporary. Część z tych lokalizacji i pomieszczone w nich bogate zbiory możecie Państwo zobaczyć już teraz, klikając w link - https://artsandculture.google.com/partner/belvedere Polecamy!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 28: Zamek na Hradczanach


    Dzisiaj zabieramy Państwa w podróż do naszych południowych sąsiadów. Do stolicy Czech, Pragi. To tutaj znajduje się wpisany do księgi rekordów Guinessa największy zamek na świecie, stanowiący dawną siedzibę królów czeski Zamek na Hradczanach.
    Położony w samym centrum Pragi, nad Wełtawą, został założony już w IX wieku. Początkowo była to niewielka budowla, spełniająca głównie funkcje obronne, nic nie zapowiadało, że w przyszłości rozrośnie się do rozmiarów ogromnego kompleksu zamkowego. Stopniowo rozbudowywany obiekt uległ zniszczeniu w pożarze 1303 roku, prace zmierzające do odbudowania zamku ruszyły dopiero 30 lat później, po powrocie z Francji Karola IV Luksemburskiego, późniejszego króla czeskiego i cesarza rzymskiego. Przez lata zabudowanie ulegało licznym metamorfozom, kolejni władcy wprowadzali zmiany, za panowania Władysława II Jagielończyka powstała wielka (62x16x13 metrów) sala, zwana „salą władysławowską”, a Rudolf II Habsburg ufundował kolejne skrzydło wraz z salami: Nową i Hiszpańską. Od 1918 roku hradczański zamek jest siedzibą czeskiego prezydenta. W skład zamkowego kompleksu wchodzą dziś kościoły: Katedra św. Wita, Bazylika św. Jerzego, Kaplica św. Krzyża, Kaplica Wszystkich Świętych, pałace: stary pałac królewski, Belweder królowej Anny, Pałac Lobkovicki, nowy pałac królewski, wieża Daliborka, wieża prochowa – Mihulka, złota uliczka i piękny ogród, zwany Jelenim rowem. Wszystko to możecie Państwo zwiedzić już teraz, udając się na wirtualny spacer pod tym linkiem - https://www.hrad.cz/en/prague-castle-for-visitors/virtual-tour


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


Poranna kawa z...


... RAFAEL  SANTI
(1483-1520)


    Rafaello Santi (lub Rafaello  Sanzio) był włoskim malarzem i architektem, najmłodszy z trójki słynnych artystów włoskiego renesansu, obok Michała Anioła i Leonardo da Vinci.
Gdy miał 8 lat zmarła jego matka, 3 lata później ojciec – także malarz. Opiekę nad Rafaelem przejęła rodzina, a wuj – brat zmarłej matki – dopilnował dalszego kształcenia siostrzeńca w kierunku malarstwa, za co ten wdzięczny mu był do końca życia.
Santi pracował, tworzył w Rzymie dla papieży Juliusza II i Leona X. Zlecono mu prace nad zdobieniem Pałacu Watykańskiego. W tym samym czasie Michał Anioł tworzył freski na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej w Bazylice św. Piotra.
Rafael Santi zapisał się w historii sztuki swoim wielkim talentem, a duży wpływ na jego twórczośc wywarły dzieła Michała Anioła i Leonardo da Vinci.
Santi znany jest z licznych przedstawień Madonny, jego najbardziej znane dzieła to m.in. " Madonna Sykstyńska", "Zmartwychwstanie Chrystusa", "Madonna z dzieciątkiem i świętymi". Prócz dzieł o tematyce religijnej malował także portrety swoje (nader często wg badaczy) jak i osób mu znajomych.
W swych dziełach starał się godzić chrześcijańskie wartości z optymizmem epoki odrodzenia oraz  filozofią antyczną.
Rafael Santi był bardzo religijny, od 1514 r należał do Bractwa Ciała Chrystusowego w Urbino (miasto włoskie).
Za jego życia został okrzyknięty geniuszem.
Rafael zmarł w wieku 37 lat po ataku febry.
Opłakiwali go w swych wierszach ówcześni wybitni poeci.

Zapraszamy do wirtualnego muzeum Rafaela Santi :

https://www.musement.com/pl/wirtualne-muzeum-Rafaela


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Katarzyna Falkowska


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 27: Muzeum Tate Modern


    Brytyjskie Muzeum Narodowe z siedzibą w Londynie to kolejny z proponowanych przez nas do zwiedzenia online obiektów poświęconych sztuce współczesnej. Położone na południowym brzegu Tamizy Tate Modern obchodzi w tym roku 20 urodziny. Dlaczego warto je odwiedzić? Szczegóły poniżej.
    Londyńskie Tate Modern mieści się w budynku, pełniącym wcześniej funkcje elektrowni. Budynek był przez wiele lat opuszczony i gdy wydawało się, że zostanie zrównany z ziemią by zrobić miejsce dla kolejnych apartamentowców, władze Tate Gallery (muzeum sztuki brytyjskiej, w którego skład wchodzą jeszcze Tate Britain, Tate Liverpool oraz Tate St Ives) ogłosiły, że zamierzają uczynić z niego siedzibę nowego muzeum, na którego zbiory składać się będą dzieła sztuki współczesnej. Inicjatywa ta okazała się niemałym sukcesem, bowiem dziś Tate Modern cieszy się opinią jednego z najciekawszych muzeów sztuki współczesnej na świecie. Ekspozycje stałe prezentowane są na kondygnacjach III i V, kondygnacja IV gości duże wystawy czasowe, natomiast mniejsza powierzchnia wystawowa na kondygnacji II mieści prace artystów współczesnych. Ogromne wrażenie na zwiedzających robi dodatkowo taras widokowy, z którego podziwiać możemy widok na Katedrę św. Pawła, most Millennium oraz dzielnicę City. Galeria podzielona jest na strefy tematyczne, takie jak „Wystawa początkowa”, „Artyści i społeczeństwo, „W studiu”, „Wykonawca i uczestnik”, „Materiały i obiekty”, „Sieci mediowe” czy „Żyjące miasta”. W Tate Modern możemy podziwiać także prace polskich twórców, np. artysty wizualnego Artura Żmijewskiego czy Edwarda Krasińskiego. Chcecie je Państwo zobaczyć? Zapraszamy więc na wirtualny spacer - https://artsandculture.google.com/partner/tate-britain

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


Do hymnu #zostanwdomu


    Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim zaprasza do udziału w konkursie Narodowego Centrum Kultury pod hasłem „Do hymnu #zostanwdomu”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, ale pomocna może być tutaj również ich rodzina. Aby wziąć udział w konkursie trzeba wykonać jedną pieśń z repertuaru wyznaczonego przez organizatora, oraz zamieścić nagranie na platformie YOUTUBE.
Szczegóły konkursu dostępne są na stronie NCK: https://nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/konkurs-do-hymnu/aktualnosci/zostan-w-domu-konkurs.


Zachęcamy!


To nas ominie… tego nie będzie…


    Szanowni Państwo, informujemy że Centrum Kultury i Sztuki odwołuje wydarzenia artystyczne sępoleńskiej wiosny. Zaplanowane na kwiecień i maj koncerty Anity Lipnickiej, zespołu Pectus czy Ryszarda Bazarnika nie odbędą się. Nie odbędzie się także jedno z ciekawszych w naszej opinii wydarzeń, które zaplanowaliśmy dla Państwa, mianowicie pierwszy Sępoleński Festiwal Światła. To konkretne wydarzenie udało nam się na szczęście przenieść na przyszły rok. W związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2 jesteśmy zmuszeni odwołać wiele wydarzeń, na których organizacje bądź współorganizacje cieszyliśmy się jeszcze na początku roku. Nie odbędą się zarówno te wewnętrzne spotkania i wydarzenia, jak jubileusz 15-lecia grupy teatralnej „Czas Wyobraźni”, obchody Międzynarodowego Dnia Teatru, seanse z kinem Zakrzywienie Czasoprzestrzeni czy Turniej Słowa, ale także te większe, adresowane do szerszej publiczności, takie jak pokazy historyczne dla dzieci, koncert na największym bębnie na świecie, koncert papieski „Z obłoków na ziemie”, obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i święta Konstytucji 3 maja oraz wspomniane we wstępie koncerty takich gwiazd jak Anita Lipnicka czy Pectus. Łącznie ponad 20 koncertów, spektakli i spotkań. Powyższe wydarzenia miały swoje źródło finansowania ze źródeł zewnętrznych, z umów partnerskich bądź z wynajmu i udostępnienia sali. Przykro jest rezygnować z tak wspaniałych przedsięwzięć, nie mamy jednak innego wyjścia, pozostaje nam tylko wypatrywać z nadzieją poprawy sytuacji i liczyć, że w myśl przysłowia – „co się odwlecze to nie uciecze” i jeszcze będziemy wspólnie przeżywali te wszystkie artystyczne emocje, z których teraz z tak ciężkim sercem rezygnujemy. Bądźcie Państwo z nami!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 26: Muzeum Guggenheima


    Przenosimy się na Manhattan, do Nowego Jorku! To tutaj znajduje się będące mekką impresjonizmu, postimpresjonizmu i sztuki współczesnej Muzeum Guggenheima. Powstała w 1959 roku placówka oprócz bogatych zasobów dzieł sztuki, stanowi także jeden z ważniejszych obiektów architektonicznych XX wieku. To kolejne z tych muzeów, które samo w sobie stanowi już dzieło sztuki.
    Gmach budynku od strony ulicy przypomina cylindrycznie zwiniętą, białą wstęgę, nieco szerszą na górze, niż na dole. Spirala zwieńczona jest szklaną kopułą. Wygląd budynku różni się zasadniczo od większości typowej zabudowy Manhattanu, otaczającej muzeum, było to głównym założeniem jego architekta, Franka Lloyda Wrighta, których chciał aby mieszczące się w pobliżu Metropolitan Museum of Art (zwiedzaliśmy je w trzecim odcinku naszych podróży) wyglądało przy nim jak „protestancka stodoła”. Patron muzeum, Salomon Guggenheim, to znany amerykański filantrop i kolekcjoner sztuki, jego nazwiskiem opatrzone są jeszcze muzea w Bilbao, Berlinie i wkrótce także w Abu Dabi. Nowojorska placówka jest jednak nie tylko najpopularniejsza z tych obiektów, ale także najbogatsza pod względem eksponatów. Jedynym polskim artystą, który dostąpił zaszczytu wystawy w Muzeum Guggenheima był Wojciech Fangor [w latach 70.], który tworzył wówczas dzieła, inspirowane techniką op-artu, mające wywołać liczne złudzenia optyczne. Dziś proponujemy przenieść się do Nowego Jorku, by podziwiać 5 oryginalnych wystaw online oraz udać się na wirtualny spacer korytarzami Muzeum Guggenheima, o tutaj - https://artsandculture.google.com/partner/solomon-r-guggenheim-museum?hl=en

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


Poranna kawa z...


... Gustav Klimt
(1862-1918)


    Austriacki malarz i grafik studiował w Wiedniu w Szkole Sztuki Stosowanej.
Karierę artystyczną zaczynał wykonując różne prace dekoracyjne. Przez prawie 10 lat malował wnętrza dużych budynków publicznych, pałaców, muzeów, willi, za malowidła do teatru został udekorowany przez cesarza Franciszka Józefa I Krzyżem Zasług.
Klimt określany jest przywódcą wiedeńskiego modernizmu, stał sie głównym inicjatorem dokonujących sie przemian artystycznych w Austrii, odrzucił kanony akademickie. Był współzałożycielem Stowarzyszenia Artystów Austriackich Secesja (1897 r), został jego pierwszym przewodniczącym i związany z nim był przez 8 lat.
Gustaw Klimt dążył do stworzenia dzieła absolutnego, tzn. wolnego od wszystkich konwencji, ograniczeń narzuconych przez normy akademickie.
Jego obrazy odzwierciedlają nieograniczoną swobodę twórczą, są pełne erotyzmu, zmysłowości. Tematami dzieł malarza były portrety, pejzaże, erotyczne wizerunki, alegorie.
Najważniejszym i najbardziej znanym dziełem w całej twórczości Klimta jest obraz "Pocałunek".
Wielka fascynacja artysty złotem – "złoty okres" – zaowocowała stworzeniem pięknych obrazów, w których Klimt zastosował zdobienia z prawdziwych płatków złota i srebra. Prace te zdobywały międzynarodową sławę, a  autor należał wtedy do najdroższych malarzy portretowych w Europie.
Namalowany przez niego portret Adeli Bloch-Bauer I (jedna z przyjaciółek malarza), zwany "Złotą Adelą" w 2006 r został sprzedany za rekordową wówczas sumę 135 mln dolarów!
Bohater naszej dzisiejszej "kawy" miewał partnerki życiowe, np. w/w Adela, czy też austriacka projektantka mody Emilie Louise Floge, jednak nie stronił od towarzystwa innych dam .
Nigdy się nie ożenił i miał dzieci z kilkoma kobietami.
Sławne obrazy Klimta podziwiać można m.in. w Belwederze – galerii sztuki w Wiedniu. Znajdują się tam  24 dzieła artysty, w tym słynny "Pocałunek".

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Katarzyna Falkowska


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 25: Muzeum J. Paula Getty’ego

    Jutro, 18 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Święto ustanowione w roku 1983 i wpisane przez UNESCO do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym. Głównym celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest przybliżenie mieszkańcom wagi problematyki dziedzictwa kulturowego. W Polsce w ramach obchodów prezentowane są zabytki o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa światowego i bogatej spuścizny kulturowej w kraju. Również w naszej okolicy mamy takie zabytki. Wystarczy wspomnieć chociażby Pałac w Komierowie, kościół ewangelicki (obecnie rzymskokatolicki) pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Iłowie czy wzniesiony w latach 1799-1812 kościół parafii św. Bartłomieja w Sępólnie Krajeńskim. Są to obiekty doskonale nam znane, choć przy okazji takich świąt warto przypomnieć sobie, że w poszukiwaniu cenny zabytków czasami nie musimy wcale odbywać dalekich podróży.
    Jednak celem cyklu „Wirtualnych podróży po świecie” jest zwiedzanie miejsc, których do tej pory zwiedzić nam się być może nie udało albo o których nawet nie słyszeliśmy, bo są one często oddalone od naszego miejsca zamieszkania o setki czy nawet tysiące kilometrów. Dzisiaj jednak, korzystając z dobrodziejstw technologii możemy odwiedzić je bez wychodzenia z domu. I tak na przykład możemy już teraz udać się do znajdującego się w Los Angeles Muzeum J. Paula Getty’ego. Wzniesionego w roku 1997 obiektu, składającego się z kompleksu 6 niskich budynków, otoczonych pięknymi ogrodami, z których możemy podziwiać imponujące widoki na góry Santa Monica i Ocean Spokojny. Trzon kolekcji stanowią dzieła sztuki zgromadzone przez amerykańskiego miliardera J. Paula Getty’ ego. Znajdziecie tu Państwo eksponaty antyczne, dzieła sztuki dekoracyjnej czy cenne obrazy, wśród których na wyróżnienie zasługują trzy portrety pędzla Antoniego van Dycka, Rembrandta i Thomasa Gainsborough. Choć niestosownym byłoby pominięcie obrazów Leonarda da Vinci, Van Gogha czy Michała Anioła. Dziełem sztuki jest zresztą sam budynek muzeum, zbudowany na wzór rzymskiego atrium, mieniący się różnymi odcieniami bieli. Wyjątkowa lokalizacja, bogactwo zbiorów i piękne otoczenie, sprawiają że wizyta w Muzeum J. Paula Getty’ego to niezapomniane przeżycie estetyczne. Jesteście Państwo na nie gotowi? Zapraszamy - https://artsandculture.google.com/partner/the-j-paul-getty-museum?hl=en

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 24: Zamek w Blarney

    To już 24 odcinek naszych wirtualnych podróży po świecie, a wciąż są takie miejsca, których nie zwiedziliśmy, a zwiedzić powinniśmy. Na przykład średniowieczny zamek w irlandzkim Blarney. Nadrabiamy więc zaległości i zapraszamy na spacer wśród zamkowych komnat i ogrodów.
    Zamek ów wzniesiony został w roku 1446 i do dziś stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Irlandii, między innymi ze względu na mieszczący się na jego terenie słynny Kamień z Blarney, zwany także Kamieniem Elokwencji. Jest to wapienny blok wmurowany w obronne obwarowania zamku, z którym związana jest legenda, głosząca że ten, kto go pocałuje uzyska dar elokwencji i przekonywania. Nie jest to jednak proste zadanie, gdyż lokalizacja kamiennego bloku wymaga sporej gimnastyki od chętnych uzyskania cennego daru. Muszą oni przewiesić się głową w dół przez specjalną barierkę, będąc jednocześnie przytrzymywanym za nogi dla asekuracji i w takiej pozycji postarać się dosięgnąć bloku. Odwiedzając Blarney warto także zobaczyć m.in. znajdującą się w pobliżu zamku XIX wieczną rezydencję zwaną Blarney House, dawny ołtarz Druidów, a także gwarantujące spełnienie marzeń (jeśli przejdzie się po nich z zamkniętymi oczami) wapienne Schody Życzeń czy znajdujące się wokół zamku ogrody (Poison Garden i Fern Garden). W tym celu po raz kolejny z pomocą przychodzi nam Google Arts&Culture. Zapraszamy -  https://www.virtualvisittours.com/blarney-castle/


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


Poranna kawa z...


... OSCAR  CLAUDE  MONET
(1840-1926)


    Francuski impresjonista na początku swej kariery malarskiej odnosił sukcesy wykonując karykatury, co było jego źródłem dochodów.
Monet w 1861 r został wcielony do wojska i wysłany do Maroka – później sam przyznawał, że tamtejsze pejzaże przygotowały go do impresjonizmu.
Po powrocie z wojska poznał Renoir'a, z którym połączyła go przyjaźń na całe życie i wspólnie stworzony kierunek malarstwa – impresjonizm.
Claude Monet utrzymywał liczne kontakty z innymi malarzami, z którymi wyjeżdżał w plenery, gdzie malowane przez nich  pejzaże w naturalnym oświetleniu były nowatorskie i charakterystyczne dla impresjonistów. Dzieła powstawały wyłącznie w plenerach i nie były wykańczane w pomieszczeniach atelier. W tym czasie Monet namalował m.in. "Kobiety w ogrodzie" (1886-1887).
Kłopoty materialne i wybuch wojny francusko-pruskiej skłoniły artystę do wyjazdu do Londynu, gdzie w 1883 r miał swoją pierwszą indywidualną wystawę.
Mieszkając później w Holandii, artysta kupił łódkę , zbudował na niej atelier i tym sposobem pracował na wodzie, która fascynowała go jako temat twórczy.
Powstały w 1872 r obraz "Impresja, wschód słońca" został 2 lata później zaprezentowany na wystawie w Atelier Nadara. To dzieło Monet'a nadało nazwę późniejszemu kierunkowi malarstwa, jakim był impresjonizm.
Ta znakomita postać naszej dzisiejszej "porannej kawy" tworzyła serie obrazów przedstawiających ten sam motyw o różnych porach dnia i roku, w odmiennym oświetleniu ("Japoński mostek", "Topole", widoki Londynu – budynek parlamentu, i Wenecji – pałac Dożów, "Nenufary").
Malarz od 1883 r do śmierci mieszkał w Giverny. Posiadał tam duży obszar ziemi, na którym stworzył swój ogród, powiększył staw, gdzie hodował swoje ulubione nenufary. Rośliny te zostały przedmiotem całej serii dzieł malarskich autorstwa Monet'a. Najważniejsze dla niego, w swej twórczości, stało się światło i wydobywany przez nie kolor.
Pomimo kłopotów zdrowotnych - zawroty głowy i problemy ze wzrokiem – malarz podróżował do Londynu i Wenecji aby tam malować.
Kiedy kłopoty ze wzrokiem nasiliły się , artysta poddał sie operacji katarakty prawego oka. Po zabiegu musiał nosić okulary, dzięki czemu mógł dokończyć swój ostatni obraz z cyklu "Nenufary".
Stwierdzono jednak u niego nieuleczalny nowotwór lewego oka. Monet zmarł w 1926 r.
W ciągu swojego długiego życia zdobył uznanie krytyków oraz publiczności i swoją pracą artystyczną doszedł do sporego majątku.
Jedynym obrazem Monet'a w polskich zbiorach jest "Plaża w Pourville" i znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
Obrazy tego wybitnego artysty znajdują się w licznych muzeach , np. : w Muzeum Orsay w Paryżu,  Musee Marmottan w Paryżu  , Musee des impressionnismes w Giverny, a także w muzeach w Stanach Zjednoczonych, w Brazylii, Argentynie czy Australii.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Katarzyna Falkowska


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 23: Muzeum Akropolu w Atenach


    Byliśmy już w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, we Włoszech, Norwegii czy w Wielkiej Brytanii, co powiecie Państwo na wirtualną wycieczkę do Grecji? Zapraszamy na spacer po słynnym Akropolu!
    Początki tego archeologicznego muzeum poświęconego znaleziskom z ateńskiego akropolu sięgają jeszcze XIX wieku. W roku 1863, po opuszczeniu Akropolu przez wojska tureckie, władze nowo utworzonego państwa podjęły decyzje o wszczęciu budowy muzeum, po to by chronić zabytki przed  niszczeniem i kradzieżą. Po latach, w roku 1888 do liczącego zaledwie 800m2 budynku dobudowano Małe Muzeum Akropolu, które zostało zburzone w latach 1946-47. Jednak zachowane, stare muzeum uległo rozbudowie i ostatecznie otwarto je dla publiczności w roku 1965. Od tamtej pory przybywało cennych eksponatów, co wiązało się z koniecznością poszerzenia powierzchni muzealnej. Nierozstrzygnięte konkursy na budowę nowego gmachu, a później znaleziska archeologiczne w miejscu docelowym nowego muzeum, sprawiły że przebudowa znacznie przesunęła się w czasie. Ostatecznie dopiero w roku 2009 powstał obiekt, który dziś udostępniamy Państwu do zwiedzania. Na czterech piętrach, muzeum prezentuje fragmenty budowli, rzeźby, posągi oraz artefakty znalezione na wzgórzu akropolu ateńskiego. Na parterze prezentowane są znaleziska ze zboczy wzgórza, na pierwszym piętrze m.in. 5 z 6 kariatyd (charakterystycznych podpór architektonicznych w kształcie kobiet, dźwigających na głowie elementy budowli) podtrzymujących dach Erechtejonu a na ostatnim znaleziska z Partenonu, tak jak m.in. rzeźba Zadumanej Ateny czy 92 metopy (zdobione płaskorzeźby) przedstawiające osobną scenę z udziałem najczęściej dwóch postaci, ilustrującą legendarną bitwę, która symbolizuje zwycięstwo Ateńczyków nad Persami. Zobaczcie to wszystko na własne oczy - https://artsandculture.google.com/partner/acropolis-museum?hl=en


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


NADZIEJA PRZEZ OKNO - KONKURS LITERACKI


Drodzy Państwo!

    Pomyśleliśmy, że może to właśnie teraz, w trudnym okresie pandemii wirusa COVID-19 jest ten idealny moment, w którym pomimo trudności warto postawić na siebie.
Mimo, że ściany naszych domów stanowią granice, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy każdego dnia przekraczali swoje własne, także te dotyczące uśpionych talentów.
A ponieważ prawdziwe emocje potrzebują światła dziennego, zapraszamy już dziś do skorzystania z kolejnej oferty Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, jaką jest KONKURS LITERACKI - NADZIEJA PRZEZ OKNO.
Konkurs adresowany jest do młodzieży jak i osób dorosłych, które zechcą w dowolnej formie podzielić się z nami przemyśleniami dotyczącymi aktualnie otaczającej nas rzeczywistości.
W myśl zasady, że nic innego jak głęboko skrywane emocje najsilniej kreują życiową przestrzeń, poprzez udział w konkursie nakłaniamy do próby odnalezienia tytułowej nadziei.
Otwórzmy wspólnie ten nowy świat, weźmy głęboki wdech i postarajmy się przekuć wszelką słabość w odwagę i siłę twórczą.
Może to właśnie przelana na papier refleksja okaże się zbawiennym lekarstwem na...?
Pragniemy też zwrócić uwagę, że pomimo wszechobecnego lęku, do naszych domów powróciły zapomniane serdeczności, a za oknami ponownie do życia budzi się wiosna.
Konkurs NADZIEJA PRZEZ OKNO jest literacką próbą odnalezienia elementarnych prawd i ponadczasowych, uniwersalnych wartości. Tego wszystkiego co zapomniane, jak również tego co stanowi głęboką, pełną nadziei refleksję.
A ponieważ szczególnie zależy nam na Państwa dobrym samopoczuciu, tym bardziej nakłaniamy do zapoznania się z obowiązującymi w konkursie zasadami, spośród których najistotniejsze to odnalezienie w sobie pozytywnych emocji i nadziei pomimo.
Ktoś z Państwa może pomyśli, że to nie najlepszy moment na marzenia.
My odpowiadamy - nic bardziej mylnego!
Planujmy właśnie teraz, rozpiszmy marzenia punkt po punkcie, uzdrawiajmy myśli i duszę głęboko wierząc, że to co uszczęśliwia najbardziej jest na wciągnięcie ręki.
W otaczającej nas, trudnej rzeczywistości to nic innego jak właśnie nadzieja nie pozwala pogrążyć się w smutnej bezradności a proponowany przez nas konkurs, jest niczym innym jak próbą jej odnalezienia.
Pełni optymizmu przekonani jesteśmy, że literacka podróż w głąb siebie NADZIEJA PRZEZ OKNO, pozwoli nam wspólnie z Państwem uwierzyć w niezwykle krzepiący w obecnej sytuacji sens słów tegorocznej Noblistki Olgi Tokarczuk - ,,Skoro można pomyśleć, że może być lepiej, to znaczy, że już jest lepiej "

Regulamin, oraz karta zgłoszenia dostępne na stronie www.ckissepolno.com.pl w zakładce - Kalendarz imprez CKiS.


Opracowanie - Ewa Quiring- Korczak

Do pobrania:

- Regulamin konkursu

- Karta zgłoszenia


Pomoc socjalna dla twórców i artystów

 

 

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło już pomoc socjalną dla twórców i artystów. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/kultura/pomoc-socjalna-dla-tworcow-i-artystow

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 22: Wycieczka po 5 amerykańskich parkach narodowych


    Google Arts&Culture po raz kolejny nas zaskakuje! Po trzech dniach świątecznego wypoczynku i podjadania przyda nam się porządny spacer – nawet taki wirtualny. Dzisiaj proponujemy Państwu coś naprawdę wyjątkowego. „Ukryty świat Parków Narodowych” to projekt, który powstał przy współpracy National Park Services oraz Google Arts&Culture, oferuje on 5 zapierających dech w piersiach wirtualnych wycieczek po 5 parkach narodowych.
    Zaczynamy od Parku Narodowego Kenai Fjords, który znajduje się w południowej części stanu Alaska i obejmuje swoim obszarem część pola lodowego Hardinga. Ten segment obejmuje podróż kajakiem pośród gór lodowych, imponujący zjazd między szczelinami i obserwacje cofających się lodowców. Wybierając kolejny z parków – Park Narodowy Wulkany Hawai’i, uzyskamy możliwość lotu nad aktywnymi wulkanami i przyglądanie się z bliska lawie oraz klifom wulkanicznym. Wycieczka po Parku Narodowym Carlsbad Caverns daje nam sposobność wniknięcia w sam środek rozpędzonego stada tysięcy nietoperzy, a także eksploracji wnętrza potężnych jaskiń i ich pięknych formacji. Imponujące wrażenie robi także konna przejażdżka przez kaniony Parku Narodowego Bryce Canyon, który rozciąga się na powierzchni 145,02 km2 i jest zamieszkały przez wiele gatunków dzikich zwierząt, takich jak kojoty czy pumy. Piątym z parków dostępnych do naszej dyspozycji jest Park Narodowy Dry Tortugas, który znajduje się w stanie Floryda, ta część przenosi nas pod wodę, mamy możliwość zanurkowania do wraku zatopionego statku, pływania pośród ogromnych raf koralowych i zwiedzenia fortu z okresu wojny secesyjnej. Od wyboru do koloru, każdy znajdzie coś dla siebie, chociaż pomijając jakikolwiek z tych Parków naprawdę wiele tracicie! Sprawdźcie tutaj - https://artsandculture.withgoogle.com/en-us/national-parks-service/parks


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


Poranna kawa z...


 ... MICHAŁ  ANIOŁ
( 1475-1564)


   Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni znany na całym świecie jako Michał Anioł ,włoski rzeźbiarz, malarz, architekt, poeta, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych artystów w dziejach ludzkości.

Michał Anioł w 1505 r został zaproszony przez Papieża Juliusza II do Rzymu i od tego czasu pracował tam dla siedmiu kolejnych papieży.
Osobowość naszej dzisiejszej kawy jest autorem m.in. słynnych fresków , przedstawiających sceny z Księgi Rodzaju, w Kaplicy Sykstyńskiej, nad którymi pracował 4 lata (1508-1512), obrazu "Sądu Ostatecznego" na ścianie ołtarzowej tej kaplicy, a także okrągłego obrazu "Święta Rodzina" , licznych płaskorzeźb i rzeźb ( m.in. "Pieta Watykańska", "Dawid", "Bachus", "Mojżesz", "Madonna przy schodach") i wielu innych dzieł.
Jego prace charakteryzują się trójwymiarowością, dramatyzmem, bogactwem gestów i ruchów, a sam mistrz uznany został za wielką osobowość renesansu i – przez niektórych badaczy sztuki – prekursorem sztuki barokowej.
Michał Anioł zaprojektował kopułę Bazyliki św. Piotra. Przy budowie w/w bazyliki pracował od 1547 r do końca swojego życia.
Artysta rzeźbił wyłącznie w marmurze.
Był pierwszym zachodnim artystą, którego biografię opublikowano za jego życia.
Źródła podają,  iż Michał Anioł nie posiadał daru zjednywania sobie ludzi – podobno dlatego, że fizycznie "nie grzeszył" urodą , miał "nikłą posturę" i wybuchowy charakter ... Ale...Drodzy Państwo , jakie to ma znaczenie w obliczu jego potężnego talentu artystycznego, którego wynikiem są dzieła olśniewające ludzkość przez wieki  ? :-) .
Tą myślą kończymy dzisiejszą kawę i proponujemy wirtualnie odwiedzić Bazylikę św. Piotra w Rzymie :
https://pl.tripadvisor.com/Attraction_Review-g187793-d631111-Reviews-St_Peter_s_Basilica-Vatican_City_Lazio.htmlMateriały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Katarzyna Falkowska


 


"Sztuka upamiętniając przeszłość, daje siły przyszłości"


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 21: Wirtualny mini-spacer wielkanocny

    Dzisiaj, w Wielki Piątek, zapraszamy Państwa na symboliczny, wirtualny mini-spacer wielkanocny w formie wideo, przygotowany przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. W trakcie tych kilkunastu minut zapoznacie się Państwo z historią trzech wyjątkowych eksponatów muzealnych, które na co dzień mieszczą się właśnie w poznańskim muzeum. Mowa o rzeźbie „Chrystus na osiołku”, której powstanie datuje się na lata 1493-94, obrazie „Opłakiwanie” autorstwa Girolamo Siciolante da Sermoneta oraz obrazie „Autoportret z pisanką” Jacka Malczewskiego. Przy okazji dogłębnej analizy wyżej wymienionych eksponatów i ciekawostek z nimi związanych, wspomniane zostały również inne dzieła kojarzone ze świętami wielkanocnymi oraz fakty historyczne związane z wjazdem Jezusa do Jerozolimy i procesjami jakie odbywają się na cześć tego wydarzenia na całym świecie – w tym także w Sępólnie Krajeńskim. Zachęcamy do obejrzenia  - https://youtu.be/0RH0cf-Voko  

 


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 19: Muzeum Pisanek

    Święta Wielkanocne tuż za pasem, dlatego dzisiejsza podróż będzie tematyczna. Zapraszamy Państwa do Muzeum Pisanek. Ogromne zbiory, oryginalne zdobienia i pomysły być może zainspirują Państwa podczas przygotowań do wielkanocnego śniadania.
    Największe na świecie Muzeum Pisanki znajduje się w ukraińskiej Kołomyi. Wizytówką tego miejsca jest już sam budynek – ogromne, bogato udekorowane jajko. Muzeum funkcjonuje od roku 1987, jednak w obecnej siedzibie mieści się od roku 2000. W skład jego zbiorów wchodzą pisanki z całego świat, m.in. Chin, Izraela, Egiptu czy Kenii. Znajdziemy tutaj również egzemplarze z Polski, pochodzące głównie z regionu łowickiego. W ekspozycji znajdują się pisanki robione różnymi technikami: malowane, wydrapywane, wyklejane, obszywane, haftowane, oblepiane. Ponadto na terenie muzeum znajduje się kilkunastometrowa pisanka z drewna, w której wnętrzu mieści się część ekspozycji. Pooglądać je można na oficjalnej stronie muzeum - http://hutsul.museum/pysanka/collection/
    To tyle, jeśli chodzi o Ukrainę, ale Polacy nie gęsi i… swoje Muzeum Pisanek mają! Znajduje się ono w Ciechanowcu i stanowi część Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka. Powstało w roku 2004, obecnie mieści się w nim niemal 2000 eksponatów, ogromna ich część została podarowana na rzecz Muzeum przez kolekcjonerów z Warszawy. Jest to jedyny tego typu obiekt w Polsce, a w jego zbiorach – podobnie jak w Muzeum w Kołomyi – znajdziecie Państwo eksponaty nie tylko z Europy, ale także Azji, Australii czy Afryki! „Ale jaja!” chciałoby się rzec, doprawdy i to jakie kolorowe, zobaczcie Państwo sami - https://www.muzeumrolnictwa.pl/muzeum/wystawy-stale/muzeum-pisankiMateriały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


„Święta z jajem…”

    Czy ktoś z nas wyobraża sobie Wielkanoc bez kolorowych jajek ?
W polskich domach zajmują one honorowe miejsce na wielkanocnym stole. Pisanki mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, oraz nadzieję na zmartwychwstanie Chrystusa, zbawienie… Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk architektonicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie. Dawniej zdobieniem jaj zajmowały się wyłącznie kobiety. Mężczyźnie nie wolno było wchodzić do izby, bo mógłby rzucić urok na pisanki.
Pisanki zawsze były symbolem sympatii, a nawet gorącego uczucia. Kawaler obdarowywał nią wybrankę swego serca. Taki prezent od dziewczyny, to dla niego radość i nadzieja. By okazać sympatię i życzliwość, malowanymi jajkami obdarowywano również członków rodziny i przyjaciół.
W dzisiejszych czasach śniadanie wielkanocne poprzedza dzielenie się poświęconym jajkiem. Jest wyrazem przyjaźni i miłości. Ma to ten sam wymiar, co dzielenie się opłatkiem w Wigilię.
Ich zdobienie to misterne zajęcie, wymagające zdolności plastycznych, precyzji i delikatności.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Opracowanie materiałów - instruktorzy świetlic wiejskich, ARTIK'ów i WOK
Tekst - Bogusława Zgrzeba


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 19: Muzeum II Wojny Światowej


    Dzisiaj oferujemy Państwu kolejną podróż historyczną. Tym razem jednak nie cofamy się aż do średniowiecza, robimy krok wstecz do roku 1939 i dzięki innowatorskiemu projektowi internetowego Muzeum II Wojny Światowej zapraszamy Państwa na interaktywną, multimedialną lekcję historii.
    Projekt ten skierowany jest do odbiorców w każdym wieku, a dzięki swojej formie powinien trafić zarówno do młodzieży szkolnej, jak i starszych entuzjastów historii. Najpierw twórcy proponują nam krótki dokument pt. „Samotna walka”, później słyszymy pamiętny komunikat radiowy, informujący o wybuchu II wojny światowej, a następnie, udając się na wirtualny spacer, zostajemy przeniesieni na plac Westerplatte, będący centralnym punktem tamtejszych, tragicznych wydarzeń i od tej pory możemy śledzić rozwój historii w chronologicznym porządku. Wszystko to wsparte komentarzem lektora, fragmentami archiwalnych nagrań i wypowiedzi oraz cyfrowo zreprodukowanymi zdjęciami, wkomponowanymi we współczesny krajobraz. W trakcie wirtualnego spaceru zobaczyć można m. in. Cmentarz Obrońców Westerplatte, Wartownię nr 5, Willę Oficerską, Kasyno Podoficerskie, Placówkę Fort czy też przestrzeń Mewiego Szańca z poddającymi się obrońcami. To jednak nie wszystko, bo na stronie Muzeum II Wojny Światowej znajdziecie Państwo również wykłady online oraz link do oficjalnego kanału YouTube instytucji, na którym znaleźć można liczne materiały pochodzące z konferencji naukowych, wykłady towarzyszące, produkcje filmowe Muzeum II Wojny Światowej, relacje świadków historii czy audycje historyczne. To naprawdę cenna i warta rozpowszechniania inicjatywa. Przekonajcie się o tym Państwo osobiście - https://spacer.muzeum1939.pl/pl/Westerplatte.html


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


Poranna kawa z...


    Za kilka dni będziemy obchodzić Wielkanoc, najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie – pamiątka męki i zmartwychwstania Chrystusa.
Każdy z nas od najmłodszych lat wie, że najbardziej znanym symbolem Wielkanocy jest jajko, uważane za symbol życia, odradzania się.
Przy dzisiejszej kawie chcięlibyśmy przybliżyć Wam historię Jajek Faberge – przepięknych dzieł sztuki jubilerskiej.
    Pierwsze jajko Faberge powstało w pracowni nadwornego jubilera - Petera Carla Faberge na dworze cesarza Aleksandra III w 1884 r – był to prezent wielkanocny od cesarza dla jego małżonki cesarzowej Marii, nazwane zostało " Jajko z kurką". W taki oto sposób zrodziła się historia jajek Faberge.
Cesarz każdego roku zamawiał stworzenie kunsztownego jajka, by obdarować nim w Wielkanoc cesarzową Marię Fiodorownę.
Po śmierci Aleksandra III tradycję tę kontynuował ich syn cesarz Mikołaj II, który rok w rok zamawiał u mistrza Faberge po 2 jajka – dla matki, cesarzowej Marii i dla żony, cesarzowej Aleksandry Fiodorownej.
Nadworny utalentowany jubiler wykonywał jajka ze złota, srebra, kamieni szlachetnych, kości słoniowej, masy perłowej, zdobione były emalią. Mistrz, cudownie zdobiąc jajka, inspirował się m.in. wydarzeniami historycznymi, wizerunkami członków rodziny carskiej, carskich rezydencji (np. "Jajko z widokiem duńskich pałaców", "Jajko z miniaturką okrętu Pamięć Azowa " /Memory of Azow/, "Jajko koronacyjne", "Nefrytowe jajko carskie", "Jajko z pączkiem róży").
W środku jajka zazwyczaj kryła się niespodzianka.
Podobno wykonanie jednego drogocennego jajka zajmowało ok. 2 lat .
Do wybuchu Rewolucji Październikowej w Rosji (1917 r) w pracowni Faberge powstało 56 jajek carskich, natomiast do dnia dzisiejszego zachowało się ich 42.
W latach 1898-1904 słynny jubiler wykonał też serię swych wspaniałych jajek wielkanocnych na zlecenie Aleksandra Kelcha – właściciela syberyjskich kopalń złota i platyny, który na wzór carów , obdarowywał jajkami Faberge swoją żonę Barbarę – w sumie dostała 7 jajek.
W 1900 r jajka Faberge wystawiono na Wystawie Światowej w Paryżu. Ich autor otrzymał Legię Honorową, a jego przepiękne dzieła nagodzone zostały złotymi medalami.
Synowie twórcy bajecznych , drogocennych jajek kontynuowali tradycję ojca do 1951 r – do czasu, kiedy sprzedali markę Faberge. Senior Faberge zmarł w 1920 r.
W 1989 r spółkę Faberge Inc. (wraz z marką Elisabeth Arden) zakupił koncern Uniliver. Za czasów tego koncernu, współpracujący z nim niemiecki Jubiler Victor Mayer, wykonał (m.in) jedyne jajko z bursztynu, które zostało ofiarowane miastu Gdańsk.
Pierwszą współczesną wersją jajka Faberge było tzw. "jajko pokoju" wykonane dla prezydenta ZSRR – Michaiła Gorbaczowa – znane też jest ono pod nazwą "Jajko milenijne".
Jajka Faberge, nietuzinkowe, przepiękne dzieła sztuki jubilerskiej, autorstwa petersburskiego mistrza , obecnie na aukcjach osiągają ceny kilkudziesięciu mlionów dolarów.
Nacieszyć nimi oczy możemy m.in. w Muzeum Faberge w Petersburgu:
https://pl.tripadvisor.com/Attraction_Review-g298507-d6580510-Reviews-Faberge_Museum-St_Petersburg_Northwestern_District.html

https://fabergemuseum.ru/en/collections/collection-highlights/.


Materiały CKiS w Sępólnie KRajeńskim
Tekst - Katarzyna Falkowska


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 18: Muzeum Początków Państwa Polskiego


    Dzisiaj zabieramy Państwa w bardzo daleką podróż, choć zostaniemy w Polsce. Jak to możliwe? Będzie to bowiem podróż w czasie. Podróż do początków Polski, do osady, która stała się historyczną, pierwszą stolicą naszego kraju, do Gniezna. Dokumentacją powstawania Polski, wczesnych etapów formowania się państwa, jest właśnie gnieźnieńskie Muzeum Początków Państwa Polskiego.
    Muzeum powstało w roku 1956, w roku 1973 roku zostało przekształcone w samodzielną jednostkę, która pod obecną nazwą funkcjonuje od roku 1983. W skład muzealnych zbiorów wchodzi ponad 17 tysięcy eksponatów archeologicznych, artefaktów kultury materialnej i sztuki od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych, w tym szczególnie zabytków i archiwaliów związanych z historią Gniezna i ziemi gnieźnieńskiej. Na terenie muzeum obejrzeć można wystawy stałe prezentujące historię i kulturę pierwszych wieków istnienia państwa polskiego w formie spektaklu audiowizualnego. Podziwiać możemy także historię samego Gniezna -  od początku, do schyłku średniowiecza oraz kolekcję dekorowanych gotyckich kafli piecowych. W muzeum można zapoznać się ponadto z tematyką kultury materialnej mieszkańców Gniezna od XVI do początków XIX wieku oraz kolekcją malarstwa olejnego XIX wieku dotyczącą dynastii piastowskiej. Znajdziemy tutaj również repliki romańskich drzwi: tzw. gnieźnieńskich i płockich,  portrety świeckich i kościelnych dostojników ziemi gnieźnieńskiej, zbiór odlanych z brązu historycznych godeł Polski i  monumentalną tkaną rzeźbę wykonaną w 1977 roku specjalnie do wnętrza muzeum przez światowej sławy artystkę Magdalenę Abakanowicz. A wszystko to możecie Państwo zobaczyć już teraz, o tutaj - http://www.muzeumgniezno.pl/spacer/muzeum_gniezno/muzeum_gniezno.html jednym kliknięciem rozwiniecie listę ekspozycji i panel nawigacji po wnętrzach muzeum, zapraszamy na wirtualną lekcję historii Polski!

 Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


„Wielkanocne inspiracje.”


    Dekorowanie domu na Święta Wielkanocne, to chwile pełnych radosnych przeżyć. Sami potrafimy zaaranżować wnętrza, by nabrały subtelnego, świątecznego klimatu. Odczarujmy pogrążone w zimowym śnie wnętrze. Tchnijmy w nie nową, radosną energię. Pomyślmy z czego można zrobić wielkanocną ozdobę. Możemy się zainspirować aranżacjami z wykorzystaniem m.in. natury ( mech, gałęzie, skorupki…)  Wyeksponujmy je na parapetach, stołach. Z pewnością wprowadzą do Waszych domów wiosenno - wielkanocną atmosferę.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Opracowanie materiałów - instruktorzy świetlic wiejskich, ARTIK'ów i WOK
Tekst - Bogusława Zgrzeba


Cykl: Święta inne niż wszystkie….

 

    Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim rozpoczyna cykl „Święta inne niż wszystkie”. Instruktorzy świetlic wiejskich, ARTIK'ów i Wiejskich Ośrodków Kultury postanowili przerwać ciszę podczas akcji „Zostań w domu”, dotrzeć do innych i sprawić, by przygotowania do Świąt Wielkanocnych przebiegały w przyjemniejszej atmosferze. Mamy nadzieję, że nasza galeria zainspiruje wielu do mile spędzonych dni w kuchni w trakcie przygotowywania wielkanocnych specjałów.
Zachęcamy też do przeprowadzenia wiosennej metamorfozy wnętrz. Dekoracje wykonane samodzielnie, to ulga dla domowego budżetu, ale też sposób na kreatywne spędzanie czasu w domu.
 


„Z szuflady babuni – wielkanocne smaki”


    Polskie tradycje wielkanocne to nie tylko święcenie palm, śmigus dyngus ale i bogactwo kulinarnych pomysłów.
Na Kujawach i Pomorzu świętowanie Wielkanocy rozpoczynano organizując pogrzeb żuru i śledzia. W Wielki Piątek lub w Wielką Sobotę na skraju wsi zakopywano resztki tych potraw (od Środy Popielcowej były podstawą dziennego jadłospisu). Po  okresie Wielkiego Postu na Święta Wielkanocne przygotowywano dania głównie w oparciu o wędliny i mięsa, które miały być zadośćuczynieniem, rekompensatą  za postne wyrzeczenia. Dawne proste receptury i niebiańskie smaki.

Powróćmy do nich. To dania naszego kulinarnego dziedzictwa.
Tekst - Bogusława Zgrzeba


Babka wielkanocna

Składniki:
- 6 jaj całych
- 1 szklanka mąki
- 1 szklanka mąki ziemniaczanej
- 1,5 szklanki cukru
- 1 szklanka oleju
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżki octu


Wykonanie:
Jajka wbijamy do miski i miksujemy razem z cukrem na jednolitą masę.
Wsypujemy mąkę, mąkę ziemniaczaną i dalej miksujemy, dodając proszek do pieczenia.
Małym strumykiem wlewamy olej i na koniec dodajemy ocet.
Wkładamy do nienagrzanego piekarnika i pieczemy w 180° ok. 45 – 50 min.


Polewa:
- 4 łyżki kakao
- 120 g masła
- 3 łyżki mleka
- 90 g cukru pudru (ok. 8 łyżek)


Babka zebra

Składniki:
- 5 jaj
- 3 szkl.mąki
- 1/4 szkl.oleju
- 1 szkl. Wody gazowanej lub oranżady
- 1 łyżka proszku do pieczenia
- 1 cukier waniliowy


Wykonanie:
Białko oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę. Dodać cukier i cukier waniliowy. Chwilę ubijać, dodać żółtka, lekko połączyć, dodać mąkę z proszkiem do pieczenia, olej i wodę. Ciasto wyrobić i podzielić na dwie części. (Białej trochę więcej). Do drugiej dodać 2 łyżki kakao i 1 łyżkę oleju. Formę wysmarować i dno wysypać bułką tartą. Lać ciasto do formy środku blachy na zmianę raz ciemne raz białe. Piec w piekarniku w 180° ok 40-50 min.,, Baranek z przepisu na babkę z olejem''


Składniki:
- 6 jaj
- 25 dkg margaryny
- 2 szklanki cukru
- 2 szklanki mąki ziemniaczanej
- 6 łyżek mąki pszennej
- 6 łyżek oleju
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżka octu


Wykonanie:
Masło utrzeć z cukrem, po czym wbijać kolejno jaja całe. Do utartej masy wsypać mąkę ziemniaczaną, wymieszaną z pszenną i proszkiem do pieczenia.
Wlać olej i na końcu ocet. Dokładnie wymieszać.
Z tego przepisu można wykonać trzy baranki.
Formę dobrze wysmarować masłem i obsypać bułką tartą.
Piec w 180º stopniach około 40 minut.Ciasto drożdżowe ,,Żyd”

 

 

Składniki:
- 1 kostka margaryny
- Jedna i pół szklanki mleka
- 10 dag drożdży
- 1 szklanka cukru
- Szczypta soli
- 1 kilogram mąki
- 6 jajek
- 1, 20 kg rodzynek(namoczyć prędzej w ciepłej wodzie)
- Cukier-do posypania na wierzch ciasta
- 60 dag masła( roztapiamy)

Wykonanie:
Mieszamy razem letnie mleko, drożdże i trochę cukru. Odstawiamy do wyrośnięcia.
Tłuszcz, cukier i sól ucieramy dodając jajka. Łączymy z resztą mleka i mąką. Dodajemy nasz rozczyn. Wyrabiamy ciasto na jednolitą masę i odstawiamy do wyrośnięcia.
Gdy ciasto już wyrośnie dzielimy je na 3 równe części, a każdą z nich jeszcze na 4 kawałki. Każdą taką część rozwałkowujemy, smarujemy roztopionym masłem, sypiemy cukrem i rodzynkami. Zawijamy w ten sposób, aby powstała strucla i przenosimy na blachę. Gdy już wszystkie strucle będą gotowe(12 sztuk) na blaszkach kroimy je delikatnie ukośnie w tzw. kromeczki i odstawiamy do wyrośnięcia. Gdy ciasto wyrośnie smarujemy je roztopionym masłem, posypujemy cukrem i pieczemy w piekarniku 180 stopni przez 30 minut.Maślane bułeczki na Śniadanie Wielkanocne

 

 

Składniki:
- 0, 5 kg mąki
- 1 szklanka mleka
- 3 dag drożdży
- 2 łyżki masła
- Łyżka cukru
- Płaska łyżeczka soli
- 1 żółtko
- 1 całe jajko
- Mak
- Słonecznik

Wykonanie:
Mąkę wymieszaną z solą przesiewamy do miski.
Drożdże rozrabiamy z cukrem i ciepłym mlekiem. Odstawiamy na około 15 minut-robimy tzw. rozczyn. Jak już rozczyn się  ,,ruszy”, dodajemy go do przesianej mąki. Dodajemy również żółtko. Pod koniec wyrabiania ciasta dodajemy przestudzone roztopione masło. Wyrabiamy ciasto, aż do uzyskania elastycznej masy. Jeżeli będzie klejąca, wystarczy dosypać trochę mąki. Odstawiamy ciasto w ciepłe miejsce na około 45 minut przykrywając ściereczką.
Po tym czasie formujemy bułeczki i kładziemy na blachę. Czekamy około 15 minut aż wyrosną ponownie.
Przed włożeniem do piekarnika smarujemy pędzelkiem wierzch bułeczek. Używamy do tego roztrzepane całe jajko. Z góry posypujemy makiem bądź słonecznikiem, jak kto woli.
Pieczemy w temperaturze 180-200 stopni przez około 20 minutSernik wiedeński

Składniki na kruche ciasto:
- 15dag mąki
- 12dag masła
- 5dag cukru pudru
- 1 surowe żółtko
Składniki na masę serową:
- 1kg sera
- 10jaj
- 5dag skórki pomarańczowej
- 5dag rodzynek
- wanilia
- 40dag cukru pudru
- 15dag masła
- 5dag kaszki mannej lub 10 dag mąki
- sól


Wykonanie:
Zagnieść kruche ciasto, schłodzić w lodówce, wywałkować . Wyłożyć dno tortownicy, podpiec.
Przyrządzić masę serową:
Ser przetrzeć przez sito, masło utrzeć na pulchną masę , dodać kolejno żółtka, przesiany cukier i ser. Ucierać starannie, ubić pianę z białek, wyłożyć na masę serową, dodać siekaną skórkę pomarańczową, opłukane rodzynki, wanilię, kaszkę manną i sól do smaku. Wymieszać lekko, wyłożyć na podpieczone ciasto, wyrównać wierzch.
Wstawić do dobrze nagrzanego piekarnika na 50-60 min.180 stopni.
Gdy wierzch sernika za bardzo się rumieni przykryć papierem .
Upieczone ciasto lekko schłodzić, okrążyć nożem dookoła formy, wyłożyć.Sernik z rosą


Składniki
Ciasto na sernik z rosą:
- 2 szklanki mąki
- 2/3 kostki margaryny
- 2/3 szklanki cukru
- 2 jaja
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Masa serowa:
- 1 kg twarogu
- 1/2 litra mleka
- 5 żółtek+1 całe jajo
- szklanka cukru
- 2 budynie śmietankowe
- 1/2 szklanki oleju
Piana:
- 5 białek
- 5 łyżek cukru
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- ewentualnie wiórki kokosowe- 20 dag


Wykonanie:
Sernik z rosą
1. Sernik z rosą:
Składniki ciasta zagnieść, schłodzić ok.1 godz.w lodówce
Wyłożyć ciasto na prostokątną blachę o standardowych wymiarach, tworząc dość wysoki rant. Nakłuć widelcem.
2. Twaróg przepuścić przez maszynkę.
Żółtka i jajko ubić z cukrem. Dodać twaróg, olej, mleko. Zmiksować. Masa jest dość rzadka, ale taka ma być. Dosypać budyń w proszku. Wymieszać. Masę serową wylać na ciasto. Wstawić ciasto do piekarnika nagrzanego do 180 st.C Piec ok.45-50 min.
3. Ubić białka z cukrem, pod koniec dodać 1 łyżkę mąki ziemniaczanej. Kto chce może dodać wiórki kokosowe. Pianę wyłożyć na podpieczony sernik. Zmniejszyć temp. do 170 st.C i piec jeszcze ok. 15-20 min. aż piana się zrumieni.
Sernik z rosą gotowy!Malinowa chmurka


Składniki na ciasto kruche:
- 3 żółtka
- 30g cukru pudru
- pół łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanili lub pół opakowania
- cukru waniliowego około 8g
- 150gmąki pszennej
- 100g masła


Wykonanie:
Wszystkie składniki powinny być schłodzone.
Składniki na kruchy spód szybko zagnieść ręcznie lub zmiksować w malakserze. Uformować kulę,lekko spłaszczyć, owinąć w folię spożywczą, schłodzić w lodówce przez 60 minut. Przygotować prostokątną blachę o wymiarach 23/33 cm. Wysmarować masłem, wyłożyć papierem do pieczenia.
Schłodzone ciasto wyjąć z lodówki, wyłożyć nim dno formy. Można wcześniej lekko rozwałkować, można odrywać po kawałku i układać formę, następnie wyrównać np. wałkując szklanką ułożoną na boku, wewnątrz formy .Wyrównać, ponownie schłodzić w lodówce przez około 30 minut. Przed samym pieczeniem po nakłuwać widelcem.
Piec w temperaturze 190º – 200º przez około 15 – 20 minut lub krócej, do zezłocenia i wypieczenia ciasta. Wyjąć z piekarnika i wystudzić.
Galaretka malinowa:
- 600g malin/ świeżych lub mrożonych/
- 3 malinowe galaretki/ każda na 500 ml wody/
- 3,5 szklanki wrzącej wody
Maliny mrożone wcześniej rozmrozić na durszlaku!
3 malinowe galaretki rozpuścić w 3,5 szklanek wrzącej wody. Przestudzić, wymieszać z malinami.
Odłożyć do lodówki do lekkiego zgęstnienia galaretki.
Tężejącą galaretkę wyłożyć na kruche ciasto, wyrównać, schłodzić w lodówce.
Krem śmietankowy z wanilią:
- 500 ml śmietanki 36%, schłodzonej
- 250g serka mascorpone, schłodzonego
- 3łyżki cukru pudru
- 1 łyżeczka pasty z wanilii lub nasionka z 1 laski wanilii.
Wszystkie składniki umieścić w misie miksera. Ubić do otrzymania gęstego kremu.
Uwaga!!! Nie schłodzenie składników na minimum 12 godzin przed rozpoczęciem ubijania kremu lub niepotrzebne zbyt długie ubijanie kremu mogą doprowadzić do jego zważenia.
Krem przygotować bezpośrednio przed wyłożeniem na ciasto.
Beza z migdałami:
- 3 białka w temperaturze pokojowej
- 150g drobnego cukru
- 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
- 40 – 50g płatków migdałowych
Piec w temperaturze 140 stopni przez około 1 godzinę.
Ciasto wyjąć z lodówki, gotowy krem wyłożyć na galaretkę, wyrównać. Na wierzch wyłożyć
wystudzoną bezę. Schłodzić przez dwie godziny w lodówce. Ciasto nadaje się na różne okazje. Jest
pyszne.Karkówka ze śliwką

 

 

Składniki:
- 1,5kg  karkówki wieprzowej
- 200g  śliwek suszonych
- Sól
- Przyprawa do karkówki klasyczna
- Rękaw foliowy lub naczynie żaroodporne

Wykonanie:
Karkówkę rozkroić żaby powstał płaski płat (w całości), rozbić młotkiem, posypać przyprawą, solą i dobrze wmasować w mięso z obu stron.
Śliwki umyć ciepłą wodą i rozłożyć na mięsie.
Następnie całość rolujemy w rulon (można związać sznurkiem).
Odstawiamy na jeden dzień do lodówki. Przygotowaną karkówkę wkładamy do rękawa foliowego lub naczynia żaroodpornego i pieczemy 1,5h - 2h  w 180º- 200º
Rolada szpinakowa z wędzonym łososiem

 

 

Składniki:
- 1 opakowanie mrożonego szpinaku
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka mąki
- 1 łyżeczka masła
- 4 jajka
- dwa serki Almette śmietankowe plus 4 ząbki czosnku
- łosoś wędzony w plastrach 400g

Wykonanie:
Na patelni podsmażamy z masłem szpinak, przeciśnięty przez praskę czosnek, sól, pieprz. Odsączamy na sitku i studzimy.
Żółtka dodajemy do szpinaku. Białka ubijamy na sztywno. Pianę dodajemy delikatnie do szpinaku,
wsypujemy przesianą mąkę i mieszamy.
Wylewamy na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia i pieczemy 15 minut w 190º. Przestygnięty placek smarujemy serkiem i na to układamy łososia tak, aby pokrył całość. Zwijamy jak roladę i zawijamy ściśle w folię do żywności.
Wkładamy do lodówki na kilka godzin.
Rolada szpinakowa na pewno podbija podniebienia rodziny i gości przy stole!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Opracowanie materiałów - instruktorzy świetlic wiejskich, ARTIK'ów i WOK

 

Do pobrania:

- Przepisy „Z szuflady babuni – wielkanocne smaki” (PDF)


 HISTORIA JEDNEJ FOTOGRAFII - ZWIERCIADŁO KULTURY


    Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom w tym szczególnie trudnym dla wszystkich okresie, z dbałością o najmniejsze szczegóły staramy się zapewnić Państwu najlepsze z możliwych, dobre samopoczucie.
,,HISTORIA JEDNEJ FOTOGRAFII- ZWIERCIADŁO KULTURY to inicjatywa adresowana do osób, które zechcą podzielić się z nami historią swojego zdjęcia, przywołującą wspomnienie wydarzenia związanego z działalnością statutową Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim (koncerty, działalność sekcji, wydarzenia plenerowe, recitale, spektakle, festyny, spotkania tematyczne, konkursy, inne wydarzenia artystyczne)
Impulsem do działania stało się dla nas powszechne w dobie pandemii wirusa COVID-19 zjawiskowo sentymentalnych powrotów utrwalonych na zdjęciu, obserwowane na platformach społecznościowych.
W związku z powyższym pragniemy pójść o krok dalej i zaproponować Państwu przedsięwzięcie, które mamy nadzieję z Państwa pomocą zakończy się pomyślnie.
Naszym nadrzędnym celem jest promowanie wszelkich przejawów kreatywności oraz bogactwa i potencjału lokalnej społeczności.
Zależy nam szczególnie na wspomnieniu widzianym z Państwa perspektywy.
Wszystko to pozwoli nam nie tylko przenieść się w czas beztroski ale przede wszystkim doskonalić warsztat, przyglądając się lokalnej kulturze z innego aniżeli nasz własny punktu widzenia.
W proponowanej przez nas inicjatywie może wziąć udział każdy, kto spełni warunki poniższego regulaminu.
Docelowo z nadesłanych do nas zdjęć zamierzamy wyróżnić naszym zdaniem najbardziej interesujące i stworzyć z nich pamiątkowy folder.
Będzie on dla nas wszystkich bezcenną pamiątką a jednocześnie dowodem na niegasnącą w naszej społeczności aktywność i chęć współtworzenia lokalnej kultury, pomimo trudnej rzeczywistości z jaką przyszło nam się zmierzyć.
Nadesłane przez Państwa zdjęcia wraz z krótkim opisem, zostaną przez nas opublikowane zarówno na stronie internetowej Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim jak i platformie społecznościowej FACEBOOK.
Wyróżnione fotografie posłużą nam jako materiał do stworzenia wyżej wspomnianego folderu, którego autorami będziecie również Państwo.
Pełni optymizmu i wiary w lepsze jutro, zachęcamy do zaangażowania i otworzenia się na sentymentalną podróż wspólnie z nami.

Warunkiem wzięcia udziału w projekcie HISTORIA JEDNEJ FOTOGRAFII- ZWIERCIADŁO KULTURY jest zastosowanie się do ustaleń zawartych w regulaminie, który można pobrać na stronie www.ckissepolno.com.pl.
 
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!!
Do pobrania:


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
opracowanie - Ewa Quiring Korczak

Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 17: Musée d’Orsay


    Paryskie Musée d’Orsay to niejako „młodsza siostra” Luwru, w muzeum tym znajdują się bowiem obrazy, fotografie, rzeźby i meble głównie z przełomu XIX i XX wieku. Ogromny budynek z oszklonym dachem wzniesiony został w 1900 roku i przez 39 lat pełnił funkcję dworca kolejowego. Później przekształcony został w teatr, a następnie w dom aukcyjny, ostatecznie w 1986 roku stał się siedzibą muzeum, któremu poświęcamy dzisiejszy wpis.
    Musée d’Orsay bywa określane mianem „muzeum mistrzów impresjonizmu”, w stałej ekspozycji zwiedzający mogą podziwiać ponad 4000 dzieł, z których znakomita większość wyszła spod pędzla impresjonistów i postimpresjonistów. Orientację w budynku ułatwiają kolory ścian: szary zarezerwowany jest dla impresjonizmu, czerwony oznacza zbiór europejskiej sztuki użytkowej, a granatowe ściany przeznaczone są dla postimpresjonistów. Turystów i prawdziwych koneserów sztuki przyciągają dzieła takich mistrzów jak Vincent van Gogh, August Renoir, Claude Monet, Edgar Degas czy Paul Cezanne. W paryskim muzeum podziwiać możemy tak doskonałe dzieła, jak „Gwieździsta noc nad Rodanem” (1888) i „Autoportret” (1899) Van Gogha, „Tahitańskie kobiety na plaży” (1881) Paula Gaughina, „Maki w pobliżu Argenteuil” (1873) Claude Moneta czy „Śniadanie na trawie” (1863) Edouarda Maneta. Wszystkie te dzieła możecie zobaczyć Państwo już teraz z perspektywy zwiedzającego, przenosząc się wirtualnie do gmachu Musée d’Orsay. Taką możliwość mamy ponownie dzięki aplikacji Google Arts&Culture. Od czego zaczynamy? Malarstwo, rzeźba czy fotografia? A może zabytkowe meble? Sami Państwo zdecydujcie - https://artsandculture.google.com/partner/musee-dorsay-paris?hl=en Zapraszamy!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


 

Poranna kawa z...
... PETER  PAUL  RUBENS
( 1577-1640 )  Szanowni Państwo... przy dzisiejszej kawie nasuwa mi się skojarzenie "rubensowskie kształty" – określenie słyszane niejednokrotnie. Wyrażenie to wzięło się stąd, iż Rubens malował obrazy przedstawiające kult zdrowego i silnego ciała człowieka, odznaczającego się obfitością kształtów ( np. "Sąd Parysa", "Trzy Gracje", "Zjednoczenie Wody i Ziemi"), a jego akty stały się charakterystyczne dla malarstwa barokowego.

Żeby nie było... ten wybitny flamandzki artysta malował też dzieła o tematyce religijnej, w których z pasją przedstawiał chwałę, ekstazę, cierpienie, cud (np. "Ostatnia Wieczerza", "Madonna z Dzieciątkiem", "Zdjęcie z Krzyża"), a także portrety damskie, wizerunki męskie , malownicze krajobrazy, czy sceny z polowań – jego dorobek artystyczny liczy 2 tyś. obrazów i około 4 tyś. rysunków.
Obrazy Rubensa skupiają w sobie barokowe cechy: żywiołowość, dynamikę, wybujałość, zmysłowość, niepokój , świat tworzony w jego sztuce jest barwny, przenika do odbiorcy zaspokajając estetyczne zapotrzebowania.

Nasz dzisiejszy Bohater poranka, prócz malowania, zajmował sie również polityką i dyplomacją, był bardzo pracowity, jego życie było pełne powodzeń i sukcesów, a obdarzając swymi dziełami kulturę europejską, zdobył fortunę.

W 1624 r do portretu Rubensowi pozował król Władysław IV Waza. wg badaczy sztuki był to obraz prywatny, nie przeznaczony na ściany komnat pałacowych. Władca został na nim przedstawiony z laską – jako zwykły człowiek, a nie monarcha. Obraz ten odnaleziono w Paryżu w 1914 r.

Liczne dzieła tego wybitnego malarza znajdują się w muzeach na całym świecie, ja dziś proponuję Państwu zwiedzić wirtualnie Dom Rubensa w Antwerpii :

https://pl.tripadvisor.com/Attraction_Review-g188636-d242687-Reviews-Rubens_House_Rubenshuis-Antwerp_Antwerp_Province.html

Życzymy Państwu miłego dnia :-).


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Katarzyna Falkowska


    Na ten czas nakazanej samotności i kwarantanny społecznej, przypominamy mieszkańcom Misterium Niedzieli Palmowej - Sępólno Krajeńskie 2019 r.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 16: Muzea Watykańskie

    A na sobotę proponujemy Państwu nie jeden, a kilka wirtualnych spacerów! Wybieramy się bowiem do Watykanu, by zwiedzić kompleks muzeów funkcjonujący pod ogólną nazwą „Muzea Watykańskie”. To tak naprawdę 8 obiektów, powstałych w częściach apartamentów papieskich. Przechodząc przez ten labirynt złożony z pokoi, korytarzy, krużganków i galerii można odczuć ogrom oraz historię tego miejsca. Przez setki lat muzea gromadziły przeróżne artefakty z różnych zakątków globu i różnych okresów historycznych, a zgromadzone tutaj zbiory należą do jednych z największych na świecie.
    W skład muzeów wchodzi: Pinakoteka – ogromna galeria obrazów, dzieł od wczesnego renesansu aż po XIX wiek, można w niej zobaczyć dzieła takich mistrzów jak Leonardo da Vinci, Caravaggio, Domenichino, Guido Reni i wielu innych. W salach pinakoteki znajduje się także zbiór ikon bizantyjskich. Następnie zwiedzić możemy Muzeum Pio-Clementino – w skład którego wchodzi bogata kolekcja rzeźb antycznych, założone w 1836 roku Gregoriańskie Muzeum Etruskie i Muzeum Egipskie (powstałe w 1839 roku), które gromadzi zabytki pochodzące z wykopalisk prowadzonych na terenach południowej Etrurii i w Egipcie. Kolejno możemy przespacerować się wnętrzami podzielonego na dwie części Muzeum Misyjno-Etnologicznego – pierwsza część poświęcona jest historii religii w krajach pozaeuropejskich, druga to muzeum etnologii, dostępny do zwiedzania jedynie wcześniej uzgodnionym grupom. Muzea Watykańskie to także powstałe z inicjatywy Piusa VII w 1807 roku Muzeuam Chiaramonti, w którym zgromadzone zostały kolekcje rzeźb antycznych powstałych w okresie od I wieku p.n.e. do III wieku. Do ciągu muzealnego zostały włączone także Stanze, czyli pomieszczenia ozdobione freskami przez m.in. Rafaela, a dla zwiedzających online udostępniona została także Kaplica Sykstyńska, a więc prawdziwe „serce Watykanu”, dzieło życia Michała Anioła, w którym odbywają się konklawe. Zwiedzającym Kaplicę Sykstyńską zabrania się robienia zdjęć, ale teraz, mając możliwość zajrzenia do środka w formie wirtualnego spaceru, możecie się Państwo rozglądać do woli – przybliżać szczegóły, zapisywać zdjęcia, podziwiać sztukę.
W tym celu wystarczy kliknąć -  http://www.museivaticani.va

 Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


Kochajmy to, co nam bliskie – majówka inna niż wszystkie


    W istocie, tegoroczna majówka będzie inna niż wszystkie, nie jest to jednak zapowiedź ekscytujących wydarzeń plenerowych, artystycznych niespodzianek i związanych z nimi emocji. Emocje, owszem, będą, majowe święta są dla nas szczególne, nie ukrywamy jednak, że do tej pory kojarzyły się nam one z radością z obcowania z kulturą i sztuką, która jest blisko ludzi, którą współtworzą mieszkańcy, która mieni się tysiącem barw, a przy tym pozostaje przede wszystkim biało-czerwona. W tym roku jednak, z uwagi na wyjątkową sytuację w jakiej się znaleźliśmy, nie będzie majówki w plenerze, nie będzie Zlotu Pojazdów Zabytkowych, koncertów na powietrzu, morza biało-czerwonych balonów, tańców i śpiewu w tłumie. Będzie czas na chwilę refleksji, zadumy, na uczczenie pamięci w sposób prywatny, indywidualny – na swój sposób szczególny.
    Nie oznacza to jednak, że w tym roku majówka przeminie bez echa, że przemknie ona niezauważona – bez kultury i sztuki. Na to nie możemy pozwolić. Dlatego też 2 maja, w samo południe udostępnimy Państwu na naszej stronie oraz profilu na Facebooku, a także na stronie i profilu Gminy Sępólno Krajeńskie archiwalny film „Zaszum na Polsko”, będący wspomnieniem ubiegłorocznego koncertu Macieja Wróblewskiego. Film z udziałem Państwa, mieszkańców Sępólna. Tego samego dnia o godzinie 15:00 przewidujemy projekcję kolejnego, tym razem premierowego materiału, przygotowywanego w tych niełatwych warunkach koncertu „Patriotycznie zdalni – o wolności inaczej. Artyści dla biało-czerwonej”. Przyzwyczajając Państwa do niespodzianek, doszliśmy do wniosku, że nie możemy polegać jedynie na nagraniach archiwalnych, jakkolwiek wartościowe by one nie były. Dlatego liczymy na Państwa obecność przed komputerami lub telefonami punktualnie o godzinie 15:00, 2 maja – choć graliśmy dla pustej sali, ze wszystkich sił wyobrażaliśmy sobie Państwa obecność, pomóżcie nam zmaterializować te wyobrażenia, będąc z nami wirtualnie w trakcie premiery.
    Narodowe Święto Trzeciego Maja zainaugurowane zostanie tradycyjnie o godzinie 10:00 mszą świętą w intencji Ojczyzny i nieco później złożeniem kwiatów pod pomnikiem Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla, my zaś przygotowaliśmy dla Państwa wystawę „Kochajmy to, co nam bliskie”. Składają się na nią autorskie fotografie instruktorów z Centrum Kultury i Sztuki, Lutowa, Wałdowa, Radońska, Komierowa, Wałdówka, Teklanowa, Wysokiej Krajeńskiej, Wilkowa i Lutówka, a całość będziecie mogli Państwo podziwiać na stronie i facebookowym profilu CKiS oraz na profilu i stronie Gminy Sępólno Krajeńskie. Nasze Satelity Kultury również przeszły na tryb zdalny, krążąc jednak po wspólnej orbicie kultury i sztuki, pozostajemy w stałym kontakcie, czego efektem jest między innymi owa wystawa. Na zakończenie tegorocznej majówki proponujemy Państwu filmowe wspomnienie rekonstrukcji historycznych, których dokonywaliśmy wspólnie w minionych latach (j.w. udostępnione na stosownych stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych). To kolejny materiał z gatunku tych, które zaświadczają o tym, że bez Państwa wiele rzeczy nie byłoby możliwe. Dlatego teraz tym bardziej potrzebujemy Państwa wsparcia, tym bardziej liczymy na to, że będziecie z nami i zjednoczymy się – choćby wirtualnie – by ta majówka „inna niż wszystkie”, była „inna” na swój, piękny sposób.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


 

 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl