Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

 Archiwum aktualności 2020 [3]

 

 

 


 


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 17: Musée d’Orsay


    Paryskie Musée d’Orsay to niejako „młodsza siostra” Luwru, w muzeum tym znajdują się bowiem obrazy, fotografie, rzeźby i meble głównie z przełomu XIX i XX wieku. Ogromny budynek z oszklonym dachem wzniesiony został w 1900 roku i przez 39 lat pełnił funkcję dworca kolejowego. Później przekształcony został w teatr, a następnie w dom aukcyjny, ostatecznie w 1986 roku stał się siedzibą muzeum, któremu poświęcamy dzisiejszy wpis.
    Musée d’Orsay bywa określane mianem „muzeum mistrzów impresjonizmu”, w stałej ekspozycji zwiedzający mogą podziwiać ponad 4000 dzieł, z których znakomita większość wyszła spod pędzla impresjonistów i postimpresjonistów. Orientację w budynku ułatwiają kolory ścian: szary zarezerwowany jest dla impresjonizmu, czerwony oznacza zbiór europejskiej sztuki użytkowej, a granatowe ściany przeznaczone są dla postimpresjonistów. Turystów i prawdziwych koneserów sztuki przyciągają dzieła takich mistrzów jak Vincent van Gogh, August Renoir, Claude Monet, Edgar Degas czy Paul Cezanne. W paryskim muzeum podziwiać możemy tak doskonałe dzieła, jak „Gwieździsta noc nad Rodanem” (1888) i „Autoportret” (1899) Van Gogha, „Tahitańskie kobiety na plaży” (1881) Paula Gaughina, „Maki w pobliżu Argenteuil” (1873) Claude Moneta czy „Śniadanie na trawie” (1863) Edouarda Maneta. Wszystkie te dzieła możecie zobaczyć Państwo już teraz z perspektywy zwiedzającego, przenosząc się wirtualnie do gmachu Musée d’Orsay. Taką możliwość mamy ponownie dzięki aplikacji Google Arts&Culture. Od czego zaczynamy? Malarstwo, rzeźba czy fotografia? A może zabytkowe meble? Sami Państwo zdecydujcie - https://artsandculture.google.com/partner/musee-dorsay-paris?hl=en Zapraszamy!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


Poranna kawa z...
... PETER  PAUL  RUBENS
( 1577-1640 )  Szanowni Państwo... przy dzisiejszej kawie nasuwa mi się skojarzenie "rubensowskie kształty" – określenie słyszane niejednokrotnie. Wyrażenie to wzięło się stąd, iż Rubens malował obrazy przedstawiające kult zdrowego i silnego ciała człowieka, odznaczającego się obfitością kształtów ( np. "Sąd Parysa", "Trzy Gracje", "Zjednoczenie Wody i Ziemi"), a jego akty stały się charakterystyczne dla malarstwa barokowego.

Żeby nie było... ten wybitny flamandzki artysta malował też dzieła o tematyce religijnej, w których z pasją przedstawiał chwałę, ekstazę, cierpienie, cud (np. "Ostatnia Wieczerza", "Madonna z Dzieciątkiem", "Zdjęcie z Krzyża"), a także portrety damskie, wizerunki męskie , malownicze krajobrazy, czy sceny z polowań – jego dorobek artystyczny liczy 2 tyś. obrazów i około 4 tyś. rysunków.
Obrazy Rubensa skupiają w sobie barokowe cechy: żywiołowość, dynamikę, wybujałość, zmysłowość, niepokój , świat tworzony w jego sztuce jest barwny, przenika do odbiorcy zaspokajając estetyczne zapotrzebowania.

Nasz dzisiejszy Bohater poranka, prócz malowania, zajmował sie również polityką i dyplomacją, był bardzo pracowity, jego życie było pełne powodzeń i sukcesów, a obdarzając swymi dziełami kulturę europejską, zdobył fortunę.

W 1624 r do portretu Rubensowi pozował król Władysław IV Waza. wg badaczy sztuki był to obraz prywatny, nie przeznaczony na ściany komnat pałacowych. Władca został na nim przedstawiony z laską – jako zwykły człowiek, a nie monarcha. Obraz ten odnaleziono w Paryżu w 1914 r.

Liczne dzieła tego wybitnego malarza znajdują się w muzeach na całym świecie, ja dziś proponuję Państwu zwiedzić wirtualnie Dom Rubensa w Antwerpii :

https://pl.tripadvisor.com/Attraction_Review-g188636-d242687-Reviews-Rubens_House_Rubenshuis-Antwerp_Antwerp_Province.html

Życzymy Państwu miłego dnia :-).


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Katarzyna Falkowska


    Na ten czas nakazanej samotności i kwarantanny społecznej, przypominamy mieszkańcom Misterium Niedzieli Palmowej - Sępólno Krajeńskie 2019 r.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 16: Muzea Watykańskie

    A na sobotę proponujemy Państwu nie jeden, a kilka wirtualnych spacerów! Wybieramy się bowiem do Watykanu, by zwiedzić kompleks muzeów funkcjonujący pod ogólną nazwą „Muzea Watykańskie”. To tak naprawdę 8 obiektów, powstałych w częściach apartamentów papieskich. Przechodząc przez ten labirynt złożony z pokoi, korytarzy, krużganków i galerii można odczuć ogrom oraz historię tego miejsca. Przez setki lat muzea gromadziły przeróżne artefakty z różnych zakątków globu i różnych okresów historycznych, a zgromadzone tutaj zbiory należą do jednych z największych na świecie.
    W skład muzeów wchodzi: Pinakoteka – ogromna galeria obrazów, dzieł od wczesnego renesansu aż po XIX wiek, można w niej zobaczyć dzieła takich mistrzów jak Leonardo da Vinci, Caravaggio, Domenichino, Guido Reni i wielu innych. W salach pinakoteki znajduje się także zbiór ikon bizantyjskich. Następnie zwiedzić możemy Muzeum Pio-Clementino – w skład którego wchodzi bogata kolekcja rzeźb antycznych, założone w 1836 roku Gregoriańskie Muzeum Etruskie i Muzeum Egipskie (powstałe w 1839 roku), które gromadzi zabytki pochodzące z wykopalisk prowadzonych na terenach południowej Etrurii i w Egipcie. Kolejno możemy przespacerować się wnętrzami podzielonego na dwie części Muzeum Misyjno-Etnologicznego – pierwsza część poświęcona jest historii religii w krajach pozaeuropejskich, druga to muzeum etnologii, dostępny do zwiedzania jedynie wcześniej uzgodnionym grupom. Muzea Watykańskie to także powstałe z inicjatywy Piusa VII w 1807 roku Muzeuam Chiaramonti, w którym zgromadzone zostały kolekcje rzeźb antycznych powstałych w okresie od I wieku p.n.e. do III wieku. Do ciągu muzealnego zostały włączone także Stanze, czyli pomieszczenia ozdobione freskami przez m.in. Rafaela, a dla zwiedzających online udostępniona została także Kaplica Sykstyńska, a więc prawdziwe „serce Watykanu”, dzieło życia Michała Anioła, w którym odbywają się konklawe. Zwiedzającym Kaplicę Sykstyńską zabrania się robienia zdjęć, ale teraz, mając możliwość zajrzenia do środka w formie wirtualnego spaceru, możecie się Państwo rozglądać do woli – przybliżać szczegóły, zapisywać zdjęcia, podziwiać sztukę.
W tym celu wystarczy kliknąć -  http://www.museivaticani.va

 Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 15: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

    Ponownie wracamy do Polski. Tym razem wędrujemy na południe, do Krakowa. Tutaj zwiedzimy otwarte w 2011 roku Muzeum Sztuki Współczesnej. W popularnym MOCAKu znajdą Państwo głównie dzieła z ostatnich dwóch dziesięcioleci, dla której kontekstem jest powojenna awangarda i konceptualizm. Kompleksowe podejście do działalności, której celem jest promocja i rozwój sztuki najnowszej, skutkuje projektami artystycznymi, badawczymi oraz edukacyjnymi, kierowanymi do różnych grup odbiorców. Krakowskie muzeum poprzez swoje działania chce stworzyć nową grupę odbiorców, świadomą rangi i istoty współczesnej kultury wizualnej, wprowadzając ją tym samym do publicznego dyskursu poświęconego kulturze i sztuce w ujęciu ogólnym.   
    Budynek MOCAKu, zaprojektowany przez studio Claudia Nardiego Architette nawiązuje do nurtu architektury neomodernistycznej, czerpiąc także inspiracje z architektury włoskiego racjonalizmu. Przestrzeń wystawiennicza, podzielona została na kilka sekcji i zajmuje blisko 4 tys. m², natomiast powierzchnia całego budynku wynosi ok. 10 tys. m². Całkiem sporo, prawda? Dziś jednak możecie Państwo zwiedzić całość nie męcząc nóg, odpoczywając w fotelu z filiżanką kawy bądź herbaty w ręku. Wystarczy, że klikniecie w link - https://www.mocak.pl/wirtualne-zwiedzanie który przeniesie Was na oficjalną stronę Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, a tam znajdziecie Państwo 10 ekspozycji, które możecie podziwiać w wolnym, naznaczonym refleksją nad sztuką wirtualnym spacerze. Każda ekspozycja zyskała osobną zakładkę, dzięki czemu możecie sobie Państwo zwiedzenia MOCAKu rozłożyć „na raty”, bo że warto obejrzeć całość chyba nie musimy przekonywać?


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick

 
    Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim ma przyjemność zaprezentować Państwu cykl "Poranna kawa z...." , by przyczynić się do uatrakcyjnienia Waszego czasu spędzanego w domach. Cykl ten ubarwi nasze dni ciekawostkami z dziedziny malarstwa.
Życie społeczne, w tych trudnych czasach pandemii wirusa COVID-19 , siłą rzeczy przeniosło się do internetu, dlatego też intencją CKiS jest, aby w dalszym ciągu być z Państwem blisko – a co za tym idzie, za naszym pośrednictwem korzystać z wirtualnych zasobów kultury.
Zatem serdecznie zapraszamy na naszą stronę www.ckissepolno.pl lub profil Facebook i Instagram :-)


Poranna kawa z ...

VINCENT   VAN  GOGH
(1853 r – 1890 r)

   Któż z nas , drodzy Państwo, nie widzi oczyma wyobraźni słynnych "Słoneczników" namalowanych przez van Gogh'a ? Seria obrazów zawierających motyw słoneczników liczyła sobie 11 dzieł ! Artysta malował je, by ozdobić tymi obrazami swoją pracownię :-).

Bohater naszego dzisiejszego "spotkania przy kawie" żył zaledwie 37 lat. Ten holenderski artysta borykał się z psychicznymi zachwianiami, problemami emocjonalnymi, załamaniami nerwowymi – stąd, wg badaczy, jego dziwne zachowania. W 100% nie udało ustalić się , czy Vincent van Gogh sam sobie obciął ucho (lewe), czy zrobił mu to "kolega po fachu" Paul Gauguin , który przebywał wtedy u Vincenta w mieście Arles we Francji.

Vincent van Gogh jako artysta malarz został doceniony przez świat pośmiertnie. Za życia sprzedał tylko jeden obraz namalowany przez siebie – kupił go jego brat.

Znane dzieła tego malarza to prócz "Słoneczników" m.in. "Gwiaździsta noc", "Sypialnia van Gogha" znane też jako "Pokój van Ghoga", "Jedzący kartofle", a zobaczyć je możemy m.in w Muzeum van Gogha w Amsterdamie -
https://www.vangoghmuseum.nl/.

Życzymy Państwu miłego dnia i zapraszamy na kolejne wirtualne spotkania z nami :-).

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Katarzyna Falkowska

Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 14: Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie

    Muzeum Historii Naturalnej mieszczące się w stolicy Stanów Zjednoczonych, Waszyngtonie, to czwarte pod względem liczby odwiedzin muzeum na świecie. Obiekt jest częścią Smithsonian Institution, największego na świecie kompleksów muzeów i ośrodków naukowo-badawczych. W skład zbiorów muzeum wchodzi ponad 126 milionów okazów roślin, zwierząt, skamieniałości, minerałów, skał, meteorytów, szczątków ludzkich i ludzkich artefaktów kulturowych. To właśnie we wnętrzach tego muzeum kręcono niektóre ze scen słynnego filmu „Noc w muzeum” [2006, reż. Shawn Lev]. Centrum akcji była, ciesząca się bodaj największą popularnością, sala skamieniałości, w której podziwiać można sięgające kilkanastu metrów szczątki dinozaurów. W waszyngtońskim muzeum znajduje się między innymi znaleziona w 1988 roku w Montanie, skamieniałość tyranozaura liczącą sobie 66 milionów lat. To jedna z najbardziej kompletnych skamieniałości tyranozaura na świecie.
    Jednak National Museum of Natural History, to nie tylko dinozaury. Znajdziecie tam Państwo także bogate ekspozycje kamieni szlachetnych i minerałów, owadów, ssaków, motyli (ogromna, kolorowa kolekcja!), kultury Grecji, Rzymu, starożytnego Egiptu (w zbiorach znajdują się autentyczne szczątki egipskich mumii), a także sale poświęcone ludzkiemu pochodzeniu czy dziedzictwu oraz kulturze Afryki. Wstęp do muzeum jest bezpłatny, a dziś także wirtualny. Wystarczy kliknąć w link - https://naturalhistory2.si.edu/vt3/NMNH/z_tour-022.html by poczuć się jak w filmie „Noc w muzeum”, choć zwiedzanie możecie Państwo rozpocząć już teraz, za dnia. Jeśli chcecie zobaczyć wszystko, prawdopodobnie i tak spędzicie tam długie godziny.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick

 
NIE KORONA CZYNI KRÓLA - #CKISWYZWANIE


REGULAMIN

    NIE KORONA CZYNI KRÓLA to wyzwanie adresowane do wszystkich osób, które pomimo trudnego czasu pandemii wirusa COVID- 19 pragną twórczo i kreatywnie spędzać czas wolny, pozostając w domu.
Naszym priorytetem jest promowanie wszelkich przejawów kreatywności bez względu na wiek, zainteresowania, czy też poziom umiejętności.
Celem proponowanego wyzwania o skali ogólnopolskiej jest stworzenie alternatywnej przestrzeni twórczej w formie zabawy, dla każdego kto spełni warunki poniższego regulaminu.

1. UCZESTNICY

W wyzwaniu może wziąć udział każdy.
Dopuszczalne są trzy kategorie uczestników ze względu na liczebność.
- solo
- duet
- formacja (rodzina)

2. KATEGORIE
Wyzwanie dotyczy czterech obszarów działania;
- #autoprezentacja
- #pasja
- #zabawa
- #moda

3. WARUNKI UCZESTNICTWA
- Utrwalenie wyzwania na zdjęciu lub filmie
- Opublikowanie wyzwania na platformie społecznościowej FACEBOOK, udostępniając post jako publiczny.
- Oznaczenie publikacji hasztagami:
#niekoronaczynikróla
#ckiswyzwanie
oraz hasztagiem przypisanym kategorii wyzwania na przykład #moda
- polubienia strony FB CENTRUM KULTURY I SZTUKI w Sępólnie Krajeńskim
- udostępnienie postu z konkursem

4. TERMIN
Termin publikacji mija z dniem 24.04.2020 roku
Po jego upływie komisja powołana przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie, wyłoni wyróżnione w każdej kategorii wyzwania.
Następnie podda je ocenie obserwujących na platformie społecznościowej FACEBOOK CENTRUM KULTURY I SZTUKI w Sępólnie Krajeńskim.
Termin kolejnego etapu wyzwania mija 30.04.2020 roku.
O wygranej ostatecznie decyduje ilość polubień pod wyzwaniem.

5. ZASADY OGÓLNE
W wyzwaniu może wziąć udział każdy, kto pragnie zaprezentować swój alternatywny sposób spędzania czasu wolnego w myśl idei ,,zostań w domu"
Wyzwanie może dotyczyć zarówno działań artystycznych, sprawnościowych, zabawy, mody, sztuki autoprezentacji oraz czasu wolnego z rodziną.

6. NAGRODY
Po zakończeniu drugiego etapu wyzwania powołane przez organizatora JURY wyłoni maksymalnie po trzech laureatów wyzwania w każdej kategorii tematycznej ( moda, pasja, autoprezentacja, zabawa) z największą ilością polubień.
W przypadku małej ilości zgłoszonych wyzwań zastrzega się połączenie wszystkich kategorii tematycznych.
Laureaci wyzwania zostaną nagrodzeni rocznymi karnetami na seanse filmowe odbywające się w siedzibie Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.
Każde zwycięskie wyzwanie nagrodzone zostanie maksymalnie jednym karnetem.
Organizatorzy zastrzegają sobie ostateczną interpretację oraz ewentualne zmiany powyższego regulaminu.

    Osoby niepełnoletnie biorące udział w wyzwaniu poniżej 16 roku życia, mogą to zrobić jedynie za zgodą rodziców lub prawnych opiekunów i w razie żądania muszą taką zgodę przedstawić w formie pisemnej.
Pamiętajcie, że regulamin Facebook'a zezwala na zakładanie konta przez osoby, które ukończyły 13 rok życia, dlatego jeśli do konkursu chcą przystąpić młodsze dzieci, to zgłoszenie powinno wpłynąć z konta ich rodziców.
 
Refulamin do pobrania - (PDF)
 
Tekst - Ewa Quiring - Korczak

Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 13: Filharmonia Narodowa

    Do tej pory zwiedzaliśmy wspólnie muzea, galerie sztuki, zamki i pałace, ale co powiecie Państwo na spacer po filharmonii? Co więcej, spacer do miejsc, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających! Zapraszamy Państwa do warszawskiej Filharmonii Narodowej.
    Budynek wzniesiony został na początku XX wieku, jego budowa zakończyła się w 1901 roku. Jego gmach nosił ślady wpływu neorenesansu i neobaroku. Na uroczystej inauguracji, 5 listopada 1901 roku, wystąpili Ignacy Jan Paderewski i Wiktor Grąbczewski. Filharmonia została przebudowana w roku 1955, po tym jak uległa niemal całkowitemu zniszczeniu po bombardowaniu w trakcie walk powstania warszawskiego. Ponowne otwarcie Filharmonii połączone zostało z inauguracją V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który od tamtej pory odbywa się regularnie w placówce przy ulicy Jasnej. W Filharmonii Narodowej wystąpiły najsłynniejsze orkiestry z całego świata, m.in.: BBC Symphony Orchestra, Berliner Philharmoniker, New York Philharmonic czy Cleveland Orchestra.  Również słynni soliści, tacy jak Artur Rubinstein, Sergiej Prokofiew, Maurice Ravel, Sergiej Rachmaninow czy Richard Strauss występowali w warszawskiej filharmonii. Dziś możecie Państwo zajrzeć do środka bez konieczności kupowania biletu. Proponujemy jednak włączyć w tle odpowiednią muzykę by nadać temu spacerowi właściwy klimat. Podróż zaczynamy sprzed budynku, wchodząc do środka trafimy do holu kasowego, a dalej możecie Państwo poruszać się w dowolnym kierunku – udać się od razu do Sali koncertowej czy najpierw zwiedzić salę balową, malinową albo kameralną. Tak, jak wspominaliśmy na wstępie możecie Państwo zajrzeć w każdy zakamarek Filharmonii Narodowej, wystarczy kliknąć w ten link - http://filharmonia.pl/spacer/filharmonia.swf
Słyszycie już muzykę?

Tekst – Michał Pick

Poranna kawa z ...
 
 
DRODZY PAŃSTWO...

   jak długo istnieje ludzkość, tak długo towarzyszy jej sztuka. Już w czasach prehistorycznych przedstawiano obrazem piękno świata na ścianach i sklepieniach jaskiń. Dzieła malarstwa tworzone były od prehistorii poprzez kolejne epoki i przetrwały do dziś , opowiadając nam tym samym historię świata.
    Ufamy, że cykl "Poranna kawa z ..." umili Państwu dzień dawką codziennej garści ciekawostek z dziedziny malarstwa.
Zatem ... serdecznie zapraszamy do kawy z nami i z...

… PABLO PICASSO
  (1881r - 1973r)

    Hiszpański malarz jest współtwórcą nurtu malarstwa zwanego kubizmem - w skrócie - to odrzucenie reguł perspektywy na płaszczyźnie i geometryczne uproszczenie elementów kompozycji obrazu. Nie trzeba być znawcą sztuki, by słysząc nazwisko Picasso, mieć skojarzenie "geometrycznych obrazów". Z kolei samo określenie "kubizm" w jęz. francuskim brzmi CUBISME ,pochodzi ono od franc. słowa CUBE , które oznacza kostkę lub sześcian.
 Twórczośc Picassa podzielono na cztery okresy :
    I - okres błękitny - obrazy mistrza z tego czasu charakteryzuje melancholijny koloryt, tematyka i postaci osób biednych ( np. obrazy "Życie", "Dwie siostry")
    II - okres różowy - tematyka m.in. scen z życia cyrkowców (np. obrazy "Kuglarze", "Rodzina arlekina")
    III - kubizm - zapoczątkowany obrazem "Panny z Awinionu"
    IV  - po kubiźmie - bardzo różnorodny, nie poddający się klasyfikacji twórczy okres malarza.

    Pablo Picasso w 1948 r spędził dwa tygodnie w Polsce, podczas których gościł w hotelu "Monopol" we Wrocławiu (który prężnie funkcjonuje po dziś dzień). Celem wizyty artysty w naszym kraju był udział w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu. Picasso odwiedził wtedy także Warszawę, gdzie podarował Muzeum Narodowemu kolekcję ceramiki.
    Szanowni Państwo - tą ciekawostką kończymy dzisiejszą "kawę" i życzymy Wam miłego, spokojnego dnia :-) , a sobie kolejnych, póki co - wirtualnych, spotkań z Wami.

Muzeum Pabla Picasso w Barcelonie:
https://cataleg.museupicasso.bcn.cat/?lang=en
http://www.museupicasso.bcn.cat/en

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Katarzyna Falkowska

Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 12: Zamek Królewski w Warszawie


    Wróćmy na moment do ojczyzny. Zatrzymajmy się w stolicy, bo przecież tutaj również czeka na nas mnóstwo pięknych obiektów do zwiedzania. Chociażby Zamek Królewski na Placu Zamkowym. Budowla w stylu barokowo-klasycystycznym pełni dziś funkcje muzealne i reprezentacyjne. Zamek został wzniesiony w centrum drewniano-ziemnego grodu, który później zyskał nazwę „Warszawa”, przez księcia Bolesława II Mazowieckiego na przełomie XIII i XIV wieku. Początkowo pełnił głównie funkcje obronne, przez co narażony był na liczne dewastacje – budowla była niszczona przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie. Ostatecznie zresztą Rosjanie w XIX wieku, po klęsce powstania listopadowego, wykorzystywali go jako siedzibę administracyjną. Budynek, jak wówczas wiele innych w stolicy, został niemal doszczętnie zniszczony podczas II wojny światowej. Jego odbudowa trwała 13 lat i została ukończona w roku 1984. Zamek został wpisany w roku 1980 na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w roku 1994 razem z Traktem Królewski oraz Wilanowem Królewskim uznano go za pomnik historii.
    To doprawdy jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. Miejsce wielu ważnych wydarzeń historycznych – to tutaj między innymi 3 maja 1791 roku uchwalono Konstytucję, a 25 stycznia 1831 roku, obradujący na Zamku Sejm zdetronizował cesarza Rosji, cara Mikołaja I jako króla Polski. Na Zamku Królewskim przechowywane są insygnia władzy Prezydenta Rzeczypospolitej: tłoki pieczętne, Chorągiew Rzeczypospolitej oraz dokumenty państwowe, które 22 grudnia 1990 roku Ryszard Kaczorowski przekazał prezydentowi Lechowi Wałęsie. W zamkowych zbiorach znajdziecie Państwo także dzieła Rembrandta, Bacciarellego czy powstałe w 1685 roku skrzypce „Polonia”, wykonane przez mistrza Antonio Stradivariego. Ogromne wrażenie na zwiedzających robi Pokój Marmurowy czy Sala Tronowa. O tym co jest w nich takiego, że zapierają dech w piersiach, możecie Państwo przekonać się dziś osobiście. Pod linkiem - https://www.ai360.pl/panoramy/85 czeka na Państwa absolutnie darmowa, wirtualna wycieczka korytarzami Zamku Królewskiego. Ponownie z wykorzystaniem technologii 360, możliwością przybliżania detali i rzecz jasna w rozdzielczości HD. Złote zdobienia, marmurowe wnętrza i ponadczasowe dzieła sztuki – takie skarby mamy w stolicy!


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 11: Muzeum sztuki w São Paulo


    Po raz kolejny opuszczamy kontynent Europejski, tym razem udając się do Ameryki Południowej, do największego miasta południowej półkuli, São Paulo. Tutaj udamy się do popularnego MASP - Museu de Arte de São Paulo, będącego pierwszym nowoczesnym muzeum w Brazylii. Placówka uruchomiona została w roku 1947, jej misją jest popularyzacja sztuki i awans kulturalny społeczeństwa brazylijskiego. MASP robi wrażenie już z zewnątrz, charakterystyczna, betonowo-szklana konstrukcja „wisi” w powietrzu, podtrzymywana przez dwa czerwone filary. Budynek jest najpopularniejszym symbolem sztuki nowoczesnej w Brazylii.
    W budynku muzeum na powierzchni ok. 10 000 m2 mieszczą się, obok sal wystaw stałych i czasowych, biblioteka, galerie: fotograficzna, filmowa i wideo, dwa audytoria, restauracja, magazyn, pracownie, pomieszczenia administracyjne i zaplecze techniczne. Ogromne wrażenie robią na zwiedzających umieszczone w przezroczystych ramkach z pleksiglasu dzieła, które sprawiają wrażenie lewitujących w powietrzu. W MASP znajdziecie Państwo bogatą kolekcję sztuki zachodnioeuropejskiej, afrykańskiej, azjatyckiej, antycznej i rzecz jasna brazylijskiej. To jednak nie wszystko, bo Muzeum posiada także niewielkie kolekcje fotografii, kostiumów i tekstyliów oraz, co szczególnie ciekawe, zbiory kiczu. Do kiczowatych bez wątpienie nie należą jednak obrazy Memlinga, Botticellego czy Picassa, która również możecie Państwo podziwiać w MASP i to już w tej chwili, wystarczy kliknąć tutaj - https://artsandculture.google.com/partner/masp?hl=en by wirtualnie wniknąć do środka brazylijskiego muzeum. A gdy wrócicie Państwo z Brazylii będziemy czekali z wirtualnym biletem do kolejnego wartego odwiedzenia obiektu
.


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 10: Galeria Uffizi

    W niedzielne, wietrzne popołudnie proponujemy przenieść się do malowniczej Florencji. To tutaj znajduje się Galeria Uffizi, jedna z najstarszych placówek tego typu w Europie. Galeria założona została w roku 1581 przez księcia Francesco I de’ Mediciego (architektem budynku był zaś Giorgio Vasari). Pragnął on prezentować w niej obrazy, posągi i inne cenne przedmioty związane ze sztuką z całego świata. Jego pragnienie ziściło się, dziś sufity Uffizi zdobią piękne freski, a w pomieszczeniach dedykowanych rozmaitym stylom malarskim znajdziemy obrazy pędzla Rafaela, Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Rembrandta czy Caravaggia. Oprócz obrazów zbiory Galerii obejmują również przedmioty pochodzące z czasów antycznych. Pokaźna kolekcja zgromadzonych rzeźb pochodzi zarówno ze starożytnej Grecji jak i Rzymu.
    Co ciekawe projekt budynku zakładał, że będzie on pełnił funkcję urzędów administracyjnych i sądowniczych, stąd nazwa uffizi czyli „urząd”. Dziś jednak „Urząd” zachwyca artystyczną dbałością o każdy detal, oto bowiem wchodząc do ogromnej sali Trybuna Galerii Uffizi, wykonanej specjalnie dla księcia Francesca, naszą uwagę przykuje ozdobiony niezliczoną ilością masy perłowej sufit, który mieni się w świetle wpadającym przez okna do pomieszczenia. Sala o oktagonalnym kształcie mieściła instrumenty naukowe, zbroje, mapy geograficzne, antyki oraz renesansowe obrazy z kolekcji Medici. Najstarsza prośba o odwiedzenie Trybuna Galerii Uffizi pochodzi z 1597 roku. Odwiedzający bowiem, musieli zostać wcześniej zatwierdzeni przez dwór. Dzisiaj jednak nie musicie Państwo czekać na zaakceptowanie prośby o zwiedzenie Galerii przez dworskich dygnitarzy, wystarczy, że klikniecie w link - https://artsandculture.google.com/partner/uffizi-gallery?hl=en i już po chwili będziecie mogli odbyć wirtualny spacer korytarzami tego imponującego obiektu. No to w drogę!


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 9: Pałac Westminsterski


    A może by tak do pałacu? Czemu nie! Zapraszamy na wirtualną podróż do Londynu, gdzie zwiedzimy siedzibę brytyjskiej Izby Gmin i Izby Lordów czyli Pałac Wesminsterski. Budynek wzniesiony został w roku 1016, a w 1834 spłonął w pożarze, jednak szczęśliwie udało się go odbudować w latach 1840-1870. Pałac składa się z trzech skrzydeł. Najważniejsze pomieszczenia umiejscowione są w osi centralnej. W samym środku znajduje się Central Lobby, po obu jego stronach, w takiej samej odległości znajdują się sale posiedzeń Izby Lordów oraz Izby Gmin. Na północnym krańcu znajduje się wieża Elizabeth Tower, znana lepiej jako Big Ben. W przeciwległej części pałacu wznosi się Victoria Tower, której wierzchołek na wysokości 98,5 metra stanowi najwyższy punkt kompleksu.
    Położony na północnym brzegu Tamizy, tuż przy Moście Westminsterskim, budynek w roku 1987 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dziś stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Londynu, którą już teraz możecie Państwo zwiedzić osobiście. Na oficjalnej stronie parlamentu brytyjskiego - https://www.parliament.uk/visiting/virtualtour/ możecie Państwo przespacerować się korytarzami Pałacu, podziwiając pomieszczone w nim dzieła sztuki i rozwiązania architektoniczne, będące świadectwem wieloletniej tradycji artystycznej Wielkiej Brytanii. Gdy już zajrzycie Państwo do wszystkich zakamarków Pałacu Westminsterskiego, proponujemy także udać się do przynależącego do kompleksu Opactwa Westminsterskiego. Ta neogotycka budowla jest jedną z największych świątyń anglikańskich, bo to tutaj od 1066 roku odbywają się koronację brytyjskich królów. Poczujcie się jak obserwatorzy najdonioślejszych wydarzeń w historii brytyjskiej monarchii, klikając w link - https://strikingplaces.com/tours/westminster-abbey-virtual-tour/ . Miłego zwiedzania!


Szkolenia online dla pracowników instytucji kultury.


    To był bardzo pracowity tydzień i pomimo, że nie siedzimy obok siebie, cały czas pracujemy. Sępoleńska Kadra Kultury wzmocniła swoją wiedzę i rozwinęła kompetencje. Musieliśmy nauczyć się błyskawicznie, jak mądrze pracować w domu i jak być głową w pracy, chociaż fizycznie jesteśmy z dala od niej. Pozyskaliśmy transfer wiedzy na temat jak skleić świat kultury. Twórczo, przez wiele godzin, kreowalismy markę  naszej instytucji kultury i co najważniejsze rozpracowalismy pakiet #BarwyWspolne. Pomimo trudnej sytuacji, zależy nam, aby wszyscy pracownicy sektora kultury, mieli możliwość podnoszenia kwalifikacji. Dziękujemy Narodowemu Centrum Kultury za wsparcie.


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 8: Koloseum


    Dzisiaj zabieramy Państwa w podróż do jednej z najpopularniejszy i jednocześnie jednej z najstarszych budowli świata. Rzymski amfiteatr Koloseum, a właściwie amfiteatr Flawiuszów, wybudowany został około 80 roku naszej ery. To tutaj odbywały się między innymi walki gladiatorów czy tzw. naumachie (bitwy morskie), które oglądać mogło aż 70 tysięcy widzów jednocześnie. Eliptyczna budowla była wielokrotnie niszczona i przebudowywana, jednak po dziś dzień uznawana jest za symbol antycznej architektury, a od roku 2007 nosi także miano jednego z siedmiu nowych cudów świata.
    Nazwa Koloseum została nadana amfiteatrowi we wczesnym średniowieczu od znajdującego się w pobliżu budowli ogromnego (gr. „kolossos”) posągu Nerona przedstawionego jako Helios. Charakterystyczny budynek jest jedną z największych atrakcji turystycznych na całym świecie. Od II połowy XVIII wieku to właśnie tutaj w Wielki Piątek odbywa się droga krzyżowa, której przewodzi sam papież. Symbol potęgi rzymskich Cezarów możecie dziś Państwo odwiedzić wirtualnie pod adresem https://www.airpano.com/360photo/Italy-Rome-Colosseum/ Na portalu tym macie Państwo możliwość przyjrzenia się budowli z każdej ze stron, z lotu ptaka oraz z perspektywy pierwszoosobowej, wszystko to z wykorzystaniem technologii 360 – dzięki, której możecie Państwo przyjrzeć się najdrobniejszym detalom, poruszając się po Koloseum za pomocą myszki bądź klawiatury. Możemy także przybliżać i oddalać szczegóły oraz dokonywać dowolnych zmian perspektywy, samemu decydując jak chcemy spojrzeć na tę imponującą budowlę. U dołu strony znajdziecie Państwo także inne obiekty, które jeszcze dziś możecie zwiedzić w ten sposób – między innymi kanały weneckie czy amerykański Park Narodowy Wielkiego Kanionu, wszystko w wysokiej rozdzielczości na – dosłownie – wyciągnięcie ręki!


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 7: Muzeum Muncha w Oslo


    Byliśmy już w muzeum poświęconym sztuce Salvadora Dalego, poprzedni spacer odbyliśmy po Rijksmuseum w Amsterdamie, w którym znajdują się między innymi prace Rembrandta i Vermeera, więc tym razem proponujemy udać się do stolicy Norwegii, gdzie znajdziecie Państwo Munch-museet, placówkę muzealną dedykowaną życiu i twórczości Edwarda Muncha.
    Munch przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych malarzy ekspresjonistów. Uznawany po latach za innowatora w dziedzinie grafiki artysta stosował silne kontury, wsparte bogatą, stopniowo rozjaśnianą kolorystyką. Naturalnie najbardziej znanym dziełem Muncha pozostaje „Krzyk” [1893], obraz który w 2012 roku sprzedany został przez dom aukcyjny Sotheby’s za imponującą kwotę 119 922 500 dolarów. Krzywdzącym byłoby jednak sprowadzanie bogatej twórczości tego norweskiego malarza do jednego wybitnego dzieła. Już rok później, w 1894 roku, Munch stworzył „Niepokój”, obraz który ewokując podobne emocje jak „Krzyk”, przesuwa do maksimum granicę klaustrofobicznego przerażenia, bijącego z płótna. Obraz ten zdaje się być konceptualnym rozwinięciem „Krzyku”, tworząc wraz z nim nieoficjalny dyptyk, który możemy uznać za wzorzec ekspresjonistycznego obrazowania emocji. W Munch-museet czeka na Państwa ok. 1100 obrazów, 4500 rysunków aż 18000 grafik, kilka rzeźb, zdjęć i osobistych pamiątek z życia Edwarda Muncha.
    Arts and culture umożliwia wirtualną eksplorację zasobów norweskiego muzeum pod podanym linkiem - https://artsandculture.google.com/partner/the-munch-museum-oslo?hl=en Ponadto już jutro od godziny 13:00 będziecie mogli Państwo uczestniczyć całkowicie za darmo w transmisji na żywo z wnętrza Munch-museet, aby nie przegapić tej okazji wystarczy dołączyć do wydarzenia tutaj - https://www.facebook.com/events/519225472118256/ i już jutro wirtualnie znajdziecie się  Państwo w „świątyni ekspresjonizmu” pod patronatem Edwarda Muncha. Nie przegapcie!


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 6: Rijksmuseum w Amsterdamie

    Co powiecie Państwo na wirtualny spacer po holenderskim muzeum narodowym? Muzeum to istnieje już ponad 200 lat, powstało bowiem w roku 1800 w Hadze, a od 1808 roku jego siedzibą jest Amsterdam. Przeniesienia dokonał sam król Ludwik Napoleon, brat Napoleona Bonapartego. Rijksmuseum określane jest często mianem „Muzeum Niderlandów”, bo w istocie jest to największy i najpopularniejszy obiekt tego typu w tym regionie. Znajdują się w nim wielkie dzieła Rembrandta czy Vermeera, a więc największych holenderskich malarzy. Zbiory Rijksmuseum to właściwie 800 lat malarstwa holenderskiego w pigułce. Chociaż, rzecz jasna, nie tylko, ponieważ możemy podziwiać tutaj również szereg wspaniałych innych kolekcji, na które składają się dzieła reprezentujące malarstwo 19-to wieczne, Sztukę Azji, kulturę materialną Niderlandów w okresie tzw. złotego stulecia ze wspaniałymi domkami dla lalek, świetną kolekcją mebli, porcelany, fajansów delfickich, sreber, imponującą kolekcję grafik, rysunków i bogate zasoby klasycznej fotografiki.
    Na stronie „Arts and Culture” możemy zajrzeć do środka Rijksmuseum, pod podanym linkiem - https://artsandculture.google.com/partner/rijksmuseum możecie się Państwo przespacerować po gmachu głównym, pierwszym, drugim i trzecim piętrze i pooglądać ekspozycje online zebrane w takich kategoriach jak „Barok”, „Złoty wiek Holandii”, „Grawerstwo” czy „Impresjonizm”. Każdy zbiór liczy sobie tysiące eksponatów, co gwarantuje przeglądanie na długie godziny, ale przecież po to zainicjowaliśmy nasz cykl podróży po największych i najciekawszy obiektach kultury i sztuki, prawda?


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 5: Muzeum Powstania Warszawskiego

    Tym razem nie wybieramy się za granicę. Zostajemy w Polsce by zwiedzić dokumentującą historię powstania warszawskiego placówkę, którą otwarta dla zwiedzających została w roku 2004. W muzeum znajduje się ponad 30 tysięcy eksponatów zachowanych z czasów powstania. Placówka prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego.
    Wchodząc do budynku na parterze natrafimy na ekspozycje poświęconą czasom okupacji, aż do symbolicznej „Godziny W”, wjeżdżając windą na antresolę będziemy słyszeli graną z głośników piosenkę „Hej chłopcy, bagnet na broń”, a na samej antresoli znajduje się wystawa poświęcona przebiegowi walki w sierpniu 1944 oraz życiu codziennemu w powstańczej Warszawie. Na pierwszym piętrze zaprezentowano fragmenty wrześniowych walk na Czerniakowie, Mokotowie i Żoliborzu oraz udział w nich żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Ludowej. Na piętrze znajdziemy także stylizowaną na lata międzywojnia kawiarnię „Pół Czarnej”. Dalsza eksploracja budynku zaprowadzi nas jeszcze do Sali pod Liberatorem, a więc artystycznie potraktowanej przestrzeni, w której istotną rolę odgrywa gra świateł. Tutaj natrafimy między innymi na replikę zestrzelonego przez Luftwaffe samolotu Consolidated B-24 Liberator. 32 metrowa wieża udekorowana symbolami Polski Walczącej jest punktem widokowym, z którego podziwiać możemy panoramę Woli i zachodniego Śródmieścia. Ale możemy równie dobrze zejść do podziemi, gdzie zamontowano wystawę „Niemcy w okupowanej Warszawie”, prezentującą historię lat 1939–1944 widzianą oczami tych, przeciwko którym wybuchło powstanie. Muzeum Powstania Warszawskiego to także kaplica i Park Wolności, którego centralnym punktem jest 156 metrowy mur, na którym wyryto nazwiska ponad 11 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej poległych w powstaniu.
    Wizyta w warszawskim Muzeum w zgodnej opinii niemal wszystkich odwiedzających na długo zapada w pamięć, bo też samo Muzeum powstało po to aby ową pamięć o walczących i poległych podtrzymywać i aby oddać im hołd. Wystawy, zdjęcia, eksponaty i towarzyszące im opisy potraktowane zostały kompleksowo z historycznym pietyzmem, zresztą najlepiej będzie jeśli przekonają się o tym Państwo osobiście, to jedno z tych miejsc, które jako Polacy po prostu powinniśmy odwiedzić. Teraz macie Państwo możliwość przespacerować się po budynku wirtualnie, o tutaj - https://www.1944.pl/artykul/wirtualne-muzeum,4828.html 
Zapraszamy.


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 4: Muzeum Salvadora Dalego w Figueres


    Twórczość tego ekscentrycznego mistrza surrealizmu nieustannie zachwyca, intryguje, ale i odrzuca od lat. Dali to artysta z gatunku tych „kochaj albo rzuć”. Nie ulega jednak wątpliwości, że urodzony w 1904 roku w katalońskim Figueres malarz jest jednym z najpopularniejszych artystów XX wieku, a jego ikoniczny  wizerunek – charakterystyczny, podkręcony wąsik rozpoznawalny jest na całym świecie, nawet jeśli nigdy nie widzieliśmy stworzonych przez niego obrazów (choć widzieliśmy je na pewno, chociażby „Trwałość pamięci” [1931] czyli słynne „cieknące zegary”).
    W rodzinnym Figueres w 1974 roku wzniesiono Teatro-Museo Dalí, które uznane zostało największym na świecie dziełem surrealizmu. Dziełem sztuki jest już sam budynek muzeum, udekorowany gigantycznymi jajkami i złotymi manekinami (projektantem był oczywiście sam Dali). W środku czeka na nas 360 prac artysty, stworzonych metodą, którą sam Dali nazwał „paranoiczno-krytyczną”. Mnogość prac opartych na optycznej iluzji, jak choćby „Portret aktorki Mae West”, dowodzą że rzeczywistość pojmowana zmysłami to zręczna sztuka ciągłej manipulacji. Muzeum w Figueres podzielone jest na trzy przestrzenie, pierwsza z nich zaprojektowana została przez artystę i wypełniona jest jego dziełami, druga to Muzeum Sztuki, które obejmuje kolekcję prac pozostawionych przez Dalego, trzecia zaś to Muzeum Biżuterii Dalí-Joyas, w którym podziwiać możemy 39 prac wykonanych przez katalońskiego malarza ze złota i kamieni szlachetnych.
     Teatro-Museo Dalí w Figueres wchodzi w skład tzw. „Trójkąta Dalego” czyli trzech hiszpańskich miejscowości związanych bezpośrednio z życiem i twórczością bohatera tego tekstu. Oprócz katalońskiego muzeum trójkąt ów tworzą jeszcze średniowieczny zamek Castillo de Púbol, podarowany przez Dalego swojej żonie w prezencie urodzinowym i nadmorskie Port Lligat, w którym Dalí wraz z żoną skupował małe chatki rybackie, łącząc je później ze sobą w labirynt pełen wewnętrznych podwórek, grot i tajemniczych przejść. W dobie panującej kwarantanny Teatro-Museo Dalí także udostępniło do wirtualnego zwiedzania wnętrze budynku, pod tym linkiem - https://www.salvador-dali.org/en/museums/dali-theatre-museum-in-figueres/visita-virtual/ możecie Państwo przyjrzeć się wybranym dziełom artysty, poobracać się dookoła nich, przybliżyć sobie interesujące Was szczegóły i dać się zahipnotyzować tej surrealistycznej mozaice. Polecamy!


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 3: Metropolitan Museum of Art


    W trzecim odcinku naszej serii wirtualnych podróży po świecie opuszczamy Europę i przenosimy się do Ameryki Północnej. Konkretniej do Nowego Jorku, w którym znajduje się największe i najstarsze muzeum amerykańskie – Metropolitan Museum of Art. „The Met”, jak kolokwialnie nazywany jest ten obiekt, to trzecie pod względem odwiedzalności muzeum na świecie. W jego skład wchodzi obecnie ponad 2 000 000 dzieł sztuki, pomieszczonych w 17 tematycznych działach, takich jak m.in. malarstwo (dział najliczniejszy pod względem zasobów), sztuka użytkowa, fotografia, rzeźba, militaria czy instrumenty muzyczne. W Metropolitan Muzeum of Art możemy podziwiać najsłynniejsze obrazy Rembrandta, Van Gogha, Moneta czy Botticellego. To jednak nie wszystko, bo podobnie jak w Luwrze, tak i w „The Met” znajdziemy polskie akcenty - kameę z popiersiem królowej Bony Sforzy autorstwa Jacopo Caraglio, kobierzec Czartoryskich z herbem Myszkowskich oraz marmurową statuę Perseusza z głową Meduzy autorstwa Antonia Canovy, wykonaną dla polskiej malarki, Walerii Tarnowskiej.
    Oczywiście nie zapraszalibyśmy Państwa do nowojorskiego muzeum, gdyby nie można było go zwiedzać wirtualnie, na szczęście mamy obecnie taką możliwość! Na stronie https://artsandculture.google.com/partner/the-metropolitan-museum-of-art znajdziecie Państwo 28 fascynujących ekspozycji online, z bogatymi opisami, uwzględniającymi najdrobniejsze szczegóły omawianych dzieł oraz możliwość przespacerowania się po budynku dzięki mechanice Google Maps. Ponadto na oficjalnej stronie Metropolitan Museum of Art zamieszczone zostały efektowne nagrania wideo w wysokiej rozdzielczości z wykorzystaniem trybu virtual 360, który pozwala nam do woli obracać kamerą. Możemy więc sami decydować na czym chcemy zawiesić wzrok. Nagrania te znajdują się bezpośrednio pod linkiem - https://www.metmuseum.org/art/online-features/met-360-project
    Które z dzieł szczególnie przypadło Państwu do gustu? „Muzycy” Caravaggio? „Autoportret” Van Gogha? A może rzeźba sfinksa, której powstanie datuje się na rok 530 p.n.e.? Jedno jest pewne, „The Met” nie zwiedzicie Państwo w jeden dzień, zarezerwujcie więc sobie odrobinę więcej czasu. Warto.


 Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 2: Luwr


    Witamy Państwa w drugim odcinku naszych wspólnych, wirtualnych podróży po świecie. Postanowiliśmy zostać jeszcze na chwilę w Paryżu, bo przecież nie możemy go opuścić nie zwiedzając Luwru! Jednego z największych muzeów sztuki na świecie, w którego zbiorach znajdują się takie dzieła, jak Nike z Samotraki, Wenus z Milo czy Mona Lisa autorstwa Leonarda da Vinci.
    Muzeum zostało otwarte w roku 1793 i w jego skład wchodziło wówczas 537 obrazów, natomiast dziś szacuje się, że w Luwrze można podziwiać ponad 300 000 dzieł sztuki! Położony w centrum miasta Luwr swoje zbiory dzieli na 8 sekcji i tak dla zwiedzających dostępne są następujące działy: Dział Sztuki Bliskiego Wschodu, Dział Sztuki Starożytnego Egiptu, Dział Sztuki Starożytnej Grecji, Etrurii i Rzymu, Dział Sztuki Islamu, Dział Rzeźby, Dział Rzemiosła Artystycznego i Dział Malarstwa. Wśród eksponatów znajdują się także polskie akcenty, między innymi dywan perski, zdobyty przez Jana III Sobieskiego w bitwie z Turkami czy rzeźba Marii Leszczyńskiej, która jako żona Ludwika XV w latach 1725-68 nosiła tytuł królowej Francji.
    Co jednak dla nas szczególnie istotne w obecnej sytuacji, Luwr możemy zwiedzać także wirtualnie. Odsyłamy Państwa na oficjalną stronę muzeum. Pod podanym linkiem - https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne możecie Państwo podziwiać zbiory egipskich antyków, pozostałości fosy Luwru oraz Galerię Apollina z insygniami koronacyjnymi Burbonów. Zachęcamy również do obejrzenia dwuczęściowej wycieczki po całym Luwrze, nagranej z perspektywy pierwszoosobowej - to tak jakbyście byli Państwo w samym centrum tej świątyni sztuki. Tutaj część pierwsza - https://www.youtube.com/watch?v=6vuFh6NNa70 oraz część druga - https://www.youtube.com/watch?v=FRmvCQM-XGU
    Do zobaczenia jutro, przed nami jeszcze mnóstwo wspaniałych miejsc, które dzięki dobrodziejstwom techniki możemy w każdej chwili zwiedzić wirtualnie.


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 1: Pałac Wersalski


    Szanowni Państwo, rozpoczynamy cykl wirtualnych podróży po świecie. Odwiedźcie razem z nami najpiękniejsze miejsca, zabytki, cudy architektoniczne i turystyczne atrakcje. Codziennie zabierzemy Państwa w inną lokalizację. W miejsca, które zawsze marzyliśmy zwiedzić, o których tak wiele słyszeliśmy. Być może taka wirtualna wycieczka, poza niezaprzeczalnymi walorami edukacyjnymi, podziała na nas motywująco – gdy tylko nadarzy się bezpieczna okazja do podróży, zdecydujemy się odwiedzić któreś z polecanych przez nas miejsc. A może ktoś z Państwa był już  w miejscu, które zwiedzać będziemy danego dnia i może pochwalić się cennymi pamiątkami? Prosimy o zdjęcia i opinie w komentarzach!
    Na pierwszą podróż zapraszamy Państwa do Pałacu Wersalskiego. Mieszczący się na przedmieściach Paryża symbol francuskiej monarchii absolutnej, jest obecnie trzecią największą atrakcją turystyczną Francji, odwiedzaną rok rocznie przez średnio 7 milionów zwiedzających. Znajduje się w nim 700 pomieszczeń, z których 120 udostępnia się publiczności. O jego historii przeczytacie Państwo między innymi tutaj - https://www.panstwa.com/zabytki-palac-wersalski.html . Na oficjalnej stronie, pod linkiem - http://en.chateauversailles.fr/discover/resources/virtual-exhibitions#louis-xiv-/-nicolas-fouquet:-a-certain-history-of-tast znajdziecie Państwo dodatkowo wirtualną wystawę zbiorów mieszczących się w Pałacu wraz z opisami (dostępnymi w języku francuskim oraz angielskim). Ponadto dla użytkowników mobilnych przygotowano we współpracy z Google aplikację „VersaillesVR: Pałac jest twój”, która umożliwia nam wirtualny spacer po ogromnej, liczącej 400 tysięcy metrów kwadratowych, przestrzeni i zwiedzenie 21 pokoi, w tym między innymi sypialnie królewskie, operę królewską czy słyną Galerię Zwierciadlaną. Więcej o samej aplikacji oraz o tym, jak ją zdobyć tutaj: https://www.vogue.pl/a/odwiedz-wersal-bez-wychodzenia-z-domu
    Usiądźcie wygodnie, zaparzcie kawę czy herbatę i wiedzieni przyjemnym aromatem udajcie się w to magiczne miejsce, a my już jutro zabierzemy Państwa w dalszą podróż. Zdążycie wrócić z Wersalu?


Zostań w domu z kulturą

 

    Szanowni Państwo, w tym trudnym dla nas wszystkich okresie, chcielibyśmy przypomnieć, że  świat tak naprawdę się nie zatrzymał, ot stał się z konieczności na chwilę „wirtualny”. Mając na uwadze przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo, muzea, centra i galerie artystyczne, filharmonie i opery z całej Polski przygotowały oferty online – mamy do wyboru wirtualne spacery, warsztaty edukacyjne, bogate galerie zbiorów do oglądania wraz z opisami, propozycje koncertów online, słuchowisk czy zdigitalizowanych zasobów filmowych. Możecie Państwo uczestniczyć w kulturze bez wychodzenia z domu! Do czego gorąco zachęcamy. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zebrało najciekawsze propozycje, które znajdziecie Państwo pod linkiem - https://www.gov.pl/web/kultura/zostan-w-domu--sztuka-przyjdzie-do-ciebie
Wykorzystajmy ten czas kreatywnie, skorzystajmy z bogatej  oferty, którą proponują nam ośrodki kultury, mogące pochwalić się bogatymi i wartościowymi zbiorami. Potraktujmy to jako okazję do poszerzania horyzontów, nauki i samorozwoju. Za jednym kliknięciem możemy znaleźć się w Warszawie by stamtąd udać się bezpośrednio do Krakowa, z którego zaś przeniesiemy się do Łodzi bądź Wrocławia. W ciągu jednego dnia możemy zwiedzić warszawską Zachętę, Zamek Królewski na Wawelu, łódzki Teatr Wielki i Polską Operę Królewską, a to wszystko nie ruszając się z fotela. Przejdźmy na tryb „online”, zostańmy w domu, ale z kulturą.


Szanowni Państwo,

   uprzejmie informujemy, że w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim w związku z zagrożeniem epidemiologicznym koronawirusem SARS-CoV-2, został wprowadzony, jako podstawowy tryb, pracy zdalnej. W związku z powyższym, czasowo zamykamy dla interesantów Centrum Kultury i Sztuki, Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie i Lutowie. Zamknięte zostają również świetlice wiejskie oraz Gminne Pracownie Edukacji Kulturalnej ARTiK'i, a rekomendowaną formą komunikacji w sprawach służbowych jest korzystanie z poczty elektronicznej: sekretariat@ckissepolno.com.pl.
    Serdecznie przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z tego tytułu. Jednocześnie informujemy, że pracujemy cały czas nad planowaniem wydarzeń na 2020 rok, a w chwili obecnej zapraszamy na wirtualne podróże po świecie. Prosimy, o wspólne z nami, zwiedzanie Pałacu Wersalskiego i Luwru w Paryżu, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku i wielu innych ciekawych miejsc. Wspólnie poznamy najpiękniejsze zabytki, cuda architektoniczne i turystyczne atrakcje. Oderwijmy sie chociaż na chwile od przerażajacych wieści ze świata i pozostańmy w domu. Zostańmy w domu z kulturą.

Z wyrazami szacunku
Julita Maciaszek - dyrektor Centrum Kultury i Sztuki

 


KOMUNIKAT BURMISTRZA SĘPÓLNA KRAJEŃSKIEGO


   W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego Burmistrz Sępólna Krajeńskiego informuje, że dla osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych została uruchomiona specjalna linia telefoniczna. Pod numerem telefonu ☎️52 388 84 56 lub ☎️604 053 421 mogą zgłaszać się osoby, które potrzebują pomocy w zrobieniu zakupów lub nabyciu leków. Zgłoszenia przyjmowane będą przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.00. W wyjątkowych sytuacjach w godzinach popołudniowych i w weekendy proszę dzwonić pod nr tel. ☎️604 053 421.
   W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców przypominam, że najważniejsze jest przestrzeganie zasad higieny oraz zachowanie spokoju. W szczególności apeluję o unikanie miejsc oraz sytuacji, w których mieszkańcy spotykają się w większych grupach.


KOMUNIKAT


Szanowni Państwo,

w związku z podjęciem zdecydowanych kroków mających na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa SARS-COV-2 sztab kryzysowy z udziałem Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadecydował o czasowym zamknięciu od 12 marca 2020 r. instytucji kultury, filharmonii, oper, muzeów, kin oraz szkół, uczelni wyższych i placówek szkolnictwa artystycznego.


 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl