Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

Archiwum aktualności 2020 [2]

 

 

 

 


 

OKR CZYLI WSPÓLNA SPRAWA AMATORÓW


    Ogólnopolski Konkurs Recytatorski jest wydarzeniem adresowanym do amatorów, otwartym dla uczniów szkół podstawowych, studentów oraz osób dorosłych.
Warunkiem udziału w konkursie jest przygotowanie repertuaru nieprezentowanego w poprzednich edycjach OKR i odpowiadającego założeniom wybranego turnieju.
Konkurs prowadzony jest w drodze wielostopniowych eliminacji, czego uwieńczeniem są przeglądy finałowe wraz z warsztatami.
Ogólnopolski Konkurs Recytatorski jest imprezą o charakterze artystyczno – edukacyjnym, a organizatorzy wszystkich przeglądów zapewniają uczestnikom udział w zajęciach seminaryjnych oraz warsztatowych.
Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie od lat współpracujące z Towarzystwem Kultury Teatralnej, zgodnie z założeniami 65 edycji OKR zorganizowało wzorem lat ubiegłych eliminacje stopnia powiatowego.
Jury konkursu w składzie IWONA JUREK, ANNA BAJOR, KACPER GŁADYCH wyłoniło w TURNIEJU RECYTATORSKIM trzech laureatów, spośród których dwie osoby wezmą udział w kolejnym etapie konkursu w Bydgoszczy.
Z radością informujemy, że zdobywcą pierwszej nagrody jest uczeń Liceum Ogólnokształcącego im.Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim ERYK JUHNKE, natomiast drugie miejsce zajęła również uczennica tej szkoły KATARZYNA DĄMBEK.
W gronie laureatów znalazła się także wyróżniona uczennica wyżej wspomnianego liceum JULIA PICK.
Laureatom oraz wszystkim uczestnikom eliminacji powiatowych 65 OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO serdecznie gratulujemy, życząc dalszych sukcesów i szczytnych wyzwań na drodze do samorealizacji.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
tekst - Ewa Quiring Korczak
fot. - Jacek Wojtania


Rafał Brzozowski na Dzień Kobiet? Tylko w Sępólnie!


    Na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim dawno nie było tak głośno i radośnie. Energia z jaką publiczność zaangażowała się w piątkowy koncert Rafała Brzozowskiego zrobiła na nas, ale także na naszym gościu, niemałe wrażenie.
    Szczególnie aktywne były rzecz jasna Panie, którym dedykowany był ów koncert. W przededniu Dnia Kobiet zaoferowaliśmy, jak się okazało, całkiem niezłą rozgrzewkę przed właściwym świętowaniem. Rafał Brzozowski, znany jako uczestnik teleturniejów takich, jak The Voice of Poland czy Szansa na Sukces oraz, od niedawna, jako prowadzący najpierw Koło Fortuny, a ostatnio Jaka to melodia, zaangażował publiczność do czynnego uczestnictwa w koncercie. Jako wodzirej poradził sobie na piątkę. Wkrótce cała sala nie tylko śpiewała razem z nim, ale także poderwała się do tańca, skandowania i naśladowania wymyślanych na poczekaniu choreografii. Rafał nie pozostawał obojętny na przejawy sympatii ze strony Pań, rzucając ze sceny kolejne dowcipy obiecał, że po występie każda fanka będzie mogła zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Słowa dotrzymał, mimo że kolejka była naprawdę ogromna. W repertuarze koncertu nie zabrakło największych przebojów naszego gościa, piosenek znanych z seriali „Na dobre i na złe” czy „Barwy szczęścia”, ale także kompozycji Seweryna Krajewskiego oraz Zbigniewa Wodeckiego, które w szczególności dedykowane były obecnym na sali kobietom.
    Piski, oklaski, wygłaszane w przerwie między kolejnymi piosenkami wyrazy fanowskiej miłości, a przede wszystkim  emocje i nerwowe oczekiwanie na wspólne zdjęcie z bohaterem koncertu – wszystko to, jak w rozpędzonym rollercoasterze, zaledwie w dwie godziny w jednym miejscu. Z drugiej strony, nie ma się czemu dziwić, nie na co dzień Rafał Brzozowski jest „Tak blisko”.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Michał Pick, Jacek Wojtania

 

Więcej zdjęć  na   oraz w Galerii 2020 r.


TURNIEJ ILUSTRATORSKI „DZIECI MAJĄ GŁOS”


    Zapraszamy wszystkich uczniów klas I-VIII Szkół Podstawowych do wzięcia udziału w TURNIEJU ILUSTRATORSKIM „DZIECI MAJĄ GŁOS” organizowanym przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Zadaniem uczestników jest stworzenie PRACY PLASTYCZNEJ wykonanej dowolną techniką i w dowolnym formacie. Praca plastyczna musi przedstawiać ilustracje dowolnego wiersza lub prozy dziecięcej lub młodzieżowej. Jeden uczestnik może złożyć od 1 do 3 prac. Prace muszą na odwrocie zawierać imię i nazwisko autora pracy oraz tytuł i autora tekstu literackiego.

Gotowe prace wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia i deklaracją (dostępną na stronie www.ckissepolno.com.pl) do I ETAPU TURNIEJU ILUSTRATORSKIEGO należy składać w Pracowni Ceramicznej Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim (w godz. 8:00-16:00) lub przesłać na adres :Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, ul. Tadeusza Kościuszki 4,
89-400 Sępólno Krajeńskie, z dopiskiem „Turniej Ilustratorski” do dnia 09.04.2020 r. (decyduje data wpływu do CKiS).

14.04.2020 r. zostaną wyłonione po 3 osoby z klas I-III; IV-VI; VII-VIII, których prace zostaną wysłane do II ETAPU TURNIEJU ILISTRATORSKIEGO „DZIECI MAJĄ GŁOS”, którego finał odbędzie się w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy w dniach:
29.05.2020 – klasy I-III
30.05.2020 – klasy IV-VI
31.05.2020- klasy VII-VIII

Nazwiska osób ZAKWALIFIKOWANYCH do II ETAPU TURNIEJU ILUSTRATORSKIEGO zostaną ogłoszone na stronie www.ckissepolno.com.pl/ oraz skontaktujemy się z nimi osobiście.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie internetowej Kujawsko - Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy

Regulamin, karta zgłoszenia oraz deklaracja są dostępne na stronie www.ckissepolno.com.pl/.

Do pobrania:

- Regulamin

- Karta zgłoszenia
- Zgoda na przetwarzanie danych osobowych przez CKiS w Sępólnie Krajeńskim


"DZIECI MAJĄ GŁOS" - TURNIEJ SŁOWA 2020


    Z radością zapraszamy dzieci i młodzież szkół podstawowych do wspólnej zabawy twórczej, której tworzywem jest słowo.
Eliminacje powiatowe tegorocznego turnieju DZIECI MAJĄ GŁOS odbędą się 16.04.2020 roku o godzinie 10:00 w sali kolumnowej CENTRUM KULTURY I SZTUKI w Sępólnie Krajeńskim.
Tegoroczny konkurs organizowany jest w trzech grupach wiekowych, a prezentacje każdej z grup podlegać będą osobnej ocenie oraz odrębnej puli nagród.
Do udziału w eliminacjach powiatowych szkoła może wytypować maksymalnie po jednym wykonawcy z klasy.
Karty zgłoszenia prosimy przesyłać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 9.04.2020 roku.
Koordynatorem wydarzenia jest specjalista do spraw edukacji artystycznej i organizacji imprez Ewa Quiring-Korczak.


 ZAPRASZAMY!

 

Do pobrania:

- Regulamin

- Karta zgłoszenia
- Zgoda na przetwarzanie danych osobowych przez CKiS w Sępólnie Krajeńskim


Japońska sztuka składania papieru.


   W ramach przygotowań do Igrzysk Sportowców Wiejskich Tokyo 2020 , których inauguracja przypada na  dzień 19 czerwca 2020 r  , w sobotę 29 lutego 2020 r w pracowni ceramiczno - plastycznej w Centrum Kultury i Sztuki odbyły sie warsztaty Origami. Japońska sztuka składania papieru wymaga koncentracji, precyzji , tym samym wyzwala logiczne myślenie a jednocześnie sprawia wiele radości i satysfakcji z osiągniętych efektów twórczych. Młodzi uczestnicy warsztatów mięli okazję zetknąć się z kulturą japońską, poznać historię sztuki Origami, oraz podstawy tworzenia figur z papieru wg japońskich wzorów. Warsztaty odbywać będą się cyklicznie raz w miesiącu , zatem zapraszamy serdecznie uczestników w wieku 8-13 lat do wspólnej zabawy z Origami – szczegółowe informacje wkrótce :-).

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Katarzyna Falkowska
Fot: Katarzyna Falkowska, Patrycja Młodzik


Igrzyska jak z obrazka!


    W ramach przygotowań do Igrzysk Sportowców Wiejskich Tokyo 2020, które zainaugurowane zostaną 16 czerwca, Panie z Wiejskich Ośrodków Kultury oraz świetlic wiejskich rozpoczęły cykl spotkań z kulturą i tradycjami Japonii. Na początek malarstwo. Suibokuga to tradycyj styl malarstwa japońskiego (wywodzący się z Chin) ściśle związany z kaligrafią, charakteryzujący się monochromatyzmem. Do malowania obrazów stworzonych tą techniką używano głównie czarnych farb i czarnego tuszu. W ten sposób powstawały minimalistyczne, acz niezwykle imponujące, bogate w szczegóły obrazy, które zdradzają kunszt artystów specjalizujących się w suibokudze. Zgodnie uznaliśmy, że maestria japońskich malarzy godna jest podziwu, a perfekcjonizm, będący nieodzownym elementem kultury i sztuki Kraju Kwitnącej Wiśni może nas zainspirować – chociażby do tego żeby już teraz wziąć się za intensywny trening, do 16 czerwca nie zostało wcale tak dużo czasu. By ustanowić rekordy we wszystkich dyscyplinach należy już teraz zakasać rękawy i, wzorem japońskich artystów, dać z siebie 100%!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania


Miłość znów tryumfowała


    Dramat Williama Szekspira „Romeo i Julia” jest jednym z tych dzieł, które weszły do kanonu popkultury wiele lat temu, zyskując niezbywalny status klasyki. Mnogość trawestacji dzieła Szekspira dowodzi, że historia tragicznej miłości Romea i Julii stała się tematem uniwersalnym, wykorzystywanym przez kolejne pokolenia artystów – literatów, muzyków, twórców filmowych czy tancerzy.
    „Romeo i Julia” to nade wszystko historia, która nierozerwalnie kojarzy się ze Świętem Zakochanych, dlatego też 14 lutego zaproponowaliśmy mieszkańcom Sępólna Krajeńskiego podróż do Werony, gdzie dwoje kochanków ze skłóconych rodów Kapuletich i Montekich, pragnie być ze sobą mimo wszelkich przeciwności. Baletową interpretację tej nieśmiertelnej sztuki licznie zgromadzonej publiczności zaprezentował zespół Royal Lviv Ballet. Za reżyserię spektaklu odpowiadał Honorowy Artysta Rosji, solista i choreograf słynnego Bolshoi Ballet, Victor Szczerbakov. Piękne stroje, imponująca oprawa – zarówno sceniczna, jak i muzyczna (doskonała muzyka Sergieja Prokofiewa) – zrobiły wrażenie na odbiorcach, wśród której nie brakowało par świętujących w ten sposób kolejne wspólne Walentynki.
    Dramat Szekspira poznajemy już na wczesnym etapie szkolnym. Historia ta dojrzewa w nas wraz z dorastaniem, odczytujemy ją na różne sposoby – lubimy mniej lub bardziej, dopatrujemy się w niej uniwersalizmów, dostrzegamy tuzin popełnionych po Szekspirze plagiatów, parodii etc., gdy jednak spojrzymy na nią z dystansu, dojrzymy przede wszystkim, że to prawdziwa sztuka napisać taką Sztukę. Bo choć Romeo i Julia niezmiennie od ponad 4 stuleci za każdym razem umierają, to jednak jako symbol prawdziwej, niezwyciężonej miłości stali się nieśmiertelni.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot – Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na   oraz w Galerii 2020 r.


Kryzys wieku średniego? Na ten temat ani mru mru!


    Kryzys wieku średniego wydaje się rzeczą wybitnie nieśmieszną. Ba, wydaje się być tematem, z którego nie można żartować. Tylko dlaczego? Czy to nie pierwsza oznaka kryzysu wieku średniego, że zaczyna nadgryzać nas powaga? Kabaret Ani Mru Mru w swoim najnowszym programie Cirque de Vollaile udowadnia, że męski „kryzys wieku średniego” to tak naprawdę kopalnia doskonałych żartów.
    To czas, gdy Wróżkę Zębuszkę zastępuje Wróżka Zakoluszka, 20-letnia, atrakcyjna kobieta, która wynagradza dotkniętemu kryzysem mężczyźnie wypadanie włosów. To czas, gdy mężczyzna staje się coraz bardziej gadżeciarzem – złote zegarki, nowy samochód, droga biżuteria. To też czas, gdy mężczyzna, starając się pozostać nastolatkiem tylko swój „problem” wyolbrzymia. Istny cyrk! Ale za to ile śmiechu, czego dowiedli Panowie W. - Marcin Wójcik, Michał Wójcik i Waldemar Wilkołek. Był podryw na „chłopaka z gitarą”, było nawet karaoke, był czas na spowiedź i rozliczenie grzeszków, wielopokoleniowe wspomnienia podczas niełatwej próby rekonstrukcji drzewa genealogicznego oraz zwariowany casting do reklamy. Przede wszystkim było dużo śmiechu i to śmiechu doprowadzającego do łez, a śmiały się tak kobiety, jak i mężczyźni, których temat ewidentnie bardziej „dotykał”. W tym sęk, by śmiać się z własnych wad i wpadek, by mieć dystans i potrafić zażartować z siebie. Panowie z kabaretu Ani Mru Mru to potrafią, ale potrafi to także sępoleńska publiczność.
    Nawet jeśli część z tych gagów widzieliśmy już wcześniej w telewizji, nie sposób się nie zaśmiać, gdy widzimy je raz jeszcze, na żywo. To zawsze działa, bo też spontaniczna reakcja, stworzona w przypływie nagłej inspiracji improwizacja to coś, czego nie da się wyreżyserować. Potwierdzi to każdy, kto kupił bilet i wyszedł z sali obolałym od śmiechu brzuchem.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Michał Pick, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na   oraz w Galerii 2020 r.


Witajcie w naszej bajce


    W ubiegłym tygodniu nasze Centrum Kultury i Sztuki zamieniło się w Akademię Pana Kleksa. Adepci Magicznej Akademii pod czujnym okiem Ambrożego Kleksa poznawali tajniki świata fantazji i wspólnie poszukiwali zaginionego gdzieś w Bajdocji atramentu, niezbędnego do spisywania fantastycznych, bajkowych przygód.
    Najpilniejsi uczniowie odznaczani byli kolorowymi piegami, wynagradzani w ten sposób za spryt, bystrość i pilność w nauce. Tydzień zabaw w Akademii bez wątpienia przyniósł wiele przydatnej wiedzy i umiejętności. Nasi mali adepci nie przystępowali jednak do ślubowania na uczniów z pozycji całkowitych amatorów. Okazało się, że znakomita większość z nich zna Pana Ambrożego Kleksa i podstawowe założenia jego Akademii. To tylko usprawniło naszą wspólną naukę. A, że uczyć się najlepiej przez zabawę – Akademia drżała w posadach od głośnych śpiewów, tańców i śmiechu. Mając takich pomocników Pan Kleks może być spokojny, kraina fantazji nigdy nie utraci swojej magii, a płynąca z niej kreatywna energia będzie w stanie obdarzyć kolejne pokolenia.
    Miło nam poinformować, że wszyscy uczniowie ukończyli sępoleńską Akademię Pana Kleksa z wyróżnieniem. I choć trudno się było rozstać, to jednak w pożegnaniu tym zawarta była nadzieja na kolejne spotkanie. W świecie wyobraźni nie istnieją ograniczenia, a stając się raz uczniem Akademii Pana Kleksa zostaje się nim na zawsze.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Patrycja Młodzik, Micgał Pick


Recepta na sukces. Podpisano: Marek Piekarczyk


    Gościem pierwszego w tym roku spotkania w ramach Sępoleńskiej Akademii Sukcesu był Marek Piekarczyk. Wokalista znany głównie z występów z grupą TSA, artysta wszechstronny, który dowodzi, że sukces niejedno ma imię i że popularność może iść w parze ze zdrowym rozsądkiem oraz niezachwianą normalnością.
    Pewna Cyganka przewidziała jego przyszłość. Gdy miał 19 lat dowiedział się, że stanie się sławnym muzykiem w ostatni dzień swojego 30 roku życia. Jakie było jego zdziwienie, gdy 12 lipca 1981 roku stanął na scenie wraz z zespołem TSA, który wygrał właśnie konkurs w Jarocinie. Dzień później Piekarczyk skończył 31 lat. Jego życiem rządziły właśnie takie dziwne zbiegi okoliczności. Gdy usłyszał po raz pierwszy słynny musical Jesus Christ Superstar i arię w wykonaniu Iana Gillana (Deep Purple) powiedział swoim bliskim: kiedyś to zaśpiewam, wystąpię na Broadwayu w  roli Jezusa. Kilkanaście lat później, dokładnie w roku 1987, Piekarczyk faktycznie wcielił się w postać Jezusa w polskiej adaptacji Jesus Christ Superstar. Siedział na zapleczu nowojorskiego teatru, w fotelu, w którym dzień wcześniej spoczywał Frank Zappa by ostatecznie stanąć przed tłumem, który przyszedł by przekonać się jak poradzi sobie „ten polski Jezus”. Zjeździł świat wzdłuż i wszerz, dając tysiące koncertów, z TSA byli prawdziwą machiną koncertową – 360 występów w ciągu roku, czasami po dwa lub trzy dziennie. Gdy po ulicach 13 grudnia 1981 roku jeździły czołgi, oni grali koncert w Zamościu, w tak wariackim tempie czasami tracił rachubę, zastanawiając się jaki jest dzień tygodnia, a nawet miesiąc. Mimo to nie dał się „zwariować”, pozostał sobą, nigdy nikogo nie udając, nie wcielał się w rolę „rockmana”, on po prostu kochał śpiewać i ta miłość nadal trwa, choć – jak przyznaje – czasami nawet w najlepszych małżeństwach zdarza się kryzys. Takie kryzysy zdarzały się również w szeregach TSA, ale dopiero teraz nastąpił „rozwód”. Nie oznacza to jednak końca muzycznej kariery Piekarczyka. Marek z powodzeniem koncertuje, gra i nagrywa – nadal jest na TOPie, o czym świadczy chociażby uznanie ze strony producenta programu The Voice of Poland, który zabiegał o „genialnego Piekarczyka”, podziwiając jego autentyczność i wierność ideałom.
    Jaki jest przepis na sukces według naszego gościa? Nikogo nie udawać, otaczać się przyjaciółmi, mieć blisko siebie życzliwych ludzi, być zawsze sobą choćby czasami wydawało się to nieopłacalne. Za tę szczerość, za bycie prawdziwym od zawsze na zawsze, Marka Piekarczyka szanują i podziwiają kolejne pokolenia.Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na   oraz w Galerii 2020 r.


Babcie i  Dziadkowie świętują koncertowo


   Jacek Silski, określany mianem Śląskiego Słowika solista Królewskiej Orkiestry Symfonicznej przy pałacu w Wilanowie, wystąpił w Centrum Kultury i Sztuki ze specjalną dedykacją dla wszystkich babć i dziadków.
    Wokalista nie po raz pierwszy pojawił się z wizytą w Sępólnie Krajeńskim, ale ma tutaj pokaźną grupę fanów, dzięki czemu zawsze może liczyć na ich obecność. Tym bardziej, gdy okoliczności koncertu są tak wyjątkowe. Dzień babci i dziadka to szczególne święta w kalendarzu przynajmniej trzech pokoleń – rodziców, dzieci (wnucząt), no i samych dziadków! Nie zabrakło, rzecz jasna, życzeń, ale przede wszystkim radosnych piosenek, które tego wieczoru były adresowane do świętujących. Jako, że publiczność w znakomitej większości składała się z wiernych sympatyków twórczości Jacka Silskiego, mogliśmy obserwować grupy śpiewające unisono z wokalistą.
    Po koncercie był czas na autografy, wspólne zdjęcia, zakup płyt. Jesteśmy przekonani, że wśród tłumu, który oczekiwał na Pana Jacka w holu CKiS byli tacy, którzy kolekcjonują te pamiątki po kolejnych występach. Dla świętujących babć i dziadków to zapewne prezent podobnej wartości co wykonana od  serca laurka.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na   oraz w Galerii 2020 r.


Kolejny rok, kolejny rekord dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy


    Lubimy przekazywać takie informację. Tym bardziej, że sukcesywnie od kilku lat możemy chwalić się Państwu kolejnymi rekordami. Dlatego żeby tradycji stało się zadość – mamy nowy rekord! Podczas 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy sztab w Sępólnie Krajeńskim zebrał 25,632,62 zł!
    Środki z tegorocznego finału zostaną przekazane głównie na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Dlatego też cieszymy się, że również sztaby naszych sąsiadów zaliczyły kolejne rekordy, a na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wpłynęło już ponad 115 milionów złotych! To nie zawody, choć jeśli przyjąć sportową nomenklaturę, to tego dnia wszyscy gramy w jednej drużynie i właśnie ta idea wspólnotowości i chęć niesienia bezinteresownej pomocy sprawiają, że z roku na rok padają kolejne rekordy, a skład Najgłośniejszej Orkiestry Świata stale się powiększa.
    W Sępólnie notowaliśmy imponujące kwoty podczas licytacji – ogromny Miś Jurek wylicytowany został za 500 zł! Licytacyjne „pojedynki” śledziliśmy z zapartym tchem, podziwiając szczodrość darczyńców. Emocji dostarczały także artystyczne występy. Na scenie zaprezentowali się podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej (a właściwie – członkowie zespołu ABBA, Elvis Presley, Tina Turner oraz duet Romina Power i Al Bano), aktorzy grupy teatralnej „Czas Wyobraźni”, dzieci z Gminnego Przedszkola nr 2 „Bajka”, Aleksandra Rzepka, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z CKiS, zespół taneczny „Modraki” z Lutowa, Lutowianie oraz soliści Dziecięcego i Młodzieżowego Studia Piosenki CKiS. Występy dzieci i młodzieży dostarczały wielu wzruszeń obecnym na widowni rodzicom i dziadkom, na szczęście „na posterunku” czuwały Panie z NZOZ „Doktór” oraz powiatowego szpitala NZOZ z Więcborka, które oferowały badanie cukru, ciśnienia oraz tętna, a także porady dietetyczno-żywieniowe. Rozemocjonowani licytacjami i artystycznymi prezentacjami mogliśmy udać się później na znajdujące się w głównym holu stoisko i zbadać ciśnienie – na szczęście tego dnia tylko zebrane kwoty były wysokie.
    Gramy, bo lubimy – takie hasło przyświecało tegorocznemu finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sępólno Krajeńskie raz jeszcze pokazało, że lubi pomagać. Dziękujemy z całego, WOŚPowego serca wolontariuszom, darczyńcom, artystom i wszystkim z Państwa, którzy byli razem z nami. Pamiętajcie – gramy do końca świata i jeden dzień dłużej. Do zobaczenia za rok, siema!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Michał Pick, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na   oraz w Galerii 2020 r.


Gala Wiedeńska na start 2020 roku

    Przywitaliśmy Nowy Rok. Rok 2020. I jeśli wierzyć, że ten pierwszy dzień nowego roku jest małym zwiastunem nadchodzących dwunastu miesięcy, to zaliczyliśmy naprawdę obiecujący początek. Gale noworoczne w naszym mieście cieszą się ogromną popularnością, nic więc dziwnego, że bilety na tegoroczny koncert rozeszły się błyskawicznie. Dzięki temu sala widowiskowa sępoleńskiego Centrum Kultury i Sztuki wypełniła się do ostatniego miejsca.
    Na nieco ponad dwie godziny przenieśliśmy się do Zaczarowanego Świata Musicalu i Muzyki Filmowej. Usłyszeliśmy największe światowe hity srebrnego ekranu a także najpiękniejsze arie i duety wszech czasów. Soliści Opery Lwowskiej, Opery Kijowskiej oraz K&K Berliner Filharmoniker przygotowali repertuar obfitujący w żelazną klasykę. Wtórował im duet wokalny – Pavlo Ilnicki i Oksana Karaim, dzięki czemu dodatkowo usłyszeliśmy pop-rockowe przeboje znane z takich filmów jak chociażby „Śniadanie u Tiffany”, „Point of no return” (pol. Kryptonim Nina) czy „Skyfall”. Solistom przygrywali znakomici muzycy osławionej Royal Vienna Orchestra pod dyrekcją dyrygenta Maestro - Olexandra Dragana. A poszczególnym wykonaniom towarzyszyli dodatkowo tancerze Modern Kiev Ballet, dopełniający całości w przygotowanych specjalnie choreografiach. Rok 2020 przywitaliśmy więc z klasą, choć nie zabrakło elementów humorystycznych o które zadbali nasi goście. W podziękowaniu za występ mogli oni liczyć na kwiaty i owacje na stojąco od publiczności domagającej się bisu. Tak też się stało, raz jeszcze usłyszeliśmy brawurowe wykonanie „O Sole Mio” i pożegnaliśmy się, choć jak powiedział jeden z tenorów: „nie mówimy żegnajcie, a raczej do zobaczenia”.
    Już teraz zapraszamy Państwa na spektakl baletowy „Romeo i Julia”, który wystawimy 14 lutego. Bilety w cenie 70 zł są do nabycia za pośrednictwem stron www.ckissepolno.com.pl oraz www.biletyna.pl, a także bezpośrednio w sekretariacie CKiS. Raz jeszcze życzymy Państwu wszystkiego dobrego na nowy rok, spełnienia najskrytszych marzeń, wielu chwil wzruszeń i radości. Do zobaczenia wkrótce!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Michał Pick, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na   oraz w Galerii 2020 r.


OKR CZYLI WSPÓLNA SPRAWA AMATORÓW


    Ogólnopolski Konkurs Recytatorski jest wydarzeniem adresowanym do amatorów, otwartym dla uczniów szkół podstawowych, studentów oraz osób dorosłych.
Warunkiem udziału w konkursie jest przygotowanie repertuaru nieprezentowanego w poprzednich edycjach OKR i odpowiadającego założeniom wybranego turnieju.
Konkurs prowadzony jest w drodze wielostopniowych eliminacji, czego uwieńczeniem są przeglądy finałowe wraz z warsztatami.
Ogólnopolski Konkurs Recytatorski jest imprezą o charakterze artystyczno – edukacyjnym, a organizatorzy wszystkich przeglądów zapewniają uczestnikom udział w zajęciach seminaryjnych oraz warsztatowych.
Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie od lat współpracujące z Towarzystwem Kultury Teatralnej, zgodnie z założeniami 65 edycji OKR zorganizowało wzorem lat ubiegłych eliminacje stopnia powiatowego.
Jury konkursu w składzie IWONA JUREK, ANNA BAJOR, KACPER GŁADYCH wyłoniło w TURNIEJU RECYTATORSKIM trzech laureatów, spośród których dwie osoby wezmą udział w kolejnym etapie konkursu w Bydgoszczy.
Z radością informujemy, że zdobywcą pierwszej nagrody jest uczeń Liceum Ogólnokształcącego im.Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim ERYK JUHNKE, natomiast drugie miejsce zajęła również uczennica tej szkoły KATARZYNA DĄMBEK.
W gronie laureatów znalazła się także wyróżniona uczennica wyżej wspomnianego liceum JULIA PICK.
Laureatom oraz wszystkim uczestnikom eliminacji powiatowych 65 OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO serdecznie gratulujemy, życząc dalszych sukcesów i szczytnych wyzwań na drodze do samorealizacji.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
tekst - Ewa Quiring Korczak
fot. - Jacek Wojtania


Rafał Brzozowski na Dzień Kobiet? Tylko w Sępólnie!


    Na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim dawno nie było tak głośno i radośnie. Energia z jaką publiczność zaangażowała się w piątkowy koncert Rafała Brzozowskiego zrobiła na nas, ale także na naszym gościu, niemałe wrażenie.
    Szczególnie aktywne były rzecz jasna Panie, którym dedykowany był ów koncert. W przededniu Dnia Kobiet zaoferowaliśmy, jak się okazało, całkiem niezłą rozgrzewkę przed właściwym świętowaniem. Rafał Brzozowski, znany jako uczestnik teleturniejów takich, jak The Voice of Poland czy Szansa na Sukces oraz, od niedawna, jako prowadzący najpierw Koło Fortuny, a ostatnio Jaka to melodia, zaangażował publiczność do czynnego uczestnictwa w koncercie. Jako wodzirej poradził sobie na piątkę. Wkrótce cała sala nie tylko śpiewała razem z nim, ale także poderwała się do tańca, skandowania i naśladowania wymyślanych na poczekaniu choreografii. Rafał nie pozostawał obojętny na przejawy sympatii ze strony Pań, rzucając ze sceny kolejne dowcipy obiecał, że po występie każda fanka będzie mogła zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Słowa dotrzymał, mimo że kolejka była naprawdę ogromna. W repertuarze koncertu nie zabrakło największych przebojów naszego gościa, piosenek znanych z seriali „Na dobre i na złe” czy „Barwy szczęścia”, ale także kompozycji Seweryna Krajewskiego oraz Zbigniewa Wodeckiego, które w szczególności dedykowane były obecnym na sali kobietom.
    Piski, oklaski, wygłaszane w przerwie między kolejnymi piosenkami wyrazy fanowskiej miłości, a przede wszystkim  emocje i nerwowe oczekiwanie na wspólne zdjęcie z bohaterem koncertu – wszystko to, jak w rozpędzonym rollercoasterze, zaledwie w dwie godziny w jednym miejscu. Z drugiej strony, nie ma się czemu dziwić, nie na co dzień Rafał Brzozowski jest „Tak blisko”.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Michał Pick, Jacek Wojtania

 

Więcej zdjęć  na   oraz w Galerii 2020 r.


Japońska sztuka składania papieru.


   W ramach przygotowań do Igrzysk Sportowców Wiejskich Tokyo 2020 , których inauguracja przypada na  dzień 19 czerwca 2020 r  , w sobotę 29 lutego 2020 r w pracowni ceramiczno - plastycznej w Centrum Kultury i Sztuki odbyły sie warsztaty Origami. Japońska sztuka składania papieru wymaga koncentracji, precyzji , tym samym wyzwala logiczne myślenie a jednocześnie sprawia wiele radości i satysfakcji z osiągniętych efektów twórczych. Młodzi uczestnicy warsztatów mięli okazję zetknąć się z kulturą japońską, poznać historię sztuki Origami, oraz podstawy tworzenia figur z papieru wg japońskich wzorów. Warsztaty odbywać będą się cyklicznie raz w miesiącu , zatem zapraszamy serdecznie uczestników w wieku 8-13 lat do wspólnej zabawy z Origami – szczegółowe informacje wkrótce :-).

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Katarzyna Falkowska
Fot: Katarzyna Falkowska, Patrycja Młodzik


Igrzyska jak z obrazka!


    W ramach przygotowań do Igrzysk Sportowców Wiejskich Tokyo 2020, które zainaugurowane zostaną 16 czerwca, Panie z Wiejskich Ośrodków Kultury oraz świetlic wiejskich rozpoczęły cykl spotkań z kulturą i tradycjami Japonii. Na początek malarstwo. Suibokuga to tradycyj styl malarstwa japońskiego (wywodzący się z Chin) ściśle związany z kaligrafią, charakteryzujący się monochromatyzmem. Do malowania obrazów stworzonych tą techniką używano głównie czarnych farb i czarnego tuszu. W ten sposób powstawały minimalistyczne, acz niezwykle imponujące, bogate w szczegóły obrazy, które zdradzają kunszt artystów specjalizujących się w suibokudze. Zgodnie uznaliśmy, że maestria japońskich malarzy godna jest podziwu, a perfekcjonizm, będący nieodzownym elementem kultury i sztuki Kraju Kwitnącej Wiśni może nas zainspirować – chociażby do tego żeby już teraz wziąć się za intensywny trening, do 16 czerwca nie zostało wcale tak dużo czasu. By ustanowić rekordy we wszystkich dyscyplinach należy już teraz zakasać rękawy i, wzorem japońskich artystów, dać z siebie 100%!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania


Miłość znów tryumfowała


    Dramat Williama Szekspira „Romeo i Julia” jest jednym z tych dzieł, które weszły do kanonu popkultury wiele lat temu, zyskując niezbywalny status klasyki. Mnogość trawestacji dzieła Szekspira dowodzi, że historia tragicznej miłości Romea i Julii stała się tematem uniwersalnym, wykorzystywanym przez kolejne pokolenia artystów – literatów, muzyków, twórców filmowych czy tancerzy.
    „Romeo i Julia” to nade wszystko historia, która nierozerwalnie kojarzy się ze Świętem Zakochanych, dlatego też 14 lutego zaproponowaliśmy mieszkańcom Sępólna Krajeńskiego podróż do Werony, gdzie dwoje kochanków ze skłóconych rodów Kapuletich i Montekich, pragnie być ze sobą mimo wszelkich przeciwności. Baletową interpretację tej nieśmiertelnej sztuki licznie zgromadzonej publiczności zaprezentował zespół Royal Lviv Ballet. Za reżyserię spektaklu odpowiadał Honorowy Artysta Rosji, solista i choreograf słynnego Bolshoi Ballet, Victor Szczerbakov. Piękne stroje, imponująca oprawa – zarówno sceniczna, jak i muzyczna (doskonała muzyka Sergieja Prokofiewa) – zrobiły wrażenie na odbiorcach, wśród której nie brakowało par świętujących w ten sposób kolejne wspólne Walentynki.
    Dramat Szekspira poznajemy już na wczesnym etapie szkolnym. Historia ta dojrzewa w nas wraz z dorastaniem, odczytujemy ją na różne sposoby – lubimy mniej lub bardziej, dopatrujemy się w niej uniwersalizmów, dostrzegamy tuzin popełnionych po Szekspirze plagiatów, parodii etc., gdy jednak spojrzymy na nią z dystansu, dojrzymy przede wszystkim, że to prawdziwa sztuka napisać taką Sztukę. Bo choć Romeo i Julia niezmiennie od ponad 4 stuleci za każdym razem umierają, to jednak jako symbol prawdziwej, niezwyciężonej miłości stali się nieśmiertelni.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot – Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na   oraz w Galerii 2020 r.


Kryzys wieku średniego? Na ten temat ani mru mru!


    Kryzys wieku średniego wydaje się rzeczą wybitnie nieśmieszną. Ba, wydaje się być tematem, z którego nie można żartować. Tylko dlaczego? Czy to nie pierwsza oznaka kryzysu wieku średniego, że zaczyna nadgryzać nas powaga? Kabaret Ani Mru Mru w swoim najnowszym programie Cirque de Vollaile udowadnia, że męski „kryzys wieku średniego” to tak naprawdę kopalnia doskonałych żartów.
    To czas, gdy Wróżkę Zębuszkę zastępuje Wróżka Zakoluszka, 20-letnia, atrakcyjna kobieta, która wynagradza dotkniętemu kryzysem mężczyźnie wypadanie włosów. To czas, gdy mężczyzna staje się coraz bardziej gadżeciarzem – złote zegarki, nowy samochód, droga biżuteria. To też czas, gdy mężczyzna, starając się pozostać nastolatkiem tylko swój „problem” wyolbrzymia. Istny cyrk! Ale za to ile śmiechu, czego dowiedli Panowie W. - Marcin Wójcik, Michał Wójcik i Waldemar Wilkołek. Był podryw na „chłopaka z gitarą”, było nawet karaoke, był czas na spowiedź i rozliczenie grzeszków, wielopokoleniowe wspomnienia podczas niełatwej próby rekonstrukcji drzewa genealogicznego oraz zwariowany casting do reklamy. Przede wszystkim było dużo śmiechu i to śmiechu doprowadzającego do łez, a śmiały się tak kobiety, jak i mężczyźni, których temat ewidentnie bardziej „dotykał”. W tym sęk, by śmiać się z własnych wad i wpadek, by mieć dystans i potrafić zażartować z siebie. Panowie z kabaretu Ani Mru Mru to potrafią, ale potrafi to także sępoleńska publiczność.
    Nawet jeśli część z tych gagów widzieliśmy już wcześniej w telewizji, nie sposób się nie zaśmiać, gdy widzimy je raz jeszcze, na żywo. To zawsze działa, bo też spontaniczna reakcja, stworzona w przypływie nagłej inspiracji improwizacja to coś, czego nie da się wyreżyserować. Potwierdzi to każdy, kto kupił bilet i wyszedł z sali obolałym od śmiechu brzuchem.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Michał Pick, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na   oraz w Galerii 2020 r.


Witajcie w naszej bajce


    W ubiegłym tygodniu nasze Centrum Kultury i Sztuki zamieniło się w Akademię Pana Kleksa. Adepci Magicznej Akademii pod czujnym okiem Ambrożego Kleksa poznawali tajniki świata fantazji i wspólnie poszukiwali zaginionego gdzieś w Bajdocji atramentu, niezbędnego do spisywania fantastycznych, bajkowych przygód.
    Najpilniejsi uczniowie odznaczani byli kolorowymi piegami, wynagradzani w ten sposób za spryt, bystrość i pilność w nauce. Tydzień zabaw w Akademii bez wątpienia przyniósł wiele przydatnej wiedzy i umiejętności. Nasi mali adepci nie przystępowali jednak do ślubowania na uczniów z pozycji całkowitych amatorów. Okazało się, że znakomita większość z nich zna Pana Ambrożego Kleksa i podstawowe założenia jego Akademii. To tylko usprawniło naszą wspólną naukę. A, że uczyć się najlepiej przez zabawę – Akademia drżała w posadach od głośnych śpiewów, tańców i śmiechu. Mając takich pomocników Pan Kleks może być spokojny, kraina fantazji nigdy nie utraci swojej magii, a płynąca z niej kreatywna energia będzie w stanie obdarzyć kolejne pokolenia.
    Miło nam poinformować, że wszyscy uczniowie ukończyli sępoleńską Akademię Pana Kleksa z wyróżnieniem. I choć trudno się było rozstać, to jednak w pożegnaniu tym zawarta była nadzieja na kolejne spotkanie. W świecie wyobraźni nie istnieją ograniczenia, a stając się raz uczniem Akademii Pana Kleksa zostaje się nim na zawsze.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Patrycja Młodzik, Micgał Pick


Recepta na sukces. Podpisano: Marek Piekarczyk


    Gościem pierwszego w tym roku spotkania w ramach Sępoleńskiej Akademii Sukcesu był Marek Piekarczyk. Wokalista znany głównie z występów z grupą TSA, artysta wszechstronny, który dowodzi, że sukces niejedno ma imię i że popularność może iść w parze ze zdrowym rozsądkiem oraz niezachwianą normalnością.
    Pewna Cyganka przewidziała jego przyszłość. Gdy miał 19 lat dowiedział się, że stanie się sławnym muzykiem w ostatni dzień swojego 30 roku życia. Jakie było jego zdziwienie, gdy 12 lipca 1981 roku stanął na scenie wraz z zespołem TSA, który wygrał właśnie konkurs w Jarocinie. Dzień później Piekarczyk skończył 31 lat. Jego życiem rządziły właśnie takie dziwne zbiegi okoliczności. Gdy usłyszał po raz pierwszy słynny musical Jesus Christ Superstar i arię w wykonaniu Iana Gillana (Deep Purple) powiedział swoim bliskim: kiedyś to zaśpiewam, wystąpię na Broadwayu w  roli Jezusa. Kilkanaście lat później, dokładnie w roku 1987, Piekarczyk faktycznie wcielił się w postać Jezusa w polskiej adaptacji Jesus Christ Superstar. Siedział na zapleczu nowojorskiego teatru, w fotelu, w którym dzień wcześniej spoczywał Frank Zappa by ostatecznie stanąć przed tłumem, który przyszedł by przekonać się jak poradzi sobie „ten polski Jezus”. Zjeździł świat wzdłuż i wszerz, dając tysiące koncertów, z TSA byli prawdziwą machiną koncertową – 360 występów w ciągu roku, czasami po dwa lub trzy dziennie. Gdy po ulicach 13 grudnia 1981 roku jeździły czołgi, oni grali koncert w Zamościu, w tak wariackim tempie czasami tracił rachubę, zastanawiając się jaki jest dzień tygodnia, a nawet miesiąc. Mimo to nie dał się „zwariować”, pozostał sobą, nigdy nikogo nie udając, nie wcielał się w rolę „rockmana”, on po prostu kochał śpiewać i ta miłość nadal trwa, choć – jak przyznaje – czasami nawet w najlepszych małżeństwach zdarza się kryzys. Takie kryzysy zdarzały się również w szeregach TSA, ale dopiero teraz nastąpił „rozwód”. Nie oznacza to jednak końca muzycznej kariery Piekarczyka. Marek z powodzeniem koncertuje, gra i nagrywa – nadal jest na TOPie, o czym świadczy chociażby uznanie ze strony producenta programu The Voice of Poland, który zabiegał o „genialnego Piekarczyka”, podziwiając jego autentyczność i wierność ideałom.
    Jaki jest przepis na sukces według naszego gościa? Nikogo nie udawać, otaczać się przyjaciółmi, mieć blisko siebie życzliwych ludzi, być zawsze sobą choćby czasami wydawało się to nieopłacalne. Za tę szczerość, za bycie prawdziwym od zawsze na zawsze, Marka Piekarczyka szanują i podziwiają kolejne pokolenia.Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na   oraz w Galerii 2020 r.


Babcie i  Dziadkowie świętują koncertowo


   Jacek Silski, określany mianem Śląskiego Słowika solista Królewskiej Orkiestry Symfonicznej przy pałacu w Wilanowie, wystąpił w Centrum Kultury i Sztuki ze specjalną dedykacją dla wszystkich babć i dziadków.
    Wokalista nie po raz pierwszy pojawił się z wizytą w Sępólnie Krajeńskim, ale ma tutaj pokaźną grupę fanów, dzięki czemu zawsze może liczyć na ich obecność. Tym bardziej, gdy okoliczności koncertu są tak wyjątkowe. Dzień babci i dziadka to szczególne święta w kalendarzu przynajmniej trzech pokoleń – rodziców, dzieci (wnucząt), no i samych dziadków! Nie zabrakło, rzecz jasna, życzeń, ale przede wszystkim radosnych piosenek, które tego wieczoru były adresowane do świętujących. Jako, że publiczność w znakomitej większości składała się z wiernych sympatyków twórczości Jacka Silskiego, mogliśmy obserwować grupy śpiewające unisono z wokalistą.
    Po koncercie był czas na autografy, wspólne zdjęcia, zakup płyt. Jesteśmy przekonani, że wśród tłumu, który oczekiwał na Pana Jacka w holu CKiS byli tacy, którzy kolekcjonują te pamiątki po kolejnych występach. Dla świętujących babć i dziadków to zapewne prezent podobnej wartości co wykonana od  serca laurka.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na   oraz w Galerii 2020 r.


Kolejny rok, kolejny rekord dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy


    Lubimy przekazywać takie informację. Tym bardziej, że sukcesywnie od kilku lat możemy chwalić się Państwu kolejnymi rekordami. Dlatego żeby tradycji stało się zadość – mamy nowy rekord! Podczas 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy sztab w Sępólnie Krajeńskim zebrał 25,632,62 zł!
    Środki z tegorocznego finału zostaną przekazane głównie na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Dlatego też cieszymy się, że również sztaby naszych sąsiadów zaliczyły kolejne rekordy, a na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wpłynęło już ponad 115 milionów złotych! To nie zawody, choć jeśli przyjąć sportową nomenklaturę, to tego dnia wszyscy gramy w jednej drużynie i właśnie ta idea wspólnotowości i chęć niesienia bezinteresownej pomocy sprawiają, że z roku na rok padają kolejne rekordy, a skład Najgłośniejszej Orkiestry Świata stale się powiększa.
    W Sępólnie notowaliśmy imponujące kwoty podczas licytacji – ogromny Miś Jurek wylicytowany został za 500 zł! Licytacyjne „pojedynki” śledziliśmy z zapartym tchem, podziwiając szczodrość darczyńców. Emocji dostarczały także artystyczne występy. Na scenie zaprezentowali się podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej (a właściwie – członkowie zespołu ABBA, Elvis Presley, Tina Turner oraz duet Romina Power i Al Bano), aktorzy grupy teatralnej „Czas Wyobraźni”, dzieci z Gminnego Przedszkola nr 2 „Bajka”, Aleksandra Rzepka, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z CKiS, zespół taneczny „Modraki” z Lutowa, Lutowianie oraz soliści Dziecięcego i Młodzieżowego Studia Piosenki CKiS. Występy dzieci i młodzieży dostarczały wielu wzruszeń obecnym na widowni rodzicom i dziadkom, na szczęście „na posterunku” czuwały Panie z NZOZ „Doktór” oraz powiatowego szpitala NZOZ z Więcborka, które oferowały badanie cukru, ciśnienia oraz tętna, a także porady dietetyczno-żywieniowe. Rozemocjonowani licytacjami i artystycznymi prezentacjami mogliśmy udać się później na znajdujące się w głównym holu stoisko i zbadać ciśnienie – na szczęście tego dnia tylko zebrane kwoty były wysokie.
    Gramy, bo lubimy – takie hasło przyświecało tegorocznemu finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sępólno Krajeńskie raz jeszcze pokazało, że lubi pomagać. Dziękujemy z całego, WOŚPowego serca wolontariuszom, darczyńcom, artystom i wszystkim z Państwa, którzy byli razem z nami. Pamiętajcie – gramy do końca świata i jeden dzień dłużej. Do zobaczenia za rok, siema!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Michał Pick, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na   oraz w Galerii 2020 r.


Gala Wiedeńska na start 2020 roku

    Przywitaliśmy Nowy Rok. Rok 2020. I jeśli wierzyć, że ten pierwszy dzień nowego roku jest małym zwiastunem nadchodzących dwunastu miesięcy, to zaliczyliśmy naprawdę obiecujący początek. Gale noworoczne w naszym mieście cieszą się ogromną popularnością, nic więc dziwnego, że bilety na tegoroczny koncert rozeszły się błyskawicznie. Dzięki temu sala widowiskowa sępoleńskiego Centrum Kultury i Sztuki wypełniła się do ostatniego miejsca.
    Na nieco ponad dwie godziny przenieśliśmy się do Zaczarowanego Świata Musicalu i Muzyki Filmowej. Usłyszeliśmy największe światowe hity srebrnego ekranu a także najpiękniejsze arie i duety wszech czasów. Soliści Opery Lwowskiej, Opery Kijowskiej oraz K&K Berliner Filharmoniker przygotowali repertuar obfitujący w żelazną klasykę. Wtórował im duet wokalny – Pavlo Ilnicki i Oksana Karaim, dzięki czemu dodatkowo usłyszeliśmy pop-rockowe przeboje znane z takich filmów jak chociażby „Śniadanie u Tiffany”, „Point of no return” (pol. Kryptonim Nina) czy „Skyfall”. Solistom przygrywali znakomici muzycy osławionej Royal Vienna Orchestra pod dyrekcją dyrygenta Maestro - Olexandra Dragana. A poszczególnym wykonaniom towarzyszyli dodatkowo tancerze Modern Kiev Ballet, dopełniający całości w przygotowanych specjalnie choreografiach. Rok 2020 przywitaliśmy więc z klasą, choć nie zabrakło elementów humorystycznych o które zadbali nasi goście. W podziękowaniu za występ mogli oni liczyć na kwiaty i owacje na stojąco od publiczności domagającej się bisu. Tak też się stało, raz jeszcze usłyszeliśmy brawurowe wykonanie „O Sole Mio” i pożegnaliśmy się, choć jak powiedział jeden z tenorów: „nie mówimy żegnajcie, a raczej do zobaczenia”.
    Już teraz zapraszamy Państwa na spektakl baletowy „Romeo i Julia”, który wystawimy 14 lutego. Bilety w cenie 70 zł są do nabycia za pośrednictwem stron www.ckissepolno.com.pl oraz www.biletyna.pl, a także bezpośrednio w sekretariacie CKiS. Raz jeszcze życzymy Państwu wszystkiego dobrego na nowy rok, spełnienia najskrytszych marzeń, wielu chwil wzruszeń i radości. Do zobaczenia wkrótce!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Michał Pick, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na   oraz w Galerii 2020 r.


Kino w marcu dwa dni pod rząd!


    W marcu zapraszamy Was do kina wraz z Zakrzywieniem Czasoprzestrzeni dwa dni z rzędu! 10 marca w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim wyświetlimy dla Was trzy filmy – przygodową animację „Bayala i Ostatni Smok”, biograficzny film „Zenek” oraz najnowszą produkcję Patryka Vegi, „Bad Boy”. Dzień później, 11 marca poszerzamy repertuar, oprócz „Zenka” wyświetlimy także zwariowane przygody „Gangu Zwierzaków”, polską komedię „Swingersi” oraz znakomity „Parasite”, film, który zdobył Oscara w kategorii Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz Adaptowany oraz Najlepszy Film Międzynarodowy. Bilety dostępne są już w przedsprzedaży na stronie http://zakrzywienieczasoprzestrzeni.pl/bilety/ oraz www.biletyna.pl i www.ckissepolno.com.pl. Istnieje także możliwość kupna biletów bezpośrednio przed seansem. Jednocześnie informujemy, że Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim NIE DYSTRYBUUJE BILETÓW NA SEANSE KINOWE, prosimy o zakup biletów on-line bądź bezpośrednio w kasie kina. Oto jak prezentuje się szczegółowy repertuar:

 

10.03.2020 r.

 

"Bayala i Ostatni Smok"

godz. 16:00
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)

Kup biler online!


Opis:
Czarodziejska kraina Bayala była szczęśliwym domem dla elfów i wróżek dopóki podstępna królowa Ophira nie porwała i uwięziła smoki – źródło życiodajnej, magicznej mocy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Zenek"

godz. 18:00
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)

Kup biler online!


Opis:
Historia chłopaka z podlaskiej wsi, który realizuje swoje wielkie marzenie, by śpiewać i bawić tłumy. Dzięki uporowi, ciężkiej pracy i wielu wyrzeczeniom osiągnął niebywały sukces.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Bad Boy"

godz. 20:15
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)

Kup biler online!


Opis:
Kiedy w grę wchodzi kobieta, nawet więzy krwi przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Przekonają się o tym dwaj bracia, których ścieżki życiowe rozeszły się dawno temu. Starszy Piotr został policjantem, dla młodszego Pawła napady, kradzieże i narkotyki to styl życia i chleb powszedni. Jednak bezkarność mężczyzny, uwikłanego w przynależność do kibicowskiego gangu Twardego  kończy się, kiedy za sprawą donosu ląduje w więzieniu.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.03.2020 r.

 

"Zenek"

godz. 13:45
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)


Kup biler online!

Opis:
Historia chłopaka z podlaskiej wsi, który realizuje swoje wielkie marzenie, by śpiewać i bawić tłumy. Dzięki uporowi, ciężkiej pracy i wielu wyrzeczeniom osiągnął niebywały sukces.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Gang Zwierzaków"

godz. 16:00
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)

Kup biler online!


Opis:
W mieście opuszczonym przez ludzi grupa rozpieszczonych, przyzwyczajonych do luksusów zwierzaków domowych z elegancką kotką Bellą na czele, nie bardzo umie radzić sobie bez swoich opiekunów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Swingersi"

godz. 18:00
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)

Kup biler online!


Opis:
Nuda i rutyna w związku? Seks spowszedniał jak mycie zębów, a ogień w sypialni wygasł, ograniczając się jedynie do standardowego „raz w miesiącu”? Komediowe perypetie trzech par nie pozostawiają złudzeń, że trawa zawsze wydaje się bardziej zielona u sąsiadów.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Parasite”

godz. 20:00
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)

Kup biler online!


Opis:
Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione. Bong Joon-ho pokazuje, że prawie każdy marzy o lepszym życiu, awansie i szansie na sukces. Ale tylko niektórzy – dzięki nieposkromionej wyobraźni i braku skrupułów – są w stanie po to wszystko sięgnąć.

 

 

 

 

 

 

ZAPRASZAMY!
10.03.2020 r. oraz 11.03.2020 r.
Bilety do kupienia na stronach:
 http://zakrzywienieczasoprzestrzeni.pl/bilety/, www.ckissepolno.com.pl, www.biletyna.pl
oraz bezpośrednio przed seansem, w kasie kina

 

   Szanowni Państwo, w dniach 10 i 11 marca Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim ponownie odwiedzi kino Zakrzywienie Czasoprzestrzeni. W repertuarze znajdą się także bajki i filmy dla dzieci oraz młodzieży szkolnej. Nasza propozycja przedstawia się następująco:
10.03.2020, godz. 10:30 - "Bayala i ostatni smok" - animacja przygodowa dla dzieci - Czarodziejska kraina Bayala była szczęśliwym domem dla elfów i wróżek dopóki podstępna królowa Ophira nie porwała i uwięziła smoki – źródło życiodajnej, magicznej mocy.
11.03.2020, godz. 9:00 - "Bayala i Ostatni Smok" oraz godz. 11:00 - "Gang Zwierzaków" - komediowa animacja o szalonych, zabawnych zwierzakach - W mieście opuszczonym przez ludzi grupa rozpieszczonych, przyzwyczajonych do luksusów zwierzaków domowych z elegancką kotką Bellą na czele, nie bardzo umie radzić sobie bez swoich opiekunów.
Rezerwacji prosimy dokonywać pod numerem telefonu 52 388 01 60 (sekretariat CKiS)


Ostatnie bilety do kupienia!

TAK BLISKO – koncert z okazji Dnia Kobiet!


    Rafał Brzozowski to jeden z najzdolniejszych muzyków swojego pokolenia. Jego przeboje Tak blisko i Nie ma nic na stałe wpisały się w krajobraz krajowej muzyki rozrywkowej. Utwory Rafała od lat zna i śpiewa cała Polska, która bawi się również na jego koncertach, podczas których artysta daje się poznać jako performen porywający tłumy. W przeszłości uczestniczył w programach telewizyjnych Szansa na sukces oraz The Voice of Poland. Rafał śpiewał w zespołach K.Martin, Emigranci i Mono. Wylansował takie przeboje jak: „Nie ma nic”, „Na dobre masz zawsze mnie” (piosenka końca serialu Na dobre i na złe) oraz „Tak blisko” (hit 2012 roku wielu stacji radiowych). Wokalista wydał cztery albumy studyjne – ostatni z 2016 roku: „Moje serce to jest muzyk, czyli polskie standardy”. Współpracował z wieloma polskimi artystami – z Janem Borysewiczem, gitarzystą Lady Pank, nagrał płytę Borysewicz&Brzozowski. Na koncert zapraszamy 6 marca 2020 r. o godz. 19.00, cena biletu 40 zł.


6 marca 2020 r.

godz. 19:00

sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim

cena biletu 40 zł.

bilety do nabycia w sekretariacie CKiS w Sępólnie Krajeńskim, online na www.ckissepolno.com.pl lub www.biletyna.pl


OKR czyli wspólna sprawa amatorów


 
Zainteresowanych z radością informujemy,że tegoroczna edycja eliminacji powiatowych 65 OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO odbędzie się dnia 5.03.2020 roku o godzinie 11.00 w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.
Koordynatorem wydarzenia jest specjalista do spraw edukacji artystycznej i organizacji imprez Ewa Quiring- Korczak. Serdecznie zapraszamy....

Regulamin oraz karty zgłoszeń do pobrania na stronie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy

 

Aby pobrać ze strony - 

 

- Zgoda na przetwarzanie danych osobowych przez CKiS w Sępólnie Krajeńskim


Warsztaty Origami.    Zapraszamy dzieci w wieku 8-13 lat na warsztaty origami, które odbędą się 29.02.2020r. w godz. 11:00-14:00 w Pracowni Ceramicznej CKiS w Sępólnie Krajeńskim. Liczba miejsc jest ograniczona. Zajęcia są odpłatne, koszt wynosi 15 zł. Zapisy w sekretariacie CKiS lub pod nr tel. 570068247. Serdecznie zapraszamy :)


 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl