Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

Archiwum - ARTIK w Lutowie 2017r.

 

 

 


ARTiK w Lutowie gościł Pana Sołtysa


    Jak co roku wczesną wiosną do naszego ARTiKa zapraszamy specjalnego gościa, gdyż 11 marca to święto sołtysa, gospodarza i przedstawiciela danej wsi. Z tej okazji postanowiliśmy zaprosić naszego Sołtysa Pana Romana Kwasigroch i złożyć mu życzenia. Przybyły gość opowiedział Maluchom na czym polega pełnienie funkcji sołtysa i jakie są jego zadania. Zaśpiewaliśmy sto lat i wręczyliśmy Panu Romanowi narysowane przez dzieci kwiatki. Podczas naszego spotkania nie mogło oczywiście zabraknąć wspólnej zabawy i dlatego w kółeczku wspólnie zatańczyliśmy.
    ARTiK w Lutowie bardzo dziękuje Panu Sołtysowi za odwiedziny, pomoc kiedy jej potrzebujemy, za to że zawsze możemy się zwrócić gdy jesteśmy w potrzebie.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Barbara Czarnotta
fot.: Milena Pokora


Dzień Dinozaura w ARTiKu w Lutowie


    Jak co roku w ARTiKu obchodzimy Dzień Dinozaura. Maluchy bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w bloku zajęć ponieważ są  zafascynowane dinozaurowym tematem. Były figurki dinozaurów, szkielety, książki, albumy, plakaty i puzzle. Po wspólnym obejrzeniu tych wszystkich zgromadzonych skarbów rozpoczęliśmy rozmowę na temat dinozaurów. Powiedzieliśmy sobie (bo nie tylko ja mówiłam, okazało się, że maluchy wiedzą na temat tych prahistorycznych gadów bardzo dużo) o ich budowie, częściach ciała, sposobach odżywiania się i dlaczego składały jaja. Wyjaśniliśmy sobie pojęcie wykopalisk archeologicznych i szkieletu. W zrozumieniu pojęcia - ,,archeolog'' pomogła nam zabawa w poszukiwanie szkieletów i skamieniałych jaj zakopanych w piasku. Dzieci za pomocą łopatek i pędzli delikatnie wydobywały znaleziska i dokładnie je oglądały pod lupą . W kolejnych dniach czekały na nas inne atrakcje a mianowicie w erze dinozaurów występowało dużo wulkanów które często były aktywne i wyrzucały duże ilości lawy. Wykorzystując masę solną którą specjalnie zabarwiliśmy w kolorze skały wykonaliśmy mini - wulkan prehistoryczny, z którego wydobywały się iskry a także wypływała czerwona lawa. Pod lupą oglądaliśmy bryłki węgla  kamiennego szukając na nich śladów pozostawionych z tamtej epoki, ponieważ węgiel właśnie powstał w tamtych czasach. . Nasłuchiwaliśmy odgłosów jakie wydawały dinozaury. Udaliśmy się do lasu na spacer dinozaurowy podczas którego towarzyszyła nam zabawa ruchowa z naśladowaniem czynności tych wielkich stworów. Podczas zajęć powstał również wielki plakat i papierowe Dinki.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot.: Barbara Czarnotta i Milena Pokora ARTiK w Lutowie


Poznajemy nasze zmysły-ARTiK w Lutowie


   Zajęcia które odbyły się w połowie lutego miały za zadanie dostarczyć dzieciom wiedzy i wzbogacić wiadomości o zmysłach słuchu, wzroku, smaku, dotyku i węchu metodą samodzielnych doświadczeń. Towarzyszyły nam rożne metody ćwiczenia naszych zmysłów. Nasłuchiwaliśmy dźwiękowych zagadek za pomocą specjalnie przygotowanych plastikowych jajek. Dotykaliśmy wypełnionych różną zawartością (mąka, koraliki, fasola, cukier, groch) kolorowe baloniki. Maluchy poprzez sam dotyk próbowały  odgadnąć co jest ich zawartością. Kolejnym omawianym zmysłem był wzrok, a zadaniem dzieci było skompletować pary kolorowych i o rożnej fakturze skarpetek. Ponadto należało je umieścić w odpowiedniej szufladzie komody zwracając uwagę na kolor. Dzieci rozróżniały smaki, wąchały ładne i te brzydkie zapachy, z zawiązanymi oczami odgadywały co mają pod nosem lub w ręce. Wszystkie zdobyte informacje dzieci odzwierciedliły w wykonanych pracach plastycznych.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Barbara Czarnotta
fot.: Milena Pokora


ARTiK w Lutowie obchodził Dzień Kota


            17 luty to dzień w którym mamy pamiętać o naszych milusińskich kociakach, ponieważ wtedy przypada ich święto. Dzień ten ma podkreślać znaczenie kotów w życiu człowieka, które są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych. Jak się okazuje Polska jest najbardziej ,,kocim" krajem na świecie, ponieważ koty goszczą w 33 % gospodarstw w naszym kraju.
             Dzieci z ARTiKa w Lutowie opowiadały o swoich kotach, mówiły w jakich kolorach mruczusie mogą mieć futerko i jaka jest ich rola w naszym codziennym życiu. Rozmawialiśmy również o wielkich kotach które żyją w dzikiej przyrodzie i są bardzo groźne. Nasłuchiwaliśmy odgłosów jakie zwierzęta te wydają, od ryku lwa do  miłego mruczenia. Zrobiliśmy sobie kocią gimnastykę naciągając grzbiety, goniąc myszkę, wdrapując się na drzewo i zwijając się w kłębuszki do snu. Wykorzystując papierowe talerzyki zrobiliśmy kotki w łaty.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Barbara Czarnotta
fot.: Milena Pokora


   Święta Bożego Narodzenia to chyba najbardziej ulubione święta wszystkich dzieci. W grudniu większość zajęć w ARTiKu poświęciliśmy tej właśnie tematyce. Słuchaliśmy pięknych polskich kolęd, poznawaliśmy tradycje i zwyczaje Bożonarodzeniowe. 6 grudnia odwiedził nas i zrobił wielką niespodziankę Mikołaj z CKiS z Sępólna Kraj., który przywiózł piękny prezent dla ARTiKa.
   Wspólnymi siłami ubraliśmy naszą choinkę. Zawiesiliśmy na niej świecące lampki, błyszczące bombki, serduszka z masy solnej a na samą górę powędrowała złota gwiazda. W dniu tym także rozmawialiśmy o tradycjach i zwyczajach w naszych domach. Dzieci opowiadały co jedzą podczas wigilii, jak wygląda ich świąteczny stół. Gdy nasza duża choinka już pięknie przystrojona ozdobiła naszą sale postanowiliśmy zrobić swoje małe papierowe choineczki z różnych świecidełek i brokatu.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst i Fot.: Barbara Czarnotta i Milena Pokora - ARTiK w Lutowie


Andrzejkowo w ARTiKu w Lutowie


  Jeśli nawet nie bardzo wierzymy w magię to warto urządzać Andrzejki, bo to dobra zabawa. ARTiK w Lutowie chciał również uczcić ten dzień. Zapoznaliśmy się z tradycją andrzejkowych wróżb, rzucaliśmy grosik na szczęście, a tajemnicza skrzynka zawierająca różne przedmioty – symbole mówiła nam kim będziemy w przyszłości. Stawialiśmy buty, losowaliśmy kolorowe karteczki z kapelusza, które miały tajemnicze znaczenie. Oczywiście nie mogło zabraknąć lania wosku przez dziurkę od klucza i oglądania cieni powstałych woskowych figurek. Z tajemniczej kuli wróżyła dzieciom cyganka. Były zabawy, tańce i pyszny podwieczorek.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Barbara Czarnotta
Fot.: Milena Pokora
ARTiK w Lutowie


Światowy Dzień Drzewa


   10 października przypada Światowy Dzień Drzewa i z tej właśnie okazji w  naszym ARTiKu odbyły się specjalne zajęcia. Zaczęliśmy od oglądania różnych eksponatów pochodzących z różnych drzew: szyszki, liście, kasztany, żołędzie, gałązki. Wyjaśniliśmy sobie różnice pomiędzy drzewami liściastymi i iglastymi. Dzieci poznały różne gatunki drzew. Dopasowywały szyszki do danej gałązki z igłami, rozpoznawały podstawowe gatunki drzew liściastych oglądając liście. Małe paluszki sprawdzały, które igiełki bardziej kłują, wąchały iglaki i porównywały wielkość liści. Głównym celem zajęć było uświadomienie dzieciom jak wielkie jest zastosowanie drewna w naszym życiu, a jednocześnie jak ważne dla ekologii jest to, aby rosło jak najwięcej drzew, gdyż to one odpowiadają za oczyszczanie naszego zatrutego powietrza. Po zdobyciu dużej wiedzy teoretycznej maluchy zrobiły piękne jesienne drzewa. W zrobieniu ich wykorzystaliśmy zgromadzone liście, które po pomalowaniu farbą odbijaliśmy na kartce papieru.

 

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim - ARTiK Lutowo
Tekst: Barbara Czarnotta
Fot.: Milena Pokora

 

 


 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl