Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

ARTIK w Lutowie

 

 

 

 


Wrześniowy ARTiK z Lutowa


       Wrzesień to miesiąc, w którym witamy nowych uczestników zajęć ARTiK'a. Pójście do przedszkola to dla dziecka ogromne przeżycie. Adaptacja to trudny czas. Czas zmian dla maluchów, rodziców i instruktora. Od dzieci wymaga się poznania nowej organizacji dnia, zaakceptowania innej niż do tej pory pozycji społecznej, a mianowicie przebywanie w licznej grupie rówieśniczej.       W miesiącu wrześniu dużo czasu poświęciliśmy na zapoznaniu dzieci z normami i zasadami prawidłowego postepowania i współżycia w grupie. Zwiedziliśmy budynek i wszystkie pomieszczenia (łazienka, kuchnia, duża sala, pomieszczenie przedszkolne). Duży nacisk położyliśmy na bezpieczeństwo i zdyscyplinowanie dzieci. Wspólnie ustaliliśmy zasady panujące w ARTiK'u i spisaliśmy kontrakt, pod którym dzieci złożyły swój odcisk dłoni. Poprzez różnego rodzaju zabawy, gry i zajęcia wszyscy lepiej się poznaliśmy. Zajęcia o ulubionej zabawce zbliżyły do siebie dzieci ponieważ miały wspólny temat. W naszym ARTiK'u zrobiło się kolorowo na przywitanie dzieci.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot.: Barbara Czarnotta


ARTiK z Lutowa wznawia zajęcia z dziećmi


    Po długiej przerwie spowodowanej pandemią ARTiK w Lutowie znowu tętni życiem. Zgodnie z wymogami zajęcia odbywają się w małych grupach zachowując bezpieczne odległości, odpowiednią dezynfekcję, a także przestrzegając zasady sanitarne. Maluchy z wielka radością przestąpiły próg ARTiK'a. Ominęło nas dużo wydarzeń, uroczystości i zajęć. Mimo to byliśmy cały czas w kontakcie i pracowaliśmy zdalnie. Dziękuję rodzicom z całego serca, że byli tacy aktywni.
    Maj i czerwiec to piękne miesiące nie tylko ze względu na pogodę, ale także na święta rodzinne, które w nich przypadają. Niestety nie mogliśmy wspólnie tworzyć laurek na dzień Matki, nie było nam tez dane bawić się razem w Dniu Dziecka. Maluchy i ich mamy nie zawiodły i pochwaliły się za pomocą zdjęć jakie dostały prezenty od swoich Pociech. Z kolei dzieci pokazały co otrzymały w dniu ich święta.
    Z okazji Dnia Ojca mieliśmy już możliwość wspólnie w ARTiK'u zrobić laurki dla tatusiów, w ten sposób powstały kartki-samochody.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Barbara Czarnotta ARTiK Lutowo


Majowy Artik z Lutowa


    Maj to najpiękniejszy miesiąc wiosenny. W tym czasie zieleń przybiera swój najbardziej soczysty odcień. Słychać śpiew ptaków, rechotanie żab, po łąkach dumnie maszerują bociany i żurawie, a kwiaty cieszą oko swoją różnorodnością. Niestety w tym roku ze względu na panująca sytuacje nie mogły odbyć się zajęcia o majowej łące i jej mieszkańcach. Nie mogliśmy również odwiedzić ogrodu Pani Grażynki, w którym można podziwiać i obserwować budząca się wiosnę. Mimo przeszkody, która nas napotkała moje Maluchy z ARTiKa w Lutowie dzielnie pracowały w domu pod czujnym okiem rodziców, za co bardzo Im dziękuje. Dzięki temu powstały piękne biedronki, owocowy pociąg, kolorowe motylki i kwiatki. Nie zabrakło oczywiście zabawy na świeżym powietrzu w ogródku.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Barbara Czarnotta


Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie


    Strażak to bohater wyjątkowy, zawsze do działania i pomocy innym gotowy. Swoje życie co dzień ryzykuje, na wielki szacunek i podziw nasz zasługuje. Pożary, wypadki, powodzie i ogromne wichury, strażakom nie straszne ognia pazury. Szanują ich dzieci, rodzice, dziadkowie, nic złego się o nich nigdy nie powie. Zawsze gotowi do boju w każdym czasie i znoju. Dzielni, silni i szybcy gnają ochoczo, by służyć nam dzielnie pomocą.
    Każdego roku w ARTiK'u obchodziliśmy Dzień Strażaka, zapraszając ich przedstawiciela do nas na zajęcia. Zwiedzaliśmy także nasza remizę w Lutowie, w której znajduje się wóz strażacki i cały sprzęt gaśniczy. Niestety w tym roku nie jest nam to dane, ale wszyscy pamiętamy o naszych dzielnych strażakach, łączymy się z nimi duchowo, pozdrawiamy ich i przesyłamy życzenia:
Życzymy wam bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Niech św. Florian otacza Was opieką w wypełnianiu strażackiej powinności, a ta trudna służba niech będzie dla was źródłem satysfakcji i powodem do dumy.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Barbara Czarnota


ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi


,, Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste.''


    W tych ciężkich dla nas chwilach, mimo to że nie możemy spotkać się na zajęciach w Artiku rodzice wraz z dziećmi uczciły jedno z najważniejszych świąt w naszym państwie, a mianowicie Dzień Flagi. Nasza biało-czerwona flaga to jeden z najważniejszych polskich symboli. Prace plastyczne wykonane wspólnie z rodzicami były wspaniałą lekcją przypomnienia sobie, że jesteśmy Polakami, a Polska to nasza ojczyzna. Uczucia patriotyczne i szacunek do symboli narodowych warto pielęgnować od najmłodszych lat. Dziękuje z całego serca za pomoc rodzicom w zrealizowaniu tego zadania.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Barbara Czarnotta


ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne


    Z powodu rozprzestrzeniania się w naszym kraju koronawirusa została podjęta decyzja o zawieszeniu zajęć w szkołach i przedszkolach. Była to dla nas bardzo smutna wiadomość, gdyż nadeszła wiosna i zbliżają się Święta Wielkanocne. Zaplanowane zajęcia, na których mieliśmy witać wiosnę, poznawać tradycje Wielkanocne, robić ozdoby świąteczne i śpiewać piosenki o baranku i zajączku niestety nie odbyły się w naszym ARTiK'u. Postanowiliśmy wtedy, że będziemy działać na odległość. Dzięki wspaniałym kreatywnym Rodzicom i małym podpowiedziom, oraz wskazówkami Cioci Basi powstały piękne prace wielkanocne. Dzieci wyczarowały swoimi małymi rączkami kolorowe zajączki, baranki z popcornu, kurczaczki, koszyczki ze święconką, ozdobiły gałązki, pomalowały jajka, a także zasiały rzeżuchę. Dziękuje bardzo Rodzicom za pomoc i super pomysły. To dzięki wam Maluchy miały zajęcie w tym trudnym dla nas wszystkich okresie.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Barbara Czarnotta

Więcej zdjęć  na


Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie


    Maluchy uczęszczające na zajęcia do ARTiK'a w Lutowie w tym trudnym dla nas wszystkich okresie nie nudzą się w domach. Mimo przygotowań do Świąt Wielkanocnych, znalazły czas na naukę. Jak widać na załączonych zdjęciach powstały piękne pszczółki, bociany, znaki drogowe i przybornik na biurko. Ponadto dzieci ćwiczyły pisanie cyferek i literek, a także szlaczków. Dziękuję dzielnym mamom, ponieważ bez was nie udałoby się tego osiągnąć.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Barbara Czarnotta


Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach.


       Maluchy z ARTiK'a w Lutowie dzielnie radzą sobie w trudnej sytuacji, w której wszyscy się znajdujemy. Chyba nie ma nic lepszego jak coś pysznego do zjedzenia. Dobre jedzonko zawsze poprawi humor, a takie zrobione własnoręcznie smakuje jeszcze bardziej. Dziękuje rodzicom za przesyłanie zdjęć i dzieleniem się z nami pomysłami. Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Barbara Czarnotta


Światowy Dzień Opowiadania Baśni


    Światowy Dzień Opowiadania Baśni przypadający 26 lutego to magiczne święto, które jest bliskie nie tylko sercom dzieci. Świat baśni jest niezwykły. Opowiadanie czy też czytanie baśni dzieciom pomaga rozwijać wyobraźnie, pamięć, zasób słownictwa, a także uczy samodzielnego myślenia. Podczas naszych zajęć w ARTiK'u opowiedziałam dzieciom baśń Hansa Christiana Andersena pt. ,, Rajski ogród ". Maluchy zainspirowane treścią baśni wykonały magiczne drzewo.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot.: Barbara Czarnotta,
ARTiK w Lutowie


Śladami dinozaurów


   Jak co roku w lutym w ARTiK'u obchodzimy Dzień Dinozaura. Maluchy bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczą się w bloku zajęć, ponieważ są  zafascynowane dinozaurowym tematem. Były figurki dinozaurów, szkielety, książki, albumy, plakaty i karty pracy. Po wspólnym obejrzeniu tych wszystkich zgromadzonych skarbów rozpoczęliśmy rozmowę na temat dinozaurów. Powiedzieliśmy sobie o ich budowie, częściach ciała, sposobach odżywiania się i dlaczego składały jaja. Wyjaśniliśmy sobie pojęcie wykopalisk archeologicznych i szkieletu. W zrozumieniu pojęcia - ,,archeolog'' pomogła nam zabawa w poszukiwanie szkieletów i skamieniałych jaj zakopanych w piasku. Dzieci za pomocą łopatek i pędzli delikatnie wydobywały znaleziska i dokładnie je oglądały pod lupą. W kolejnych dniach czekały na nas inne atrakcje, a mianowicie w erze dinozaurów występowało dużo wulkanów, które często były aktywne i wyrzucały duże ilości lawy. Wykorzystując masę solną, którą specjalnie zabarwiliśmy w kolorze skały wykonaliśmy mini wulkan prehistoryczny, z którego wydobywały się iskry, a także wypływała czerwona lawa. Pod lupą oglądaliśmy bryłki węgla  kamiennego szukając na nich śladów pozostawionych z tamtej epoki, ponieważ węgiel właśnie powstał w tamtych czasach. Węgiel okazał się również świetnym materiałem plastycznym do pomalowania kolorowanek. Nasłuchiwaliśmy odgłosów jakie wydawały dinozaury. Udaliśmy się do prehistorycznego lasu na spacer. Oczekiwaliśmy na wyklucie się z jajka małego dinozaura. Przenieśliśmy się także do ery lodowcowej i wydobywaliśmy z lodu figurki wmarzniętych dinozaurów. Tworzyliśmy również plastycznie dzięki temu powstał m.in. wielki Dinuś.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot.: Barbara Czarnotta, ARTiK w Lutowie


ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów


     W połowie lutego odbyły się zajęcia, które miały za zadanie dostarczyć dzieciom wiedzy i wzbogacić wiadomości o zmysłach: słuchu, wzroku, smaku, dotyku i węchu metodą samodzielnych doświadczeń. Towarzyszyły nam rożne metody ćwiczenia naszych zmysłów. Nasłuchiwaliśmy dźwiękowych zagadek za pomocą specjalnie przygotowanych plastikowych jajek. Dotykaliśmy wypełnionych różną zawartością (mąka, koraliki, fasola, cukier, groch) kolorowe baloniki. Maluchy poprzez sam dotyk próbowały  odgadnąć, co jest ich zawartością. Wzrok ćwiczyliśmy na grze Memory z wizerunkiem szyldów na Starym Mieście w Warszawie. Gra ufundowana była z programu PGR. Dzieci rozróżniały smaki, wąchały ładne i te brzydkie zapachy, z zawiązanymi oczami odgadywały co mają pod nosem lub w ręce. Największą atrakcją zajęć okazała się ścieżka sensoryczna. Małe stópki kroczyły po specjalnym torze, którego każdy element był inny. Głównym zadaniem ścieżki sensorycznej jest rozwijanie zmysłu dotyku przez Maluchy. Dziecko, które pokonuje taką ścieżkę musi stąpać po różnych materiałach, które czasem wywołują przyjemne, a  innym razem dość niemiłe uczucia. Wszystkie zdobyte informacje dzieci odzwierciedliły w wykonanych pracach plastycznych.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Barbara Czarnotta
Fot: Marta Kuciapska
ARTiK w Lutowie


Magiczny grudzień w ARTiKu w Lutowie


    Grudzień jest magicznym miesiącem ponieważ wszyscy oczekujemy nadejścia najbardziej wyczekiwanych Świąt Bożego Narodzenia, a w szczególności dzieci. W odliczaniu dni pomagał nam kalendarz adwentowy, który wisiał nad naszym kominkiem. Powstawały piękne prace plastyczne, śpiewaliśmy kolędy, a także poznawaliśmy tradycje związane z tymi świętami. Uwieńczeniem naszych oczekiwań w ARTiKu była wspólna wigilia na którą przybyli rodzice. Oczywiście nie mogło zabraknąć wizyty Gwiazdora, który tym razem nie przyniósł żadnej rózgi tylko same prezenty.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Barbara Czarnotta
Fot.: Marta Kuciapska
ARTiK w Lutowie


Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo


        15 grudnia w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie odbyło się Spotkanie Przedświąteczne na którym dzieci z ARTiK'a brały również udział. Maluchy zaprezentowały swoje umiejętności na dużej scenie. Mimo licznej publiczności dzieci w pięknych strojach, odważnie odtworzyły swoje role. Tym razem wcieliły się w postacie Aniołków które tańczyły i śpiewały. Na koniec czekały na dzieci słodkości od Gwiazdora.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Barbara Czarnotta ARTiK w Lutowie


Odwiedziny księdza proboszcza w ARTiKu w Lutowie


           Na początku grudnia odwiedził nas Ksiądz Proboszcz parafii Lutowo-Tomasz Kasprzak. Celem wizyty były zbliżające się Mikołajki. Ksiądz Tomasz opowiedział Maluchom prawdziwą historię Biskupa Mikołaja który 6 grudnia przynosi nam prezenty. W podziękowaniu za  ciekawe zajęcia i miłe odwiedziny nasz gość otrzymał od dzieci książeczkę, do  której ilustracje samodzielnie wykonały.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Barbara Czarnotta
Fot. - Marta Kuciapska
Artik Lutowo


TKCH w ARTiK'u w Lutowie


    Podczas Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w dniu 12 listopada dzieci z ARTiK'a w Lutowie brały udział w zajęciach pt.,, Sentymentalna podróż po świecie uczuć i wartości". Maluchy wsiadły do samolotu i wyruszyły na wycieczkę po krainach takich jak: kraina radości, kraina smutku, kraina złości i kraina miłości. W każdej odwiedzanej krainie dzieci wyrażały swoje emocje, a za pomocą miny pokazywały swój nastrój. Odgrywaliśmy scenki pokazujące i wyrażające nasze odczucia i najważniejsze w życiu wartości, oraz sposoby radzenia sobie z nimi.

Tekst: Barbara Czarnotta
Fot. - Marta Kuciapska - ARTiK w Lutowie


Wizyta Policji w ARTiKu w Lutowie


    Naszymi gośćmi w ARTiK'u byli Pani Policjantka Małgosia i Pan Policjant Igor, którzy zawitali do nas 26 listopada. Głównym celem wizyty było przekazanie dzieciom informacji co należy robić aby Maluchy były bezpieczne. Uczyliśmy się jak przechodzić przez jezdnię i wiemy już co to jest ,,zebra’’. Dowiedzieliśmy się, że nie należy ufać obcym osobom, a po zmroku bardzo ważne jest abyśmy zakładali odblaski lub specjalne kamizelki, dzięki którym będziemy lepiej widoczni. Ważną informacją była również wskazówka co zrobić, gdy zobaczymy obce zwierzę. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały tego, co goście mają do przekazania, a w nagrodę otrzymały w prezencie odblaskowe opaski.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Barbara Czarnotta
Fot.: Marta Kuciapska


Kolorowy tydzień w ARTiKu w Lutowie


    Ponieważ za oknem widzimy coraz mniej kolorów ze względu na zbliżającą się zimę, postanowiliśmy dobrze poznać i pobawić się kolorami podczas zajęć takimi jak: czerwony, zielony, niebieski, żółty. Pomagały nam w tym odpowiednie ubiory w danej barwie, rekwizyty, pomoce dydaktyczne, różne zabawy, ilustracje, a także specjalne kolorowe podwieczorki. Tematyka zajęć była świetną inspiracją do tworzenia różnorodnych prac plastycznych: dzięki czemu powstały czerwone jabłuszka, zielone żabki, a także żółte jesienne gąsienice.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Barbara Czarnotta ARTiK Lutowo


Dzień Sołtysa w ARTiKu w Lutowie


     Jak co roku do naszego ARTiKa zapraszamy specjalnego gościa, gdyż 11 marca to święto sołtysa, gospodarza i przedstawiciela danej wsi. Z tej okazji postanowiliśmy zaprosić naszego Sołtysa Lutowa Pana Romana Kwasigroch i złożyć mu życzenia. Przybyły gość opowiedział Maluchom na czym polega pełnienie funkcji sołtysa i jakie są jego zadania. Rozmawialiśmy sobie czym różni się wieś od miasta i gdzie lepiej się mieszka. Jednogłośnie dzieci stwierdziły że życie na wsi jest fajniejsze, ponieważ nie ma takiego ruchu i można wyjść pobawić się na swoim podwórku.
     ARTiK w Lutowie bardzo dziękuje Panu Sołtysowi za odwiedziny, pomoc kiedy jej potrzebujemy, za to że zawsze możemy się zwrócić gdy jesteśmy w potrzebie.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


ARTiK z Lutowa dokarmia ptaszki


             Co prawda zima w tym roku nie pokazała nam jeszcze swojego prawdziwego oblicza, ale nie oznacza to że nie możemy nauczyć się dokarmiać ptaszki. Jak wiadomo nie wszystko mogą one jeść, gdyż może im zaszkodzić lub zawiera sól po której czują pragnienie. Maluchy dowiedziały się jakie ziarenka nasi skrzydlaci przyjaciele mogą jeść, dokładnie je oglądaliśmy i dotykaliśmy zapamiętując ich nazwy. Ponadto wykonaliśmy karmiki na kartce papieru, a karton po mleku zamieniliśmy w sowę która posłuży jako karmik do powieszenia.
            Kolejnego dnia postanowiliśmy sami zrobić jedzonko dla sikorek i wróbelków wykorzystując ziarenka z zajęć z dnia poprzedniego. Zmieszaliśmy je razem, dodaliśmy smalczyku-przysmaku sikorek i nasza pyszna mieszanka gotowa. Ubraliśmy się i zanieśliśmy te pyszności do karmika. Natomiast na pobliskim drzewie zawiesiliśmy specjalne kulki które dostaliśmy od Pana Leśniczego. W kolejnych dniach aż zaroiło się od ptaszków jedzących nasze ziarenka i wcale nie przeszkadza im nasza obecność za oknem.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Barbara Czarnotta,
fot: Edyta Wiese

 


    Dzięki uprzejmości Szkoły Podstawowej z Lutowa w grudniu udało nam się uczestniczyć w koncercie artystów przybyłych z Filharmonii z Bydgoszczy. Podczas występu wysłuchaliśmy najsłynniejszych melodii, utworów i piosenek amerykańskich o tematyce Bożego Narodzenia i zimy. Maluchy były zachwycone występem.Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst i fotografia: Barbara Czarnotta


ARTiK z Lutowa wspomina magiczny czas


    Okres Bożego Narodzenia to czas szczególny i magiczny. Święta te to chyba najpiękniejsze święta w ciągu roku. Magia tego okresu polega na niepowtarzalnej atmosferze jaka wtedy panuje i gości w naszych domach. Maluchy z ARTiK'a w Lutowie chciałyby się podzielić swoimi wspomnieniami z tego okresu, a działo się bardzo dużo. Tworzyliśmy ozdoby choinkowe, mikołajów z papieru, piekliśmy pierniczki. Poznaliśmy także świąteczne tradycje, zrobiliśmy szopkę, śpiewaliśmy kolędy i ubraliśmy choinkę. W między czasie przygotowywaliśmy się do występu podczas wspólnego spotkania opłatkowego dla mieszkańców, podczas którego zaprezentowaliśmy jasełka. Odwiedzili nas także goście, rodzice i gwiazdor. Oczywiście nie mogło zabraknąć prezentów.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
fotografia: Barbara Czarnotta


Zręczne rączki w ARTiK'u w Lutowie


         Przypadający pod koniec listopada Dzień Kredki był inspiracją, aby nasze zręczne rączki mogły poznać różne nowe sposoby tworzenia prac plastycznych. Wykonywaliśmy paluszkami i farbami kolorowe tęcze. Z masy solnej wycinaliśmy ozdoby które już wkrótce pomalujemy i powiesimy na choince w ARTiKu. Kolejną masą plastyczną jaką wyczarowały nasze rączki była piankolina. Okazało się, że to super zabawa. W ostatnim dniu naszych twórczych zajęć powstały kolorowe farby 3D którymi pomalowaliśmy jesienne liście.


 Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Barbara Czarnotta


Dzień jeża w ARTiKu w Lutowie


    Na początku listopada w ARTiKu gościliśmy dzieci z oddziału "zerowego" ze Szkoły Podstawowej w Lutowie. Nasi goście wspólnie obchodzili z nami Dzień Jeża.
    Sprawa jest poważna bo bez odpowiedniej ochrony jeże wkrótce wyginą, a dzieci będą je znać jedynie z ilustracji w książkach. Dlatego warto wspomnieć o tych niewielkich zwierzątkach, choćby w ich święto przypadające 10 listopada i dowiedzieć się o nich czegoś więcej. My w ARTiKu Święto Jeża potraktowaliśmy bardzo poważnie wiedząc jak ściśle są chronione. Oglądając ilustracje i obrazki na których znajdowały się jeżyki doszliśmy do wniosku że to bardzo sympatyczne i milusińskie zwierzątko mimo że takie kolczaste.
    Podczas zajęć dzieci tropiły zagubionego jeża po jego zostawionych śladach. Odnalazły go w stercie liści gdzie szykował się powoli do nadchodzącej małymi kroczkami zimy. Naśladowały go podczas snu w który zapada. Dowiedziały się jak jeże są pożyteczne. Nie zabrakło także zabaw ruchowych, wierszyków, piosenek i zgadywanek - oczywiście związanych z głównym bohaterem dnia - czyli  jeżem . Na koniec zajęć dzieci wykonały pięknego jeża z jesiennych liści.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Barbara Czarnotta


Wizyta Pana Strażaka w ARTiK'u w Lutowie


    W maju przypada Święto Strażaka i z tej okazji zaprosiliśmy do ARTiK'a Pana Olka, który jest opiekunem naszej Ochotniczej Straży Pożarnej w Lutowie. Gość opowiedział nam na czym polega praca strażaka, jak się gasi pożar i czym. Następnie udaliśmy się zwiedzić remizę strażacką ponieważ znajduje się niedaleko ARTiKa, a tam oglądaliśmy różne sprzęty i specjalne ubrania. Największą atrakcją tego spotkania okazał się wóz strażacki, który ukrywał w sobie różne ciekawe rzeczy potrzebne strażakom w ich pracy.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst i fot.: Barbara Czarnotta, Edyta Wiese ARTiK w Lutowie


Pachnący bzem maj-ARTiK w Lutowie


    Łąka i ogród w maju jest takim miejscem, które wiosną zmienia się w wyjątkowy sposób. Szarawe trawy, uschłe rośliny i kwiaty zmieniają się w barwne, tętniące życiem obszary przyrodnicze. Bogactwo i różnorodność występujących tam roślin w miesiącu maj jest najbogatsza, a zieleń wyjątkowo soczysta. Aby się o tym przekonać udaliśmy się na pieszą wycieczkę do ogrodu Pani Grażynki. W ogrodzie dzieci dokładnie oglądały, dotykały, wąchały wszystkie rośliny i kwiatki, a następnie wspólnie określaliśmy ich nazwy. W oddali było słychać rechot żab, śpiew ptaków, a owady pracowały przy zapylaniu kwiatów. Pięknie święcące słońce pozwoliło nam trochę poleniuchować i posiedzieć na zielonej trawce wśród kwitnących bzów i niezapominajek. Podczas naszej wycieczki nazbieraliśmy do koszyków różnych kwiatów, zielonych liści i traw które były dla dzieci inspiracją do stworzenia pięknej majowej łąki na dużym arkuszu papieru.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fotografia: Barbara Czarnotta, Edyta Wiese


Kultura na słodko-Dzień czekolady w ARTiK'u w Lutowie


         Mleczna, z orzechami, nadziewana, biała czy też nawet bąbelkowa każda pyszna i słodka. Mowa oczywiście o czekoladzie, której święto przypada 12 kwietnia. Czekoladowy dzień obchodziliśmy w ARTiK'u bardzo smakowicie i na słodko. Degustowaliśmy ten przepyszny smakołyk ze specjalnego foundue, w którym  znajdowała się roztopiona czekolada. Dzieci w rozpuszczonej czekoladzie zanurzały pokrojone owoce i smakowicie zajadały . Była taka dobra, że nawet trzeba było oblizać palce. Z resztek, które nam pozostały, Maluchy zrobiły na pamiątkę tego specjalnego dnia czekoladowe serca malowane na kartce. Wspólnymi siłami zrobiliśmy także prawdziwe czekoladki jak z bombonierki.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fotografia: Barbara Czarnotta, Edyta Wiese


Wizyta Pana Sołtysa w ARTiKu w Lutowie     Jak co roku do naszego ARTiKa zapraszamy specjalnego gościa, gdyż 11 marca to święto sołtysa, gospodarza i przedstawiciela danej wsi. Z tej okazji postanowiliśmy zaprosić naszego Sołtysa Pana Romana Kwasigroch i złożyć mu życzenia. Przybyły gość opowiedział Maluchom na czym polega pełnienie funkcji sołtysa i jakie są jego zadania. W tym roku na Pana Sołtysa czekało specjalne zadanie. Wraz z dziećmi malował stworzone na poprzednich zajęciach wielkie dinozaury z plastikowych butelek i starych gazet. Praca szła bardzo sprawnie a efekt końcowy widać na zamieszczonych zdjęciach.
      ARTiK w Lutowie bardzo dziękuje Panu Sołtysowi za odwiedziny, pomoc kiedy jej potrzebujemy, za to że zawsze możemy się zwrócić gdy jesteśmy w potrzebie.


 Tekst: Barbara Czarnotta
Fot.: Edyta Wiese


Dinozaurowy świat w ARTiKu w Lutowie


   Jak co roku w ARTiKu obchodzimy Dzień Dinozaura. Maluchy bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w bloku zajęć ponieważ są  zafascynowane dinozaurowym tematem. Były figurki dinozaurów, szkielety, książki, albumy, plakaty i puzzle. Po wspólnym obejrzeniu tych wszystkich zgromadzonych skarbów rozpoczęliśmy rozmowę na temat dinozaurów. Powiedzieliśmy sobie o ich budowie, częściach ciała, sposobach odżywiania się i dlaczego składały jaja. Wyjaśniliśmy sobie pojęcie wykopalisk archeologicznych i szkieletu. W zrozumieniu pojęcia - ,,archeolog'' pomogła nam zabawa w poszukiwanie szkieletów i skamieniałych jaj zakopanych w piasku. Dzieci za pomocą łopatek i pędzli delikatnie wydobywały znaleziska i dokładnie je oglądały pod lupą . W kolejnych dniach czekały na nas inne atrakcje a mianowicie w erze dinozaurów występowało dużo wulkanów które często były aktywne i wyrzucały duże ilości lawy. Wykorzystując masę solną którą specjalnie zabarwiliśmy w kolorze skały wykonaliśmy mini - wulkan prehistoryczny, z którego wydobywały się iskry a także wypływała czerwona lawa. Pod lupą oglądaliśmy bryłki węgla  kamiennego szukając na nich śladów pozostawionych z tamtej epoki, ponieważ węgiel właśnie powstał w tamtych czasach. Węgiel okazał się również świetnym materiałem plastycznym do pomalowania kolorowanek. Nasłuchiwaliśmy odgłosów jakie wydawały dinozaury. Udaliśmy się do lasu na spacer dinozaurowy. Oczekiwaliśmy na wyklucie się z jajka małego dinozaura. Stworzyliśmy recyklingowe dinozaury z plastikowych butelek i gazet.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Barbara Czarnotta
fot. Edyta Wiese


"Co czujemy-miłość, przyjaźń i tolerancja"- ARTiK w Lutowie


Podczas XIX Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej 6 listopada odbyły się zajęcia w ARTiKu w Lutowie podczas których  dzieci  poznawały najważniejsze w życiu wartości, emocje i uczucia. Rozmawialiśmy o miłości i o osobach które kochamy. Łączyliśmy złamane serca. Wyjaśniliśmy sobie na czym polega prawdziwa przyjaźń oparta na wzajemnej życzliwości, szczerości i zaufaniu. Pojęcie tolerancji pomogła  zrozumieć nam historyjka o trzech chłopcach wyśmiewanych przez inne dzieci ponieważ odróżniali się oni wyglądem od innych, ale ich wzajemna przyjaźń przezwyciężyła wszystkie trudności. Rozmawialiśmy również o tolerancji w kontekście różnych narodowości i z pomocą ilustracji z wizerunkiem dzieci szukaliśmy różnic w wyglądzie. Maluchy jednogłośnie stwierdziły, że inny kolor skóry czy tez skośne oczy nie przeszkadzają we wspólnej zabawie. Na koniec zajęć dzieci stworzyły ,,Drzewko Przyjaźni". Zamiast liści przykleiliśmy odrysowane i wycięte dłonie dzieci - jako symbol uścisku, wzajemnej sympatii i pozytywnego uczucia.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Barbara Czarnotta


Dzień Postaci z Bajek w ARTiKu w Lutowie


          Z okazji Dnia Postaci z Bajek Maluchy z ARTiKa w Lutowie zaprosiły do siebie koleżanki i kolegów z oddziału ,,zerowego'' ze Szkoły Podstawowej w Lutowie. Maluchy przebrane za różne postacie z bajek bardzo chętnie i z wielką radością uczestniczyły w bajkowych zajęciach ponieważ temat jest im bardzo bliski. W tym dniu odwiedziła nas Czarownica, która przybyła ze świata bajek. Opowiedziała historię o złym Czarnoksiężniku, który rzucił klątwę na Krainę Bajek i zaczarował ją zamieniając z Księżniczki w Czarownice. Poprosiła dzieci o pomoc aby pomogły w jej odczarowaniu i całego świata bajek gdyż wszystko się w nim pomieszało (babcia chciała zjeść wilka, Kopciuszkowi był za ciasny pantofelek a Książę całując Śpiącą Królewnę nie mógł jej obudzić…. ) Czarownica przyniosła ze sobą kuferek, w którym znajdowały się zadania do wykonania, aby zdjąć zaklęcie. W świat bajkowy przeniósł nas zaczarowany latający dywan. Do zadań należały m.in. : odgadywanie zagadek, przyporządkowanie postaci i rekwizytów do danej bajki, bawienie się w Kopciuszka i oddzielanie ziaren grochu od fasoli. Ponadto jednym z zadań było rozśmieszanie smutnych Księżniczek i zabawa z podawaniem zatrutego jabłka Śnieżki. Oczywiście wszystkie zadania zostały dobrze wykonane i Czarnoksiężnik odczarował Świat Bajek a Czarownica przemieniła się w Księżniczkę, która przyniosła dzieciom bajkowe kolorowanki w prezencie.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Barbara Czarnotta
Fot.: Edyta Wiese


ARTIK Lutowo na sportowo

              W czerwcu w ARTiKu w Lutowie odbył się blok zajęć poświęcony dbaniu o zdrowie, zdrowemu odżywianiu a także różnym dziedzinom sportowym. Prawie każdy Maluch nie wyobraża sobie dnia bez batonika, cukierka czy czekoladki i dlatego w trosce o zdrowie dzieci  warto to zmienić. Czerwiec to taki miesiąc kiedy mamy ogromny wybór wśród owoców i warzyw, a nasze ogródki są bogate w mnóstwo witamin. Dzięki tego typu zajęciom a także odpowiedniemu podejściu rodziców małe łakomczuszki mają szanse zmienić swoje upodobania z wielkim pożytkiem dla swojego zdrowia. Podczas zajęć rozmawialiśmy o zdrowym trybie życia: m.in. o piramidzie odżywiania, sporcie, zdrowym opalaniu, myciu zębów a także zdrowym wysypianiu się i szczepieniach ochronnych. Segregowaliśmy i przyklejaliśmy w odpowiednim miejscu obrazki przedstawiające zdrowe i niezdrowe produkty żywnościowe. Przy muzyce gimnastykowaliśmy się, rozmawialiśmy o rożnych formach ruchu w których mogą brać udział dzieci. Podczas śniadania dzieci samodzielnie wykonywały kanapki na których znajdowały się tylko zdrowe produkty. Oczywiście nie mogło zabraknąć słodkich przysmaków takich jak jabłka i truskawki.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Barbara Czarnotta

Fot.: Milena Pokora


Wycieczka do Dużej Szkoły


   Ponieważ już niedługo niektóre z dzieci uczęszczających na zajęcia do ARTiK'a w Lutowie opuszczą naszą Pracownie Edukacji Kulturalnej, postanowiliśmy wybrać się na pieszą wycieczkę do Zespołu Szkół. Nasza wyprawa miała za zadanie pokazać przyszłym absolwentom naszego ARTiK'a ich nową placówkę gdzie będą kontynuować swoją edukację, a także zapoznać się z nowym miejscem i otoczeniem. Pani Marzenka wraz ze swoimi podopiecznymi z oddziału przedszkolnego ,,0'' przywitała nas bardzo serdecznie. Czekał na nas słodki poczęstunek, dzieci wspólnie ze sobą się zapoznały poprzez zabawę i rozmowę. Największą frajdę maluchom sprawiła zabawa z chustą animacyjną na boisku szkolnym. Zwiedziliśmy całą szkołę, a w szczególności te miejsca, z których będą korzystać  nasi absolwenci. Myślę, że już we wrześniu maluchy bez strachu i obaw dumnie podążą do nowej szkoły.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Barbara Czarnotta
Fot.: Milena Pokora


Światowy Dzień Książki


             Światowy Dzień Książki przypada 23 kwietnia i z tej okazji w ARTiK'u odbył się blok zajęć poświęcony książkom. Dzieci dowiedziały się jak powstaje książka, jakie mamy rodzaje książek, co to jest biblioteka i księgarnia. Maluchy wysłuchały wiersza pt. ,,Skarga książki” J. Huszczy, z którego dowiedziały się jak ważne jest szanowanie książek i dbanie o nie. Towarzyszyły nam zabawy ruchowe i gimnastyka z udziałem książek. Stworzyliśmy naszą wspólną artikową książkę o ,,Przygodach Zielonej Żabki” do której maluchy, zamieniając się w ilustratorów namalowały ilustracje. Złożone razem w okładkę utworzyły książkę. W kolejnym dniu naszych zajęć pobawiliśmy się w bibliotekę. Założyliśmy karty biblioteczne i dzieci korzystając z naszej artikowej biblioteczki uczyły się wypożyczać książki. Maluchy mają możliwość przez cały rok korzystać z naszej  biblioteczki i wypożyczać książki do domu aby wspólnie z rodzicami je przeczytać. Na zajęciach powstały również nietypowe zakładki do książek bo w kształcie kotków, które mają przypominać o czytanej akurat stronie.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim/ARTiK w Lutowie
Tekst: Barbara Czarnotta
fot.: Barbara Czarnotta, Milena Pokora


Wielkanoc w ARTIK'u w Lutowie


    Wielkanoc to najważniejsze dla chrześcijan święto upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Polsce Niedziela Wielkanocna zaczyna się poranną rezurekcją i uroczystym śniadaniem, podczas którego dzielimy się z bliskimi poświęconym jajkiem. W naszym ARTiKu z tej okazji podczas zajęć postanowiliśmy jak najlepiej się do nich przygotować. Rozmawialiśmy o tym co powinno znaleźć się w koszyczku który zanosimy do kościoła w celu poświęcenia pokarmów. Dzieci opowiadały co jedzą podczas uroczystego śniadania. Oczywiście dla dzieci podczas świąt najważniejszy jest odwiedzający je zajączek z prezentami i śmigus-dyngus. Podczas naszych przygotowań powstały różne ozdoby:mięciutkie baranki, kury z jajkami i kolorowe jajeczka. Wspólnymi siłami przygotowaliśmy świąteczną maxi-kartkę z życzeniami wielkanocnymi dla rodziców która ozdobiła naszą salę. Zasieliśmy rzeżuchę w pojemniczkach które dzieci przyniosły z domu aby potem mogły nią udekorować swoje stoły. Roślinka ta symbolizuje odradzające się życie na wiosnę i zdrowie. Upiekliśmy pyszne babeczki wielkanocne którymi ugościliśmy zaproszone do ARTiKa  mamy. Podczas tej uroczystej wizyty zarówno  dzieci jak i ich mamy musiały wykonać różne zadania, odgadywać zagadki o tematyce wielkanocnej, szukać ukryte jajeczka, układać pisankowe puzzle, skubać na czas jajka i ubijać białka. Autorem tych wszystkich zadań był zając który je do nas przesłał w liście, a gdy widział kicając pod naszym oknem ze wszystkie pięknie zostały wykonane odwiedził nas osobiście i wręczył Maluchom prezenty.

Tekst i fot.: Barbara Czarnotta i Milena Pokora, ARTiK w Lutowie 

 


 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl