Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

100 lat Niepodległej Polski

 

 


100 wydarzeń na 100-lecie Niepodległości


    Pełniące rolę Centrum Informacyjnego Sępoleńskich Obchodów Niepodległości, Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim prezentuje Państwu kalendarz obchodów wyjątkowego jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przygotowaliśmy 100 zróżnicowanych tematycznie wydarzeń, które w różny sposób podejmują temat patriotyzmu i dumy narodowej odwołując się do pamiętnej daty 11 listopada 1918 roku. Czekają na Państwa widowiskowe pokazy grup rekonstrukcyjnych, malowanie artystycznych murali na terenach wiejskich, międzypokoleniowe spotkania, gry i zabawy integracyjne, okolicznościowe koncerty – wystąpią między innymi Bayer Full, Maciej Wróblewski, Arfik, Grupo Costa, Karpowicz Familly, Mejk, Bajery, Bernadeta Kowalska oraz oczywiście gwiazda tegorocznych Dni Sępólna, zespół Perfect. Z kabaretową wizytą powróci do nas Formacja Chatelet, a my ponownie przeniesiemy się w czasie na stacji PKP, która co roku przeżywa niespotykane metamorfozy za naszym udziałem. W przygotowaniu jest także wyjątkowy film, którego premiera planowana jest na grudzień, „Sto lat życia w niepodległej” to nieocenionej wartości wspomnienia stulatków z terenów Sępólna Krajeńskiego i okolic. Kalendarz obchodów 100-lecia Niepodległości w naszej gminie dostępny jest w wersji do pobrania na naszej stronie, w specjalnej zakładce poświęconej wydarzeniom patriotycznym na rok 2018 - http://www.ckissepolno.com.pl/100latNiepodleglejPolski . Zachęcamy do zapoznania się i czynnego uczestnictwa w przygotowanych wydarzeniach!

- Pobierz kalendarz


Sępólno Krajeńskie ogłasza: święta tuż, tuż!


    Już 13 lat trwa tradycja Dni Adwentowych w Sępólnie Krajeńskim, którym towarzyszy okolicznościowy Jarmark Bożonarodzeniowy. Wystawcy z całej Polski przyjeżdżają do nas ze świątecznymi wyrobami rękodzielniczymi, gadżetami i upominkami, a także tradycyjnymi, świątecznymi pysznościami.
    XIII Dzień Adwentowy nie mógł odbyć się bez wizyty najważniejszej postaci – Świętego Mikołaja. Przybył on do nas wraz z Panią Mikołajową i grupą elfów-pomocników. Mimo, iż zmęczony podróżą przysnął, to jednak już pierwsze dźwięki dobiegającej ze sceny muzyki postawiły go na równe nogi. Praca ruszyła z kopyta, dosłownie, wszak do pomocy chętne były nawet mikołajowe renifery, które z emocji szybko przebierały nogami. Stosy upominków pakowane były na naszych oczach, a w tym czasie na scenie prezentowali się kolejni artyści – podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej, dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej w Wiśniewie oraz szkoły podstawowej nr 1 w Sępólnie Krajeńskim, chór Cecylia, Uniwersytet Trzeciego Wieku przy stowarzyszeniu Duże Różowe Słońce, zwarta i gotowa grupa utalentowanej młodzieży z Wiejskich Ośrodków Kultury w Lutowie i Wałdowie, działający przy Centrum Kultury i Sztuki Młodzieżowa Orkiestra Dęta w towarzystwie grupy cheerleaderek, a także schola Magnificat i chór z Wałdowa pod dyrekcją Pana Stanisława Guguły. Usłyszeliśmy najpiękniejsze kolędy, pastorałki i piosenki bożonarodzeniowe, podziwialiśmy oryginalne choreografie taneczne i humorystyczne przedstawienie, wszystko to w jednoznacznie świątecznej atmosferze, dopomógł nam w tym prószący śnieg oraz przepiękne dekoracje i stroje wykonawców, którzy w pełnej krasie zaprezentowali się podczas uroczystego korowodu.
    Coroczny Dzień Adwentowy jest w naszym mieście pierwszym i bodaj najbardziej wyczekiwanym zwiastunem nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Klimat tych spotkań sprawia, że mimo niejednokrotnie mroźnej pogody, atmosfera wśród publiczności, wystawców i wykonawców jest wyjątkowo gorąca. Dziękujemy Państwu, że jesteście w tym wyjątkowym okresie razem z nami i raz jeszcze życzymy Państwu spokojnych, radosnych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności na nadchodzący rok 2019.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Anna Ramczykowska

Więcej zdjęć  na


Europejskie Dni Dziedzictwa – podsumujmy


    Za nami XXV edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywały się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. Hasło to odsyła nas rzecz jasna do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Niepodległości, której hołdowaliśmy podczas tygodnia obfitującego w wydarzenia kulturalno-artystyczne odbywające się na terenach całej gminy. W tym roku inauguracja została pomyślana jako malowniczy plener tematem nawiązujący do naszych wspólnych korzeni, fotoplenery, wystawy pamiątek i spotkania międzypokoleniowe były udziałem Satelit Kultury między innymi w Radońsku, Skarpie, Wilkowie czy Wałdówku.
    Niewątpliwie kulminacją wydarzeń tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa były dożynki Powiatowo-Gminne, podczas których podziwiać mogliśmy widowiskowy korowód dożynkowy i przygotowane specjalnie na tę okazję imponujących rozmiarów wieńce. Przy dźwiękach muzyki, w tanecznych pląsach bawiliśmy się na Biesiadzie Lutowskiej, której towarzyszyły poszukiwania kulinarnych inspiracji, a także podczas jubileuszowego X Jarmarku św. Mateusza w Wałdowie, któremu przyświecało hasło „Polska z przytupem”. Moda w stylu retro była głównym tematem spotkania w Kawlach, gdzie odbył się oryginalny pokaz kreacji rodem z XX. wieku. W Świdwiu udaliśmy się w sentymentalną podróż przez 100 lat Niepodległości, do której nawiązywaliśmy także w „Legendzie o Dębie Bartku” przytoczonej podczas spotkania w Lutówku.
    Centrum Kultury i Sztuki za zaangażowanie w organizację ubiegłorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa zostało odznaczone Laurem Krajeńskim, nagrodą przyznaną przez Senatora Mieczysława Augustyna we współpracy z Lokalnymi Grupami Działania. Organizatorzy docenili nasze wieloletnie starania w organizację Europejskich Dni Dziedzictwa, które co roku odbywają się na terenie naszej gminy, a które jako Centrum Kultury i Sztuki organizujemy i koordynujemy. Z dowodem takiego uznania przystąpiliśmy do pracy nad tegorocznymi EDD z dodatkową dawką kreatywnej energii.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick

Więcej zdjęć  na


Dekada Jarmarku św. Mateusza w Wałdowie


    Jubileuszowy, X Jarmark św. Mateusza w Wałdowie miał odbyć się w ubiegłym roku, jednak tragiczna w skutkach sierpniowa nawałnica uniemożliwiła jego organizację. Również z tego powodu tegoroczny Jarmark można odczytywać jako szczególny, bez wątpienia towarzyszyła mu wyjątkowa atmosfera.
    W ciągu dziesięciu edycji na wałdowskiej scenie zaprezentowały się zespoły i artyści między innymi z Ukrainy, Turcji oraz folklorystyczne kapele z całej Polski, w pamięci mamy występy zespołu Szantel, cekcyńskiej orkiestry Campanella czy Mariusza Kalagi. W tym roku organizatorzy postawili na artystów lokalnych, działających na co dzień w wałdowskim Wiejskim Ośrodku Kultury. Jako gość specjalny wystąpiła zaś kapela podwórkowa Koronowiacy. Panowie przygrywali do tańca na tradycyjnym „wiejskim weselu”, bo zaskoczona publiczność znalazła się w samym środku zaślubin pary młodej, która z piskiem opon wjechała na plac imprezy. Wraz z rozwojem wesela Panowie Koronowiacy ustąpili miejsca zespołowi weselnemu Waldek Band, który poprowadził taneczną zabawę. Wałdowskie wiejskie wesele, wraz z całą inscenizacją było elementem obchodów tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie wydarzenie „Polska z przytupem” sprytnie połączył z jubileuszowym Jarmarkiem, dzięki czemu licznie zgromadzona publiczność mogła uczestniczyć w okolicznościowej biesiadzie z parą młodą i pozostałymi weselnikami.
    X Jarmark św. Mateusza był też okazją do podsumowania dziesięciu poprzednich edycji. Czas mija tak szybko, a jednocześnie wspomnienie pierwszego jarmarku, który odbył się w Wałdowie w 2006 roku jest wspomnieniem nadal świeżym. Wydarzenie to przez lata zmieniało swoją konwencję i formę, jego różnorodność jest bez wątpienia jednym z powodów, dla których od lat cieszy się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców Wałdowa i okolic.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


Lutowo tańczy i śpiewa


    Gwarno i kolorowo zrobiło się w Lutowie za sprawą corocznej Biesiady po Lutowsku. Tegorocznej biesiadzie towarzyszyły  wspólne poszukiwania kulinarnych inspiracji naszego regionu. Wydarzenie „Dania Kuchni Polskiej” zorganizowane zostało w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Kulinarnym eksploracjom i smakowym eksperymentom towarzyszyła taneczna muzyka w wykonaniu zespołu Bajery. Muzyczne trio przypadło do gustu mieszkańców Lutowa, którzy tego dnia nie mogli narzekać na brak atrakcji. Na scenie zaprezentowali się także lokalni artyści, było więc miejsce na występy zespołu Lutowianie oraz tanecznej grupy „Modraki”.  Folklorystyczna zabawa wpisująca się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa to kolejna próba połączenia tradycji z nowoczesnością, będąca jednocześnie stałym punktem w kalendarzu imprez gminnych. Lutowskie biesiady same w sobie stały się już tradycją.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


Święto Plonów w Sępólnie Krajeńskim


    Tegoroczne dożynki Powiatowo-Gminne, które odbyły się w Sępólnie Krajeńskim, naznaczone były piętnem tragicznej w skutkach nawałnicy z ubiegłego roku. Rok 2018 również nie należał do najłatwiejszych, upalne lato skutkowało długotrwałymi okresami bez deszczu i w konsekwencji fatalną dla upraw suszą. Tym większe należy się uznanie dla rolników, którzy w tak trudnych warunkach wykonywali swoją pracę robiąc wszystko, co w ich mocy aby skutki nieurodzaju były jak najmniej odczuwalne.
    Barwny korowód prowadzony przez konny zaprzęg wniósł na płytę stadionu widowiskowe wieńce dożynkowe, na trasie korowodu podziwiać mogliśmy rekonstrukcję scen z życia codziennego dawnej wsi. Tegoroczne dożynki zainaugurowała uroczysta msza polowa o charakterze dziękczynnym, w intencji bohaterów tego święta, rolników. Święto Plonów to okazja do wyrażenia wdzięczności względem tych osób, które pracują przez cały rok, nie tylko w okresie żniw. Ze sceny popłynęły podziękowania dla rolników z całej gminy i powiatu, część z nich została uhonorowana dodatkowymi nagrodami. Obrzęd dożynkowy zwieńczony został przekazaniem chleba przez starostów, Panią Dorotę Niemczyk-Czajkę oraz Jacka Karbowiaka, na ręce włodarzy naszego miasta, którzy obiecując dzielić sprawiedliwie ten symboliczny owoc ludzkiej pracy rozdali go wśród mieszkańców.
    Po części oficjalnej przyszła pora na występy artystyczne, które zapoczątkowała grupa Lutowianie, przygotowany przez nich program obejmował piosenki i scenki kabaretowe tematycznie nawiązujące do obchodzonego święta. Tanecznym akcentem były występy grupy „Modraki” prowadzonej przez instruktora tańców ludowych i narodowych, Wojciecha Chylewskiego oraz młodzieży z sępoleńskiej szkoły podstawowej numer 3, która zaprezentowała układ tradycyjnego poloneza. Występ gwiazdy wieczoru poprzedzony został wiązanką popularnych piosenek w wykonaniu Pauliny Ledy i Moniki Basińskiej. Dziewczyny pożegnane zostały gromkimi brawami, których intensywność wzrosła wraz z pojawieniem się na scenie zespołu Mejk. Taneczna zabawa przy muzyce disco-dance była optymistycznym zwieńczeniem tegorocznych dożynek Powiatowo-Gminnych.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Michał Pick

 

Więcej zdjęć  na


Jarmark w stylu międzynarodowym

 

   Od 14 lat symbolicznym zwieńczeniem corocznych Dni Sępólna Krajeńskiego jest Jarmark św. Wawrzyńca. Wydarzenie, które łączy wielopokoleniowe tradycje kupieckie z obyczajami i sztuką wyrobów rękodzielniczych minionych lat. XIV Jarmark św. Wawrzyńca odbył się na targowisku miejskim „Mój Rynek”, miejscu wprost stworzonym do organizacji tego typu przedsięwzięć, nie tylko ze względu na chroniące przed nieoczekiwanym deszczem zadaszenie.

W tym roku postawiliśmy na pełną różnorodność zapraszając do siebie tak wystawców z całej Polski jak i zagranicznych artystów, ale przede wszystkim skupiając się na tym aby przywrócić temu wydarzeniu prawdziwie „jarmarczny” klimat. Powstała specjalnie na tę okazję Wioska Krajeńska skupiała uwagę publiczności będąc przez znakomitą większość czasu centrum wydarzeń. XIV Jarmark św. Wawrzyńca zainaugurował barwny, międzynarodowy Polonez, który kroczył pośród nieco ponad 40 stoisk lokalnych i przyjezdnych wystawców. Był to przedsmak tego, co czeka nas w listopadzie, wówczas będziemy starali się pobić Rekord Guinessa w ilości par jednocześnie tańczących Poloneza. Po przekazaniu przez Burmistrza przedstawicielowi rzemieślników kluczy do bram miasta impreza wystartowała z pełnym impetem. Na początek zaprezentowała się taneczna grupa Modraki z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Lutowie. To młodzież, która pokochała polskie tańce ludowe i zaraża entuzjazmem ze sceny, imponując szczerą pasją.

Tegoroczny Jarmark w ogóle stał pod znakiem tańca, bowiem chwilę później plac przed sceną opanowali nasi goście specjalni, łotewskie zespoły Degli i Degsme. Pierwszy z nich, Degli, to zespół który choć powstał niedawno, bo w 2015 roku, już zdążył reprezentować Łotwę na konkursach i przeglądach w Hiszpanii oraz Bułgarii, gdzie otrzymał nagrodę „Złotego Orfeusza”. Zaś założony w 1999 roku zespół Degsme powstał w Baldone, a jego nazwa oznacza po łotewsku „zapał/ożywienie” i właśnie te „żywe” tańce doświadczonej grupy tanecznej zrobiły wielkie wrażenie na licznie zgromadzonej publiczności. Degsme to grupa taneczna średniego wieku, która z powodzeniem występowała na międzynarodowych festiwalach tanecznych w Bawarii, Estonii, na Węgrzech, w Norwegii, Chorwacji, Hiszpanii czy Grecji. Do tego bogatego portfolio oba zespoły mogą teraz dopisać także Polskę.

Mimo tej mnogości zespołów tanecznych nie zabrakło także muzyki. Najpierw w repertuarze polskich i światowych evergreenów zaprezentowały się Monika Basińska i Paulina Leda, a chwilę później publiczność do tańca porwał zespół Karpowicz Family. Śląska grupa, która, jak mówią sami jej członkowie, ma przede wszystkim „nieść uśmiech i dobrą zabawę”. Zdaje się, że zadanie się powiodło, gdyż uśmiechnięci uczestnicy koncertu podrywali się do tańca w rytm dobrze im znanych piosenek.

XIV Jarmark św. Wawrzyńca skrzył się od różnorodności, wszystko jednak w zgodzie z tradycją kultury ludowej, tamtejszym specyficznym klimatem i jego walorami estetycznymi. W takich okolicznościach taneczna zabawa przy muzyce nie ustawała nawet podczas ulewnego deszczu.


Sponsorem XIV Jarmarku św. Wawrzyńca była firma ENEA Oświetlenie.

 


Materiały CkiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst - Michał Pick

Fot. : Jacek Wojtania, Michał Pick

Więcej zdjęć  na


PERFEKCYJNY początek Dni Sępólna Krajeńskiego


    „Gdy emocje już opadną, jak po wielkiej bitwie kurz...” śpiewał Grzegorz Markowski, wokalista zespołu Perfect, my zaś wiemy, że emocje po sobotnim koncercie jeszcze długo nie opadną. Stadiony to miejsca, gdzie zazwyczaj jest głośno, okrzyki i skandowane hasła są nieodzownym elementem wydarzeń organizowanych na takich obiektach, śmiem jednak twierdzić, że takiej dawki decybeli jeszcze na stadionie miejskim w Sępólnie Krajeńskim nie było.
    To, że koncert ten przyciągnie tłumy zainteresowanych wiedzieliśmy już wkrótce po ogłoszeniu informacji, że gwiazdą tegorocznych Dni Sępólna Krajeńskiego będzie zespół Perfect. Napływały do nas informację o przyjezdnych niemal z całej Polski. Nic w tym dziwnego, żywa legenda polskiego rocka rzadko kiedy występuje na koncertach plenerowych, w dodatku niebiletowanych. Ciemne chmury i złowrogie błyski co prawda nie napawały optymizmem, jednak już od pierwszych dźwięków (nomen omen) żywiołowego „Idź Precz” stało się jasne, że siła rock'n'rolla tego dnia góruje nad siłami przyrody. Mimo, iż niemal przez cały czas trwania koncertu na niebie rozbłyskiwały imponujących rozmiarów błyskawice, to jednak potężna fala dźwięku uderzająca ze sceny skutecznie zagłuszała burzowe pomruki i tak w końcu deszcz odpuścił całkowicie, a błyskawice zdegradowane zostały zaledwie do roli „efektów świetlnych”. Zespół zaprezentował się publiczności, wśród której nie zabrakło najbardziej oddanych fanów dumnie trzymających w uniesionych w górę dłoniach płyty i zdjęcia zespołu. Usłyszeliśmy wszystkie nieśmiertelne przeboje, publiczność chóralnie odśpiewała refreny „Autobiografii”, „Niepokonanych”, „Kołysanki dla nieznajomej”, „Chcemy być sobą” czy „Nie płacz Ewka”. Ze sceny emanował profesjonalizm i radość z gry. 38 lat od wydania debiutanckiej płyty zespołem nie rządzi rutyna, wręcz przeciwnie, wciąż zaskakują publiczność, ale i siebie samych, długie, instrumentalne jam session było tego najlepszych dowodem.
    Perfect był kolejną ikoną polskiej muzyki jaka pojawiła się w naszym mieście, przy okazji rozmaitych wydarzeń organizowanych w Sępólnie Krajeńskim zagrali u nas już między innymi Bajm, Małgorzata Ostrowska, Zbigniew Wodecki, Irena Santor, Skaldowie, Maryla Rodowicz, Blue Cafe czy Kobranocka. To był PERFEKCYJNY start w Dni Sępólna Krajeńskiego, które potrwają aż do 12 sierpnia, przed nami jeszcze między innymi Śniadanie na trawie z Marszałkiem Piłsudskim czy XIV Jarmark św. Wawrzyńca – zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej (www.ckissepolno.com.pl) oraz profilu facebook Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, przed nami jeszcze mnóstwo dobrej zabawy!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


IGRZYSKA KOBIET WIEJSKICH
Piaseczno 2018


             Mini Igrzyska Kobiet Wiejskich to kolejna impreza z cyklu ,,Sto wydarzeń na stulecie” zorganizowana przez Centrum Kultury i Sztuki. Do zorganizowania igrzysk skłonił organizatorów trwający Rok Praw Kobiet. Na przestrzeni minionego stulecia igrzyska organizowano czterokrotnie w latach 1922-1934 przez Międzynarodową Federację Sportu Kobiet. Program Igrzysk obejmował początkowo wyłącznie konkurencje lekkoatletyczne, później również piłkę ręczną i koszykówkę. Igrzyska w Piasecznie nie miały charakteru zawziętej rywalizacji, ale wyłącznie dobrej zabawy i innego, niż zazwyczaj, sposobu spędzania czasu. Uczestniczki zmagały się w wyścigach rydwanów, skoku w dal na pierzynę, boksie, zapasach czy wyścigach na nartach biegowych.  Sportowy pojedynek Chłopek z Włościankami zakończył się wynikiem 4:3, a zwycięska drużyna wygrała bezpłatne kąpiele w Jeziorze Sępoleńskim do końca minionego roku. Impreza została zorganizowana dzięki zaangażowaniu Rady Sołeckiej wsi Piaseczno. Uczestniczkom kobiecych drużyn serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że wszystkie wezmą udział w kolejnych sportowych zmaganiach za rok.  Jednocześnie zachęcamy Państwa do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach i przypominamy, że Babskie Lato ciągle trwa.
Dziewczyny spisałyście się na medal.


Materiały CKiS w Sępónie Krajeńskim


Wakacje w stylu retro z CKiS

    Dobiegły końca Retro Wakacje z Centrum Kultury i Sztuki. Za nami tydzień wspólnych spotkań, podczas których staraliśmy się udowodnić dzieciom, że dobra zabawa istnieje również poza światem wirtualnym. I istniała od zawsze! Cofnęliśmy się w czasie do gier i zabaw, które królowały na podwórkach na długo przed wynalezieniem Internetu. Chociaż dla dzieci „retro” jest to, co wyszło z mody zaledwie kilka lat temu, to jednak taka podróż do epoki podwórkowych zabaw sprzed kilkudziesięciu lat okazała się frajdą. Wakacje w stylu retro to nie tylko stare gry i zabawy, ale również retro moda czy retro muzyka. Staraliśmy się udowodnić dzieciom, że termin retro nie odnosi się do rzeczy, które są „staromodne” bądź „przestarzałe”, a raczej do tych, które są „klasyczne” i w pewnym sensie „kultowe”. Możemy powiedzieć przewrotnie, że retro jest ciągle „na czasie”. I nawet jeśli już od jutra z powrotem w ruch pójdą tablety, laptopy i konsole do gier, to jednak poznaliśmy alternatywę na dobrą zabawę „bez prądu”, bądź na czas pięknej, letniej pogody, podczas której aż żal siedzieć w domu.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania, Michał Pick, Katarzyna Falkowska

Więcej zdjęć  na


W HOŁDZIE MIESZKAŃCOM POLSKIEJ WSI


   12 lipca 2018 r. po raz pierwszy obchodzono w Polsce Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, święto to zostało ustanowione we wrześniu ubiegłego roku. Obchodzone jest w rocznicę pacyfikacji wsi Michniów, położonej w woj. świętokrzyskim. 12 i 13 lipca 1943 roku wieś ta została zaatakowana przez niemieckiego okupanta. Zginęło wtedy ponad 200 osób, w tym kobiety i dzieci.
   Z tej okazji Centrum Kultury i Sztuki postanowiło zorganizować niecodzienny koncert zatytułowany POLSKIE MADONNY. Wybór nie był przypadkowy, bowiem w historii polskiego narodu Maryja zajmuje wyjątkowe miejsce. Ziemie nasze usłane są sanktuariami maryjnymi i przydrożnymi kapliczkami ukazującymi jej wizerunek. To do jej oblicza podążają miliony wiernych, aby modlić się do Tej ,,która wszystko rozumie” i ,,sercem ogarnia każdego z nas”. Koncert ten był pełną zadumy i artystycznego wzruszenia modlitwą wypełnioną melodyjnymi pieśniami i znanymi ariami Ave Maria, przeplatanymi poezją ku czci Najświętszej Maryi Panny. Uczestnicy tego, jakże wzruszającego koncertu, usłyszeli Katarzynę Jaracz, Krystynę Wulert i Rafała Tworka.
   Ten wyjątkowy koncert odbył się 12 lipca 2018 r. w miejscowości Wysoka Krajeńska i połączony był z festiwalem kwiatów.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Julita Maciaszek
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


ROK  PRAW  KOBIET – z wizytą w Osieku

 

    W maju odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Kobieta Wobec Wyzwań Współczesnego Świata". Tym razem animatorki kultury ze świetlic wiejskich z gminy Sępólno Krajeńskie wybrały się do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią.
    Zabytkowe zagrody, chaty, budynki użyteczności publicznej oraz sprzęty gospodarstwa domowego w skansenie skłaniały aby  cofnąć się myślami do początków ubiegłego stulecia, kiedy życie codzienne wyglądało zupełnie inaczej niż obecnie. Poznałyśmy obowiązki, wyzwania, ale też i przyjemności kobiet żyjących na poczatku XX wieku.
    Emocje, zrodzone podczas zwiedzania skansenu w Osieku, pociągnęły za sobą refleksje nad zmianą roli kobiety w społeczeństwie w ciągu minionego 100-lecia.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Katarzyna Falkowska
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na lub w GALERII 2018r. 


Ogłaszamy Babskie Lato!        Cały lipiec panować będzie „Babskie Lato”, w związku z trwającym Rokiem Praw Kobiet Panie z terenów wiejskich przygotowały tematyczne spotkania i akcje poświęcone kobietom. Startujemy już 1 lipca w Kawlach, gdzie będziemy dyskutować o roli kobiet we współczesnym świecie i wzajemnie motywować się do twórczych działań podczas spotkania „Odkryj swoją kobiecą moc”. Poniżej zamieszczamy harmonogram wszystkich wydarzeń w ramach Babskiego Lata:


1 lipca (niedziela)
godz. 18:00 – Świetlica Wiejska w Kawlach – ,,Odkryj swoją kobiecą moc”
6 lipca (piątek)
godz. 16:00 - Świetlica Wiejska w Wiśniewie – „Babski wieczór” – spotkanie integracyjne
godz. 17:00 – Świetlica Wiejska w Teklanowie - „Kobieca przystań” - oferta relaksu
7 lipca (sobota)
godz. 14:00 - Świetlica Wiejska w Komierowie – „Siła, moc i piękno” – kobieta na starej fotografii
godz. 16:00 – Wiejski Ośrodek Kultury w  Wałdowie – „Kuchnia na obcasach” - warsztaty kulinarne
godz. 18:00 - Świetlica Wiejska w Trzcianach – „Podróż we wnętrze kobiety”– rysowanie mandali
8 lipca (niedziela)
godz. 13:00 - Świetlica Wiejska w Zalesiu -  Kraina łagodności – terapia uspokajająca
12 lipca (czwartek)
godz. 17:00 – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej - Świetlica Wiejska  w Wysokiej Krajeńskiej
Koncert „Polskie Madonny”  
,,Wiejski Eden” – mini festiwal kwiatów – Wysoka Krajeńska
godz. 19:00 – Świetlica Wiejska w Wilkowie – „Wulkan energii” – fitness dla kobiet
13 lipca (piątek)
godz. 16:00 – Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie – ,,Babski jarmark”
godz. 17:00 -  Świetlica Wiejska w Lutówku – ,,Obroń się sama” – samoobrona dla kobiet
14 lipca (sobota)
godz. 13:00 - Piaseczno – „Mini Igrzyska Kobiet Wiejskich”
18 lipca (środa)
godz. 17:00 - Świetlica Wiejska we Włościborzu – ,,Swap Party”
20 lipca (piątek)
godz. 17:00 - Sępólno Krajeńskie – „Odkryj świat swoich kolorów” – sylwetkowo kolorystyczny drogowskaz
21 lipca (sobota)
godz. 12:00 - Świetlica Wiejska w Radońsku – ,,Kobiece zmagania z żywiołem”– spotkanie z przedstawicielkami służb mundurowych
godz. 15:00 - Świetlica Wiejska w Wiśniewce – ,,Twój styl” – warsztaty ze stylizacji sylwetki
godz. 16:00 - Świetlica Wiejska w Iłowie – „Życie to pasja”– spotkanie z kobietami różnych profesji
godz. 16:00 - Świetlica Wiejska w Świdwiu – ,,Amigurumi” – warsztaty szydełkowania zabawek
28 lipca (sobota)
godz. 14:00 - Świetlica Wiejska w Wałdówku – ,,Panie przodem”– savoir–vivre


Barwna parada i głośny festiwal


    W ubiegłą sobotę na targowisku miejskim „Mój Rynek” w Sępólnie Krajeńskim odbył się I Regionalny Festiwal Orkiestr Dętych. Wydarzenie, któremu przyświeca idea propagowania muzyki orkiestr dętych i integracji środowiska muzyków wraz z grupami tanecznymi być może na stałe zawita do kalendarza imprez naszej gminy.
    Festiwal zainaugurował głośny i barwny przemarsz orkiestr, które na targowisko miejskie dotarły trasą Baczyńskiego-Młyńska. Korowodowi przewodzili szczudlarze z chojnickiego Teatru Ulicznego „Niepokorny”, tuż za nimi na plac festiwalu wjechała Złota Muza, patronka festiwalu, w towarzystwie swoich podopiecznych, chwilę później dotarła do nas grupa rekonstrukcyjna – piękne damy w towarzystwie żołnierzy, było to symboliczne nawiązanie do roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po grupie rekonstrukcyjnej przyszła pora na orkiestry, najpierw na targowisku zameldowała się Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Śliwicach, jako druga przybyła Orkiestra Dęta „Helikon” z Kwidzyna, tuż za nią Orkiestra Dęta z Sępólna Krajeńskiego, a przemarsz zamknęła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Bysławiu.
    Orkiestrom towarzyszyły grupy taneczne, śliwicka kapela, prowadzona przez Kapelmistrza Andrzeja Ponickiego, przymaszerowała w towarzystwie taneczno-rytmicznej grupy Mażoretek oraz cheerleaderek ze szkoły podstawowej nr 3 w Sępólnie Krajeńskim. Naszemu gościowi specjalnemu, Orkiestrze „Helikon” z Kwidzyna towarzyszyła grupa Mażoretek „Muszkieterki”. Wraz z Orkiestrą z Sępólna Krajeńskiego dotarły do nas cheerleaderki działające przy Centrum Kultury i Sztuki, a Orkiestrę z Bysławia prowadziły „Bysławskie Mażoretki” oraz cheerleaderki z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Wałdowie.
    Po wspólnym odegraniu hymnu państwowego oraz utworu „Białe Róże” przyszła pora na indywidualne prezentacje, które zapoczątkował gość specjalny Festiwalu, kwidzyński „Helikon”. Orkiestra zaprezentowała pokaz z elementami musztry paradnej i już na samym początku „skradła show”. Imponująca synchronizacja muzyki z widowiskową choreografią w wykonaniu „Muszkieterek” przypadły do gustu sępoleńskiej publiczności.  Równie entuzjastycznie publika reagowała na pozostałe Orkiestry, które przygotowały repertuar najpopularniejszych piosenek estradowych oraz marszowych. Każda z Orkiestr oprócz pamiątkowego dyplomu i pucharu otrzymała dodatkowo bon w wysokości 500 zł ufundowany przez sklep muzyczny Akordbrass w Łubnicach na zakup bądź naprawę instrumentów.
    Jako organizatorzy mamy nadzieję, że uda nam się kontynuować cykl spotkań z orkiestrami dętymi i za rok spotkamy się na II edycji Festiwalu, tym samym wprowadzając do kalendarza imprez w naszej gminie kolejną z cyklicznych imprez. Muzyka grana na żywo z prawdziwie festiwalowym rozmachem i towarzyszące jej oryginalne układy taneczne mogą przypaść do gustu nawet tym, którym na co dzień obca jest taka forma rozrywki.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


Święto wszystkich dzieci


    Prawdziwe tłumy zgromadziły się dzisiaj na sępoleńskim stadionie miejskim, gdzie odbył się Dzień Dziecka zorganizowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Takie wydarzenie w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości nie mogło obyć się bez patriotycznego motywu przewodniego.
    Tegoroczny Dzień Dziecka odbywał się więc pod hasłem „Jesteśmy Polką i Polakiem”, a piosenka o tym samym tytule stała się niejako hymnem imprezy. Zanim jednak przystąpiliśmy do części artystycznej na płytę boiska wprowadzony został imponujących rozmiarów korowód, w którym oprócz głównych bohaterów wydarzenia, dzieci, kroczyli nasi goście, a byli to goście wyjątkowi, każdy z innej historycznej epoki nierozerwalnie związanej z historią Polski i tym samym historią walki o niepodległość.
    Symbolem uroczystego otwarcia było wypuszczenie 100 gołębi, których lot ku niebu był metaforą wolności i swobody. Na płycie boiska czekały już na dzieci artystyczne atrakcje. Wśród najważniejszych wykonawców był zresztą grupy szkolnych artystów! Zaprezentowały się między innymi gromada zuchów „Czarne Jagódki” z gminnego przedszkola nr 2 „Bajka” oraz ich roztańczeni koledzy i koleżanki, wokaliści i tancerze ze szkół podstawowych nr 1 i nr 3, dzieci z sępoleńskiego przedszkola nr 1, przynależąca do Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim grupa cheerleaderek wraz z tutejszą orkiestrą dętą, a także taneczny zespół „Modraki” z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Lutowie i śpiewające dziewczęta, które dały się poznać na wcześniejszych imprezach organizowanych przez CKiS, Monika Basińska i Paulina Leda.
    Wokół sceny, w obozowiskach wojskowych naszych gości, życie toczyło się swoim tempem. Kolejki ustawiały się do gier i zabaw przygotowanych przez rycerzy z Dworu Piastowskiego Księcia, którzy oprócz pokazów walk i oręża wojskowego umożliwili dzieciom sprawdzenie swoich umiejętności zręcznościowych. Niespodzianki czekały także na odwiedzających obóz żołnierzy kościuszkowskich, w których wcielili się Panowie z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Biały Orzeł”. Kuchnia polowa i militaria z okresu drugiej wojny światowej, również cieszyły się sporym zainteresowaniem. Nic dziwnego, imponująca dbałość o szczegóły i możliwość zetknięcia się z prawdziwymi eksponatami to prawdziwa atrakcja tak dla dzieci, jak i dla dorosłych.
    Wśród  gości pojawili się także przedstawiciele współczesnych służb mundurowych. Była więc sępoleńska policja, która dała możliwość zapoznania się z najciekawszymi elementami swojego zawodowego wyposażenia, a także Państwowa Straż Pożarna, która zjednała sobie dzieci uruchamiając kurtynę wodną. Całe tłumy czekały na „zimny prysznic”, będący przy tak tropikalnym upale prawdziwym ukojeniem. Panowie Strażacy przeprowadzili także widowiskowy pokaz gaszenia płonącego samochodu, który następnie został pocięty specjalistycznym sprzętem. Gromkie „wow” dało się słyszeć wśród dzieci obserwujących sprawną akcję Strażaków.
    W międzyczasie pośród świętujących dzieci przechadzały się ogromnych rozmiarów postaci ubrane w polskie barwy narodowe. Aktorzy chojnickiego Teatru Ulicznego „Niepokorny” nie po raz pierwszy towarzyszyli wydarzeniu organizowanemu przez Centrum Kultury i Sztuki, jednakże ich obecność zawsze budzi zaciekawienie. Sztuka sprawnego poruszania się na szczudłach robi na dzieciach (i nie tylko) wielkie wrażenie. Wielkie wrażenie zrobił także najprawdziwszy Wóz Drzymały, pilnowany zresztą przez samego Michała Drzymałę i jego małżonkę. Część z dzieci nie znała historii tego sprytnego Polaka, który stał się prawdziwym symbolem walki z germanizacją w czasie Zaboru Pruskiego.
    Obchody tak wyjątkowego święta musiały się udać, dlatego też pogoda została zamówiona odpowiednio wcześniej. Dzięki temu spędziliśmy te kilka godzin na wspólnej zabawie w prawdziwie letniej aurze. Raz jeszcze życzymy dzieciom wszystkiego, co najlepsze z okazji ich święta, jednocześnie apelując do dorosłych aby nigdy nie tracili pierwiastka tej dziecięcej, szczerej radości, która towarzyszyła nam dzisiaj. Przecież wszyscy byliśmy kiedyś dziećmi!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Michał Pick, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


Pół wieku z kulturą i sztuką w Wałdowie


    Bernadeta Kowalska była gościem specjalnym podczas imponującego jubileuszu 50-lecia działalności artystycznej Wiejskiego Ośrodka Kultury w Wałdowie. Popularna śląska piosenkarka wraz z zespołem zwieńczyła emocjonujące obchody „złotych urodzin” wałdowskiego WOK'u.
    Część oficjalna minęła pod znakiem podziękowań, życzeń, retrospekcji i okraszonych bogatymi materiałami archiwalnymi wspomnień z minionych pięćdziesięciu lat. Dopełnieniem uroczystego nastroju był występ bydgoskiego Soprano&Piano Duet, który zaprezentował zgromadzonym operowo-operetkowy repertuar.
    Część rozrywkowa została wypełniona występami artystycznymi dzieci i młodzieży z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Wałdowie. Po raz kolejny wałdowska młodzież udowodniła swoją wszechstronność prezentując się zarówno w tanecznych choreografiach jak i wokalno-instrumentalnych występach. Po prezentacji lokalnych artystów przyszedł czas na gościa specjalnego – Bernadetę Kowalską, która wraz z akompaniującymi jej muzykami zaprezentowała publiczności wiązankę popularnych przebojów.
    Podczas gdy niemal wszędzie dookoła szalały ulewne deszcze i wichury, w Wałdowie świeciło słońce i tym samym tak ważny jubileusz, podzielony przez organizatorów na dwie części, mógł odbyć się bez zakłóceń. 50 lat działalności Wiejskiego Ośrodka Kultury to imponujące osiągnięcie, to w znacznej mierze historia ludzi którzy tworzyli i nadal tworzą kulturę i sztukę na terenach Wałdowa. Okoliczności towarzyszące wydarzeniu sprawiły, że czas jakby na chwilę się zatrzymał, podobnie pogoda, w Wałdowie dzieją się rzeczy, które wprawiają w konsternacje fizyków i meteorologów!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


 Zaszum nam Polsko!


    Święto Konstytucji 3 maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. Pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja była dokumentem wprowadzającym kompromis szlachecko-królewski, znosząc między innymi zasadę liberum veto, równając jednocześnie w prawach politycznych szlachtę i mieszczan.
    W roku 2018, kiedy obchodzimy 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, świętowanie tego wydarzenia nabiera wyjątkowego znaczenia. To kolejny powód do dumy i przypomnienia o najważniejszych wydarzeniach z historii naszego kraju. W czasach, gdy patriotyzm bywa różnie interpretowany, naszym obowiązkiem jest stać na straży tradycji, bez zbędnego patosu i nadinterpretacji. Okolicznościowy koncert, który zaproponowaliśmy mieszkańcom Sępólna Krajeńskiego był więc okazją do wspólnego świętowania przy akompaniamencie muzyki symbolicznie nawiązującej do tematyki patriotyzmu, polskości, związanych z nią wartości i  kultywowanych od lat tradycji. Uroczyste rozpoczęcie nastąpiło tuż po odczytaniu fragmentu oryginalnej preambuły do konstytucji z 3 maja 1791 roku. Członkowie rodziny szlacheckiej w eskorcie kościuszkowców z gdańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Biały Orzeł” opuścili scenę, ustępując miejsca naszemu gościowi.
    W artystycznym programie pt. „Zaszum nam Polsko” sępoleńskiej publiczności zaprezentował się Maciej Wróblewski. Artysta, który w latach 70. i 80. występował m.in. u boku Mieczysława Fogga, Ewy Demarczyk czy Partity. Do tej pory zagrał w 26 krajach w Europie, Azji i Ameryce Południowej dając łącznie ponad 5000 koncertów. Oprócz autorskiego repertuaru, Pan Maciej zaskoczył słuchaczy interpretacjami utworów Czesława Niemena, grupy No To Co oraz zespołu Dżem. Najlepszym komplementem dla samego Artysty jest fakt, iż mimo wietrznej pogody publiczność nie ruszała się z miejsca do samego końca wspierając wokalnie naszego gościa, za co odwdzięczył się On serdecznymi podziękowaniami i utworem „Dwieście białych róż” ze specjalną dedykacją dla publiczności.
    Koncert „Zaszum nam Polsko” był zaledwie jedną z propozycji przygotowanych przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim w ramach obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń zaplanowanych na ten rok znajdziecie Państwo na stronie www.ckissepolno.com.pl w zakładce „100 lat Niepodległej Polski”. Przed nami całe mnóstwo wydarzeń, w których na różny sposób i w różnej formie będziemy odwoływać się do pamiętnej daty 11 listopada 1918 roku.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na lub w GALERII 2018r.


 Pogotowie Flagowe – Z szacunkiem do biało-czerwonej


        Pogotowie Flagowe to kampania, której celem jest popularyzacja wiedzy i dobrych praktyk w dziedzinie symboli państwowych. Jak możemy wyczytać na stronie www.pogotowieflagowe.pl - „ekspozycja naszych barw narodowych to świadectwo naszego istnienia - to świadectwo długiej, krwawej i nieustającej walki o własny kraj, o własny język, o wolność i swobodę, o tożsamość i aspiracje na przyszłość.”
    Centrum Kultury i Sztuki postanowiło włączyć się do kampanii proponując akcję pt. „Z szacunkiem do biało-czerwonej”. Na czas trwania wydarzenia sępoleński Plac Wolności opanowały biel i czerwień. Wkrótce z głośników popłynęły dźwięki patriotycznych piosenek, a gromada zuchów Czarne Jagódki z gminnego przedszkola nr 2 „Bajka” zaintonowała wiązankę zuchową. Ich publiczny debiut został przyjęty nader optymistycznie. Ducha zdrowej rywalizacji podtrzymywali starsi koledzy zuchów, którzy przystąpili do zabawy w jak najszybsze (i poprawne!) układanie haseł podzielonych odpowiednio na białych i czerwonych kartkach. W międzyczasie burmistrz, Waldemar Stupałkowski zadawał pytania dzieciom, młodzieży i osobom starszym, sprawdzając ich wiedzę dotyczącą polskich symboli narodowych. Wszystko wskazuje na to, że pytania były wyjątkowo łatwe, bądź też poziom wiedzy na ten temat wśród mieszkańców Sępólna Krajeńskiego jest szczególnie wysoki, gdyż odpytywani udzielali samych poprawnych odpowiedzi, w nagrodę otrzymując flagę państwową wraz z drzewcem. Po serii pytań reszta flag została rozdana wśród mieszkańców.
    Akcja z „Szacunkiem do biało-czerwonej” została zainicjowana w związku ze startem kampanii Pogotowie Flagowe, ale została ona ujęta także w kalendarzu wydarzeń na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zaproponowaliśmy dla Państwa 100 wydarzeń, na 100 lat niepodległości. Część z nich już się odbyła, jednak wiele wciąż przed nami. Zachęcamy do śledzenia kalendarza imprez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim aby być zawsze na bieżąco.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na lub w GALERII 2018r.


4 lata Zlotu Pojazdów Zabytkowych


    Za nami IV Zlot Pojazdów Zabytkowych. Wciąż nowa sępoleńska tradycja majówkowa ma już 4 lata. W powietrzu unosi się jeszcze zapach spalin, a my powoli wracamy z tej podróży w czasie robiąc symboliczne podsumowanie.
    Pięknie zachowane klasyczne pojazdy przyciągnęły na targowisko miejskie w Sępólnie Krajeńskim prawdziwe tłumy. Spora w tym zasługa wyśmienitej pogody, dzięki której rekordowa frekwencja utrzymała się do samego końca imprezy. Pasjonaci klasycznej motoryzacji ponownie zaskoczyli nas swoimi eksponatami, a my tradycyjnie postaraliśmy się zaskoczyć ich oprawą wydarzenia. Postanowiliśmy zrobić przekrojową retrospekcję z minionych lat, stylizacje z lat 60., 70., 80., królowały tego dnia na płycie targowiska. Atmosfera Zlotu wykracza poza wszelkie próby kategoryzacji. Ta impreza dosłownie żyje swoim życiem. Oprócz pojazdów, będących rzecz jasna centralną atrakcją Zlotu, to także pokazy i występy artystyczne. W tym roku na scenie zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta CKiS, której towarzyszyła sekcja cheerleaderek również z CKiS, a także Monika Basińska i Paulina Leda w wokalnym duecie obejmującym repertuar takich wykonawców jak m.in. ABBA, Maryla Rodowicz czy Eleni. Główną gwiazdą tegorocznego Zlotu Pojazdów Zabytkowych był jednak zespół Bayer Full, który przyciągnął pod scenę publiczność niemal stadionowych rozmiarów.
    Zlot Pojazdów Zabytkowych w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości to także symboliczna, sentymentalna podróż poprzez 100 lecie polskiej motoryzacji. O jej ewolucji, szczytowych osiągnięciach i ciekawostkach rozmawialiśmy z dyrektorem Pomorskiego Okręgowego Muzeum PRL, Marcinem Gulką. Zloty Pojazdów Zabytkowych odbywają się w całej Polsce, co więcej, z roku na rok przybywa na imprezowej mapie punktów, w których organizowane są nowe zloty. Jest to tylko potwierdzenie fenomenu tej klasycznej, epokowej motoryzacji, która zdaje się być ponadczasowa.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Martyna Skuza, Marcin Jarski, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na lub w GALERII 2018r. 


Teatr Czas Wyobraźni nie próżnuje


   Pomimo remontu sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki, Teatr Czas Wyobraźni nie próżnuje. Minionej soboty zaprezentował się w sali konferencyjnej Centrum Aktywności Społecznej licznej grupie mieszkańców Sępólna i przyjezdnych gości wystawiając sztukę "Co to znaczy BYĆ KRÓLEM ?". Zwariowana komedia powstała na podstawie powieści "Oliwier VII" węgierskiego pisarza Antala Szerba. Młodzi aktorzy z prawdziwą wirtuozerią i talentem godnym zawodowców ukazali zabawne losy króla Oliwiera. Państwo Alturia popadło w spiralę długów. Skorumpowany premier Pritanez zapragnął zbić na tym interes z bezwzględnym biznesmenem Coltorem. Król w obliczu problemów postanowił uciec z kraju i incognito wieść życie beztroskiego włóczęgi. Ale jak to w życiu bywa, dalsze wydarzenia potoczyły się swoim losem, wbrew zamiarom bohaterów. Zabawne dialogi i wyraźne charaktery postaci wywoływały zasłużony aplauz publiczności, która z zapartym tchem śledziła spiski Pritaneza i wymyślne fortele Saint Germaina,
brawurowo zagranych przez Julię Rogowską, miłości i miłostki króla - doskonały tandem Magdy Majewskiej i Tosi Scheffler, lojalność Majora - Weroniki Szreder i nieokiełznaną frywolność malarza Sandovala, granego przez Agatę Gappę. Bardzo dobrze wypadła Natalia Szykowna jako Coltor i Oliwia Żywina jako dzielna księżniczka Clodia. Całości spektaklu dopełniły przepiękne stroje i współgrające ze spektaklem współczesne piosenki. A młodzi aktorzy już nabierają rozpędu do dalszych projektów.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst - Kacper Gładych
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na lub w GALERII 2018r.


Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej


    78 lat minęło od Zbrodni Katyńskiej. Okrutnego mordu dokonanego na obywatelach Polski, oficerach wojska i policji oraz polskiej elicie intelektualnej. I chociaż w myśl przysłowia „czas goi rany”, to jednak są wydarzenia, które zdają się tej maksymie zaprzeczać.
    78 lat to tak niewiele, wciąż żyją wśród nas ludzie, którzy pamiętają okrucieństwo wojny, którzy przeżyli tragedie związane z tym najtragiczniejszym w dziejach ludzkości konfliktem zbrojny, tacy którzy stracili bliskich w Katyniu i tacy dla których każda rocznica Zbrodni Katyńskiej jest szczególnie bolesna i osobista. Mieszkańcy Sępólna Krajeńskiego mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej formie upamiętnienia ofiar pomordowanych w Katyniu. „Listy z…” był to artystyczny program będący wzruszającym świadectwem miłości i grozy. W całości oparty na autentycznych listach więźniów oraz wierszach Czesława Miłosza, Jana Twardowskiego, Zbigniewa Herberta, Stefana Gołębiewskiego czy Jana Góreca-Rosińskiego. Panowie, Mieczysław Franaszek oraz Jakub Ulewicz wcielili się w rolę narratorów, którzy przy akompaniamencie doskonale podkreślającej emocje muzyki czytali listy przepełnione żalem, bólem i beznadziejną bezradnością. Z listów tych można było jednak wyczytać, że nawet w obliczu nieuchronnej tragedii, widma zbliżającej się śmierci, w ich autorach nie umarła miłość. Triumf miłości nad śmiercią można uznać za nieoczywiste przesłanie programu, który zdołał na te kilkanaście minut wprowadzić całkowitą ciszę wśród widowni. Proste, acz wyjątkowo symboliczne multimedialne slajdy dopełniły tylko i tak wymowną całość.
    13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym dniu w całej Polsce upamiętniamy pamięć pomordowanych Polaków. Ponad 21 tysięcy obywateli Polski zostało rozstrzelanych i pochowanych w zbiorowych mogiłach w katyńskim lesie. To tragiczne wydarzenie wciąż szokuje okrucieństwem i rozmiarem tragedii. My jednak możemy tylko oddawać cześć ofiarom tej zbrodni, co roku pogrążając się w refleksji nad tym, do czego zdolny potrafi być człowiek.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot: Michał Pick, Jacek Wojtania


Dziś jadę walczyć mamo...


    Stało się jasne i prawdopodobnie stało się raz jeszcze wielkim zaskoczeniem, kto zastąpił Jaskiniowców. Mowa oczywiście o kolejnym wydarzeniu na nieczynnej stacji kolejowej w Sępólnie Krajeńskim. Tym razem mogliśmy uczestniczyć w historycznej rekonstrukcji żegnania żołnierzy wyjeżdżających na front w związku z ogłoszeniem powszechnej mobilizacji wojskowej na czas II wojny światowej.
    Autentyczne emocje udzieliły się nie tylko wcielającym się w rolę żołnierzy i ich rodzin, ale także zwyczajnym obserwatorom tego wydarzenia. Nostalgiczna muzyka, jak i wierna epoce oprawa sprawiły, że na dworcu kolejowym zrobiło się nader poważnie, a wraz z przyjazdem pociągu – prawdziwej lokomotywy parowej, polały się pierwsze łzy. Oto żegnani przez najbliższych wyjeżdżają, żołnierze, rekruci, sanitariuszki, w służbie ojczyźnie, która wzywa do walki. Gdy po kilkuminutowym postoju pociąg w końcu ruszył w kierunku Nakła z nieba padał już rzęsisty deszcz, który tylko dodawał dramaturgii wydarzeniu. Żegnani okrzykami w takiej scenerii odjechali. Przeżyte emocje zostaną jednak w pamięci odbiorców na długo.
    Po raz kolejny udało nam się zaskoczyć przyjezdnych, ale i samych mieszkańców. Widać było to po twarzach zgromadzonych, słychać było to wśród rozmówców, a nade wszystko po raz kolejny udało nam się zrobić coś niebanalnego, coś co docenili pasażerowie pociągu, którzy doskonale wiedzą już, że na stacji Sępólno Krajeńskie zawsze czekają na nich niecodzienne atrakcje.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania, Michał Pick

Więcej zdjęć  na lub w GALERII 2018r.


CENNA lekcja historii


    Przez dwa tygodnie w holu Centrum Kultury i Sztuki mieszkańcy Sępólna Krajeńskiego mogli podziwiać unikatową wystawę polskich banknotów. Bogate w szczegółowe informacje plansze informacyjne wyjaśniały historię i okoliczności wprowadzania nowych nominałów, a nienagannie zachowane banknoty robiły wrażenie zarówno na najmłodszych zwiedzający, jak i na tych, którzy pamiętają czasy, gdy niektóre z eksponowanych banknotów były w obiegu. Wystawa ta trafiła do Centrum Kultury i Sztuki w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przez 100 lat oblicza polskich banknotów zmieniały się kilkukrotnie, możliwość prześledzenia tych zmian, poznania szczegółów towarzyszących denominacjom oraz charakterystycznych zapisów umieszczanych bezpośrednio na banknotach była niewątpliwie cenną (w końcu mowa o pieniądzach!) lekcją historii.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na lub w GALERII 2018r.


Turniej Słowa „SŁOWNE INSPIRACJE- ARTYSTYCZNE KREACJE”


   Tegoroczne Eliminacje Powiatowe Turnieju Słowa „SŁOWNE INSPIRACJE- ARTYSTYCZNE KREACJE” wpisujące się w Program Obchodów 100- lecia Niepodległości w Gminie Sępólno Krajeńskie, cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów z terenu powiatu Sępoleńskiego.
Turniej od lat posiadający formułę konkursu, znany z niezwykle istotnego wymiaru edukacyjnego, stanowi nie tylko miejsce prezentacji, ale także spotkań poszerzających i pogłębiających znajomość literatury, przestrzeń warsztatu twórczego dzieci i młodzieży połączonej pasją pracy nad doskonaleniem języka ojczystego.
Ogromne zainteresowanie konkursem oraz imponująca, rosnąca z roku na rok liczba laureatów dowodzą, że organizowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim turniej stanowi bezcenną przestrzeń artystycznej wypowiedzi, staje się pretekstem do zrozumienia i wydobywania literackiej prawdy, interpretacji i własnego głosu w wypowiedzi opartej na wybranym dziale literackim.
 
Jury ELIMINIACJI POWIATOWYCH TURNIEJU SŁOWA „ SŁOWNE INSPIRACJE – ARTYSTYCZNE KREACJE” w składzie:
Barbara Sobotka
Małgorzata Strawa
Iwona Jurek
Wyłoniło następujących laureatów w kategorii klas:
 
I-III
Miejsce I: Milena Turzyńska – Szkoła Podstawowa nr 2 w Więcborku
                  Mikołaj Kubicki  - Szkoła Podstawowa Sępólno Krajeńskie
Miejsce II: Mateusz Ostojski – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Polskich Noblistów w Więcborku
                   Natalia Oleksińska – Szkoła Podstawowa im. E. i J. Orzelskich w Runowie Krajeńskim
Miejsce III: Zuzanna Sadowska – Szkoła Podstawowa nr 3 w Sępólnie Krajeńskim
Wyróżnienie: Marek Masztakowski – Szkoła Podstawowa nr 2 im. K. Makuszyńskiego w Więcborku
 
IV-VI
Miejsce I: Amelia Borkowska – Szkoła Podstawowa nr 3 w Sępólnie Krajeńskim
                  Mieszko Stypa – Szkoła Podstawowa nr 2 w Więcborku
                  Marita Grabiec – Szkoła Podstawowa w Sypniewie
Miejsce II: Tamara Gackowska -  Gminny Ośrodek Kultury w Sośnie
                   Mateusz Oleksiński – Szkoła Podstawowa im. E. i J. Orzelskich w Runowie Krajeńskim
Miejsce III: Agata Bamberska – Szkoła Podstawowa w Zbożu
                   Katarzyna Bodzińska – Szkoła Podstawowa nr 1 w Sępólnie Krajeńskim
 
VII sp., II – III gimn.
Miejsce I: Natalia Gackowska – Gminny Ośrodek Kultury w Sośnie
                  Laura Dobek – Szkoła Podstawowa nr 3 w Sępólnie Krajeńskim
Miejsce II: Paulina Kryger – Gminny Ośrodek Kultury, Szkoła Podstawowa Sośno
                   Helena Piątek – Gminny Ośrodek kultury, Szkoła Podstawowa Sośno
Miejsce III: Tatiana Gackowska – Gminny Ośrodek Kultury Sośno
                     Aleksander Gwóźdź – Gimnazjum Więcbork
Wyróżnienie: Oliwia Węglowska – Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Więcborku


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Ewa Quiring-Korczak
Fot. - Martyna Skuza


Misterium Niedzieli Palmowej


    Po raz trzeci ulicami Sępólna Krajeńskiego przeszedł barwny korowód, maszerujący z bogato zdobionymi palmami przygotowanymi na cześć przybyłego Jezusa Chrystusa.
    Mające dydaktyczno-religijny charakter Misterium Niedzieli Palmowej rozpoczęło w naszym mieście Wielki Tydzień. Misteria poprzedzające święta Wielkiejnocy odbywają się na całym świecie, od trzech lat także w Sępólnie Krajeńskim. Są one formą upamiętnienia symbolicznego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, który witany był przez tamtejszy lud palmami. Rekonstrukcja ta jest możliwa dzięki zaangażowaniu mieszkańców, którzy na tę okazję wcielają się w rolę ludu Izraela towarzyszącego Jezusowi w jego triumfalnym pochodzie oraz współpracy z parafią rzymskokatolicką pw. św. Bartłomieja w Sępólnie Krajeńskim. Korowód ten z roku na rok rośnie w siłę i robi coraz większe wrażenie swoją rozmaitością.
    Misteria będące formą religijnego dramatu i realistyczno-obyczajowego widowiska przyciągają nie tylko dzieci, ale także dorosłych, dzięki czemu możemy podziwiać prawdziwie wielopokoleniowy korowód, któremu przyświeca wspólna, radosna idea. Idea, która może być ujęta w formie metaforycznego zwycięstwa życia nad śmiercią.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na lub w GALERII 2018r.


XII Spotkanie Integracyjne „Sztuka Kulinarna – Kultura Ludowa Gmin Województwa Kujawsko – Pomorskiego Lutowo 2018"


   Dnia 10 lutego 2018 roku w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie odbyło się XII Spotkanie Integracyjne „Sztuka Kulinarna – Kultura Ludowa Gmin Województwa Kujawsko – Pomorskiego Lutowo 2018".
Organizatorami spotkania byli: Stowarzyszenie Rozwoju Wsi KGW i KR Gminy Sępólno Krajeńskie, Gmina Sępólno Krajeńskie, Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Lutowie, Sołectwo Lutowo.
   Jak co roku spotkanie polega na integracji i prezentacji dorobku poszczególnych gmin z naszego województwa. W tym roku mieliśmy przyjemność gościć w Lutowie przedstawicieli z Gminy Zławieś Wielka i Gminy Dąbrowa Chełmińska. W uroczystości udział wzięły władze samorządowe poszczególnych gmin oraz członkowie w.w. Stowarzyszenia.
Swoimi występami imprezę uświetniły zespoły: "Melodia" – Zławieś Wielka, "Nadwiślanie" – Czarże oraz zespoły gospodarzy "Modraki", "Lutowianie" i "Młodzieżowa Gropa Taneczna WOK"
Panie z Kół Gospodyń Wiejskich: Zławieś Wielka, Dąbrowa Chełmińska i Lutowa przygotowały pyszne potrawy regionalne.
Spotkanie przebiegające w miłej atmosferze w tym roku przygotowane zostało z akcentami nawiązującymi do setnej rocznicy odzyskania przez Polską Niepodległości. Uwieńczeniem było wręczenie przybyłym gościom przez Burmistrza Sępólna Krajeńskiego Waldemara Stupałkowskiego i Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Wsi KGW i KR Gminy Sępólno Krajeńskie Zdzisława Grzecę upominków.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Małgorzata Senska
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


 MULTIMEDIALNA PREZENTACJA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO ORAZ PUBLIKACJA PT. ,,100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI"

 

 

 DOSTĘPNE NA STRONIE: www.polskamultimedialna.pl

 

 

oraz na: http://kujawskopomorskie.polskamultimedialna.pl 

 


 

Szacunek dla flagi i hymnu RP

 

    Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało mini przewodnik promujący szacunek do flagi i hymnu RP. Jest to niezbędne kompendium wiedzy dla kibiców, organizatorów wydarzeń o charakterze patriotycznym, liderów i osób odpowiedzialnych za sposób organizacji kolumn marszowych, a także uczniów, nauczycieli i wszystkich pozostałych Polaków. Jest to doskonała okazja aby w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości poczytać o najczęściej popełnianych błędach, poznać podstawowe różnice pomiędzy barwami narodowymi i flagą narodową oraz raz na zawsze rozwiać wątpliwości dotyczące słów hymnu państwowego. Zamieszczamy link do strony MSWiA, gdzie możecie Państwo zapoznać się z przewodnikiem w formie elektronicznej.

https://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/16701,MINIPRZEWODNIK-promujacy-szacunek-dla-FLAGI-RP-i-HYMNU-RP.html


Niepodległa w fotografiach

 

 

 

 

    Szanowni Państwo, zwracamy się do Was z prośbą o podzielenie się zdjęciami po rodzicach, dziadkach bądź pradziadkach z okresu I wojny światowej lub okresu międzywojennego. Wszelkie fotografie obrazujące życie mieszkańców Sępólna i okolic liczące sto lat bądź blisko sto lat będą dla nas niezwykle cenne. Mając niezaprzeczalną wartość historyczną pomogłyby nam one w utworzeniu pamiątkowej galerii w związku z obchodzonym w tym roku jubileuszem odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jesteśmy przekonani, że mają Państwo w swoich rodzinnych zbiorach zdjęcia, które pomogą nam w zrealizowaniu tego celu, a towarzyszące im historie będą dla nas niezapomnianą lekcją historii. Wszyscy tworzymy Niepodległą, a historia naszej Lokalnej Ojczyzny jest jej istotnym elementem. Jeśli więc jesteście Państwo w posiadaniu zdjęć, którymi zechcielibyście się z nami podzielić, prosimy o kontakt!

 

 

 

 

 

 

 

 


Niepodległa w sieci


    Zachęcamy do odwiedzania oficjalnej strony poświęconej stuleciu odzyskania niepodległości - https://niepodlegla.gov.pl. Znajdziecie na niej Państwo rzetelnie przygotowane kalendarium niepodległościowe, notki biograficzne ojców niepodległej Polski, harmonogram wydarzeń okolicznościowych z całej Polski oraz mnóstwo innych, istotnych informacji dotyczących tego wyjątkowego jubileuszu. Każda zakładka kryje w sobie wiele cennych informacji, a sama strona przygotowana została jako doskonałe kompendium wiedzy o historii Polski Niepodległej. Zapraszamy!


100 lat Niepodległej Polski    Na rok 2018 przypada wyjątkowa, 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po 123 latach niewoli w roku 1918 Polska ponownie stała się wolnym krajem i dziś z wielką radością oraz dumą celebrujemy setne urodziny Niepodległej Polski. Rok 2018 jest więc rokiem szczególnym w kalendarzu wszystkich Polaków. Dość powiedzieć, że kolejny tak wielki jubileusz powtórzy się dopiero za sto lat.
    Mamy przyjemność poinformować Państwa, że Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim pełni reprezentatywną rolę Centrum Informacyjnego Sępoleńskich Obchodów Niepodległości. Będziemy Państwa informować o wszelkich planowanych przedsięwzięciach poświęconych jubileuszowi 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych wydarzeń będą pojawiały się na naszej stronie w specjalnej, okolicznościowej zakładce oraz na profilu facebook – Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Wszelkich informacji możecie Państwo zaczerpnąć także bezpośrednio w siedzibie Centrum Informacyjnego Sępoleńskich Obchodów Niepodległości, które mieści się w budynku Centrum Kultury i Sztuki przy ulicy Tadeusza Kościuszki 4.
    Mamy nadzieję, że będziecie Państwo z nami podczas wydarzeń, które oscylować będą wokół przewodniego tematu niepodległości oraz związanej z nią wolności, radości i nadziei. Pragniemy zauważyć, że wśród nas są Jubilaci, którzy wraz z Niepodległą Polską świętują w tym roku setne urodziny, w tak pięknych okolicznościach będąc dla nas żywą skarbnicą historycznej wiedzy, którą mamy w obowiązku pielęgnować.
 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl